1 Kasım Genel Seçimleri Sonuçları - 1 Kasım Seçimleri Resmi Sonuçları

Türkiye 1 Kasım seçimleri için bir kez daha sandık başına gitti. Sabah 08.00 itibariyle başlayan oy verme işlemi 17.00'de bitiyor. 1 Kasım Genel Seçimleri resmi sonuçları... Peki 1 Kasım Genel Seçimleri'ni hangi parti kazandı? 1 Kasım Genel Seçimleri'nde hangi parti ne kadar oy aldı? 1 Kasım Genel Seçimleri'nde AK Parti ne kadar oy aldı? 1 Kasım Genel Seçimleri'nde CHP ne kadar oy aldı? 1 Kasım Genel Seçimleri'nde MHP ne kadar oy aldı? 1 Kasım Genel Seçimleri'nde HDP ne kadar oy aldı? 1 Kasım Genel Seçimleri'nde hangi parti kaç milletvekili çıkardı. Detaylar haberimizde...

1 Kasım Genel Seçimleri Sonuçları - 1 Kasım Seçimleri Resmi Sonuçları
Burak
Burak
01 Kasım 2015 Pazar 16:41

Türkiye 1 Kasım seçimleri için bir kez daha sandık başına gitti. Sabah 08.00 itibariyle başlayan oy verme işlemi 17.00'de bitiyor. 1 Kasım Genel Seçimleri resmi sonuçları... Peki 1 Kasım Genel Seçimleri'ni hangi parti kazandı? 1 Kasım Genel Seçimleri'nde hangi parti ne kadar oy aldı? 1 Kasım Genel Seçimleri'nde AK Parti ne kadar oy aldı? 1 Kasım Genel Seçimleri'nde CHP ne kadar oy aldı? 1 Kasım Genel Seçimleri'nde MHP ne kadar oy aldı? 1 Kasım Genel Seçimleri'nde HDP ne kadar oy aldı? 1 Kasım Genel Seçimleri'nde hangi parti kaç milletvekili çıkardı. Detaylar haberimizde...

7 Haziran'da çıkan sonuçlar itibariyle oluşturulamayan koalisyon sebebiyle Türkiye, bugün bir kez daha sandık başına gitti. 08.00'de başlayan oy verme işlemi 17.00'de sona erecek.


Resmi sonuçlar seçim yasakları kalktıktan sonra web sitemizde açıklanmaya başlanacak.

Tek başına iktidar kurulamayınca koalisyon görüşmeleri başladı. Yapılan koalisyon görüşmelerinden de sonuç alınamayınca yeniden seçim kararı verildi. Peki 7 Haziran'da yaptığımız seçimlerde partiler İstanbul, İzmir ve Ankara'da nasıl sonuçlar elde etmişti?

2015 GENEL SEÇİM SONUÇLARI- İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI

7 Haziran'da yapılan seçimlerde İstanbul'da ne olmuştu? 7 Haziran Seçim sonuçlarına göre Ak Parti İstanbul'da 39 milletvekili çıkarmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi 28, Milliyetçi Hareket Partisi 10, HDP ise 11 milletvekili çıkarmıştır.

2011 seçim sonuçlarına göre 85 milletvekili çıkaran İstanbul'da Adalet ve Kalkınma Partisi 46, Cumhuriyet Halk Partisi 29, Milliyetçi Hareket Partisi 7 ve bağımsızdan 3 aday meclise seçilmişti. Bu seçime katılım %86,32 oranlarında gerçekleşti.

2015 GENEL SEÇİM SONUÇLARI -ANKARA SEÇİM SONUÇLARI

7 Haziran seçim sonuçları göre Adalet ve Kalkınma Partisi 15 milletvekili, Cumhuriyet Halk Partisi 11 milletvekili, MHP 5 milletvekili, HDP ise 1 milletvekili çıkarmıştır.
2011 seçim sonuçlarında ise tablo şu şekildeydi. Ankara'nın 17 milletvekili Adalet ve Kalkınma Partisi,10 milletvekili Cumhuriyet Halk Partisi, 4 milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi'ne aitti. Bu seçime katılım %88,93 oranlarında gerçekleşmişti.

2015 GENEL SEÇİM SONUÇLARI -İZMİR SEÇİM SONUÇLARI

İzmir'de nüfustan dolayı seçim 2 bölge halinde yapılmaktadır. Toplamda 26 milletvekili seçilmektedir. 7 Haziran 2015'te yapılan Genel Seçim sonuçlarına İzmir'de Cumhuriyet Halk Partisi 12 milletvekili, Adalet ve Kalkınma Partisi 8 milletvekili, MHP 4, HDP ise 2 milletvekili çıkarmıştır.
İzmir'de 2011 yılında yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi 13 milletvekili, Adalet ve Kalkınma Partisi 11 milletvekili, Milliyetçi Hareket Partisi de 2 milletvekili çıkarmıştı.Bu seçime katılım %88,34 oranlarında gerçekleşmişti.

SEÇİM SONUÇLARINI ETKİLEYECEK İLLER!

Partiler 7 Haziran seçimlerinde ucu ucuna kaçırdığı illerde yeni yeni vekil çıkarma telaşında. Türkiye genelinde 26 ilde yüzde 1.3 oy değişimi milletvekili değişimi anlamına gelebilecek. En büyük rekabet 70 milletvekilliği için yaşanacak. Meclisteki 4 parti kendine göre en kritik illeri belirleyerek seçim bölgelerindeki çalışmalarının seyrini bu yönde oluşturdu.
Buna göre 26 ilde partilerin iline göre mevcut oylarında 300 ila 5 bin 700 oy arasında bir oy değişimi yaşanması durumunda o illerde bir milletvekilliği ya kazanacak ya da kaybedecek.

1 Kasım seçimlerinde İstanbul 3. Bölge başta olmak üzere Gümüşhane, Giresun, Bayburt, Samsun, Çankırı ve Amasya’da kıyasıya rekabet yaşanacak. Ak Parti ile MHP bu illerde kritik bir koltuk savaşına girecek. İşte dört partinin sadece bir vekil kazanmak ya da sahip olduğu bir vekillik koltuğunu kaybetmemek için savaş vereceği seçim bölgeleri: AK PARTİ İstanbul 3. Bölgede bin 600 oy, Gümüşhane bin 500 oy, Giresun bin 300 oy, Bayburt 600 oy, Samsun 400 oy fazladan alması durumunda 1 milletvekili fazladan çıkaracak. Aynı şekilde Amasya’da 600 oy, Çankırı’da bin 200 oy, Çorum’da bin 500 oy, muş ve Malatya’da ise 2 bin 300 oy az fazlalık o illerde 1 vekil kaybedecek.
CHP Ardahan’da 2700, Tunceli’de 3600, İzmir 1. Bölgede 3900, Niğde’de 4200, K.Maraş’da 5200 oy fazladan alması durumunda bu illerde milletvekili sayısı 1 artmış olacak. Aynı şekilde Erzincan’da 1000 oy, Sivas 2 bin 400, Bilecik’de 2 bin 900, Aydın’da 3 bin, Ordu’da ise 4 bin 700 oy az alırsa bu illerde 1 koltuk kaybedecek.

MHP Amasya’da 600 oy, Çankırı’da bin 200 oy, Iğdır’da bin 300 oy, Kocaeli’nde bin 300 oy, Malatya’da bin 300 oy alırsa bu illerde birer koltuk fazladan kazanacak. MHP yine Samsun’da 300 oy, Bayburt’da 500 oy, İstanbul 3. Bölgede 900 oy, Giresun’da bin 100 oy, Gümüşhane’de ise bin 400 oy daha az alırsa bu illerden birer koltuk kaybedecek.

HDP Muş’ta 2 bin 400, Batman’da 3 bin 100, Bingöl’de 4 bin 800, Aydın’da 5 bin 500, Hatay’da 5 bin 700 oy fazla alırsa bu illerde bir koltuk fazladan kazanacak. Yine, Kocaeli’de 700, Iğdır’da 2 bin 500 oy, Ardahan’da 3 bin 500 oy, Van’da 4 bin 300, Tunceli’de 4 bin 700 oy daha az alırsa bu illerde birer koltuk kaybetmiş olacak.

1 Kasım Genel Seçimleri Oy oranları

İSTANBUL 1. BÖLGE, 2. BÖLGE, 3. BÖLGE SEÇİM SONUÇLARI TIKLA SEÇİM SONUÇLARINI ÖĞREN!

1 kasım 2015 genel seçim sonuçları


*Yasak kalkar kalkmaz seçim sayfamız aktif olacaktır...

Seçim Sonuçları - İstanbul, İzmir, Ankara seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Edirne, Tekirdağ, Kırklareli seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Çanakkale,Balıkesir, Bursa seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Eskişehir, Bilecik, Kütahya seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Manisa, Uşak, Afyon seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Aydın, Denizli, Muğla seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Burdur, Isparta, Antalya seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Kocaeli, Sakarya, Yalova seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Zonguldak, Düzce, Bolu seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Çankırı, Çorum, Kırıkkale seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Konya, karaman, Kırşehir seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Aksaray, Nevşehir, Niğde seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Kayseri, Sivas, Yozgat seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Adana, Osmaniye, Mersin seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Gaziantep, Kilis, Hatay seçim sonuçları

Seçim Sonuçları- adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Erzincan, Tunceli, Bingöl seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Sinop, Samsun, Ordu, Tokat seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Trabzon, Rize, Artvin seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Ardahan, Kars, Iğdır, Erzurum seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Giresun, Gümüşhane, Bayburt seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Muş, Ağrı, Bitlis seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Van, Hakkari, Şırnak seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Mardin, Batman, Siirt seçim sonuçları

Seçim Sonuçları - Bartın, Karabük, Kastamonu, Amasya seçim sonuçları

İSTANBUL 1. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ

AKP (14): İdris Güllüce, Mihrimah Belma Satır, Erol Kaya, Ahmet Berat Çonkar, Osman Can, Berat Albayrak, İsmet Uçma, Metin Külünk, Ravza Kavakcı Kan, Erkan Kandemir, Alev Dedegil, Mehmet Ali Pulcu, HASAN Sert, Hüseyin Yayman

CHP (11): Şafak Pavey, Gamze Akkuş İlgezdi, Gürsel Tekin, Barış Yarkadaş, Mehmet Akif Hamzaçebi, Mahmut Tanal, İlhan Kesici, Oğuz Kaan Salıcı, İhsan Özkes, Onursal Adıgüzel, Ali Özcan

HDP (3): Selahattin Demirtaş, Hüda Kaya, Erdal Ataş

MHP (3): Edip Semih Yalçın, İzzet Ulvi Yönter, Uygar Suphi Aktan

İSTANBUL 2. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ

AKP (12): Volkan Bozkır, Ayşe Nur Bahçekapılı, Ekrem Erdem, Aziz Babuşçu, Durmuş Ali Sarıkaya, Ethem Tolga, Şirin Ünal, Fatma Benli, Hüseyin Bürge, Sevim Savaşer, Haydar Ali Yıldız, Markar Eseyan

CHP (8): Selina Doğan, Aykut Erdoğdu, Mustafa Sezgin Tanrıkulu, Dursun çiçek, Süleyman Sencer Ayata, Gülay Yedekçi Arslan, Kadri Enis Berberoğlu, Didem Engin

HDP (3): Turgut Öker, Filiz Kerestecioğlu, Sezai Temelli

MHP (3): Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu, Celal Adan, Murat Başesgioğlu

İSTANBUL 3. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ

AKP (13): Mustafa Şentop, Özlem Zengin, Feyzullah Kıyıklık, Mehmet muş, MEHMET DOĞAN Kubat, Tülay Kaynarca, Abdurrahim Boynukalın, Harun Karaca, Uğur Işılak, Mustafa Yeneroğlu, Mustafa Afşın Yazıcıoğlu, Mehmet Metiner, Halis Dalkılıç

CHP (9): Bihlun Tamaylıgil, İlhan Cihaner, Engin Altay, Ali Şeker, Erdoğan Toprak, Eren Erdem, Murat Özçelik, Zeynel Emre, Mehmet Bekaroğlu

HDP (5): Pervin Buldan, Garo Paylan, Abdullah Levent Tüzel, Ali Kenanoğlu, Emine Beyza Üstün

MHP (4): Meral Akşener, Atila Kaya, İsmail Faruk Aksu, Arzu Erdem

İZMİR 1. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ

CHP (6): Selin Sayek Böke, Musa Çam, Ahmet Tuncay Özkan, Tacettin Bayır, Özcan Purçu, Ali Yiğit

AKP (4): Veysel Eroğlu, Fatma Seniha Nükhet Hotar, Cemil Şeboy, Hüseyin Kocabıyık

MHP (2): Oktay Vural, Aslan Savaşan

HDP (1): Ertuğrul Kürkçü

İZMİR 2. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ

CHP (6): Zeynep Altıok, Kemal Kılıçdaroğlu, Zekeriya Temizel, Mustafa Ali Balbay, Aytun Çıray, Kamil Okyay Sındır

AKP (4): Mustafa İbrahim Turhan, Nesrin Ulema, Hamza Dağ, Kerem Ali Sürekli

MHP (2): Ahmet Kenan Tanrıkulu, Murat Koç

HDP (1): Müslüm Doğan

ANKARA 1. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ

AKP (7): Yalçın Akdoğan, Ahmet Gündoğdu, Ali ihsan arslan, Jülide Sarıeroğlu, Murat Alparslan, Ertan Aydın, Tülay Selamoğlu

CHP (7): Ayşe Gülsün Bilgehan, Necati Yılmaz, Tekin Bingöl, Aylin Nazlıaka, Levent Gök, Ali Haydar Hakverdi, Bülent Kuşoğlu

MHP (3): Yıldırım Tuğrul Türkeş, Zühal Topcu, Mustafa Erdem

HDP (1): Sırrı Süreyya Önder

ANKARA 2. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ

AKP (8) : Emrullah İşler, Ahmet İyimaya, Lütfiye Selva Çam, Vedat, Bilgin, Aydın Ünal, Ayhan Yılmaz, Mahmut Sami Mallı, Nevzat Ceylan

CHP (4): Şenal Sarıhan, Murat Emir, Ahmet Haluk Koç, Nihat Yeşil

MHP (2) : Şefkat Çetin, Mustafa Mit

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.