Fair Play ödüllü Ahmediye mahallesi

Erdinç Kartal

Erdinç KartalSevim Güney 21 Mayıs 2016, 08:52

Mahalle Muhtarı Erdinç Kartal ve cami imamı Ekrem Ercan’ın girişimleri sonucu cami avlusuna yapılan futbol sahası Ahmediye  Mahallesi’ne 
Fair Play ödülü kazandırdı.  Muhtar Kartal, çocukların geleceği için spora yönelmeleri gerektiğini vurguladı. 

Bazı kelimeleri Türkçe karşılığı ile anlatmak zor. Bu yüzden başlığı yabancı bir kelime ile yazmak zorunda kaldım. Fair Play’in Türk Dil Kurumundaki karşılığı, “Dürüst oyun.” Yani kurallara uymanın yanında, rakibe saygılı olma, zarar vermeme anlamını taşıyor. Genellikle spor müsabakalında kullanılan bir terim.

İyi haberler alamıyoruz

Ülkemizde futbol çok önemli biliyorsunuz. Bütün çocukların hemen hemen ilk oyuncağı o yuvarlak meşindir. Aslında futbol dendiğinde aklıma bir sürü şey geliyor. Mesela; eskiden, top oynayan çocuk ailesinden saklardı top oynadığını… Çünkü, ayakkabı  eskiyip, pantolon delindiğinden,  kızarlardı aileleri… Fakat ona rağmen, ilk fırsatta yine kan ter içinde o topun peşine gidilirdi. Çocuklara enerjilerini harcayabilecek alanlar, parklar, sahalar gerekli. Futbola ve fair play’e neden girdiğimi merak ediyorsunuz değil mi? Gündelik yaşantıda çok fazla iyi haberler almıyoruz. Küçük sevinçlere, ufacık mutluluklara çok ihtiyacımız var. 

Cami içinde futbol sahası

Bugün,  Büyükçekmece ilçesine bağlı, 3 bin nüfuslu Ahmediye Mahallesi'nde, çocuklara futbol sahası tahsis edildiğini duydum. Saha yapmak elbette olağanüstü bir olay değil, ancak cami içinde futbol sahası yapıldığını ben ilk kez gördüm. Cami bahçesi içinde o çocuklara saha yapılması ve bu saha ile Fair Play ödüllerinin dağıtımında, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi(TMOK) tarafından verilen “Sportif Tanıtım Dalı Mektubu” ile ödüllendirilmeleri çok sevindirici.

Erdinç ağabey merhaba

Büyükçekmece’ye bağlı Ahmediye Mahallesi Muhtarı Erdinç Kartal ve İmam Ekrem Ercan birlikte karar vererek, oynayacak saha bulamayan çocuklara, Ahmediye Cami’sinin avlusundan bir bölümünü ayırmış. Mahalleden bazıları “musalla taşı arasında kale olur mu?” diyerek karşı çıkmışlar ama alışmışlar. Okuldan dönen çocuklar kapıdan bakıp “Erdinç ağabey, merhaba” deyip geçiyor. Bu da hafızamda çok güzel bir olay olarak yer etti. Daha sonra ise başka bir çocuğun kapıya gelerek, “Erdinç ağabey, şekerler nerede” diye sorması da tuhaf geldi önce. Sonra Erdinç bey anlattı; "Sigaraya veda etmiş, şeker almaya başlamış. Şimdi muhtarlığın arka tarafında bir şeker kutusu varmış. Canı şeker isteyen çocuklar gidip oradan alıyor." Sadece bu kadarla da kalmıyor, doğum günü olan kız çocuklarına pasta ile kutlama yapılıyor. 

Başvuruyu Baykan yapmış

Aslında, fair play ödülüne nasıl başvurdular, nasıl aldılar ben onu merak ettim. Erdinç Kartal’a öncelikle bunu sordum. Spor Genel Müdürü, Mehmet Baykan bir gün Ahmediye Camii'ne namaz kılmak için girdiğinde, futbol oynayan çocukları görmüş.  Gençlere sağlanan bu imkandan mutlu olmuş ve başvurusunu  yapmış. 

***
Nereden aklınıza geldi cami içinde saha yapmak? Bazı camilerde tabelalarda” çimlere basmak yasaktır. Top oynamak yasaktır” diye yazarken siz avlunun bir kısmını futbol sahasına çevirdiniz?

Bizim inanışımıza göre “arkada taraftan çocuk sesi gelmiyorsa, namaz kılarken geleceğinden endişe et” derler. Buradan yola çıkarak, oynayacak yer bulamayan çocuklara böyle bir şey yapalım diye düşündük. Sporun bir disiplin olduğunu ve zararlı alışkanlardan uzak tutacağına inanıyoruz. Geleceğimiz bu çocuklar, tertemiz, her türlü kötü alışkanlıktan uzak kalarak spora yönelsinler istedik.

Çocuklar bu kadar zamandır nerede oynuyorlardı? Park, saha yok mu mahallede?

Saha yapmak için başvurduk ancak Büyükşehir Belediyesi, İSKİ havzası olduğundan ve imar verilmediğinden izin vermedi.

Bu ödül çocukları ve mahalleyi mutlu etti mi?

Biz önce bu ödülü önemsemedik. Çoğu kişi daha bilmiyor. Biz yaptığımız şeyi normal bir olay  olarak düşündük, fakat  gördük ki bu önemli bir ödülmüş.

Çevre mahallelere de örnek oldu mu?

Umarım olur. Fakat duyulmadı yeterince.

Belki bu motivasyonla, Ahmediye diye bir takım kurulup, yakın mahallelerle maçlar yapılabilir. Ne dersiniz?

Aileler çocukları fazla dışarıya bırakmıyor. Korkuyorlar. Ama ileride Büyükçekmece Spor gibi Tepecik Spor gibi takımların alt yapılarında oynatılabilirler. Bunun içinde çalışacak saha gerekli. Çok yetenekli çocuklarımız var.

Sizi daha sonra arayan, tebrik eden oldu mu?

İstanbul İl Spor Müdürü ziyaretimize geldi, çocuklara hediyeler getirdi.

Gönül bu istiyor da istiyor işte!

Gönlüm istiyor ki, her mahallede bir kütüphane olsun. Okuldan dönen çocuğun, kitap okuyabileceği, derslerini, resimlerini yapabileceği eğitim odaları olsun. Futbol, tenis, basketbol oynayabilecekleri güvenli sahaları olsun… Gönül bu istiyor da istiyor işte!

Ahmediye muhtarı  Erdinç Kartal’ı ve İmam Ekrem Ercan’ı bu davranışlarından dolayı kutluyor ve çocuklar ve adına  teşekkür ediyorum.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yılmaz - 2 yıl önce
demek güzel şeyler de oluyormuş
Avatar
Yeşil ırmak - 2 yıl önce
Büyükçekmece bölgesi olarak bir evvelki Guzelce Mahallesi örnegi gibi mahallelerimizden peşpeşe bu şekil de sevindirici güzel haberleri sayfalarımızda görmek okumak çok sevindirici..Teşekkür ederiz
Avatar
Muhtar Şenol - 2 yıl önce
Sevgili Erdinç muhtarım dediğiniz gibi ve hatta daha üzerinde bir kişilik. Ayrıca gerçekten haberin bu kadar duyulmamasi biraz Erdinç muhtarin mutevaziliginden olduğu gibi biraz da maalesef bölgede gerçek haberciligin olduğu basının duyarsizligi. Umarım bölgemizden daha çok çok haberler okur görürüz..