Geleceğin Türkiye'sine imza atacağız

Ekrem Çalkılıç

Ekrem ÇalkılıçRÖPORTAJ: Nihal Altıngövde 29 Ağustos 2016, 07:21

Dünya ölçeğinde, her türlü donanıma sahip bilgili, görgülü insanlar yetiştirmeyi ilke edinerek yola çıkan İstanbul Rumeli Üniversitesi eğitim öğretim hayatına başlıyor. Üniversitenin mütevelli heyet başkanvekili Çalkılıç, “Geleceğe imzamızı atmak istiyoruz. Özellikle tıp ve mühendislik dalında farkımızı ortaya koyacağız” diyor.

Balcı Vakfı tarafından 23 Nisan 2015 tarihinde Silivri'de kurulan İstanbul Rumeli Üniversitesi, bu dönem eğitim öğretim hayatına başlıyor. Hedeflerinin başında öğrencilere gerek fiziki şartlar gerekse eğitim öğretim konusunda en iyi imkanları vermek olan üniversitenin Ar-Ge ve yenilikçi odaklı bilim anlayışı, çağdaş eğitim programları ve mezunlarının kalitesiyle dünyada öncülüğe yarışacak bir bilim üniversitesi olmak yatıyor.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanvekili Ekrem Çalkılıç, toplumun ihtiyacı olan bilim insanlarını ülkeye kazandırmayı; bilgili, çağdaş, donanımlı, deneyimli, topluma yararlı, araştırmacı gençler yetiştirmeyi hedefleyen, bir yüksek eğitim kurumu ve mükemmeliyet merkezi olma amacını taşııdıklarını belirten açıklamalarını gazetemize yaptı.

İstanbul Rumeli Üniversitesi hakkında bilgi verir misiniz?
İstanbul Rumeli Üniversitesi bu yıl kayıt alan, yani eğitim öğretime bu yıl başlayacak olan bir üniversite. İlk yıla bizim tercihimiz sebebiyle ki çok fazla bölüm açmadık. 600 öğrenci ile başladık. Ek kontenjandan giren öğrencilerimizle bu sayı 800 öğrenci olacak. 26 Eylül 2016'da eğitime başlıyoruz. Eğitim öğretim faaliyetleri ile alakalı bütün labaratuvar çalışmalarımız, sınıf ortamlarımız, son teknolojiye uygun şekilde dizayn edildi. Şu an özellikle sağlık alanında Türkiye'nin en iyi teknolojisine sahip üniversitesiyiz diyebilirim. Diğer üniversitelerden aldığım örneklere, tecrübelere dayanarak söylüyorum bunu. Zaten bu yapımızı kuraraken bütün bilgi birikimimizi ortaya koyduk. Nerede ne eksik oturduk, düşündük ve böyle devreye soktuk. Sağlık bölümlerinde ve labaratuvar alanlarında Türkiyr'nin en iyi teçhizatına sahip üniversitesiyiz diyebilirim.

Niteliğe önem veriyoruz
Kayıt döneminde üniversitenize ilgi nasıl oldu?

Bizi tercih eden öğrencilerimizin büyük çoğunluğu yüksek puan diliminden bize müracaat ettiler. Bunun sebebi de biz bu sene lisans öğrencilerin tümüne yüzde 100 burs verdik. Yani bizim lisans öğrencilerimiz tamemen burslu okuyacak. Bu da hem puan dilimimizi yükseltti hem de daha bilgili, daha donanımlı öğrencilerin bize ulaşmasını sağladı. Dolayısıyla şu an bizi tercih edip de kazanamayan, açıkta kalan çok sayıda öğrenci var, lisansta özellikle. Bizim felsefemiz nicelik değil nitelik. Bu sebepten kontenjanlarımızıda çok yüksek tutmadık. Mesela lisans bölümlerinde 25 öğrenci aldık. Bugün yabancı dil kurslarında bile 20-25 öğrenci olur yani. Amfilerde eğitim verilen bir Türkiye'de lisans bölümünde 25 öğrenciyle eğitim vereceğiz. Bunun sebebi de, Yüksek Öğretim Kurulu'nun yeni bir çalışma yaparak artık üniversitelerin notunun sadece kazanan öğrencilerin puan dilimiyle belli olmayacağını belirtmesi, öğrencinin mezun olduktan sonraki durumuna bakılarak belirlenecek olması. Dolayısıyla bu yeni sisteme entegre olmak için nicelikten çok niteliğe önem veriyoruz.

Üniversiteniz fiziki kapasite olarak ne durumda?
Biz 10 katlı bir binaya sahibiz. Bu 10 kattan 3 katını eğitime açtık. Yani kapasitemizin yüzde 5'ini, 10'unu kullanıyoruz. Bu oran her yıl giderek artacak.Farklı bir üniversite olacağız
Türkiye'de üniversite kurmak, açmak ciddi bir problem. Bu anlamda baktığımızda büyük bir başarı.
Doğru, biz Türkiye'de farklı bir üniversite olacağız. Yani öyle alışılagelen bir üniversite olmayacağız. Mesela iki tane yükselen değer seçtik kendimize. Birincisi sağlık bilimleri; tıptan sağlık ön lisans kurumlarına kadar. İkincisi de mühendislik; Dünyada bu ikisiyle alakalı akla gelen başarılı üniversiteler hangileri onları seçtik. Mesela mühendislikte Aachen Üniversitesi'ni seçtik ben gittim Aachen Üniversitesi'nde görüşmeler yaptım ve onlarla bir anlaşmaya varmak üzereyiz. Öyle bir noktaya getireceğiz ki mühendislikte spesifik bölümlerde özellikle tünel mühendisliği, köprü mühendisliği, inşaat mühendisliğinin bir çok özel alanlarında bir numara olmak istiyoruz, hayalimiz bu. Büyük hayaller kurmayan büyük işler başaramaz. Sonuçta biz bu hayalin en büyüğünü istiyoruz, Aachen Üniversitesi ile birlikte çalışmak istiyoruz. Diğer taraftan tıp fakültesinde ve benzeri konularda da çalışmalarımız devam ediyor. Henüz tıp fakültesinde iznimizi almadık YÖK'ten ama inşallah önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin en gözde tıp fakültesine sahip olmak istiyoruz.

Bu konuda çalışmalarınızı tamamladınız mı?
Evet, bununla alakalı hastane tefrişatımızı tamamladık, Reyap Hastanesi ile işbirliğimizi gerçekleştirdik tüm çalışmalarımızı yaptık sadece izni almamız kaldı. Biz Yüksek Öğrenim Kurumu'na müracaat edeceğiz onlar da onay verdikleri taktirde biz gerçekten iyi bir tıp fakültesi olabiliriz. Bununla alakalı stajımızı da sağlık bilimleri ön lisans programlarımızı da yapıyoruz. Yani burada da labaratuvarlarımızı hiç küçümsenmeyecek şekilde dizayn ettik. Ondan da önemlisi Türkiye'de sağlık bölümlerinde ön lisanslarda genellikle herkes öğretim görevlileri ile eğitim verir. Biz öğretim görevlileri ile eğitim vermiyoruz. Biz tıp doktorlarıyla, tamamıyla bu işin uzmanlığını almış, ihtisas alanları sağlık alanlarıyla ilişkili olan kişilerden eğitim aldırıyoruz öğrencilerimize. Düşünebiliyor musunuz, normal şartlarda bizim bir optisyenlik örneğini vereyim, bununla alakalı doktorasını yapmış bir eğitimci eğitim veriyor. Bir hemşire veya bir sağlık teknisyeni eğitim vermiyor yani. Bizzat bu konunun uzmanı eğitim veriyor. Dolayısıyla eğitim kalitesi biraz maliyetli ama yüksek oluyor.

Silivri'nin üniversitesi olacağız
Öğrencilerinizin Silivri'de sosyal faaliyetleri için yerel yönetimle birlikte çalışmalarınız var mı? Yine aynı şekilde konaklama ve ulaşım imkanları var mı?

Kız öğrenci yurdu kurduk, hemen okulumuzun yanı başında. 140 mevcudu var şu an. Erkek öğrenci yurdunu da şehir merkezinde dizayn ettik. Beylikdüzü'ne kadar servislerimiz olacak. Öğrencilerimiz ulaşım problemi yaşamayacaklar. Yurt konusunda sıkıntımız yok. Okulun bahçesinde sosyal alanlarımızı gerçekleştirdik bunda da bir sıkıntı yok. Ama biz istiyoruz ki her ne kadar bir kampüs üniversitesi olsakta biz Silivri'nin üniversitesi olmak istiyoruz. Silivri'nin içinde yaşayan bir üniversite olmayı arzuluyoruz. Bu da Silivri halkıyla öğrencilerimizi birlikte yaşamaya alıştırarak olacaktır.Bu öğrencileri düşünürken yönünüzü İstanbul'a mı dönüyorsunuz, Trakya'ya mı? 
Bütün Türkiye'ye. Biz bir bölge üniversitesi olmayacağız, bölge üniversitesi olursak kaliteden çok ciddi ödün veririz. Bunun sebebi bölge halkından dolayı değil, biz Trakya'yı cazibe merkezi haline getirip bütün Türkiye'den öğrenci almak istiyoruz. Yerel bir üniversite değil, bir dünya üniversitesi hedefimiz var. Önce Türkiye'den başlamak gerekli. Trakya bölgesinden öğrencilerin bir bölümünü almak demek sadece Trakya'daki öğrencilerin bizi tercih etmesi demektir, fakat tüm Türkiye'yi biz kapsama alanı olarak alırsak o zaman üniversitemizi bu bölge için kazanım haline getirmiş oluruz.

Katma değer sağlamak istiyoruz
Bu söylediğiniz hedefler için öz kaynak gerekiyor, güç gerekiyor. Üniversitenizin ve kaynaklarının buna yeterliliği var mıdır? 

Biz Türkiye'nin gayrimenkul açısından en zengin üniversitelerinden bir tanesiyiz. Şu an bizim taşınmazlarımızın değeri 200 milyon liranın üzerinde. Bu önemli bir değer ve tamamı üniversitenin mülkiyetinde bağışlanmış,Yüksek Öğretim Kurumu'nun mülkiyetinde demektir bu da. Dolayısıyla biz bölgeye katma değer sağlayamayacak olsak bu maceraya girmeyiz. Biz eğitim konusunda tecrübeliyiz. Daha önce sıfır noktasında bir noktaya getirdiğimiz üniversiteler var. Bunun için önce inanmak lazım.Bu işlerin maliyeti bir binadır öncelikle fazlasıyla var, kampüstür fazlasıyla var, geri kalanıda inanmaktır. Labaratuvarlarımız tamam, ekibimiz tamam binamızın hiçbir sıkıntısı yok dört dörtlük, çevremiz, alt yapımız ulaşımımız her şeyimiz yeterli. Hedef koymazsanız kendinize, bu işi başarabilmenizin ihtimali yok

Kardeş üniversiteniz var mı?
Erasmus'a üye olacağız aynı zamanda 43 üniversite civarında üniversite işe işbirliği yapacağız. Kardeş üniversite mantığıa ben şahsen inanmıyorum. İki taraf bibirini ziyaret ediyor o ona baklava götürüyor, o buna çikolata getiriyor olay bitiyor. Ben öyle bir şey istemiyorum, asla anlamı olmayan  ziyaret istemiyorum üniversitemde. Gittiğimiz yer gerçekten bizim için seyahat olmamalı. Neden Aachen diyorum çünkü dünyada mühendislikte bir numara. Ora ile eğer biz bir anlaşma yaparsak  çocuklarımız Mercedes'te BMW'de staj görebilecek. Neden Heidelberg Tıp Fakültesi'ni hedef koymuşum, çünkü tıpta Avrupa'da çok iyi bir yerde.

Gelişen değer bilişim ve lojistik
Bilişim ile ilgili bir tasarrufunuz var mı?

Bilişimle ilgili bölümlerimiz var, biz yazılım mühendisliğini hedefliyoruz daha çok, çünkü dünyanın geleceği yazılımda. Orada da sektörel ihtiyaçlara cevap vermek arzusundayız. Türkiye'nin ihtiyaçlarını görmeden sadece fabrikasyon eğitim veren ve mezun veren bir üniversitesi oluruz. Ben kendi kendime bu işe başlarken bizim Türkiye'nin neye ihtiyacı var diye düşündüm. Viyadük mühendisini nereden alıyoruz Japonya'dan mühendisler geliyor, demek ki bizim köprü ve viyadük mühendisinde eksikliğimiz var. Bununla ilgili dünyada en iyi üniversite hangisi onlarla iş birliğine girelim dedik. Bilişimde de yine aynı hedefimiz var. Dünyada büyüyen iki sektör var; bilişim ve lojistik. Lojistik sektöründe de çok ciddi çalışmalar yapacağız. Bilişim sektöründe özellikle yazılım alanında çok ciddi noktaya getireceğiz bölgeyi. Silivri'ye çok sayıda üniversite geldi, burada olmak istiyoruz dedi. Biz tek kuruş devlet yardımı almadan bu yapıyı kurduk, buraya kadar getirdik bundan sonrası kolay olan. Bundan sonrası için sadece inanmak gerekiyor.Şu an hangi bölümlerde öğrenci aldınız?
Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde öğrenci aldık.Önümüzdeki yıllarda bu lisans bölümlerimizi genişleteceğiz. Biz bu seneden hepsini açabilirdik aslında fakat açtığınız bölümün anlamı olmalı. Altyapıyı dört dörtlük oluşturmak önemli. Biz aynı zamanda yüksek lisans öğrencilerimizde kendimiz seçeceğiz, onlara burslar vereceğiz. Öğrencilerimiz arasından araştırma görevlilerimizi seçeceğiz, öncelik tanıyacağız öğrencilerimize bazı konularda. Bize öğrenci olmak sadece üniversite sınavım kazanmak yetmiyor o sadece mezun eder. Bizimle yürümek, bizim hayallerimize ortak olmak demektir.

Adam gibi adamlar
Son olarak içinde bulunduğumuz dönemde bir çok eğitim kurumunun kapandığını görüyoruz. Bu anlamda kurduğunuz üniversitenin vizyonunu sizden öğrenebilir miyim?

Türkiye'de bugüne kadar başta FETÖ olmak üzere memleketi satan çok fazla yapı oluşmuş. Biz memleketin ihtiyaçlarına önem veren, devletimize, milletimize sahip nesiller yetiştiren, kırmızı çizgilerimizi bilen, devlet ahlakını bir şekilde vicdanında tesis edebilen, aklı başında, milliyetçi, muhafazakar, duygu düşüncelerini memleketin fikirlerinden uzaklaştırmayan, adam gibi adamlar yetiştirmek istiyoruz. Yani bizim şu an herhalde mühendis kadar, mimar kadar, doktor kadar bunlara ihtiyacımız var. Özellikle bu FETÖ'den sonra.

Kedİler kasap olurdu
Hayalimiz iletişim fakültesi öğrencilerinin tamamını, mümkün olduğu kadar ki bunu başarabilir miyiz bilmiyorum sadece öngörü ve hayal olarak söylüyorum ücretsiz okutmak istiyoruz. Bunun sebebi gerçekten dünya medyasında iyi İngilizce konuşabilen, dünya liderleriyle diyalog kurabilen, mesleğin renklerini, inceliklerini bilen, hikayenin tamamının içinde olabilen gazeteciler yetiştirmek istiyoruz. İletişimle ilgili bir fabrika kurduk. Herkes mezun veriyor, bakarak iş öğrenilseydi kediler kasap olurdu diye bir söz vardır. Herkes bir şekilde eğitim veriyor ve 55 tane iletişim fakültesi var, on binlerce mezun veriyor. Bu on binlerce mezunun arasında artık bir tane İngilizce bilmek yetmiyor, bir kaç dil bilmek zorundalar. Mezun olan çocuk halen 1960'lı yılların gazeteciliği öğreniyor, mezun oluyor, piyasaya geldiğinde bir çok şeyden habersiz oluyor. Biz öyle yapmayacağız, biz bir fabrika kurduk Anadolu yakasında. Öğrencilerimiz o fabrikada dijital baskının nasıl yapıldığını, yani biz önce işin içine sokuyoruz. Sonra içlerinden yöneticiler çıkacak.  5 yıl sonra bu sizin şahsınıza taahhütümdür, bir röportaj daha yapalım bakın hangi noktadayız. Çünkü hakikaten çok uğraştık. Uğraşmamızın sebebi standart bir iş yapmamak ve gerçekten devler ligine oynamak.

Rumeli’nin farkı
İstanbul Rumeli Üniversitesi tüm öğrencilerine eğitim hayatı boyunca pratik eğitimin yanında yoğun İngilizce programı, yaşam koçu, kariyer koçu, girişimcilik koçu, liderlik workshopları, psikolog destekleriyle iş hayatına bir adım önde başlamasını sağlıyor. Gurme Kulübü ile yurtta veya evde kalan öğrenciler pratik yemek tarifleri hazırlayarak hayatı yaşayarak öğrenebiliyorlar.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa holoğlu - 1 yıl önce
Başarılar diliyorum...