Faruk Demir: Tüm sokaklar otopark oldu

Faruk Demir

Faruk DemirRÖPORTAJ: Emek Karakaş 07 Mayıs 2015, 08:24

Küçükçekmece Sultanmurat Mahalle Muhtarı Faruk Demir, mahallenin en büyük sorununun otopark olduğunu ve sokakların otopark olarak kullanıldığını belirterek, «Yeni yapılan binalara bodrumlarının otopark olması şartı ile bir kat fazla izin verilerek bu sorun çözüme kavuşabilir» ifadesini kullandı.

Küçükçekmece'nin en eski yerleşim birimlerinden biri olan Sultanmurat Mahallesi, eski binaların yıkılıp yapıldığı bir yer haline geldi. Göçmen mahallesi olarak bilinen Sultanmurat'ta yapılan çalışmaları ve eksikleri Muhtar Faruk Demir ile konuştuk. Sağlık ocağı, okul, PTT binası gibi elzem ihtiyaçların giderildiği mahallede en büyük sorunun otopark olduğunu söyleyen Demir, imar izninin değiştirilmesi ile bu sorunun ortadan kaldırılabileceğini söyledi. Demir, “Tüm sokaklar otopark görevi görüyor. Akşamları arabaları bırakacak yer kalmadı. Bağcılar'da bir kat daha fazla imar izin vererek; bodrum katlarının otopark yapılması şartı getirilmiş. Burada da böyle bir çözüme uygulanabilinir” dedi. 
Belediye binasının Halkalı'ya taşınmasının vatandaş açısından zorluk yarattığını dile getiren Demir, esas sorunun ise Küçükçekmece Sosyal Güvenlik Kurumu binasının Güneşli'de bulunması olduğunu da sözlerine ekledi.

Muhtarlıkta kaçıncı döneminiz?
Bu dönem ikinci dönemim... İlk olarak 2009 yılında muhtarlığa seçildim. 2014 seçimlerinde de mahalle sakinlerimiz beni bu göreve layık gördü. Toplamda 6 yıldır muhtarlık yapıyorum.

Geçen 5 yılı düşündüğünüzde mahallede ne değişti?
Biz ilk geldiğimizde çeşitli hizmetler yoktu. Sağlık ocağı, PTT, İGDAŞ veznesi açıldı. Sultanmurat İlköğretim okulu yıkılarak yeniden yapıldı. İlkokul ve orta okul olarak öğrencilerimizin hizmetine açıldı. Mahalle için farkına varılmayan ama aslında büyük bir eksiklik olan banka ATM'lerinin açılmasını sağladık.

Devam eden problemler var mı?
Elektrikle ilgili çok sorun yaşıyoruz. Havai hatların yarısı yer altına alındı, yarısı duruyor. Ayrıca çok sık elektrik kesintisi yaşanıyor. Bunun dışında en büyük sorun otopark. Yeni inşaatlar yapılıyor, yeni insanlar taşınıyor ama araçları park edecek yer yok. Tüm sokaklar otopark görevi görüyor. Akşamları arabaları bırakacak yer kalmadı. Bağcılar'da bir kat daha fazla imar izin vererek; bodrum katlarının otopark yapılması şartı getirilmiş. Burada da böyle bir çözüme gidilebilinir.

Her sokakta inşaat var

Geçtiğimiz yıllarda sokaklar yıkanmıştı. Bu yıl da öyle bir çalışma olacak mı?
Tekrar yıkanacak ama onun öncesinde tamirat işleri var. Çünkü neredeyse tüm sokaklarda inşaat var. evleri eski olanlar müteahhitte verip yeni bina yaptırıyor. Bu da sokaklarda sıkıntılara yol açıyor. Yollar sıkıntılı, kaldırımlar sıkıntılı... Bu sorunların olmadığı sokaklarda yıkama yapılacak.

Bu bölgede çok fazla inşaat var, yeni binalar yapılıyor. Yeni insanlar taşınıyor mu?
Elbette, nüfus çok fazla arttı. Çünkü 4 daire yeni binalarda 8 daire oluyor. Daire alımları da, kiralamalar da arttı. Daire fiyatları 300 bin liradan başlıyor.

Sultanmurat Küçükçekmece'nin en eski yerleşim birimlerinden birisi. Burada eskilerdeki gibi mahalle havası, komşuluk ilişkileri devam ediyor mu?
Bizim mahallemizde ilişkiler hala devam ediyor. Sultanmurat Mahallesi Derneği, Folklor Derneği gibi kurumlarımız var. Bunun yanında Sultanmurat Spor Kulübü vasıtasıyla çocuklarımız ve gençlerimiz spor yapıyor.

Çöp konusunda bilinçlendirilmeli

Belediye Başkanı Temel Karadeniz'in bir yıllık dönemini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Temel Karadeniz daha yeni bir belediye başkanı. Kendinden önceki başkan olan Aziz Yeniay'ın projelerini devam ettiriyor. Önümüzdeki dönemde çok daha iyi olacağına inanıyorum. Çöp olayını her gün toplayarak bir noktaya getirdi. Önceden haftada üç gün toplanıyordu. Ama bu konuda halkımız biraz bilinçsiz. Çünkü çöp çıkarma saatleri akşam 7 ile 9 arası. İnsanlar aklına esen saatte çöpleri sokaklara bırakıyor. Bunun için sanırım biraz daha zaman geçmesi lazım. Belki de Belediye anonslarla, broşürler dağıtarak halkı bilinçlendirebilir.

Muhtarlarla ilişkisi nasıl, toplantılar yapıyor mu?
2 – 3 ayda bir toplantılar yapılıyor. Orada sorunlarımızı söylüyoruz. Mümkün olduğunca çözüm bulunuyor. Bu aralar BEDAŞ ile ilgili sıkıntılarımız çok. Bir aydır yanmayan sokak lambaları var. Dilekçe verdiğimiz halde gelip bakmıyorlar. Sadece bizim mahallemiz değil Küçükçekmece'nin tamamının BEDAŞ'la ilgili sorunu var. özelleştirilmeden önce daha iyiydi. Özelleştikten sonra işler karıştı. Yeterince hizmet alamaz olduk.

Küçükçekmece'de muhtarların birbiriyle olan iletişimi nasıl? Kendi aranızda toplantılar yapıyor musunuz mesela?
İlişkilerimiz gayet iyi. Derneğimiz yok ama biz ayda bir toplanıyoruz. Bunun yanı sıra İstanbul Muhtarları Dayanışma Derneği'nde her ay toplantılar oluyor. Bahçeliveler Siyavuşpaşa Mahallesi Muhtarı Selami Aykut'un başkanlığını yaptığı dernekte Yeşilova ve Atakent Muhtarlarımız yönetim kurulunda.

Seçmen kağıtlarını biz dağıtacağız

Seçimlerle ilgili yoğunluk oldu mu? Askı sürecinde insanlar listelerde adının olup olmadığını kontrol için size geldi mi?
Yok fazla yoğunluk olmadı. Zaten artık insanların çoğu internetten kontrol ediyor. Şimdi seçmen kağıtları geldi. Onların dağıtımını yapacağız.

Siz mi dağıtacaksınız?
Benim oğlum ev ev dağıtacak. Zaten küçük bir mahalleyiz, 45 sokağımız var. 20 bin nüfusumuz, 10 bin de seçmenimiz var. Seçmen kağıtlarının dağıtımını 2 – 3 günde bitiririz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlarla toplantılar yapıyor. Siz katıldınız mı?
Bizi çağırmadılar. Küçükçekmece'den üç muhtar katıldı. Atatürk, İnönü ve İstasyon Mahallesi Muhtarları gitti.

Siz bu toplantıları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıldır başbakandı. O zaman bu toplantıları yapmadı, şimdi yapıyor. Biraz geç kalındı gibi. Seçime az zaman kalması kafalarda soru işareti yaratıyor. Bunun ötesinde Türkiye'nin genelinde 54 bin muhtar var. Hepsini çağırması 2 yılı bulur.

Binalar için ercimisil isteniyor

Muhtarların sorunları neler?
Sigorta primlerini kendimiz yatırıyoruz. Aldığımız maaş 900 lira, bunun yanında evrakların hepsi başka kurumlar tarafından ücretsiz olarak veriliyor. İkametgahı, nüfus cüzdan sureti gibi belgeleri nüfus müdürlükleri veriyor. Biz sadece kayıplar olduğu zaman değiştirme talep belgesini veriyoruz. Sadece bazen nüfus müdürlüğüne gitmeye zorlanan ya da yol parası vermek istemeyenler bize geliyor. Bu nedenle gelirimiz oldukça azaldı. Bir de devlet tarafından kira bedeli olarak ecrimisil isteniyor.

Nasıl yani... Sonuçta burası bir devlet binası ve  sizde devletin işini yapıyorsunuz. Özel bir işyeri olsa anlaşılır ama burası için neden kira isteniyor ki?
Park gibi yerlerde bulunan muhtarlıkların yeri Milli Emlak'ın... Bize borç kağıdı geldi ama ödeme yapmadık. 6 – 7 muhtara böyle yazı gelmiş. Kartaltepe, Beşyol gibi parkların içinde olan muhtarlara. Belediye de ödemeyin dedi. Hatta İstasyon Mahalle Muhtarı bir kısmını ödemiş, gerisini ödememiş. Bu nedenle arabasına haciz gelmiş. Hiç ödemeseydi böyle bir sorun yaşamayacaktı. Ama ödeme yaptığı için kayda girdi. Biz daha bir şey yapmadık ama yarın öbür gün ne olacak bilmiyoruz.

Davulun sesi hoş geliyor

Muhtarların bu kadar sorunu var diyorsunuz. Yıllar önce de bu sorunlar vardı. Hiç çözülmedi mi?
Muhtar eskiden de şimdi de çok görevi olan ama yetkisi olmayan bir kurum. Çünkü mahalle sakinleri en küçük sorunlarında bizim kapımızı çalıyor. Ama bizim bu sorunların çözümünde hiçbir yetkimiz yok. Ancak yetkili kurumlara iletme noktasında köprü görevi görüyoruz.

Ama her seçimde birçok kişi de muhtar adayı olmak istiyor. Neden sizce?
Çünkü içini bilmiyorlar. Bilmeden aday oluyorlar. Zannediyorlar ki muhtarlar çok para kazanıyor, çok büyük yetkileri var, imajları çok yüksek. Yani davulun sesi uzaktan hoş geliyor.

İl Genel Meclisi'nin kaldırılması muhtarlar için olumsuz etkisi oldu mu?
Okulları, sağlık ocakları gibi kurumların yapımı, tamiratı daha önceden İl Genel Meclisi'ne bağlıydı. Kaldırıldıktan sonra biraz sıkıntı yaşandı elbette. Tam olarak da oturdu diyemeyiz ama ilerleyen süreçte daha iyi olacağını umut ediyoruz.

Sokak pazarları tehlike yaratıyor
Mahallenin bir diğer sorununun kapalı pazar olduğunu söyleyen Faruk Demir, “Kapalı pazar yeri ile ilgili bir proje var. Sultanmurat Caddesi üzerinde boş bir arazi var. Bu Aziz Yeniay'ın Belediye Başkanlığı döneminde projelendirilmişti. Bu sene yapılacağı söyleniyor. Hayata geçirilmesini bekliyoruz. Çünkü sokaklarda kurulan pazarlar gerek temizlik, gerek düzen, gerekse olası tehlikeli durumlar için risk taşıyor. Örneğin mahallemizde Salı Pazarı kuruluyor. Koskoca cadde, ara sokakların hepsini kapsıyor. Bir yangın çıksa itfaiye giremez, o cadde üzerinde bir hasta olsa ambulans giremez. Bu nedenle tek bir yerde kapalı pazar olması her zaman iyidir” ifadesini kullandı.

SGK için Güneşli’ye gidiliyor
Muhtar Faruk Demir, “Belediye binasının Halkalı'ya taşınması vatandaşı etkiledi mi” sorumuza şu cevabı verdi, “Elbette etkiledi. Önceden tek vesaitle ya da yürüyerek gidebiliyorlardı. Ayrıca Belediye, Kaymakamlık ve Emniyet binalarının hep bir arada olması önemli bir avantajdı. Şimdi Belediye'nin Halkalı'ya taşınması vatandaşları zorluyor. Bir de bizim ilçemizde Sosyal Sigortalar Kurumu'nun binası yok. İnsanlar 2 – 3 araç değiştirerek Güneşli'ye gidiyor. Buradan Şirinevler'e, oradan Güneşli'ye gitmek gerekiyor. Düşünün 750 bin nüfuslu bir ilçenin SGK binası yok. Bana göre Belediye binasının taşınmasından daha önemli bir sorun. Belediye Başkanımız Halkalı'ya yapılacağını söyledi. Eğer yapılırsa çok iyi olacak” diye konuştu.

Kelime Oyunu
Aile: Huzur
Çocuk: Ailenin bireyi
İstanbul: Metropol
Türkiye: Ülkemiz
Dostluk: Saygı
Geçmiş: Mutluydu
Gelecek: Belirsiz
Siyaset: Yalan
Muhalefet: Devam ediyor
İktidar: 12 yıldır devam ediyor
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.