Hıyanet mecliste

Fatih Belediyesi CHP Grubu 8 Ocak 2016 tarihinde «Emanete Hıyanet» başlığı ile gündeme taşıdığımız haberi meclis gündemine taşıdı. CHP tarafından verilen soru önergesinde işportacılardan alınarak belediyenin deposuna kaldırılan malların akıbetinin ne olduğu soruldu

Hıyanet mecliste
03 Şubat 2016 Çarşamba 07:42

Fatih Belediyesi'nin Şubat ayı ilk meclis toplanıtısı Fatih Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi. Meclise, Belediye Başkan Yardımcısı ve 1. Başkanvekili Hasan Suver başkanlık yaptı. AK Parti Grubu'na Yahya Atıcı CHP Grubu'na ise Soner Özimer başkanlık yaptı. Toplantıda ilk sözü alan AK Parti Grup Başkanvekili Atıcı, "Geçen hafta basında belediye başkanımız Mustafa Demir hizmetlerinde dolayı Avrupa Yakası'nda (Rumeli Yakası) müşteri memnuniyeti sıralamasında birinci olmuştur. Başkanımızla bir kez daha iftihar ettik. Geçtiğimiz yıllarda da birincilikleri olan belediye başkanımızı tebrik ediyoruz" dedi.

Ağaç kıyımlarını hatırlattı
Atıcı'nın müşteri sözüne itiraz eden CHP Fatih Meclis Üyesi Cengizhan Topçu, "Müşteri yerine vatandaş memnuniyeti demek daha uygun olur. Belediye başkanımız Sayın Mustafa Demir'in, Fatih'teki ağaç kıyımları, yanlış yapılan restorasyonları, Suriyelilerin Fatih'e adapte olmak yerine kendi kültürlerini empoze etmelerini, artan kira fiyatları ve delinen imar planları ile ilgili görüşlerini de duymak isteriz. Bunlarla ilgili yorumları olacaktır. Biz de tebrik ediyoruz" dedi. Bunun üzerine Atıcı düzeltme yaparak vatandaş kelimesini kullanmayı tercih etti. Daha sonra her iki parti üyeleri de Bayırbucak Türkmenlerine yardım götürürken hayatını kaybeden MHP Fatih İlçe Başkan Yardımcısı İbrahim Küçük'e başsağlığı diledi.

Terörü lanetlediler
Terörü lanetlediklerini söyleyen CHP Fatih Meclis Üyesi Cengizhan Topçu, "Sultanahmet'te yaşanan patlamada 10 suçsuz insan hayatını kaybetti. Terörü lanetliyoruz. Ülkemizde acı günler yaşanıyor. Şehitlerimize Allah'tan rahmet kederli ailelelerine başsağlığı dililyoruz. Kaybettiğimiz gazeteciler Abdi İpekçi, Hrant Dink ve Metin Göktepe gibi gazetecilerimizi de saygıyla anıyoruz" dedi. Bu sözler üzerine Belediye Başkan Yardımcısı ve 1. Başkanvekili Hasan Suver,  "Bizler de şehitlerimize Allah'tan rahmet yakınlarına sabırlar diliyoruz. Biz de gazetecileri öldürenleri lanetliyoruz. Böyle şeylerin bir daha tekerrür etmemesini diliyoruz. Tek bir millet anlayışıyla yaşamayı diliyoruz. Bunun böyle olmasına karşı çıkıp ülkemizi bölmeye çalışanlara lanet ediyoruz" dedi. Daha sonra AK Parti'li Serkan Kebapçı ve CHP'li Cengizhan Topçu'nun Divan Katipliği görevinden istifa etmesi üzerine AK Parti'den Ayşe Vızvız CHP'den ise Aynur Çolak divan katipliğine seçildi.

Kesilen ağaçlar ne olacak?
Elinde bir dal parçası ve ağaç parçası ile kürsüye gelen CHP İlçe Başkanı Soner Özimer, "Fatih'te kesilen birçok ağaç var. Bu ağaçların çapları 50 cm'den büyük. Gayet sağlıklı ağaçlar. Bu ağaçlar kesilirken bile kesenler zorlanıyor. Biz ağacın kesilmesine maalesef alışkınız ama Fatih'te bir ağacın kesilmesinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Kesilen ağaçlardan bir cinsi de Akça ağacı. Çokta değerli bir ağaç. Herhangi bir zarraı da yok. Böcek zararlısının yiyebileceği bir ağaç türü değildir. Zararlı denilen ağacın tomurcuk vermesi ilginçtir. Bunların kesilmesi içimizi acıtıyor. Fatih'te ağacın ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz. Bununla ilgili broşür dağıtıldı ama kesilen ağaçlarla bağdaşmıyor. Bunun için bir üniversite raporu var mıdır?" diye sordu. Düzenli kayıt tutuluyor mu?
Ayrıca 14.12.2015 tarih 11974 sayı ve 21.12.2015 tarih 22966 ile üzerinde hiç bir ibare bulunmayan sadece; 1 ay içinde alınmayan maldan belediyemiz mesul değildir. Fişini kaybedenin malı verilmez ibaresi bulunan belgelerin fotokopileri tarafımıza ibraz edilmiştir.
Yukarıda açıklandığı üzere, seyyar ile yapılan mücadele ve neticesinde el koyulan seyyar mallarının kaydı düzenli tutulmakta mıdır?
Söz konusu vatandaşlarımızın dilekçelerinde belirttikleri konular doğru mudur?
Seyyar deposu hangi sıklıkla kontrol edilmektedir?
El konulan malların muhafazası sağlıklı yapılmakta mıdır?
Tüm bunların ışığında; ihmali görülen sorumlular hakkında çalındığı söylenen ürünlerin akıbeti ile ilgili soruşturmalar yapılarak; neticesini, ayrıca son 6 aylık depo envanterinin yazılı olarak grubumuza verilmesi için önergemizin başkanlıok makamına havalesini arz ve talep ederiz.

fatih belediyesi zabıtaları
Gazetemiz söz konusu olayı 8 Ocak 2016 tarihinde ortaya çıkarmıştı...

Emanete hıyanet mi edildi?
Daha sonra CHP'li meclis üyeleri verdikleri önerge ile gazetemizin 8 Ocak 2016 tarihinde 'Emanete Hıyanet' başlıklı haberini gündeme taşıdı. Fatih Belediyesi Zabıtası el koyduğu işporta mallarının çalındığını iddia etmiş, kamera kaydının da bulunmadığını belirtmişti. CHP'liler işportacılardan alınarak belediyenin deposuna kaldırılan malların akıbetinin ne olacağını soru önergesinde şu sözlerle sordu: "Fatih ilçesinin yoğun bölgelerinde seyyar olarak çeşitli elektronik eşya satan vatandaşların yasal olmayan bu faaliyetleri neticesinde Fatih Belediyesi Zabıta Müdürlüğü personelleri tarafından caydırıcı olmak üzere el koyduğu ürünlerin belli bir süre sounda ilgilisine iade edildiği uygulamalarının yapıldığını biliyoruz. El koyma işleminin bir tutanakla malzemelerin cinsi ve miktarının belirtilmesi suretiyle yapılması zabıta talimatnamesinde açıkça belirtilmiştir. Uygulanmasının zor da olsa bu şekilde yapılması yasal zorunluluktur. Aksaray Meydanı'nda seyyar faaliyette bulunan vatandaşların el konulan telefonları süresi süresi sonunda geri alma talepleri Zabıta Müdürlüğü'nün Seyyar Depo sorumluları tarafından telefonların çalındığını gerekçe göstererek geri verilemmeyeceği ifade edilmiştir. İlgili vatandaşlarımız 05.01.2016 tarihli dilekçeleri ile bu mağduriyetini beyan etmişlerdir. UFUK ÇOBAN

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.