Zam 6.8 değil 5.4

Elektrik zammı vatandaşların tepkisini çekerken, zam tartışmalarına dağıtım şirketleri de katıldı. Sektörü temsil eden Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’ne (ELDER) göre, ev tüketicisine yansıyan zam oranı yüzde 6.8 değil yüzde 5.4

Zam 6.8 değil 5.4

Elektrikte yapılan zamlar ve faturalara yansıtıldığı iddia edlien yüzde 250 gizli zamlar tartışmalara neden olmuştu. Bu tartışmalara dağıtım bedellerinin neden olduğu öne sürülürken konunun muhataplarından Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’nden (ELDER) bir açıklama geldi.

3.2 tl’nin 1.46’sı dağıtım
Hürriyet'in haberine göre, tartışmalar üzerine açıklama yapan ELDER, “Bizim hesaplamalarımıza göre vatandaşa yansıyan zam yüzde 6.8 değil yüzde 5.44 oranında” diyor. Elektrik dağıtım sektörünü temsil eden ELDER yetkilileri, şunları kaydediyor: “37 milyona ulaşan toplam elektrik kullanıcısının 34 milyonluk bölümünü meskenler oluşturuyor. Türkiye genelinde bir meskenin ortalama aylık elektrik tüketimi ise 150 kilovat saat. Yaz ve kış aylarında mevsimsel etkilerle aylık tüketim yükseliyor. Aralık 2015 mesken tarifesi ile  Ocak 2016 mesken tarifesini karşılaştırdığımızda, ayda ortalama 150 kWh elektrik tüketen bir evin aylık elektrik faturasının 3.2TL yani yüzde 5.44 arttığı görülüyor. Kamuoyunda tartışılan yüzde 6.8 oranı, vergi ve fonlar hariç enerji bedeli ile dağıtım bedeli toplamının artış oranı. Vergi ve fonlarındaki matrah farklılıkları dikkate alındığında, evimizde kullandığımız elektrik için faturalarımıza yansıyan zam oranı yüzde 5.44’e karşılık geliyor. Öte yandan, iddia edildiği gibi dağıtım bedeli yüzde 250 veya yüzde 30 gibi oranlarda artmadı. Önceki uygulama dönemlerinde dağıtım ve iletim gibi şebeke faaliyeti kapsamındaki bedeller (dağıtım bedeli, iletim bedeli, kayıp enerji bedeli ve sayaç okuma bedeli), ayrı ayrı uygulanmakta iken, 1 Ocak’tan itibaren dağıtım bedeli olarak tek kalemde uygulanmaya başlandı. Özetle, tüketici faturasındaki aylık 3.2 TL artışın, 1.15 TL’lik dilimi enerji bedelindeki artıştan, 1.46TL’lik dilimi iletim ve dağıtım maliyetlerinden, 0.59TL’lik dilimi ise vergi ve fonlardaki artıştan kaynaklanıyor.”
Yüzde 5.9 olacak
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ise daha önce yaptığı açıklamada maktu olarak alınan sayaç okuma bedelinin tüketime orantılı hale getirildiğini, bu nedenle zam oranının yüzde 5.9 düzeyinde olacağını belirterek, şunu kaydetmişti: “1 Ekim 2015 tarifesinde fatura başına tahsil edildiği için toplam fiyata dâhil edilmeyen sayaç okuma bedeli, 1 Ocak 2016 tarifesinde kilovat saat başına hesaplama yapılarak, fonsuz bedele dâhil edildi. EMO’nun sayaç okumaya ilişkin bu oynama nedeniyle yaptığı hesaplamalara göre; tüketicinin faturasına yansıyacak gerçek zam oranı yüzde 5.9 düzeyinde olacak. Ancak sayaç okumanın kilovat saat başına tahsilatı ise yapılan işe uygun olmadığı gibi, hukuki de değil. Çünkü sayaç okuma işi gerçekleştirilen tüketimden bağımsız olarak her ay tüketimi ölçmek için bir kere yapılan bir iş. Yani siz 1 kWh tüketseniz de, 1000 kWh tüketseniz de bir görevli gelecek ve sayacınızı okuyacak. Bunun karşılığında yaptığı iş farklı olmadığı için maktu olarak aynı ücret tahsil edilmeli.”
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.