Muhabiri belediye meclisinden kovdular!

Gaziosmanpaşa Belediye Meclisi olağanüstü toplandı. Oturumu görüntüleyen DHA muhabiri “Başkanımızın izni yok” denilerek salondan kovuldu. CHP'liler duruma isyan etti. “Bu ağustos sıcağında meclisin ne acelesi vardı” diyen üyeler oylamaya sunulan maddelerin aceleye getirilmeye çalışıldığını iddia ettiler

Muhabiri belediye meclisinden kovdular!

Haber: Ufuk Çoban

Gaziosmanpaşa Belediye Meclisi'nde olağanüstü meclis toplantısı belediyenin meclis salonunda gerçekleştirildi. Meclis 1. Başkanvekili İsmail Sezer başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda üç gündem maddesi oylandı. Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda meclise başkanlık eden İsmail Sezer'in DHA muhabirinin kamera ile çekim yapmasına izin vermemesi dikkat çekerken olağanüstü toplantıya Sarıgöl Mahallesi İslambey Bölgesi ve Bağlarbaşı Mahallesi ile ilgili maddelerin de gündemde olması muhalefetin eleştirisini aldı. Meclis'te kamera görüntüsü almak isteyen Sezer'in gazeteciye "Başkanımızdan izin  aldınız mı? Lütfen dışarı çıkar mısınız? Lütfen burayı terk eder misiniz?" Sözleri ise dikkat çekti.

Şehit ailelerine yardım
Meclis'te şehit ve gazi aileleri ile de ilgili bir madede oy birliği ile geçti. Maddede şu sözlere yer verildi: "15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemize karşı gerçekleştirilen hain darbe girişiminde, ilçemizde şehit düşen ve gazi olan vatandaşlarımızın ailelerine destek amacıyla şehit ailelerinin 15 bin TL gazi ailelerine 5 bin TL nakdi yardım yapılması kararı yapılmasına."

Basının nasıl çalışacağı belli
Yaşanan durum üzerine söz alan ve basının mecliste hür olarak çalışması gerektiğini söyleyen Gaziosmanpaşa CHP Meclis Üyesi Ferhat Epözdemir, "Türkiye'de basının nasıl çalıştığını biliyoruz. Ses ve görüntü kaydı alınabilir. Yasa da belli zaten. Burada kapalı bir toplantı yoktur. Bunu neden engelliyorsunuz? izin verip vermemeniz sizin demokratik anlayışınızdır. Bunun size ne zararı olabilir. Olağanüstü meclis yapıyorsunuz. İzne tabi olacak diyorsunuz" dedi. Bunun üzerine Meclis Başkanı 5393 sayılı yasada böyle bir hakkının olduğunu savundu.

Bu sıcakta aceleniz ne?
Daha sonra yeniden Bağlarbaşı'ndaki 'riskli alan'ların satışı ile ilgili söz alan Gaziosmanpaşa Belediyesi CHP Meclis Üyesi Ahmet Gürbüz, "Bu Ağustos sıcağında ne acelesi vardı demeden edemiyor insan. Bu maddeye göre riskli alan satılıyor. Bu alanla ilgili olarak oy çokluğu ile karar alındı. CHP olarak hayır dedik. O zaman 825 metrekare idi. Söz konusu alan 5 bin 685,87 metrekarelik bir alan. Bizdeki gündem maddesinde istekli çıkmadığından dolayı aynı dosyanın iadesine karar verildi deniyor. O zaman yüzde 14'lük alan satılıyordu. Şimdi yüzde 93'lük alan satılıyor. İki ayda ne oldu da 2 bin 200 lira olan yerin bedeli bin 800 TL'ye düştü. GOP sosyal donatı alanı fakiri bir yer bunu da yapabiliriz" dedi.

Müteahhite hizmet ediyorsunuz
Yeniden söz alan Epözdemir taşınmaz satışını eleştirerek, "Taşınmaz satışı ile ilgili söz almış bulunuyorum. Bundan bir meclis önce belediyeye dilekçe sundum. Satışa itiraz etmiştim. İlçede ciddi anlamda bir kentsel dönüşüm çalışması var. Bir hukuk dışı süreç işliyor. Öyle hızlı bir süreç var ki sürekli gündem değişiyor. Taşınmaz satışı bir dava konusudur. Doğru bir satış yöntemi değildir. Vatandaşın imar hakkından doğan haklarını çözmeden vatandaşın imar hakkından doğan haklarını çözmeden satışa gitmek kentsel dönüşümde bana göre müteahhite hizmet etmek demektir. Bu satıştan sonra vatandaşın durumunun ne olacağı konusunda bir fikri olan var mı?" dedi. AK Partililer ise "Ne kadar önce hareket edersek o kadar yol alırız" cevabını verdi.

Montaj gibi algılanmasın
Olağanüstü Meclis'te şehit ve gazi ailelerine yardımın yanı sıra diğer maddelerin eklenmesini montaj gibi algılanmasını yanlış bulduğunu söyleyen Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, "Olağanüstü Hal döneminde olağanüstü Meclis olması çok doğal. Hainler hepimizi kaldırmaya yönelik bir hamle yaptı diye hayat duracak değil. Demokrasi meydanlarında mücadele veren tüm meclis üyelerimi de kutluyorum. Birlik ve beraberlik, biz bunu tam olarak yerine getirtmemiştik ama milletimiz bunu yerine getirdi. Olağanüstü meclis olunca gündemde bekletilen konuları Meclis'e getirmeyi uygun gördük. 400 gecekondunun 399'u ile anlaştık. Biz Acele Kamulaştırma kararı ile bu işlemi yaptık. 53 metrekare hisse sahibinin 12 katı bir alanı işgal etmesi sonucu bir direnişe maruz kalmıştık. Her hak sahibi ile anlaşıldı. Bu arada daha önce bu yetkiyi almıştık. Kat karşılığı sözleşmeler yapıldı. biz daha önce GOPAŞ'la ilgili bu yetkiyi bu Meclis'ten almıştık. Her ne kadar belediye başkanlığı bakanlığın vermiş olduğu yetkiyi devredemiyor diye algılansa da bu yanlış bir tespit. Şöyle açıklamak gerekir. 6306 sayılı yasa kapsamında bakanlık devretmiş olduğu yetkiyi belediye meclisi ile GOPAŞ'a zaten daha önce devretmişti. Bu yetki kapsamında yapılacak işlerin dışındaki teklifte de belirtilen hususların yürütülememesi noktasında GOPAŞ ile bir işbirliği yapma noktasında Meclis'ten bir yetki alıyoruz. Devir konusuna gelince daha önce Maliye Bakanlığı'ndan Çevre Bakanlığı'na, Çevre Bakanlığı'ndan ise belediyemize devredilmiş ve tescili belediye adına yapılan bir yerdir. Açıklamada yazanda yerin devredilemesi noktasında bir açıklamadır. Riskli Alanların Dönüştürülmesi noktasında sürdürülebilecek bir kanundur. Kentsel Dönüşümle ilgili önerileri olanların başımızın üstünde yeri var. Eleştiri ötesinde öneri bekliyoruz. Bu yetkimiz acil kullanmalıyız. Bizden ayrılan mahalleler bile bizi geçiyor" dedi. Usta sözlerini şöyle sürdürdü: "GOPAŞ yüzde yüz'ü belediyenin. Sayıştay denetimine tabi. İnşaat yapım sürecinde Hak sahiplerine adalet sağlanması ve ilçemizin her ürlü çalışmasına katkı sağlanmalı. Kentsel Dönüşüm çalışmaları kapsamında 13 bölge daha önce ilan edildi. 4'ünü Danıştay iptal etti. Altyapı ve teknik raporları yetersiz olduğu için. Biz bu bölge için yeniden karar aldık. Hedefimiz 3 bölgede kentsel dönüşümü başlatmak. Eksiklerimiz varsa kendi vicdanımıza, hukuka, meclise cevap vermeliyiz."

İnsanların evleri başlarına yıkıldı
Sarıgöl Mahallesi İslambey Bölgesi ile ilgili söz alan Ahmet Gürbüz, "Biz CHP olarak itirazlarımızı defalarca dile getirdik. Söz konusu İslambey Bölgesi şehir parkı ve yeşil alan bu bölge burasınıın böyle kalması gerek dedik siz imara açtınız. İslambey'in trafiği felç edeceğini, nüfus yoğunluğunu arttıracağını söyledik. Buranın kentsel değil rantsal dönüşüme kurban gideceğini söyledik. Burada insanların evleri başına yıkıldı. Bu insani bir tablo değildir. İnsanlar bezdirilerek kentsel dönüşüme sevk edildi" diye konuştu. Ardından Ferhat Hepözdemir, "Ülke darbe girişimi yaşadı bizlerde hep birlikte tepki gösterdik. Olağanüstü hal durumu var ve olağanüstü Meclis yapılacak denilince bununla ilgili görüşeceğimizi sandık. Bunun gerekçeleri nelerdir?" diye sordu. Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Lima yiğit - 1 yıl önce
Gaziosmanpaşa belediye başkanına selamlar eder,,halkkımızı hukuğun yardımıyla çözüleceğini yüreğimizde tevekkül ve iman güçlü avukatlarımızla tekrardan görüşmek ümidiyle...güneş balçıkla sıvanmaz....