Farklılık mıknatıs gibidir…


Rahsa Pınar Çetinkaya

Rahsa Pınar Çetinkaya

06 Haziran 2017, 07:23

Hiç duydunuz mu bilmiyorum ama birbirine tıpatıp benzeyen, iki kar tanesi yoktur. Ayrı ayrı farklı bir güzellik içindeyken, bütün bu kar tanecikleri bir araya geldiklerinde de yine muazzam bir görüntü oluşturur. Tek başına ayrı bir güzellikteyken, birlikte adeta birbirleriyle raks eder gibi coşarlar, seyretmeye doyamazsınız.
Ayrı dil, ırk, inanç ve yaşam tarzına sahip olmanız bir arada yaşama savaşı vermenize de engel değil. Bilakis farklılıklar hayata, yaşama daha da bir anlam katar, renk katar. Neden mi ? Çünkü Rabbim ; “Kün fe yekün” – “Ol der ve olur”… Şayet inancınız var ise, Yaradana yürekten bir inancınız var ise; her türlü yaşam farklılığının, insan çeşitliliğinin, farklı bakış açılarının ve fikirlerin, kısaca çeşitliliğin Rabbimizin isteği olduğunu da bilmelisiniz… Görmelisiniz… Unutmamalısınız… Öneriler ile müdahale aşamasına gelmemeli kısaca…
Mesela şöyle bir örnek vereyim; Mardin’de kat değişik etnik topluluk vardır ve birbirlerini rahatsız-taciz etmeden hayatlarına nasıl devam ediyorlar, hiç düşündünüz mü? Tarih boyunca damgasını vurduğu barış, kardeşlik ve hoşgörü kenti Mardin... Müslüman, Süryani, Yakubi, Keldani, Nesturi, Yezidi, Yahudi, Kürt, Arap, Çeçen, Ermeni vs. gibi farklı din ve farklı etnik kökenden gelen topluluklar; "doğal toplumsal hoşgörü" ve uzlaşma ile "barış ve kardeşlik içerisinde" bir arada yaşamışlardır. Mardin, ilk aklıma geldiği için bu örneği verdim. Kısacası; bu örnekler ülkemizde çok daha fazla…
Kahve yanında alınan; küçük bir lokum tadında, manidar bir hikâye daha paylaşmak istiyorum sizinle…
---
Birlikte çalışmakta olan bir öğrenci grubu içerisinde sürekli görüş farkları, sürtüşmeler ortaya çıkmaktaydı. Bir gün öğretmen karşındakinin farklı bakış açısını kabullenmeyen bir öğrencisini yanına çağırdı ve önce sessizce onun yakınmalarını dinledi. Sonra da önüne üç bakraç su koyarak öğrencisinden kendi sağ elini en sağdaki kaynar suyla dolu kabın içine koymasını ve bir süre beklemesini istedi. Genç adamın yüzü buruştuğunda da bu kez elini bakraçtan çıkararak ortadaki oda sıcaklığında su ile dolu kabın içine koymasını söyledi. Genç adamın rahatladığını gördüğünde de sordu: “Bana suları tarif eder misin lütfen?” diye, Genç adam şöyle cevap verdi “Birinci bakraçtaki su çok çok sıcaktı ikinci bakraçtaki su ise soğuktu” Bu sefer öğretmen öğrencisinden sol elini en soldaki çok soğuk su ile dolu bakraca koymasını istedi. Oğlan yine acı çekmeye başlamıştı ki sol elini yine ortadaki oda sıcaklığındaki suya daldırmasını istedi ve yine sordu; “Bana bu sefer de suları tarif eder misin?” Genç adam şaşkınlıkla bu sefer şöyle cevap verdi; “Birinci bakraçtaki su çok çok soğuktu ama bu sefer ortadaki kaptaki su sıcaktı” “Ne demek istediğimi anladın mı, oğlum?” diye sordu öğretmen. "Aynı vücudun birer eşit parçası olan kendi ellerin bile değişik koşullardan geçtiklerinde farklı değerlendirmelerde bulunuyorlar, sen ise senden farklı bir insanın farklı düşünmesini yadırgıyorsun."---
Geçmişleri, deneyimleri, bilgileri, yaşları, eğitimleri, yetenekleri, içgüdüleri, kültürleri, rüyaları, yapıları, çevreleri, yaşadıkları farklı olan insanlar haliyle farklı düşünürler. Ve bu farklı şeylere önem verirler, özlem     duyarlar. 
Aynı insanlar bile zaman içerisinde farklılaşır. Bir de bu farklılıklara zaman zaman bizleri fetheden öfke, hırs, kıskançlık, kibir, açgözlülük, gibi insani kusurların etkilerini de koyarsanız aynı insan bile hep değişiktir. Değişiklikte kültürel anlamda, düşünce anlamında farklılık katarak yeni bir yapılandırma olur, kişide ve toplumda… Farklılık tamamlayıcıdır, kendini ayna da görmeni sağlayıcıdır, seni diğerinden-diğerlerinden ayıran bir özelliktir. Farklı bir toplumun bakış açısını, inancını değiştirmeye çalışmak için, önce bakış açınızı o pencereden bakmaya çevirmelisiniz. Neden o şekilde farklı baktığını anlamak için, önce baktığı o pencereyi bilmek, yaşanmışlıkları bilmek         gerekir. 
Farklılık mıknatıs gibidir, kendine çeker ama seni ne tek başınayken nede birlikteyken değiştirmez, olduğun gibi bırakır. Yadırgamadan, olduğu gibi kabullenmek gerekir. Yanlış kime göre, neye göre yanlış.
Sevgiyle kalın…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.