Altunay hayal kuruyor!

İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) ve Cerrahpaşa Yerleşkeleri hakkında konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Hastane buradan gidecek, turizme açılacak gibi saçma sapan dedikodular dolaşıyor. Buna müsade etmemiz mümkün değil. Çapa olmadan, Cerrahpaşa olmadan Fatih olmaz” dedi.

Altunay hayal kuruyor!

Haber: Ufuk Çoban

CHP'li Hikmet Öz ise “Siz diyorsunuz ki Çapa ve Cerrahapaşa ilçede kalacak ancak Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay vatandaşlara Çapa’yı Sultangazi’ye getiriyoruz diyor” dedi. Demir bu soruyu şöyle cevapladı:  “Sultangazi’nin hayali Çapa’ya sahip olmak herhalde. Ancak Çapa’ya biz sahibiz”

Fatih Belediye Meclisi Nisan ayı 3. Toplantısı Hasan Suver başkanlığında gerçekleştirildi. 2015 yılı Faaliyet Raporu'nun oylandığı toplantıda Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir yaptıkları projeleri anlattı. Toplantıya Çapa ve Cerrahpaşa damga vurdu.

Biz olmasak 500 yıl yapılamazdı
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Çapa ve Cerrahpaşa çok gündemde. Çapa gidecek gelmeyecek, Cerrahpaşa kalkacak vesaire deniliyor. İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) ve Cerrahpaşa Yerleşkesi'nde bizim mülkümüz 15 bin 620 metrekare. Çapa 110 bin Cerrahpaşa, 150 bin metrekare. Beyazıt'taki merkez yerleşke ise 200 bin metrekare. Yunus Söylet Bey rektör iken görüştük. Benim de eski dostum. Bir çalışmasının olduğunu söyledi. Beraber çalışalım size destek verelim dedi. Bizim insanlarımıza layık bir hizmet standartına ulaşsın. Durum ne hastaya, ne refakatçısına ne de bir başka kişiye yarıyor. Ama baktığımızda tarihi bir değeri var. Çapa'yı, Cerrahpaşa'yı, Fatih'ten ayrı düşünmek mümkün değil. 15 bin 620 metrekarwe yeri biz verdik. Eğer biz bunları geçmişte yapıldığı gibi vermemiş olsaydık. Bu Çapa Cerrahpaşa 500 yıl daha kalırdı" dedi.

Dedikodular saçmalık
Çapa Cerrahpaşa Yerleşkesi çalışmalarının 2010 yılında başladığını söyleyen Demir, "Önce tapu devirleri için çalışmalar başlattık. DPT'ye müracaatlar yapıldı. Avan Proje çalışmaları gerçekleştirildi. 2012'de yerleşke için ihale tamamlandı. Dubai, ABD, Almanya gibi ülkelerden en son başarılı örnekler araştırıldı. 2013'te tapuları çıktı. Önyeterlilik, ihale yer teslimi işi başladı. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir yatırım var. Oradaki doktorlar, esnaf, eczacılar, görüntüleme merkezleri, hastane buradan gidecek, turizme açılacak gibi saçma sapan dedikodular dolaşıyor. Buna müsade etmemiz mümkün değil. Çapa olmadan, Cerrahpaşa olmadan Fatih olmaz. Anılarımıza sünger çekecek halimiz yok. Rektörümüzde bu işi sessiz ve derinden takip ediyor. İki büyük hastaneyi yıkıp yapacaksınız, para da ödemeden çıkacaksınız bu işin içinden. Bunlar bu iktidarda olmazsa 200 yıl sonra yapılacak işler. Proje geldi Dişhekimliği taşınacak dediler. Biz Dişhekimliği Fakültesi'ni muhafaza ettik orada. Çapa Çapa’da kalacak, Cerrahpaşa Cerrahpaşa’da kalacak. Atılmış imzalar var. TOKİ Başkanı ile konuştum. Oradaki sosyal ekonomik hayatın durmaması lazım. Çözüm bulacağız dediler. Ben Çapa'nın tamamen kapanacağını düşünmüyorum. Çapa’ya biz sahibiz. Esnafımızın da hayatını durdurmayacağız“ diye konuştu.

50 öneriden 5'ine cevap
CHP Meclis Üyesi Cengizhan Topçu Başkan Demir’in sözlerine hitaben söz alarak şu konuşmayı yaptı: “Güzel olan şeyleri bizler de destekliyoruz. Mülteci sıkıntımız var. Suriyeliler mahallelerimize dolmuş durumda. Kira fiyatları daire fiyatları artmış durumda. Günlük kiraya verilen yerler var. Güvenlik sorunu had safhada. İskenderpaşa ve civarında Suriyeli kardeşlerimizin yoğun olarak yaşadığı yerlerden biri. Yaşanan bombalama olaylarının ardından ilçe ekonomisi oldukça kötü durumda. Ruhsatsız yerler gittikçe arttı ve Suriyeliler bunun başını çekiyor. Kaçak ve eklenti olmayan hiçbir yer yok gibi. Meclis üyemiz 50’ye yakın önerge vermiş ancak yüzde 5’ine cevap gelmiş. Biz bu konuda çalışamıyoruz. Cevap verilmiyor. Hukuksuzlukları dile getirme imkanımız yok. Tarihe verdiğimiz değer ortada. Tarihi eserlere tabela çakılıyor. Boya ile tarihi eserleri berbat ediyoruz. Tarihi surlara kafeler, yeni kapılar açıyor. Camilerin restorasyonu sırasında tarihi dokuları bozuluyor. Gülhane parkında daha geçen gün ölümlü bir kaza meydana geldi. Duvar çöktü ve denetimin olmadığını gördük. İlim Hizmet Derneğinin kaçak yapısı ortada. 5 katken 7 kat oldu. Arkaya doğru 8 metre işgal etti. Bu da sizin oylarınız ile vatandaşın hakkı gasp edildi. Nihat Hoca'yı da unutmadık. Ranta müsaade ettiniz. Sizin yaptığınız imar planlarına değinmiyoruz bile. Delik deşik olmuş bir plan. Talepleri değerlendirilmeyen kesimleri de dinleyin derim. İşçileri de esnafı da dinleyin.“

Çapa muamması
CHP Grup Başkanvekili Hikmet Öz, Başkan Demir’e Çapa ve Cerrahpaşa ile ilgili soru sordu. CHP’li Öz, “Başkan siz diyorsunuz ki Çapa ve Cerrahapaşa ilçede kalacak ancak Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay vatandaşlara Çapa’yı Sultangazi’ye getiriyoruz diyor. Acaba aynı partide olmanıza rağmen aranızda bilgi paylaşmıyor musunuz?” dedi. Başkan Demir, “Sultangazi’nin hayali Çapa’ya sahip olmak herhalde ancak Çapa’ya biz sahibiz. Esnafımızın da hayatını durdurmayacağız“ dedi.  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.