Genel seçim öncesi CHP’ den vaatler halktan sorular


Seyit Aslan

Seyit Aslan

27 Mayıs 2015, 09:00

  Sayın Kılıçdaroğlu’ndan Sırasıyla;
1)Yoksulu olmayan bir Türkiye.
2)Taşeron işçisi olmayan bir Türkiye.
3)Asgari ücretin vergisi olmayan bir Türkiye.
4)Kredi borcu olmayan bir Türkiye.
5)Kiraya mahkumiyet olmayan bir Türkiye.
6)Öğretmen ve öğrencinin sorunu olmayan bir Türkiye.
7)Esnaf ve kobisinin derdi olmayan  bir Türkiye.
8)Emeklinin derdi olmayan bir Türkiye.
9)Çiftçinin sorunu olmayan bir Türkiye.
10)İşsizi olmayan bir Türkiye.
11)Ayrıca ekonomisinin yanında her türlü ayrımcılığın, bölücülüğün, hukuksuzluğun, adam kayırmacılığın, üst düzeyde soygun kutularının, baskının zulmün, din istismarnın olmadığı,eşit kardeşçe, hakça paylaşıma dönük bir Türkiye denilmiş.
Aynı anda çağa uygun teoriyle pratiğin iç içe olduğu bilimsel eğitimle yurtların parasız olacağı ve bunların yanında ulaşım yerleşim ve tüm sosyal haklar kamu eliyle çok ucuz bir şekilde yerine getirilebileceğine dair bir söz verilmiş.
Elbetteki ülkemizin bu temel sorunlarının bir parti tarafından dile getirilmesi bu ülkede yaşayan her namuslu yurttaşı sevindirir. Ayrıca bu ülke halkına umut verir.
Nitekim vaatlerin en başında yoksulu olmayan bir Türkiye deniliyor…
Peki; yoksulu olmayan bir Türkiye yaratılır mı?
Evet işsizlik, yoksullu, saltanat, özelleştirme adına pazarlanan halka ait kaynaklar. Taşeron, kanlı kardeş kavgalar, akıl dışı siyasetle komşu ülke Suriye üzerinde emperyalizmin oynadığı kanlı katliamlar sonucu delik deşik edilen hudutlardan bu ülkeye sığınmak zorunda kalan iki milyon Suriyeliye bakmak mecburiyetinde bırakılan bu ülkede günümüzde bir çok eksiği ile anti demokratikte olsa yapılacak olan seçimler öncesi CHP’si seçildiğinde kendi iktidarında yukarıda bu millete öz verdiği vaatleri yerine getirebilirmi! Getirir,Peki nasıl? Bu yönde CHP’nin hedefinde örneğin;
1)Anayasasında adalet mülkün temelidir denmesine rağmen bu ülkede daha evvel halktan alınan vergilerle halk adına meydana getirilen halkın öz malı tutunacak dalı olan işçilerinde milyonlarca çalışana iş sağlarken günümüzün yetkilileri tarafından anti demokratik bir şekilde, asıl sahibi halka sorulmadan özelleştirme namı altında daha fazla yabancı sömürü güçlerine çeşitli rüşvetler karşılığı peşkeş çekilen, bu şekilde bir çok işletmenin kapanması sonucu milyonlarca çalışanın işsiz kalmasına sebep olan iş yerleriyle diğer kurum ve kuruluşları yeniden ger i alma var mı?
Geri alırken de bu kaynaklara ödenecek olan parayı bu kaynakları satan veya uzun seneler kiraya veren yetkililere ödetmek şartıyla bu kaynakları asıl sahibi halkın emrine sunma var mı?
Ayrıca yeniden halkın hizmetine sunulacak olan bu işletmelerde her iş kolunda koşul, kural, ölçü, ve kalite belirlemek şartıyla her çalışana yaptığı iş ölçüsünde verilecek olan ücretle dünyanın bir çok ükesine örnek olacak olan böylesi bir işletme biçimini devreye sokma var mı?
2)Yine ülke özelliği ve zenginliklerinden bir tanesi olan planlı çalışma ile nüfusunun büyük bir bölümüne iş sağlarken Ortadoğu ülkelerine bile yetecek kadar gıda üretecek kapasiteye sahip olan bu ülkede son zamanlarda bu ülkeyi yönettiğini sanan iktidarların tarımda, uyguladıkları yanlış politikalar yüzünden sözde medenileşme adına köylerde yaşayan nüfusun %75 şinin şehirlere göçünün zorlanması sonucu şehir varoşlarında 3 kat artan yoksulluk ve işsizliğe karşı, bu konuda CHP’nin hedefinde her tarım bölgesinde toprak yapısı, toprak dağılımı ve toprak eşitlemesi, ovalarda tarım istasyonu içinde olmak koşulu ile toplumsal kooparatifler dağlık arazilerde ise aile şirketleri, meyve sebze bahçeleri, ağaçlandırma bölgeleri, modern hayvancılık. Yine gelirine tüm üreticilerin eşit şekilde ortak olabileceği  her bölgedeki üretilen ürünü mamul hale getirecek olan fabrikaları kendi bölgelerinde oluşturulması. Ayrıca içine sağlık ocağı, okulu, kültür evi, kreşi, spor sahası, havuzu, temiz yoları ile kırsal alanları cazip hale getirecek ve bu şekilde milyonlarca çalışana iş alanı yaratacak olan planlı köy projesi var mı?
3)Enerji; üzerlerinde santralar kurulduğuna ülke ihtiyacının yarısından fazlasını karşılayacak kapasiteye sahip olan denizlerindeki gelgitleriyle, güneş, rüzgar, jeotermal kaynaklar kömür boraks gibi ülke ihtiyacının onlarca mislini elde edecek, olan enerji kaynakları bulunan bu ülkede  bu yönde CHP’nin hedefinde yabancıların elindeki kaynaklardan değilde planlı  bir şekilde kamu eliyle kendi kaynaklarımızı hayata geçirme var mı?
Ayrıca toplumun sosyal hakkı olan enerjide günümüzde halkı soyan özel şirketcikler yerine kural, koşul, ölçü ve kalite ile her çalışanın yaptığı iş ölçüsünde ücret alacağı vatandaşında çok ucuz bir şekilde yararlanacağı bir işletme biçimi var mı?
4)Turizm yine CHP’nin hedefinde üç yanı denizlerle kaplı her bölgesinde ayrı ayrı mevsimlerle güzelliklerin yaşandığı dereleri gölleri ormanları, kaplıcaları ve sevecen insanlarıyla dünyanın cenneti olması gereken bu ülkede planlı bir şekilde ele alındığında milyonlarca çalışanına iş sağlarken ülke gelirininde büyük bir bölümünün elde edileceği turizm alanlarının denetim altına alınması var mı?
Eğitimde plan program dahilinde her branşta parasız bir şekilde teoriyle pratiğin iç içe olduğu bilime ve ihtiyaca dayalı eğitim sistemi var mı?
Sağlıkta büyük hastaneler dışında köy köy , ev ev dolaşarak tarama yapacak pratisten doktorların yetiştirilmesi var mı?
Ulaşımda milli gelirin büyük bir bölümünü duman ve zehire dönüştürerek havaya savuran özel arabalara karşı kamuya ait kitle ulaşım projesi var mı?
Her türlü saltanatla yüz binin üzerindeki makam arabasının yok edilmesi, ayrıca birde bu milletin seçtikleriyle kamu yöneticilerine verilecek maaşları yine o maaşları ödemek zorunda olan millete belirletmek var mı?
Sonra her dalda eğitilmiş yurtsever kadrolar,
Köy kasaba ve şehirlerin planlı bir şekilde  yeniden düzenlenmesi ile birde nüfus planlaması var mı?
Evet dünyada ve ülkemizde çağımızda son derece gelişerek bir çok dalda insan emeğinin yerini alan üretim araçlarının soygun sistemlerini  salladığı bu dönemde insana ve doğaya dönük vaatler veren Kılıçdaroğlu ve diğerlerine karşı bazı sorular!
Evet sorular sorular belki bu sorular biraz ağır ama ancak bu sorulara verilecek olan cevaplar en başta yukarıda seçim meydanlarında sayın Kılıçdaroğlunun halkımıza verdiği insani vaatleri sürekli kılacak.
O halde bu arada bizde seçim öncesi Türkiye halkına ve dünya halklarına böylesi insana yakışır vaatler veren CHP lideri başta olmak üzere diğer buna benzer vaatler veren seçileceklere başarılar dileriz…
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.