3. köprüde “bağlantı” koptu

Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası’nın 3. köprünün bağlantı yollarının iptali için açtığı davalardan biri sonuçlandı.

3. köprüde “bağlantı” koptu

İstanbul 8. İdare mahkemesi, Sarıyer ve Beykoz bağlantı yollarını iptal etti. Mimarlar Odası İstanbul Şube Sekreteri Ali Hocaalioğlu, bağlantı yollarıyla ilgili devam eden 17 dava daha olduğunu söyledi. Yapımı devam eden 3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu bağlantı yollarının iptali için açılan 18 davadan biri sonuçlandı.

TMMOB Mimarlar Odası tarafından yapılan açıklamada, “Söz konusu davada; İstanbul'un ana ulaşım aksını oluşturan Boğaz geçiş ve güzergahlarının üst ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda gösterilmediği; davalı idarece yürürlüğe konulan 1/25.000 ölçekli İstanbul İli Kuzey Marmara Otoyolu Nazım İmar Planı’nın imar mevzuatındaki plan tanımlarıyla hiçbir ilgisi olmayan, içinde tek bir arazi kullanım kararının yer almadığı ve sadece Boğaz geçişi ve çevre yollarının gösterildiği güzergah şeması niteliğinde bir plan olduğu; söz konusu güzergahın doğal kaynakları, ekolojik rezervleri olumsuz etkileyeceği, Boğaziçi alanında kalan alanlarda yapılacak planlarda 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu hükümlerinin uygulanması gerektiği, ayrıca anılan kanuna bağlı olarak da Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi'nde kalan davaya konu planlama bölgesinde plan yapma yetkisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ait olmasına karşın, davalı bakanlıkça yapılan planda yetki yönünden hukuka uyarlık bulunmadığı gerekçeleriyle, 8. İdare Mahkemesi'nin 27/04/2015 tarih ve 2015/1089 sayılı kararı ile iptal kararı verilmiştir” denildi. Mimarlar Odası İstanbul Şube Sekreteri Hocaalioğlu, “Her bağlantı yolu için tek tek dava açılması gerekiyordu. Hepsine dava aç-tık. Devam eden 17 dava daha var” dedi. CİHAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.