Yarımada’nın ruhuna el fatiha

Sirkeci Sahil Yolu üzerinde bulunan Çatladıkapı Sosyal Tesisleri'nde turizmcilerin sorunlarını masaya yatıran bir toplantı düzenleyen CHP Fatih İlçe Başkanlığı, iktidarın dikkatini çekebilecek bir tepki için görüş bildirdi.

Yarımada’nın ruhuna el fatiha

Fatih'te yarımadanın yoğun bakımda olduğunu söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, "Tarihi Yarımada yoğun bakımda. Bir tane tabut yapalım tabutu da omuzlayalım. Bu tarihi yarımada diyelim. Tabutu gezdirelim. Bu farkındalık yaratır. Gördüğüm kadarıyla tarihi yarımadamız ölmek üzere. Sonra da hep beraber bir kalite arayışına girelim. Kendi sistemlerimizi de geliştirelim.” ifadelerini kullandı.

Bunun adı tutarsızlık
Toplantıda ilk sözü alan CHP Fatih İlçe Başkanı Soner Özimer, "Milletvekilimize ve sizlere katılımınız için teşekkür ediyorum. Fatih bize ilkokulda bacasız sanayi olarak öğretildi. Turizmin önemini öyle biliyorduk. Arap Yarımadası gibi Fatih'ten petrol çıkmasını beklemeyeceğiz ama hepimiz biliyoruz çok çok önemli burası. Girit'e gittim kalelerini geziyoruz. Ufak bir taş parçası ile etrafını çevirmişler üç metre, kale gözükmüyor. ıçine girince sirenler çalmaya başladı. Bize aman oraya girmeyin sur parçası orası dediler. Bizim her yanımız surla çevrili. Üzerinde bira içiliyor maalesef. Bunu pazarlamak çok önemli. Ama bunda siyasi iktidarın rolü çok büyük. Sizler çıkıp uçak düşürürseniz ve bunu ben düşürdüm derseniz ve altı ay sonrada bu uçağı kim düşürdü derseniz bu bir tutarsızlıktır. Avrupalıları bırakın sadece Araplara kucak açalım derseniz hepimizin geleceği nokta bu olur" dedi. Özimer'in ardından söz alan CHP ıstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, "Memleket olarak zor günler geçiriyoruz. Fatih bunun nabzını tutan bir ilçe. Ağırlıklı olarak Türkiye'nin ekonomik durumunun Fatih'e yansıması ve son yaşadığımız siyasal türbülans nedeniyle vekalet ilişkisi olan sizlerle bizler arasındaki doğru ilişkiyi kurabilmek açısından niyetimiz sizi dinlemek" diye konuştu.

Önden bin arkadan in
Daha sonra sektörün temsilcileri sorunları dile getirdi. Sektörde yaşanan sıkıntıların günden güne arttığını söyleyen turizmciler çarpıcı örnekler vererek sorunları anlattı. Turizmci Faruk Boyacı, "Görünenden çok daha büyük bir kriz var. Biz bu krizi bekliyorduk. problemimiz şu artık en köhne ülkelerin bile yönetmediği biçimde turizmi yönetiyoruz" diye konuştu. Bir başka turizmci Tugay Toydemir, "Yıllarca Sultanahmette esnaflık yaptım. Meslekte hep kriz oluyor. Ülkeler bazında kriz olurken şimdi küresel hale geldi. şimdi bütün  doğru yaptıklarımızı yıkmaya başladık. Genel imajımıza bakınca işin içinden çıkmak daha da zor. Altyapı yatırımları olmalı. Galataport yapıldığında 10 cruise yanaşacakmış. 10 cruise 40 bin turist demek. 40 kişilik otobüslerle 1000 otobüs demek. 1000 tane otobüs 10 metre aralıklarla 10 kilomekre demek. Karaköy'den sultanahmet 2,5 kilometre eder. Yani otobüsleri hiç hareket ettirmeden ön kapıdan bin arka kapıdan binemedik" dedi.

Farkındalık yaratmak istedik
Turizmcilerin sorunları aktarmasının ardından söz alan CHP ıstanbul Millitvekili Aykut Erdoğdu, "Türkiye'nin ne yazık ki siyasal iklimi bir çok arkadaşımızı hafif konforsuz hale getiriyor. Tamda çözmemiz gereken mesele budur. Buraya bizim gelmemiz olmamızın şöyle bir özelliği var. Burada bir farkındalık yaratalım. Burada bir sorun var. Buradaki ticarette burada iş yapan insanların bir sorunu var ve bunun farkındalığını yaratmak üzere geldik ve ilk amacımız gerçekleşti. Artık burada bir sorun olduğu bu toplantı öncesine göre biraz daha fazla biliniyor. Onun için hem bizim buraya gelmemiz hem de sizlerin nezaket gösterip bu toplantıya katılmanız bu farkındalığı arttırmıştır teşekkür ediyorum. Arkadaşlar Türkiye ekonomisi artık çok fazla üretemiyor. Bir ekonominin iki gelir kaynağı var. Birincisi kendi ürettikleri ikincisi borçlanma ile olan. Ne yazık ki Türkiye ekonomisi son dönemde gittikçe kendi üretimini kısan daha çok ithalata ağırlık veren bunu da düşük döviz kuru politikalarıyla götürmeye çalışan bir ekonomik model var ve üzerine borçlanma biniyor" dedi.

Başımız ortak belada
Ülkede krizin artması durmunda herkesi etkileyeceğini söyleyen aykut Erdoğdu, "Bizim varlık satışlarımızı koyarsanız kamu varlıkları değil sadece stratejik sektörlerin satışı ile ekonomimiz finanse edildi. Bunu en iyi Uluslararası Yatırım Pozisyonu tablosundan okuyabiliriz. Merkez Bankası'nda görebiliyorsunuz. Türkiye'nin şu an itibari ile net yükümlülükleri yaklaşık 400 milyar dolar civarına geldi. Bu ilk yıllarda 80 milyar dolardı. Bundan 15 yıl önce. 320 milyar dolar artış oldu. Bu para ülkemizin borcu demektir. Cari açık vermeden birikmiş borcumuzu ödememiz gerekiyor. Bu durum sadece bu hükumetten kaynaklanmıyor ama bu hükumette daha da arttı. Daha önce ekonomimiz dar bantta yükselip düşüyordu. şimdi ise daha yüksekten düşüyor. Buradan düşerken sadece AKP'ller düşmeyece CHP'lilerde düşeceği için başımız ortak belada" dedi.

Yarımada ölmek üzere
Turizmin canlanması için tavsiyelerde de bulunan Erdoğdu sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu tarihi yarımadayı görünür kılmamız gerekir. Benim kabaca gördüğüm tarihi yarımadamız şu an yoğun bakımda. Ama umutsuz vaka değil. AKP'liler şundan çekinmeli Aykut Erdoğdu gelmiş Fatih'te bir şey yapıyor seçmenimizi elimizden alacak diye düşünürler. Tavsiyem şu tarihi yarımada yoğun bakımda gidiyor ya biz geleceği gösterelim. Bir tane tabut yapalım tabutu da omuzlayalım. Bu tarihi yarımada diyelim. Tabutu gezdirelim. Bu farkındalık yaratır. Gördüğüm kadarıyla tarihi yarımadamız ölmek üzere. Hep beraber bir kalite arayışına girelim. Kendi sistemlerimizi de geliştirelim. Fatih Belediyesi'ne şöyle tavsiyemiz olsun. Kim cam giydirme yapıyor imar ruhsatı verilmesin. Kim ki daha iyi birşeyler yapıyor o kişi yüzde 30 finanse edilsin. Ama insanlar geldiğinde o binalara paralel geçişgenli bir güzellik görebilsin." UFUK ÇOBAN

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.