İlk görevimiz restorasyon

Kapalıçarşı'da yeni yönetim iş başına geldi. İlk olarak da restorasyon için kolları sıvadı. Kapalıçarşı Esnafları Derneği Genel Sekreteri Cem Arıca, ilk görevlerinin restorasyon olduğunu belirterek, “Ondan sonra da ticari dönüşüm için çalışmalar yapacağız” diye konuştu.

İlk görevimiz restorasyon

Dünyanın ilk alışveriş merkezi olma özelliğiyle 555 yıllık bir geçmişe sahip olan Kapalıçarşı ziyaretçilerini ve alışveriş için gelenleri ağırlamaya devam ediyor. İstanbul'un merkezinde Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerininin tam ortasında 46 dönümlük alanda kurulan Kapalıçarşı'da 4 bin dükkan var. Bu dükkanlarda toplam çalışan sayısı ise 25 bin. Kapalıçarşı tarihi boyunca birçok restorasyondan geçmiş; şimdi de yeni bir restorasyonla gündeme geldi. Bu restorasyonun yeni yönetimle gerçekleştirilmesi planlanıyor. Geçtiğimiz yıl içerinde yaklaşık 92 milyon kişinin giriş çıkış yaptığı Kapalıçarşı'da yeni yönetim de işbaşı yaptı. Kapalıçarşı Esnafları Derneği Başkanı Dr. Hasan Fırat olurken, Kat Malikleri Yönetim Kurulu Başkanı ise Ahmet Kökler oldu. Kapalıçarşı Esnafları Derneği Genel Sekreteri Cem Arıca da yapılacak restorasyon hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.

Yol haritası hazır
İlk hedeflerinin restorasyon olduğunu söyleyen Arıca, “Kapalıçarşı'nın restorasyonu için tüm projeler hazır, yol haritası elimizde bu sebeple emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Nisan ayı içerisinde çalışmaların başlayacağını umuyorum. Teknik heyetin planlamasına göre öncelikle çatıdan çalışmaya başlanması planlanıyor. Hedefimiz kimseyi mağdur etmeden, bir takım çözümler üreterek bu işi yapmaktır. Bunları yaparken de çarşının geleneklerine bağlı olarak 550 yıllık kültürün devamını sağlamak noktasında, eksik olanları yapmak, mevcut olanları onarmak, değerleri yeniden kurmak. Bizim görevlerimizden biri de burada değerlerin de restorasyonunu yapmak” diye konuştu.

4 kurum bir araya geldi
Yeni yönetimle birlikte çarşı ile ilgilenen  kamu kurumlarının da duruma müdahil olduğunu söyleyen Arıca, “Burası 550 yıldır ayakta. İnşallah yapılan tadilatla 550 yıl daha ayakta kalacak. 550 yılda 20 kere tadilat görmüş en son 1980 yılında tadilat gördü burası. 35 sene önce tadilat görmüş yani. Yeni yönetim kurulu 9 esnaf 4 tanede kamudan katılımla beraber kuruldu. Bununla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Fatih Belediyesi bu yapılan çalışmalarda sorumluluğunu ortaya koyacak. Burada izin almadan restorasyon yapma lüksünüz yok bu yüzden bu kurumlar yetkili olacak” ifadesini kullandı.

10 sene süren mağduriyet olmaz
Esnafların mağdur edilememesi için her türlü önelemin alınacağını söyleyen Cem Arıca, “Maalesef haksız kullanımda kamunun payı da vardır. Mesela devlet Fil Ayağı denilen bir alanı oyup tapulaştırmış. Esnafın da eksik kullanımları olmuş. Bazı genişletmeler olmuş, şimdi onlar düzeltilecek. 10 sene sürecek bir restorasyon bu. Önce çatıdan başlanılacak, çatı düzeltilecek. Çalışma akşam 6 buçuk ile sabah 6 buçuk arasında yapılacak. Yani esnafın çalışma saatlerinde herhangi bir restorasyon çalışması yapılmayacak. Kimse mağdur olmayacak. Çarşı'nın içerisine tahta iskeleler kurulmuştu şimdi onları görmeyeceğiz. Esnafımız bundan etkilenmeyecek” dedi.

Ticari dönüşüm şart
Esnafın fiziki dönüşümün yanı sıra ticari dönüşümde istediğini söyleyen Arıca, “Restorasyonun masrafının nasıl karşılanacağı konusunda bir anlaşmaya varıldı. Malikler Genel Kurulu mal sahiplerinden oluşturuldu. Esnaflar da bu sizin masrafınız diyor. Yani herkes memnun. Kamudan alınacak destekle memnuniyet hat safhada olacaktır. Kapalıçarşı fiziki anlamda daha iyi bir yer olacak. Ama burada asıl konu esnaf, esnaf fiziki dönüşümün yanında ticari dönüşüm istiyor. 90 milyon insan burayı ziyaret etti geçen sene. Ama burada alışverişin artması lazım. Buraya turisti ticari anlamda çekmek için karşılıklı anlaşmalar gerekli. Bu amacı gerçekleştirmek için ortak karara varılamamıştı. Şimdi yeni yönetimle bir birliktelik olacak. Bu sayede turistlerin alışverişe gelmesi için çeşitli yöntemler gerçekleştirilecek” diyerek sözlerini bitirdi.

Federasyon kurulacak
kapalıçarşı Esnafları Derneği Genel Sekreteri Cem Arıca, "Ahilik esnaf ahlaki düzenini tekrar abad etmek istiyoruz. Ahiliğin tekrar hayata geçirilmesi gerekir. Ayrıca İzmir, Edirne, Konya, Kahramanmaraş'ta bulunan çarşı ve hanlardan başlayarak bir federasyonun ilk adımını atacağız. Federasyon olunca sesimiz daha gür çıkacak. AVM'ler birleşiyorsa bizde birleşebiliriz. Bundan böyle bizlerden iyi haberler alacaksınız diye umuyorum” dedi.

İyi olmasını diliyorum
Necdet Bilir: Buraya yapılacakların herkes açısından iyi olmasını diliyorum. Buraya 90 milyon insan giriyor ama yarısından çoğu boşyere girip çıkıyor. Burası çok değerli bir mekân ve reklam tanıtımında eksiğimiz var. Yeni yönetimden buranın tanıtımının daha iyi yapılması bir isteğimiz. Dükkanlara 2-3 grup müşteri gelse herkes yapılan alışverişten faydalanır.

Bir çivi tarihten götürüyor
Adem Çalışkan: Yerli turisti çekmek gerekir. Ama bunu yaparken esnafımızın da duyarlı olması lazım. Müşteriler rahatsız edilmemeli. Turistleri rahat ettirmemiz gerek. Herkes kolundan bacağından çekmemeli müşteriyi. Restorasyona gelince elbette önemli. Her duvara çakılan çivi tarihten bir parça götürülüyor.

Açıklama yapılması gerekir
Ali Kurtulmuş: Çarşı'nın restorasyona ihtiyacı var. Esnafların bilgilendirilmesi gerekir. Sokak, sokak mı olacak nasıl olacak. Yazın yapılan tadilat işlerin en yoğun olduğu dönem. Yaza denk gelirse ne olacak bilmiyoruz. Çarşının tadilatı ile ilgili ne olacağının bize açıklanması gerekir. Turist buraya gelene kadar bin tane satıcı tarafından yoldan zorla çevriliyor. Bu da iyi olmuyor.

Bir an önce yapılsın
Serdar Arıca: Daha önce de restorasyon yapıldı çarşımıza. Yukarıda bakırlar vardı. İskele kuruldu bakırlar çözülünce uyduruk kiremitler konuldu. Eskiden sokağa iskele konuluyordu. Şimdi ise teknoloji ilerledi. Burayı dünya tanıyor ama şimdi ölü sezon 40 senedir herkes iş yok der ama buradan iyi bir kazanç elde ederler. Bir an önce yapılsın. Yapılmazsa burası kayıp gidecek. UFUK ÇOBAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.