1 Kasım Genel Seçim Resmi Sonuçları açıklandı YSK

Yüksek Seçim Kurulu 1 Kasım 2015'te yapılan 1 Kasım Genel Seçimleri Resmi Sonuçlarını açıkladı. 1 Kasım seçimleri sonuçları açıklandı. Hangi parti ne kadar oy aldı? AK Parti yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç? CHP yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç? MHP yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç? HDP yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç? Bağımsız adaylar yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç? Saadet Partisi yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç? Büyük Birlik Partisi yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç?

1 Kasım Genel Seçim Resmi Sonuçları açıklandı YSK
01 Kasım 2015 Pazar 18:04

Yüksek Seçim Kurulu 1 Kasım 2015'te yapılan 1 Kasım Genel Seçimleri Resmi Sonuçlarını açıkladı. 1 Kasım seçimleri sonuçları açıklandı. Hangi parti ne kadar oy aldı? AK Parti yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç? CHP yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç? MHP yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç? HDP yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç? Bağımsız adaylar  yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç? Saadet Partisi yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç? Büyük Birlik Partisi yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç?

1 Kasım seçimleri için daha önce yurt dışında başlayan ve bugün Türkiye'de de gerçekleştirilen oy verme işlemi sona erdi. YSK 1 Kasım seçimleri resmi sonuçlarını da açıkladı. Peki Hangi parti ne kadar oy aldı? AK Parti yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç? CHP yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç? MHP yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç? HDP yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç? Bağımsız adaylar  yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç? Saadet Partisi yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç? Büyük Birlik Partisi yüzde kaç oy aldı, oy sayısı kaç?

Oylar sayılmaya devam ettikçe ekran yenilenecektir. 

1 Kasım Genel Seçimleri
Grafik internethaber.com'dan alınmıştır.

Tek başına iktidar kurulamayınca koalisyon görüşmeleri başladı. Yapılan koalisyon görüşmelerinden de sonuç alınamayınca yeniden seçim kararı verildi. Peki 7 Haziran'da yaptığımız seçimlerde partiler İstanbul, İzmir ve Ankara'da nasıl sonuçlar elde etmişti?

2015 GENEL SEÇİM SONUÇLARI- İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI

7 Haziran'da yapılan seçimlerde İstanbul'da ne olmuştu? 7 Haziran Seçim sonuçlarına göre Ak Parti İstanbul'da 39 milletvekili çıkarmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi 28, Milliyetçi Hareket Partisi 10, HDP ise 11 milletvekili çıkarmıştır.

2011 seçim sonuçlarına göre 85 milletvekili çıkaran İstanbul'da Adalet ve Kalkınma Partisi 46, Cumhuriyet Halk Partisi 29, Milliyetçi Hareket Partisi 7 ve bağımsızdan 3 aday meclise seçilmişti. Bu seçime katılım %86,32 oranlarında gerçekleşti.

2015 GENEL SEÇİM SONUÇLARI -ANKARA SEÇİM SONUÇLARI

7 Haziran seçim sonuçları göre Adalet ve Kalkınma Partisi 15 milletvekili, Cumhuriyet Halk Partisi 11 milletvekili, MHP 5 milletvekili, HDP ise 1 milletvekili çıkarmıştır.
2011 seçim sonuçlarında ise tablo şu şekildeydi. Ankara'nın 17 milletvekili Adalet ve Kalkınma Partisi,10 milletvekili Cumhuriyet Halk Partisi, 4 milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi'ne aitti. Bu seçime katılım %88,93 oranlarında gerçekleşmişti.

2015 GENEL SEÇİM SONUÇLARI -İZMİR SEÇİM SONUÇLARI

İzmir'de nüfustan dolayı seçim 2 bölge halinde yapılmaktadır. Toplamda 26 milletvekili seçilmektedir. 7 Haziran 2015'te yapılan Genel Seçim sonuçlarına İzmir'de Cumhuriyet Halk Partisi 12 milletvekili, Adalet ve Kalkınma Partisi 8 milletvekili, MHP 4, HDP ise 2 milletvekili çıkarmıştır.
İzmir'de 2011 yılında yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi 13 milletvekili, Adalet ve Kalkınma Partisi 11 milletvekili, Milliyetçi Hareket Partisi de 2 milletvekili çıkarmıştı.Bu seçime katılım %88,34 oranlarında gerçekleşmişti.

SEÇİM SONUÇLARINI ETKİLEYECEK İLLER!

Partiler 7 Haziran seçimlerinde ucu ucuna kaçırdığı illerde yeni yeni vekil çıkarma telaşında. Türkiye genelinde 26 ilde yüzde 1.3 oy değişimi milletvekili değişimi anlamına gelebilecek. En büyük rekabet 70 milletvekilliği için yaşanacak. Meclisteki 4 parti kendine göre en kritik illeri belirleyerek seçim bölgelerindeki çalışmalarının seyrini bu yönde oluşturdu.
Buna göre 26 ilde partilerin iline göre mevcut oylarında 300 ila 5 bin 700 oy arasında bir oy değişimi yaşanması durumunda o illerde bir milletvekilliği ya kazanacak ya da kaybedecek.

1 Kasım seçimlerinde İstanbul 3. Bölge başta olmak üzere Gümüşhane, Giresun, Bayburt, Samsun, Çankırı ve Amasya’da kıyasıya rekabet yaşanacak. Ak Parti ile MHP bu illerde kritik bir koltuk savaşına girecek. İşte dört partinin sadece bir vekil kazanmak ya da sahip olduğu bir vekillik koltuğunu kaybetmemek için savaş vereceği seçim bölgeleri: AK PARTİ İstanbul 3. Bölgede bin 600 oy, Gümüşhane bin 500 oy, Giresun bin 300 oy, Bayburt 600 oy, Samsun 400 oy fazladan alması durumunda 1 milletvekili fazladan çıkaracak. Aynı şekilde Amasya’da 600 oy, Çankırı’da bin 200 oy, Çorum’da bin 500 oy, muş ve Malatya’da ise 2 bin 300 oy az fazlalık o illerde 1 vekil kaybedecek.
CHP Ardahan’da 2700, Tunceli’de 3600, İzmir 1. Bölgede 3900, Niğde’de 4200, K.Maraş’da 5200 oy fazladan alması durumunda bu illerde milletvekili sayısı 1 artmış olacak. Aynı şekilde Erzincan’da 1000 oy, Sivas 2 bin 400, Bilecik’de 2 bin 900, Aydın’da 3 bin, Ordu’da ise 4 bin 700 oy az alırsa bu illerde 1 koltuk kaybedecek.

MHP Amasya’da 600 oy, Çankırı’da bin 200 oy, Iğdır’da bin 300 oy, Kocaeli’nde bin 300 oy, Malatya’da bin 300 oy alırsa bu illerde birer koltuk fazladan kazanacak. MHP yine Samsun’da 300 oy, Bayburt’da 500 oy, İstanbul 3. Bölgede 900 oy, Giresun’da bin 100 oy, Gümüşhane’de ise bin 400 oy daha az alırsa bu illerden birer koltuk kaybedecek.

HDP Muş’ta 2 bin 400, Batman’da 3 bin 100, Bingöl’de 4 bin 800, Aydın’da 5 bin 500, Hatay’da 5 bin 700 oy fazla alırsa bu illerde bir koltuk fazladan kazanacak. Yine, Kocaeli’de 700, Iğdır’da 2 bin 500 oy, Ardahan’da 3 bin 500 oy, Van’da 4 bin 300, Tunceli’de 4 bin 700 oy daha az alırsa bu illerde birer koltuk kaybetmiş olacak.

1 Kasım Genel Seçimleri Oy oranları

İSTANBUL 1. BÖLGE, 2. BÖLGE, 3. BÖLGE SEÇİM SONUÇLARI TIKLA SEÇİM SONUÇLARINI ÖĞREN!

1 kasım 2015 genel seçim sonuçları


*Yasak kalkar kalkmaz seçim sayfamız aktif olacaktır...

Seçim Sonuçları - İstanbul, İzmir, Ankara seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Edirne, Tekirdağ, Kırklareli seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Çanakkale,Balıkesir, Bursa seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Eskişehir, Bilecik, Kütahya seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Manisa, Uşak, Afyon seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Aydın, Denizli, Muğla seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Burdur, Isparta, Antalya seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Kocaeli, Sakarya, Yalova seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Zonguldak, Düzce, Bolu seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Çankırı, Çorum, Kırıkkale seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Konya, karaman, Kırşehir seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Aksaray, Nevşehir, Niğde seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Kayseri, Sivas, Yozgat seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Adana, Osmaniye, Mersin seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Gaziantep, Kilis, Hatay seçim sonuçları

Seçim Sonuçları- adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Erzincan, Tunceli, Bingöl seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Sinop, Samsun, Ordu, Tokat seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Trabzon, Rize, Artvin seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Ardahan, Kars, Iğdır, Erzurum seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Giresun, Gümüşhane, Bayburt seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Muş, Ağrı, Bitlis seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Van, Hakkari, Şırnak seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Mardin, Batman, Siirt seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Bartın, Karabük, Kastamonu, Amasya seçim sonuçları

İSTANBUL 1. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ

AKP (14): İdris Güllüce, Mihrimah Belma Satır, Erol Kaya, Ahmet Berat Çonkar, Osman Can, Berat Albayrak, İsmet Uçma, Metin Külünk, Ravza Kavakcı Kan, Erkan Kandemir, Alev Dedegil, Mehmet Ali Pulcu, HASAN Sert, Hüseyin Yayman

CHP (11): Şafak Pavey, Gamze Akkuş İlgezdi, Gürsel Tekin, Barış Yarkadaş, Mehmet Akif Hamzaçebi, Mahmut Tanal, İlhan Kesici, Oğuz Kaan Salıcı, İhsan Özkes, Onursal Adıgüzel, Ali Özcan

HDP (3): Selahattin Demirtaş, Hüda Kaya, Erdal Ataş

MHP (3): Edip Semih Yalçın, İzzet Ulvi Yönter, Uygar Suphi Aktan

İSTANBUL 2. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ

AKP (12): Volkan Bozkır, Ayşe Nur Bahçekapılı, Ekrem Erdem, Aziz Babuşçu, Durmuş Ali Sarıkaya, Ethem Tolga, Şirin Ünal, Fatma Benli, Hüseyin Bürge, Sevim Savaşer, Haydar Ali Yıldız, Markar Eseyan

CHP (8): Selina Doğan, Aykut Erdoğdu, Mustafa Sezgin Tanrıkulu, Dursun çiçek, Süleyman Sencer Ayata, Gülay Yedekçi Arslan, Kadri Enis Berberoğlu, Didem Engin

HDP (3): Turgut Öker, Filiz Kerestecioğlu, Sezai Temelli

MHP (3): Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu, Celal Adan, Murat Başesgioğlu

İSTANBUL 3. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ

AKP (13): Mustafa Şentop, Özlem Zengin, Feyzullah Kıyıklık, Mehmet muş, MEHMET DOĞAN Kubat, Tülay Kaynarca, Abdurrahim Boynukalın, Harun Karaca, Uğur Işılak, Mustafa Yeneroğlu, Mustafa Afşın Yazıcıoğlu, Mehmet Metiner, Halis Dalkılıç

CHP (9): Bihlun Tamaylıgil, İlhan Cihaner, Engin Altay, Ali Şeker, Erdoğan Toprak, Eren Erdem, Murat Özçelik, Zeynel Emre, Mehmet Bekaroğlu

HDP (5): Pervin Buldan, Garo Paylan, Abdullah Levent Tüzel, Ali Kenanoğlu, Emine Beyza Üstün

MHP (4): Meral Akşener, Atila Kaya, İsmail Faruk Aksu, Arzu Erdem

İZMİR 1. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ

CHP (6): Selin Sayek Böke, Musa Çam, Ahmet Tuncay Özkan, Tacettin Bayır, Özcan Purçu, Ali Yiğit

AKP (4): Veysel Eroğlu, Fatma Seniha Nükhet Hotar, Cemil Şeboy, Hüseyin Kocabıyık

MHP (2): Oktay Vural, Aslan Savaşan

HDP (1): Ertuğrul Kürkçü

İZMİR 2. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ

CHP (6): Zeynep Altıok, Kemal Kılıçdaroğlu, Zekeriya Temizel, Mustafa Ali Balbay, Aytun Çıray, Kamil Okyay Sındır

AKP (4): Mustafa İbrahim Turhan, Nesrin Ulema, Hamza Dağ, Kerem Ali Sürekli

MHP (2): Ahmet Kenan Tanrıkulu, Murat Koç

HDP (1): Müslüm Doğan

ANKARA 1. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ

AKP (7): Yalçın Akdoğan, Ahmet Gündoğdu, Ali ihsan arslan, Jülide Sarıeroğlu, Murat Alparslan, Ertan Aydın, Tülay Selamoğlu

CHP (7): Ayşe Gülsün Bilgehan, Necati Yılmaz, Tekin Bingöl, Aylin Nazlıaka, Levent Gök, Ali Haydar Hakverdi, Bülent Kuşoğlu

MHP (3): Yıldırım Tuğrul Türkeş, Zühal Topcu, Mustafa Erdem

HDP (1): Sırrı Süreyya Önder

ANKARA 2. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ

AKP (8) : Emrullah İşler, Ahmet İyimaya, Lütfiye Selva Çam, Vedat, Bilgin, Aydın Ünal, Ayhan Yılmaz, Mahmut Sami Mallı, Nevzat Ceylan

CHP (4): Şenal Sarıhan, Murat Emir, Ahmet Haluk Koç, Nihat Yeşil

MHP (2) : Şefkat Çetin, Mustafa Mit

Ve Seçim sonuçları belli olmaya başladı. Herkes nefesini tuttu YSK seçim sonuçlarını açıklıyor. Seçim sonuçları 2015 canlı olarak haberimizden takip edebilirsiniz. İl il, ilçe ilçe seçim sonuçları geliyor. AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin Türkiye geneli oy oranları belli olmaya başladı. İşte Seçim sonuçları. 1 Kasım 2015 seçimleri tamam. Artık nefesler tutuldu. Tüm siyasi partiler ve vatandaşlar sonuçları merakla bekliyorlar. Genel seçim sonuçları gazetemistanbul.com'da sizlerle anlık olarak olacak. YSK sonuçları açıklamaya başlıyor. Türkiye geneli ve yurtdışı sandıklar dahil genel seçim sonuçlarına seçim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Seçim 2015 sonuçlarını gazetemistanbul.com'dan öğrenebilirsiniz. 1 Kasım 2015 seçim sonuçları açıklandığı anda seçim sayfamızda yer alıyor olacak. 26. Dönem yeni milletvekillerinin belirlenmeye başladığı genel seçim için tüm vatandaşlar oylarını kullandı. Bizde sizler için seçim sonuçları sayfası hazırladık ve kullanıma sunduk. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kesin seçim sonuçları belli olduğunda seçim sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Partilerin ne kadar oy aldığı ve hangi ilde kaç milletvekili çıkardığını gazetemistanbul.com'dan takip edebilirsiniz.

7 Haziran'da yapılan seçimlerde İstanbul'da ne olmuştu? 7 Haziran Seçim sonuçlarına göre Ak Parti İstanbul'da 39 milletvekili çıkarmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi 28, Milliyetçi Hareket Partisi  10, HDP ise 11 milletvekili çıkarmıştır.
 
2011 seçim sonuçlarına göre 85 milletvekili çıkaran İstanbul'da Adalet ve Kalkınma Partisi 46, Cumhuriyet Halk Partisi 29, Milliyetçi Hareket Partisi 7 ve bağımsızdan 3 aday meclise seçilmişti. Bu seçime katılım %86,32 oranlarında gerçekleşti.
 
2015 GENEL SEÇİM SONUÇLARI -ANKARA SEÇİM SONUÇLARI
 
7 Haziran seçim sonuçları göre Adalet ve Kalkınma Partisi 15 milletvekili, Cumhuriyet Halk Partisi 11 milletvekili, MHP 5 milletvekili, HDP ise 1 milletvekili çıkarmıştır.
2011 seçim sonuçlarında ise tablo şu şekildeydi. Ankara'nın 17 milletvekili Adalet ve Kalkınma Partisi,10 milletvekili Cumhuriyet Halk Partisi, 4 milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi'ne aitti. Bu seçime katılım %88,93 oranlarında gerçekleşmişti.
 
2015 GENEL SEÇİM SONUÇLARI -İZMİR SEÇİM SONUÇLARI
 
İzmir'de nüfustan dolayı seçim 2 bölge halinde yapılmaktadır. Toplamda 26 milletvekili seçilmektedir. 7 Haziran 2015'te yapılan Genel Seçim sonuçlarına İzmir'de Cumhuriyet Halk Partisi 12 milletvekili, Adalet ve Kalkınma Partisi 8 milletvekili, MHP 4, HDP ise 2 milletvekili çıkarmıştır.
İzmir'de 2011 yılında yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi 13 milletvekili, Adalet ve Kalkınma Partisi 11 milletvekili, Milliyetçi Hareket Partisi de 2 milletvekili çıkarmıştı.Bu seçime katılım %88,34 oranlarında gerçekleşmişti.
 
SEÇİM SONUÇLARINI ETKİLEYECEK İLLER!
 
Partiler 7 Haziran seçimlerinde ucu ucuna kaçırdığı illerde yeni  yeni vekil çıkarma telaşında.  Türkiye genelinde 26 ilde yüzde 1.3 oy değişimi milletvekili değişimi anlamına gelebilecek. En büyük rekabet 70 milletvekilliği için yaşanacak. Meclisteki 4 parti kendine göre en kritik illeri belirleyerek seçim bölgelerindeki çalışmalarının seyrini bu yönde oluşturdu.
Buna göre 26 ilde partilerin iline göre mevcut oylarında 300 ila 5 bin 700 oy arasında bir oy değişimi yaşanması durumunda o illerde bir milletvekilliği ya kazanacak ya da kaybedecek.
 
1 Kasım seçimlerinde İstanbul 3. Bölge başta olmak üzere Gümüşhane, Giresun, Bayburt, Samsun, Çankırı ve Amasya’da kıyasıya rekabet yaşanacak. Ak Parti ile MHP bu illerde kritik bir koltuk savaşına girecek. İşte dört partinin sadece bir vekil kazanmak ya da sahip olduğu bir vekillik koltuğunu kaybetmemek için savaş vereceği seçim bölgeleri: AK PARTİ İstanbul 3. Bölgede bin 600 oy, Gümüşhane bin 500 oy, Giresun bin 300 oy, Bayburt 600 oy, Samsun 400 oy fazladan alması durumunda 1 milletvekili fazladan çıkaracak. Aynı şekilde Amasya’da 600 oy, Çankırı’da bin 200 oy, Çorum’da bin 500 oy, muş ve Malatya’da ise 2 bin 300 oy az fazlalık o illerde 1 vekil kaybedecek.
CHP Ardahan’da 2700, Tunceli’de 3600, İzmir 1. Bölgede 3900, Niğde’de 4200, K.Maraş’da 5200 oy fazladan alması durumunda bu illerde milletvekili sayısı 1 artmış olacak. Aynı şekilde Erzincan’da 1000 oy, Sivas 2 bin 400, Bilecik’de 2 bin 900, Aydın’da 3 bin, Ordu’da ise 4 bin 700 oy az alırsa bu illerde 1 koltuk kaybedecek.
 
MHP Amasya’da 600 oy, Çankırı’da bin 200 oy, Iğdır’da bin 300 oy, Kocaeli’nde bin 300 oy, Malatya’da bin 300 oy alırsa bu illerde birer koltuk fazladan kazanacak. MHP yine Samsun’da 300 oy, Bayburt’da 500 oy, İstanbul 3. Bölgede 900 oy, Giresun’da bin 100 oy, Gümüşhane’de ise bin 400 oy daha az alırsa bu illerden birer koltuk kaybedecek.
 
HDP Muş’ta 2 bin 400, Batman’da 3 bin 100, Bingöl’de 4 bin 800, Aydın’da 5 bin 500, Hatay’da 5 bin 700 oy fazla alırsa bu illerde bir koltuk fazladan kazanacak. Yine, Kocaeli’de 700, Iğdır’da 2 bin 500 oy, Ardahan’da 3 bin 500 oy, Van’da 4 bin 300, Tunceli’de 4 bin 700 oy daha az alırsa bu illerde birer koltuk kaybetmiş olacak.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 14 ilin valisi, 1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi öncesinde yapılan hazırlıklar ve alınan güvenlik önlemlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Terör örgütü PKK mensuplarının son dönemde gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle sıkıntılı günler geçiren, yaşam koşulları kısıtlanan ve iradeleri ipotek altına alınan Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki seçmenlerin, alınan güvenlik tedbirleri sayesinde 1 Kasım günü sandık başına huzur içinde gitmesi hedefleniyor.

Bu kapsamda, terör olaylarının en fazla yaşandığı başta Şırnak, Hakkari ve Diyarbakır olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 14 ilin valisi, seçime ilişkin alınan önlemleri AA muhabirlerine anlattı.

Diyarbakır Valisi Vali Hüseyin Aksoy, kentte 3 bin 168 sandıkta 958 bin 170 seçmenin oy kullanacağını belirterek, seçim günü il genelinde 11 bin 84 güvenlik personelinin görev yapacağını ve 228'i zırhlı 784 aracın hizmet vereceğini söyledi.

Kentte seçimin huzur içinde geçmesini temenni eden Aksoy, tüm güvenlik birimlerinin bu kapsamda hizmet vereceğini dile getirdi.

- Şırnak

Şırnak Valisi Ali İhsan Su, daha önce sandıkların kurulacağı yer olarak belirlenen okulların, etrafında hendekler kazılması ve barikatların bulunması, güvenlik güçleri ile sandık üyelerinin görevlerini sağlıklı ortamda yapabilmelerinin sağlanması ve seçmenlerin rahat şekilde oy kullanmalarının temin edilmesi için ilçe seçim kurullarının kararı doğrultusunda Cizre'de 93, Silopi'de de 35 sandığın başka mahallelere taşınacağını anımsattı.

Vatandaşlara oy kullanma esnasında veya dışarıda yönlendirme, tehdit, baskı yapan kişiler hakkında güvenlik güçlerinin yasal manada gerekeni yapacağını vurgulayan Su, ilgili savcı ve ilçe seçim kurulu tarafından yasal işlemlerin yerine getirileceğini bildirdi.

- Batman

Batman Valisi Azmi Çelik, İl Seçim Kurulunca alınan karar doğrultusunda 94 sandığın aynı mahallelerde uygun görülen okullarda birleştirileceği hatırlatarak, il genelinde 5 bin 100 güvenlik personelinin görev yapacağını kaydetti.

Kentteki bin 79 sandıkta, 313 bin 900 seçmenin oy kullanacağını ifade eden Çelik, kentte seçimin huzur ve güven içerisinde geçmesi için çaba göstereceklerini anlattı.

- Siirt

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, kentte 5 bin 421'i asker, 6 bin 495 güvenlik personelinin seçim günü görev yapacağına işaret ederek, seçimin güvenli geçmesi için şehir merkezi ile kırsalda her türlü tedbirin alındığını söyledi.

İlgili mevzuat doğrultusunda halkın özgür iradesini demokratik ortamda sandığa yansıtması için hazırlıkları tamamladıklarına dikkati çeken Tutulmaz, jandarma bölgesinde 257 sandık alanında bin 368, yol emniyeti ve ihtiyaten de 4 bin personelin görev yapacağını belirtti.

Tutulmaz, ulaşımın elverişli görülmediği 61 yerleşim yerindeki oy pusulaları ve sandık görevlilerinin helikopterle seçim bölgelerine nakledileceğini sözlerine ekledi.

- Bingöl

Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, il genelinde 171 bin seçmenin bulunduğunu, 3 bin 178'i asker 4 bin 428 personelle seçim güvenliğinin sağlanacağını açıkladı.

Köşger, sandık çevrelerinde mobil ekiplerin görevlendirileceğini, acil ve olağanüstü durumlara da hazır bekletilen ekiplerin müdahale edeceğine vurgu yaptı.

Takviye edilen güvenlik güçlerinin ana arterlerde yol güvenliğini de sağlayacağını dile getiren Köşger, "Vatandaşlarımız en ufak bir şüphede bizi arasınlar. Gerektiği takdirde devletin resmi aracını gönderip vatandaşlarımızın güvenli şekilde oylarını kullanmalarını da temin ederiz" dedi.

- Van

Van Valisi İbrahim Taşyapan, kentte oy verme işleminin 07.00-16.00 saatlerinde gerçekleştirileceğini, herhangi bir tereddüde yer vermeyecek şekilde bütün sandıkların başında güvenlik tedbiri alındığını ifade etti.

Kent genelindeki 2 bin 19 sandıkta 599 bin 689 seçmenin oy kullanacağını bildiren Taşyapan "Vatandaşlarımıza çağrımız, hiç kimsenin baskı ve tehdidi ya da etkisi altında kalmadan, özgür iradeleriyle oylarını kullanmalarıdır. Bu konuda hiçbir tereddüt duymasınlar. Buna engel olacak her türlü davranışı zaten biz güvenlik birimleri olarak engellemek durumda ve güçteyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Taşyapan, seçim günü yaklaşık 10 bin personelle kentte güvenlik önlemi alacaklarını kaydetti.

- Hakkari

Hakkari Valiliğinden yapılan açıklamada, seçim günü için gerekli önlemlerin alındığı belirtilerek, kent merkezinde 31 bölgede 265 sandıkta 92 bin 792 seçmenin iradesinin sandığa yansıyacağı, vatandaşların güvenli şekilde oylarını kullanabilmeleri için bin 721 polisin görevlendirildiği ifade edildi.

İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk alanındaki 125 bölgede kurulacak 235 sandıkta 62 bin 249 seçmenin oy kullanacağı, buralarda 2 bin 357 jandarma, bin 780 geçici köy korucusunun güvenlik önlemi alacağı aktarılan açıklamada, söz konusu bölgeler için 8 helikopterle de havadan destek sağlanacağı bildirildi.

Açıklamada, İl Özel İdaresi ve karayolları ekiplerinin de seçim günü sorumluluk bölgelerindeki yolların ulaşıma açık tutulmasına için hazır olduğu vurgulandı.

- Muş

Muş Valisi Seddar Yavuz, bölücü terör örgütü PKK mensuplarına yönelik gerçekleştirilen operasyonların, seçimin güvenli şekilde yerine getirilmesi, seçmenin hür ve özgür iradesinin sandığa yansıması noktasında çok ciddi etkisi olacağını değerlendirdiklerini söyledi.

Yavuz, şu ifadeleri kullandı:

"1 Kasım seçimlerinde 472 sandık bölgesindeki 844 sandıkta 220 bin 297 seçmenimiz sandığa giderek oylarını kullanacaklardır. Vatandaşlarımızın hiçbir baskı altında kalmaması noktasında gerekli tedbirler alınmıştır. Bu kapsamda 5 bin 544 güvenlik görevlisi seçimde görev alacak. Vatandaşlardan oyun namus olduğu anlayışından hareketle iradesine sahip çıkmasını ve kendisine yönelik baskı, şiddet, korkutma ve sindirme gibi faaliyetler noktasında özellikle sandık başkanlarına ve oy kullanılan alanlar ve çevresindeki güvenlik birimlerimize gerekli ihbarları yaparak anında müdahale edilmesine fırsat vermelerini istiyoruz."

- Erzincan

Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, seçim güvenliğiyle ilgili tüm tedbirlerin alındığına dikkati çekti.

Vatandaşlardan seçimde hür iradelerini sandığa yansıtmalarını engelleyici her türlü baskıya karşı güvenlik personeline güvenmelerini isteyen Kahraman, "Alınan bütün önlemlere rağmen vatandaşlarımızın herhangi bir suç unsuru, baskı, tehdit veya buna yönelik faaliyet gördüklerinde, jandarma bölgesinde 156, polis bölgesinde de 155'i aramalarını rica ederim" şeklinde konuştu.

- Ağrı

Ağrı Valisi Musa Işın, vatandaşın özgür iradesiyle oy kullanması için gerek muhtarlara gerekse sandıkta görevli kişilere gerekli uyarıların yapıldığına işaret etti.

Geçen seçimde, "Toplu oy kullanma, başkalarının yerine oy kullanma ve vatandaşı yönlendirme" gibi durumlardan dolayı Doğubayazıt ilçesinde 24, Patnos ilçesinde ise 31 sandık başkanı ve görevlileri hakkında soruşturma açıldığını anımsatan Işın, bu seçimde aynı durumun tekrarlanmaması için gerekli tedbirlerin alındığını vurguladı.

Terör örgütü PKK ve uzantılarının, vatandaşı hiçbir şekilde tehdit etmemesi için ekstra tedbirlerin de alındığını belirterek, "Umuyorum ki bu sefer vatandaşın kendisi oy kullanacak. Onun yerine başkası oy kullanmayacak. Toplu oy kullanılmayacak. İnşallah 1 Kasım'da hiçbir sıkıntı olmadan vatandaşlarımız, vatandaşlık görevlerini yerine getireceklerdir" şeklindeki görüşünü paylaştı.

- Kars

Kars Valisi Günay Özdemir, seçim günü yaşanabilecek olumsuzluklara kesinlikle müsaade edilmeyeceğini söyledi.

Vatandaşlara "Rahat olun. Kesinlikle vicdanınızı dinleyerek oy kullanın" çağrısında bulunan Özdemir, demokrasinin ve vatandaşların güvenliğinin yanında olduklarını dile getirdi.

- Tunceli

Tunceli Valisi Osman Kaymak, ilde 491 sandıkta 63 bin 614 seçmenin oy kullanacağını, oy kullanılacak yerlerde bin 500 polis ve bin 200 jandarma personelinin zırhlı araçlarla görev yapacağını anlattı.

Sandık ve oy pusulalarının sandık bölgelerine gitmesi ve gelmesi konusunda da her türlü tedbirlerin alındığını ve gerekli görevlendirmelerin yapıldığını aktaran Kaymak, şöyle konuştu:

"Vatandaşlarımız rahat olsun, özgürce gitsin, oylarını kullansın. Biz de devlet kuvvetleri olarak, gerek jandarma gerekse polisimiz, vatandaşımıza gelecek her türlü baskıyı ortadan kaldıracak bütün tedbiri almış durumdayız. Hatta bazı bölgelerde, güvenlik riskine karşı sandıkları helikopterle taşıyacağız."

- Bitlis

Bitlis Valisi Ahmet Çınar, seçmen iradesine müdahale ederek, vatandaşların sandıkta istemedikleri partilere oy vermesi sonucunu doğuracak davranışların halk düşmanlığı olduğunu dile getirdi.

"Halkımıza şunu söylemek istiyorum, çekinmesinler, korkmasınlar. Devletimiz tedbirlerini aldı, alıyor ve gereği yapılacaktır" diyen Çınar, güvenlik ve lojistik anlamdaki bütün tedbir ve ihtiyaçların göz önüne alınarak planlamaların yapıldığını, devlet olarak bu ortamı ve güvenliği sağlamak durumunda olduklarını bildirdi.

- Ardahan

Ardahan Valisi Ahmet Deniz, vatandaşların, seçimde oy kullanırken endişe duymalarını gerektirecek hiçbir durum olmadığını söyledi.

Deniz, milletvekili seçiminin, ilin tamamında huzur ve güven ortamında yapılabilmesi ve halkın özgür iradesinin sandığa yansıması için her türlü tedbirin alındığını söyledi.

Seçim sonuçları belli olmaya başladı. Herkes nefesini tuttu YSK seçim sonuçlarını açıklıyor. Seçim sonuçları 2015 canlı olarak haberimizden takip edebilirsiniz. İl il, ilçe ilçe seçim sonuçları geliyor. AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin Türkiye geneli oy oranları belli olmaya başladı. İşte Seçim sonuçları. 1 Kasım 2015 seçimleri tamam. Artık nefesler tutuldu. Tüm siyasi partiler ve vatandaşlar sonuçları merakla bekliyorlar. Genel seçim sonuçları gazetemistanbul.com'da sizlerle anlık olarak olacak. YSK sonuçları açıklamaya başlıyor. Türkiye geneli ve yurtdışı sandıklar dahil genel seçim sonuçlarına seçim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Seçim 2015 sonuçlarını gazetemistanbul.com'dan öğrenebilirsiniz. 1 Kasım 2015 seçim sonuçları açıklandığı anda seçim sayfamızda yer alıyor olacak. 26. Dönem yeni milletvekillerinin belirlenmeye başladığı genel seçim için tüm vatandaşlar oylarını kullandı. Bizde sizler için seçim sonuçları sayfası hazırladık ve kullanıma sunduk. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kesin seçim sonuçları belli olduğunda seçim sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Partilerin ne kadar oy aldığı ve hangi ilde kaç milletvekili çıkardığını gazetemistanbul.com'dan takip edebilirsiniz.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.