Aksaray'ın kurtuluşu imar

Aksaray Mahallesi Muhtarı Hüseyin Ustaoğlu, “Bir göz odada onlarca yabancının bir arada kalmak zorunda kaldığı kozmopolit bir mahelle olduk. Tarlabaşı mahallemize taşındı. Aksaray’ın kurtuluşu imardan geçiyor” dedi

Aksaray'ın kurtuluşu imar

Aksaray’da bir göz odada yaşamak zorunda kalan yabancılar mahallede bir evde çıkan yangınla yeniden gündeme geldi. Çıkan yangının ardından 9 kişinin evden atlayarak canını kurtarmaya çalışması bir kez daha orada neler oluyor sorusunu akıllara getirdi.

Söyleşi köşemizde bu sefer Aksaray sakinlerinin konuğu oluyoruz. Ne kadar sakin desek de aslında mahalleçok sakin bir mahalle değil demek daha yerinde olur. Aksaray Mahallesi son zamanlarda adeta bir dünya mahallesi haline gelmesine neden olan yabancılarıyla anılıyor. Mahallede özellikle Afrika başta olmak üzere Gürcüler, Ruslar ve daha birçok ülkeden vatandaşa rastlamak mümkün. Mahalle şu günlerde uyuşturucu satıcılığı ve fuhuş pazarlığı ile anılıyor. Zaten çoğunluğun yabancı olduğu mahallede sizi fotoğraf makinesi ile görenler önyargı ile bakıyor. Mahalleliye göre mahalleye ilk gelenler Ruslar olmuş. Daha sonra ise özellikle Afrika kökenliler bu mahallede yaşamaya başlamış. İlk zamanlarda çoğunlukla geçim derdi için mahalleye gelen Afrikalılar ilk zamanlar saat satarak geçimini sağlamaya çalışırken daha sonra işler karışmış. Özellikle fuhuş sektörünün mahallede olması kimi asayiş problemlerini meydana getirirken, zaten iyice azalan mahallenin yerlileri de burayı terk etmeye başlamış. Bizde bu kozmopolit mahalleyi, 1994 yılından bu yana muhtarlık yapan Hüseyin Ustaoğlu’na sorduk.

İstanbul'un göbeğinde olan bir mahallede 1994'den bu yana muhtarlık yapıyorsunuz?  Öncelikle sizi tanımak isteriz. Aksaray Mahallesi Muhtarı Hüseyin Ustaoğlu kimdir?
1958 Rize doğumluyum. İlk ve ortaokulu Rize'de, liseyi İstanbul'da okuduktan sonra üniversite eğitimimi yarıda bıraktım. İstanbul'a 1968'de geldim. Otelimiz vardı. Tatillerde gelirdim. Daha sonra Eğitim Enstitüsü'nde okumaya başlayınca İstanbul'a geldim. Aksaray Çukurpazar'da esnaflık yaptım.

Ruslar kaderi değiştirdi
Sizin İstanbul'a dolayısıyla Aksaray'a geldiğiniz yıllarda buralar nasıldı? Bugünle kıyasladığınızda Aksaray nasıl bir değişime uğramış durumda?
Dediğim gibi ben çocukluğumda da İstanbul'a geliyordum ve babamın burada oteli vardı. O dönemlerde İstanbul'da hele hele İstanbul'un kalbi denilen Aksaray'da olmak bambaşkaydı. O dönemlerde herkes birbirini tanırdı, komşuluk vardı. Bir evde bir yemek yapıldı mı o yemek paylaşılırdı. Özellikle yazları insanlar sokaklarda bir araya gelirler komşuluk ilişkilerini tazelerlerdi. Ama sonra bazı şeyler değişti. Aksaray'a Ruslar gelmeye başladı. O dönemde Laleli'de ekmek parası kazanmaya gelen insanlar vardı. Ancak bu Rus akımı zaman içerisinde değişime uğradı. Rus akımının ardından Aksaray'ın kaderi değişmeye başladı.

72 millet burada
Bu değişim nasıl bir değişim oldu?
Rus akımından sonra yabancılar gelmeye başlayınca Aksaray'ın kaderi değişti. Kimse kimseyi tanımaz oldu. Bir dönem özellikle Gürcistanlı vatandaşlar mahallemize gelmeye başladı. Daha sonra ise Afrika kökenli vatandaşlar gelmeye başladı. Özellikle Tarlabaşı'nın yıkılmasının ardından Tarlabaşı'ndaki nüfus ve burada giderek artmakta olan yabancı nüfusla birleşince hepten kozmopolit bir mahalle oldu. Deyim yerindeyse 72 milletten insan var artık mahallemizde.

Eskiden huzur vardı
Aksaray, günboyu bitmeyen hareketliliği, barları, fuhuş pazarlıkları ve küçücük evlerde 30'a kadar insanın bir arada yaşamasıyla da anılıyor. Bu durumun burada yaşayan insanlara olan etkisi nasıl oldu?
Aksaray'da yabancılar geldikçe dükkân sayısında da artış oldu. İşyerleri doldu. İşyerleri dolunca aileler terk etmeye başladı. Çeşitli eğlence yerleri açılınca adına yakışmayan bir yer oldu. Artık 24 saat sokağında insan olan bir mahalleyiz. 24 saat işleyen bir mahalleden kaçmak zorunda kaldı insanlarımız. Eskiden huzur vardı mahallede. Zaman içerisinde fuhuş artınca polis haliyle görevini yaptı ve baskınları gerçekleştirdi. Bu seferde fuhuşla anılan bir mahalle olduk. Yabancılar zaman içerisinde ev daire almaya başladılar. Bu yayılmaya başladı. Hoş olmayan olaylar mahalle içine girdi. Namusuyla çalışana bir şey dediğimiz yok. Ama bazı yabancılar uyuşturucu kullanıyor sadece yabancılar değil maalesef kendi insanlarımız da var aralarında.

Bu kadar olumsuzluğun olduğu bir yerde hiç iyi bir şey yok mu? Ayrıca bu sorunu çözmesi gerekenler emniyet olsun, kaymakamlık olsun, belediye olsun görevini yerine getirmiyor mu?
Öncelikle şunu canı gönülden söylemem gerekir hem kaymakamımız hem emniyet müdürümüz hem de belediye başkanımız üzerine düşen görevi yerine getiriyor. Mesela ben emniyet müdürüme WhatsApp'tan bir fotoğraf çekip yollasam hemen oraya bir ekip geliyor. Fuhuş pazarlığı varsa, bir kavga ya da uyuşturucu pazarlığı varsa hemen müdahale ediyorlar. Kaymakamımız da bizi toplantılara çağırıyor ve yaşananları masaya yatırıyor. Belediyemizde aynı şekilde bir sorunu ilettiğimizde bizlere yardımcı oluyor.

Herkes görevini yerine getiriyorsa sorun neden çözülmüyor sizce?
Bu sorunuzu cevaplamadan önce şunları da eklemek isterim. Hiç kimse ülkesini bırakıp bu zor şartlarda yaşamak istemez. Maalesef bu insanlar ne kadar kötü şartlarda olsalar da yolları yanlış olsa da daha iyi bir yaşam sürmek için buralara geliyorlar. Bir eve 30 kişinin sığmak zorunda kalması, fuhuş yapmak zorunda kalması bizleri üzüyor. Kimi zaman öyle hüzünlü hikayeler öyle zor ortamlar çıkıyor ki ortaya biz de o kişilere yardım ediyoruz. Zaten buranın esnafı da bu insanlara elinden geldiğince sahip çıkıyor. Öğrenciler var mesela, saat satıp para kazanmaya çalışanlar var. Ailesine bakmak zounda kalanlar, yaşı ilerlemesine rağmen bakıcılık yapmak zorunda kalan kadınlar var. Sorunuzun cevabına gelince bence burada en büyük sorun yabancıların sınır kapısından girerken kontrol altına alınmamasından kaynaklanıyor.

Sen kimsin diye sorulamıyor
Yani asıl sorumlular başkaları mı? Ya da kanunların yetersizliğinde mi kaynaklanıyor tüm bu sorunlar?
Aslında bu sorunuzdaki tespit bana göre doğru bir tespit. Öncelikle sorun bazı kötü kişilerin yanlış olan kültürlerini burada rahatlıkla yapabilmelerinden kaynaklanıyor. Burada o ortamı bulabiliyorlar maalesef. Bunun sorunun bir ayağı ise ev sahiplerinin tutumundan kaynaklanıyor. Düşünün bir dairede 30 kişi kalıyor. Bu kabul edilebilecek bir durum olmamalı. Ev sahipleri daha çok para kazanmak için bu günahın altına girmemeli. ayrıca herkes emlakçı olmuş bir kuralı kaidesi olmalı bu işlerin. 30 kişiye ev verenlere karşı bir yaptırım olmalı. Eskiden bir evde lamba yandığında sen kimsin diye kapıyı çalardık o kişiyi tanırdık.  Bize kaydını yaptırmasını isterdik. Adam namuslu ise tamam muhtarım der kaydını yaptırırdı. Şimdi polis kapıyı çalıp soramıyor sen kimsin necisin diye.

Tarlabaşı buraya taşındı
Muhtar Hüseyin Ustaoğlu, Tarlabaşı’nda çıkan imarın Aksaray'a da çıkması durumunda sorunun çözülebileceğini belirterek, “Aksaray'ın resmi nüfusu 15 bin, gayrıresmi nüfusu 40 bin civarında. Mahalleye imar çıkması şart. Bostan tarafına Arkeoloji Parkı yapılması planlanıyor. Garaj kalkacak. İSKİ'nin yeri yıkıldı yerine, altına otopark üstüne park yapılacak. Aksaray'ın ilacı imar. Ama gel gelelim hep Anıtlar Kurulu'na takılıyor. İmar gelirse yeni bir Aksaray ortaya çıkar. Çıkar ama şunu da unutmamak gerekir. Bu insanlar başka yere gider başka Tarlabaşı başka Aksaray oluşur. Önemli olan kökten bir çözüm bulunması bu insanların daha iyi şartlarda daha düzgün işler yapabilmesi için neler yapılabilir bu sorunun cevabı aranmalı. Burada kayıt dışı otel, pansiyon çok. Bunlarında bir denetim altına alınması gerekir.

Boş arsaya kayıt yaptıran var

Kayıt olayı bizden alındı vatandaş nüfusa gidiyor. Adam yabancı ve boş arsaya kayıt yaptırmış. 2016'nın 4. ayına kadar oturum almış. Nüfus Müdürlüğü yanlış yazmış. Boş arsaya kayıt yapılmış. Bu vatandaş önce bize gelse hem tanırız, hem de yerini biliriz. Dolandırıcılar kendi kendine kontrat yapıyor. Bana gelse ben bakacağım. Bu kişi katil olsa, dolandırıcı olsa boş arsada ara dur. Mahkeme bana yazı gönderdi. Adam kontratı yapmış. Kaçak su kullanmış mahkeme bana geriye dönük 1 yıl boyunca kimin oturduğunu soruyor. Ben normal sistemi kullansam buna cevap veremem. Biz emniyetin sistemi ile çalışıyoruz. 2010'da seçim çalışması yaparken bir bodrum katına girdim. Gürcüler vardı içeride tipleri bozuk belli. Polise haber verdim bir susturucu. İçeriden eroin ve silah çıktı. Bir kanun olsa bir yabancı belirli bir şeyden geçse daha iyi olmaz mı?

UFUK ÇOBAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.