Mezarları söküp otopark yaptılar

İstanbul Büyükşehir Belediye binası yakınlarında bulunan tarihi mezarlığın otoparka çevrildiği iddia edildi. Mezarların gece yerlerinden söküldüğünü belirten CHP'li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, konuyla ilgili belediye Meclisi'ne soru önergesi verdi.

Mezarları söküp otopark yaptılar

Fatih Kemalpaşa Şehzadebaşı Caddesi'nde bulunan bir mezarlığın otopark olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Konuyu gündeme getiren ve mezarlığı yerinde inceleyen Hüseyin Sağ, mezarların gece yerlerinden söküldüğünü söyledi. Mezarlığın tescilli tarihi eser olan alanın arkasındaki boşlukta olduğunu ifade den Sağ, konuyla ilgili hazırladığı yazılı soru önergesini, Meclis toplantısında sözlü olarak dile getirdi.

Ölülere saygısızlık
Hazırladığı önergede mezarlığın çöplüğe dönüştüğünü belirten Sağ, “Mezarlar bilinçli olarak gece yerlerinden sökülerek yok edilmiştir. Öyle ki çıkan kemiklerde çuvallara doldurularak bilinmeyen bir yere götürülerek alandaki mezarlar bilerek yok edilmiştir. Şu an o alanın mezarlık olduğu kimse tarafından bilinmemektedir. Tarafınızdan mezarlıklar müdürlüğünüz sorumluluğu alanında bulunan tescilli eserlere komşu anılan alandaki mezarlık alanın sınırlarının belirlenmesini, koruma altına alınmasını en azından orada yatan ölülere saygı gereğidir” dedi.Soru önergesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi 2016 yılı Şubat ayı Meclis toplantılarında  İBB Meclisi CHP Üyeleri; Hüseyin Sağ, Hakkı Sağlam, Ferhat Epözdemir, Taner Kazanoğlu, Deniz Erzincan, Nadir Ataman, Süleyman Kolcuoğlu, İsmail Söylemez ve Doğan Olgun’un imzası ile Meclis Başkanlığı'na sunuldu ve oy birliği ile başkanlık makamına havale edildi.

Osmanlı ecdadı yatıyordu
CHP'lilerin verdiği önergede özetle şu ifadeler yer aldı:
Ayrılık Çeşmesi Mezarlığı ise Kadıköy’de Rasimpaşa mahallesindedir. Kadıköy’den Acıbadem’e giden yoldan başlamakta ve tren hattına paralel olarak Ayrılık Çeşmesi ve Namazgâhı yanında İbrahimağa ve Koşuyolu dönemecinde sona ermektedir. Bu şekilde adını da alt başındaki çeşme ve namazgâhtan almaktadır.Yukarıda tarihinden kısaca bahsettiğimiz bahtsız ve sahipsiz mezarlık,  Marmaray projesinin ortasında kalmasından dolayı yine yok olma durumundadır. Sürekli ecdadıyla övünen AKP’li genel ve yerel yöneticiler Osmanlı İmparatorluğu’nun çoğunlukla saray ileri gelenlerinin mezarlarını barındıran Ayrılık Çeşmesi mezarlığını kaderine terk etmiştir...

Tarihi kavuk baştaşlı  mezar taşları yerle bir olmuş, kırılmış, bazı mezarlar kazılmış durumdadır. Yaklaşık üç yüzyıllık Müslüman Türk mezarlığını kaderine terk edenleri milletin vicdanına havale ederek bazı soruları yöneltmek istiyorum;
- Ayrılık çeşmesi mezarlığı hangi kurumun sorumluluğundadır?
- Büyük Karacaahmet mezarlığına bağlı olan ayrılık çeşmesi mezarlığında yatan Osmanlı ecdadından ismi belirlenenler var mıdır; varsa kimlerdir?
- Tarihi mezarlığın bir kitabesi, kimliği neden yoktur?  Mezarlığın tarihi hakkında bilgi veren bir tabela koymayı düşünmüyor musunuz?
- Halkın ziyaretine kapalı olan, büyük bir bölümü yok olmuş ayrılık çeşmesi mezarlığını restore etmeyi düşünmüyor musunuz?
- Tarihi mezarlığın Marmaray projesiyle kesişen yerleri olduğu söylenmekte, bununla ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığına ve Kültür Bakanlığına İBB olarak başvuruda bulunarak bilgi talep ettiniz mi?
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.