Geçmiş olsun Türkiyem


Mehmet Ekmen

Mehmet Ekmen

22 Temmuz 2017, 10:53

Bir deprem ülkesiyiz. Bizler bu gerçeğimizle yaşamayı bilmeliyiz. Bilmekle de yetinmeyip mimari bazda mühendislik ve inşaat bazda her tür önlemlerimizi de almalıyız.1999 depreminden sonra bir çok önlemlerin alındığını hepimiz biliyoruz. Bu oldukça sevindirici ve güven veriyor.
bunun en belirgin örneği de Ege de 6.3'lük deprem de ölen ve yaralananlar olmadı büyük hasarlarda olmadı. Ancak bu meydana gelen deprem 6.3 olmayıp da daha yüksek bir derecede olsaydı 8 ve üstü ne olurdu ne olmazdı bunun garantisi olmaz zira o erecede önlem aldığımıza inanmıyorum. Üstelik de an itibariyle de turizm mevsimindeyiz ve Ege de oteller turist dolu Türkçe bildikleri de yok ve maalesef bizde de İngilizce veya diğer yabancı dil bilen ilgililerin sayıları yetersiz durumda. Bu turistlerin panik yapıp tatillerini yarıda bırakmalarını önlemek için anonslar yapılabilirdi çeşitli dillerde. Ortalık sakinleştirilmiş olurdu. Bunu yapmamak sosyal sosyoloji ve turizm psikolojisiyle uluslararası kurallara oldukça ters ve zaaf olarak algılıyorum.
Zaten bir çok etken ve siyasi nedenlerle bir çok ülkeyle haklı olduğumuz halde aramız limoni ve zor bela bir sürü reklamlarla elde edilen 2017 yılı turizm sektörünün negatif etkilenmemesi için uluslararası standartlarda hizmet ve ilgi gösterilmelidir diye umuyorum.
Bir başka önemli konuda yukarıda da belirttiğim gibi depremle yaşamayı bilmeliyiz ona göre önlemler almalıyız eğitimimize de milli eğitim bakanlığı depremlerle ilgili okullara ders koyabilir eğitim müfredatına ve çeşitli seminerlerle tatbikatlarla sosyal medyada tv kanallarında tüm vatandaşı hiç olmazsa ana hatlarıyla ne tür önlemler almaları gerektiği konusunda aydınlatmalıdırlar.Bu saydıklarımın bir kısmı geçmişte yapıldı ama yeterli değildi ve ardı arkası gelmedi.
Oysa deprem ülkesi sadece biz değiliz örneğin uzak doğu ülkelerinde de sık sık depremler oluyor ve onlar her türlü önlemlerini alıp en az zararlarla atlatıyorlar gerek maddi gerekse manevi olarak inşaatlarını yaptıkları evleride bu realiteyi göz önünde bulundurarak hareket ediyorlar.
Bizde de orta doğu teknik üniversitesi istanbul teknik üniversitesi Boğaziçi v.s diğer eğitim kalitesi yüksek eğitim kurumlarımızla ordaki prof’larla koordineli bir şekilde bir takım bilimsel çalışmalar yapılarak çok olumlu sonuçlar alınabilir. Hatta müthiş projelerde hazırlanabilir. Bizler bu önemli konuyu yabana atmayıp yeterince ve olması gerektiği gibi sorunun üstüne üstüne gitmeyi ilke edinmeliyiz. Vatandaşlarımızın canları malları ve yaşam konforunu yükseltmeyi devlet bazında olmazsa olmazımız haline getirebilmeliyiz. Bu konuda en çok yetkili ve sorumlu olan da siyasal iktidardır.
Tekrar ediyorum olan bu depremde hasarların çok büyük olmaması ve ölüm vakalarının hiç olmaması lehimize oldu. Bu çok sevindirici şanslıyız. Ancak ne zaman nerede ve hangi şiddete depremlerin olacağı bilimsel olarak kesin belirlenemediği için her an her yerde olabilecekmiş  gibi önlem almamız yararımızadır diye  düşünüyorum.
Geçmiş olsun Türkiyem geçmiş olsun Ege ve tüm vatandaşlarımız. Allah bir daha da vermesin. Ancak her zaman hazır ve hazırlıklı da olmayı bilmek önlemler almak da pozitif ve bilimsel bir davranış tarzıdır. Umarım ki ilgililer ve bilgililer bu konuda kendilerine düşen ve  düşecek görevleri eksiksiz yaparlar diye ümit ediyorum.

Bu köşe yazısı 22 Temmuz 2017, 10:53 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.