80 ülke tek çatı altında

Bu yıl 20.'si düzenlenen Doğu Akdeniz Ulusalararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) kültür köprüleri oluşturuyor. TÜYAP'taki fuara bu yıl 80 ülke katıldı. Hemen hepsini gezdim. Önce yazımı okumanızı, sonra da ilk fırsatta kendinizi EMITT'e atmanızı tavsiye ediyorum.

80 ülke tek çatı altında
30 Ocak 2016 Cumartesi 08:01

EMITT 2016 yurtiçi ve yurtdışından katılan belediyelerin yanı sıra turistik bölge tanıtımları, otel ve sağlık merkezlerinin standlarıyla da renkli görüntülere sahne oluyor. Fuar Türkiye'nin kültürel mozaiğini ortaya koyarken diğer ülke konuklarının katılımıyla kültürler arası bir köprü oluşturma misyonunu üstleniyor. Bu anlamda gezip görülmesi gerektiğine inandığım fuara girdiğiniz andan itibaren zamanın nasıl geçtiğini 
anlamıyorsunuz.

Her stantta farklı bir bölge, her stantta başka bir diyara yolculuk yapmanız mümkün. Doğu'dan Batı'ya kuzeyden güneye her rengin buluştuğu fuarda yöresel tatlar ve ürünler de sergileniyor. Bir anda Çorum leblebisinin büyüleyici kokusu sizi o yöne doğru çekerken Diyarbakır tatlılarına gözünüz düşmeden geçemiyorsunuz. İkramlarla daha önce tatmadığınız bir çok lezzetin tadına bakma şansı yakalıyor, arzu ederseniz bu yöresel tatlardan satın alarak evinize bu ürünleri götürebiliyorsunuz. İran standından yükselen müziğe Didim Belediye'sinin bandosu eşlik ediyor. Az ilerde Tayland'ın ünlü masajına kendinizi bırakırken diğer tarafta dünyanın bir diğer ucunda yer alan üzüm bağlarına yolculuk ediyor, mor salkımlı üzümlerin şarabının tadına bakabiliyorsunuz. Taş köprülerden geçerek devam eden yolculuğunuz Bodrum açıklarında bir kaptan köşkünde son bulabiliyor. EMITT Fuarı bir anda hayal ile düşlerin birleştiği bir hal alıveriyor.

emitt 2016 tüyap

Portakal Çiçeği Karnavalı
'Adana şalgamının tadına baktınız mı' diyerek uzattıkları bardaktan bir yudum alıyorum. Gerçekten muhteşem bir lezzet derken ben, Adana Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanı Ayfun Kaplan ve Zafer Geyik gelen konuklara meşhur Adana şalgamını ikram ederken gazetemize "Fuarın bu gün 2. günü. Sanıyorum bu gün daha da yoğun katılım. Hafta sonunda ise çok büyük bir katılım bekliyoruz. Burada Türkiye'nin mozaiği yer alıyor. Kültürel açıdan EMITT Fuarı çok önemli bir fuar. Tanıtım yönünden çok çok önemli. En azından Anadolu'nun şehirlerindeki gizli kalmış kültürel zenginliklerimiz vatandaşlarımızla buluşuyor. Uluslararası olması nedeniyle de dünyaya açılan aslında bir turizm fuarı. Bu anlamda bizler de katıldığımız için çok memnunuz. Adanamıza gelince stantımız şu anda gördüğünüz gibi Adana'yı büyük saatiyle, taş köprüsüyle, şalgamı ve cezeryesiyle tanıtmaya çalışıyoruz. Fuar alanı kapalı bir alan olduğu için Adanamızın kebabını şu anda sergileyemiyoruz. İnşallah bir dahaki seneye farklı bir konseptle Adana'yı tanıtmaya devam edeceğiz. Nisan ayında Türkiye'nin tek karnavalı olan Portakal Çiçeği Karnavalı Adana'da yapılacak. Buradan tüm Türkiye'yi 6-12 Nisan'da  Adana'ya  portakal çiçeği koklamaya davet ediyoruz" açıklamasını yapıyorlar.

emitt ankara

Anadolunun derin Türk motifleri
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise gazetemize "EMITT 2016 Fuarı hem illerimizin hem ilçelerimizin, ülkemizin potansiyelini tanıtmak açısından büyük bir fırsat yaratıyor. Bu manada da  turizm potansiyelini ortaya koymak açısından her ilin, ilçenin veya sektör temsilcilerinin kendisini tanıtmaya çalıştığı bu konudaki fırsatı değerlendirdiği, özellikle yerel özelliklerin çok öne çıktığı, Anadolu'daki derin Türk kültürünün motiflerininde sergilendiği güzel bir fuar. Burada Türkiye'nin yerleşim birimleri, vilayetleri, ilçeleri, köyleri, kasabalarının turizm açısından zenginliği potansiyeli ifade edilirken aslında çok dikkatli bakıldığında da Anadolu'daki köklü medeniyetimiz, Türk kültürünün temel unsurları  hakikaten kalıcı sembollerinide  burada bir arada görüyoruz. Bilinen bir tabirle ifade etmek gerekirse, İstanbul'da bir müze var Miniatürk, Miniatürk'ün daha zengini bu gün bu furada. Bizlerde Adana'yı tanıtmak Adanamızın zenginliklerini sunmak istedik" ifadelerinde bulundu. Türkiyenin ilk karnavalı olan Portakal Çiçeği Karnavalı hakkında da bilgi veren Başkan Sözlü konuya dair "Portakal Çiçeği Karnavalı tabi Büyükşehir Blediyesi olarak bizatihi her tarafında olduğumuz ama halkın temsiliyle yapılan ve sivil toplumun güncel bütün özellikleriyle katılıp zenginleştirdiği, spor kulüplerinin, motorsikletlilerin, ziraat odalarının, folklor kulüplerinin ve hemşeri derneklerinin bile katılarak kendini ifade ettiği bir karnavaldır. Ümit ediyorumki bu yıl kendisini daha çok hissettirecek ve dünyanın bilinen en önemli karnavallarından bir tanesi haline gelecek. Çünkü katılım oranıyla bunu hakediyor" şeklinde açıklama yaptı.

emitt batman

Paranın hikayesi
Dolaşmaya devam ederken ilgimi bir başka köşe çekiyor. Bir tokmakla vurulan ağaç kütüğünden hani müzelerde görmeye alışkın olduğumuz sikkeler çıkıyor. Hemen  o tarafa doğru gidiyorum. Batman standında gerçekleşen bu olayın benden başka bir çok meraklısı var. Biraz seyrettikten sonra metal paranın darp edilme hikayesinin tam içine düştüğümü farkediyorum. Sikkenin serüveninin Batman Müze Müdürlüğü'nde sergilenen iki tane sikkenin formatı alınarak gerçekleştirildiğini Batman Müze Müdürü Vehbi Yurt'tan öğreniyorum. Yurt yaptığı açıklamada tüm meraklarımızı gideriyor ve"Burada eskiden sikkenin yani metal paranın nasıl darp edildiğini gelen ziyaretçilerimize göstermeye çalışıyoruz. Darp ederken bizim müze müdürlüğümüzde sergilenen iki tane sikkenin formatını aldık. Bir tanesinde 4. yüz yılda yaşamış Sasan İmparatoru diğeri 1200-1300'lerde ki Artuklu skkesini burada darp ediyoruz. Arka yüzlerinde de 2010 yılından beri faaliyette olan Batman Müze Müdürlüğü'nün logosu var. 5000 yıllık bir eser. MÖ 3.bin  tunçtan boğa üzerine keçi figürü. Bizim logomuz. Bu anlamda Batman Müzesinin olduğunuda insanlarımıza duyurmak ve tanıtmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda da tarihte çok önemli bir obje olan paranında hikayesini anlatmaya çalışıyoruz" diyerek konuya açıklık getiriyor. Elimde tüm gücümle vurarak oluşturduğum sikke yoluma devam ediyorum.

nihal altıngövde

Deniz altında gezinti 
Sevgi ve saygı yılı yazısı Büyükçekmece Belediyesi standına geldiğimin farkına vardırıyor beni. Fuara ev sahipliği konumunda yer alan stantta bu yıl sanal yolculuk oldukça ilgi çekiyor. Takılan sanal gerçeklik gözlükleriyle denizin altında balıklarla yarışıyor, hızlı trenle amansız bir yolculuğa çıkıyorsunuz.  Oldukça ilginç olan bu deneyimi yaşamadan geçmeyin derim. Camın ateşle dansı ise yine Büyükçekmece standında izlemeye doyamayacağınız görüntüler oluşturuyor.

emitt çorum

Çorum'da deniz var hemşerim
Leblebi kokusunun geldiği yöne doğru ilerliyorum. Sıcak leblebi kokusu dört bir yanı sarıyor. Kendi elleriyle ziyaretçilere leblebi sunan Çorum Belediye Başkan Yardımcısı ise Çorum'un turizm konusunda layık olduğu yerde olmadığına vurgu yapıyor. Çorum'da deniz var desem hepiniz şaşırırsınız diyen Zeki Gül "Biz Çorum Belediyesi olarak 7 yıldır her fuara katılıyoruz. Çorum Türkiye'de sanayileşmesini çok ileri derecede tamamlayan illerimizden birisidir. 125 tane ülkeye ihracaatı olan bir  ilimiz. 250 bin merkez nüfusu var. Dolayısıyla bizim sıkıntımız Çorum uluslararası manada ve ülkemizde çok az tanınan bir ilimiz.  Herhangi bir vatansdaşımıza Çorum dediğimiz zaman 80-100 bin nüfuslu bir Anadolu kasabası gibi algılıyor. Biz bu algıyı kırmak Çorum'un coğrafi, inanç turizmi, kültürel zenginlikleri, sanayileşmesi  ve merkezdeki şehir estetiği açısından ülkemizin bir çok ilinden çok daha güzel olduğunu anlatabilmek için bu fuarlara katılıyoruz, kendimizi tanıtmaya çalışıyoruz. İnşallah başarılı oluruz diye ümit ediyorum. Çorum'da deniz var desek vatandaşlarımızn çoğu şaşırır, siz de şaşırırsınız. 40 km sahili olan Obruk Barajımız var. 40 km sahili var. Tüm su sporları yapılıyor. O yüzden Çorum'la ilgili biz vatandaşlarımızın çok gezilecek yerleri, güzellikleri vardır diye duyurmak istiyoruz. EMITT Türkiye'nin en önemli dünyanın 5. önemli turizm fuarı. Bu nedenle çok önemli bir fuar olduğunu düşünüyoruz. Çorum'u layık olduğu şekilde tanıtmak adına gayret etmeye çalışıyoruz. Bizimde gerçekleştirdiğimiz Hitit Fuar ve Festivalimizin bu sene  35.’sini yapacağız inşallah.1982 yılından itibaren yapılıyor. Bu konuda da biz Çorum'u tanıtmak adına Çorum'un güzelliklerini sergilemeye çalışıyoruz" dedi.

nevin gökçek emitt

Gökçek’in eşi de fuardaydı
Didim'den gelen bandonun ritmik müziğine uyarak yürümeye devam ediyorum. Rize stantında yoğunlaşan kalabalığın arasına girdiğimde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in eşi Nevin Gökçek'in hemşerilerini ziyaret ettiğini görüyorum. Rize Vali Uyardımcısı Turan Yılmaz ile sohbet eden Nevin hanım gazetemize fuarla ilgili görüşlerini "Fuarı çok beğendim, çok güzel buldum. Herşeyden önce bütün Anadolu  insanları bir arada ve bir kaynaşma var burada. Mühim olanda bu. Zaten bu dönemde birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. EMITT'te bu birliğin bir göstergesi konumunda.Bu anlamda burada bulunmaktan mutluluk duyuyorum"şeklinde ki sözleriyle ifade etti. Daha sonra atmaca ile objektiflere poz veren Gökçek fuarı dolaşmak üzere yoluna devam etti.

emitt ishakpaşa

Güçlü ve asil

ishakpaşa Sarayı'nın önünden şehzadeler ve sadrazamlar eşliğinde geçerken bir anda karşıma güçlü, cesur, asil lakabıyla ünlü Anadolu Aslanları Aksaray Malaklıları çıkıyor. Kimi uyuyan kimi objektifime bakan bu asil köpeklerin fotoğrafını çekmek için bir çok insan sıra bekliyor.

kars emitt

Kars’tan Kütahya’ya...
Az ileride Kars Kalesi'ne çıkıyor, kayakla aşağı inenlerin rüzgarına kaptırıyorum kendimi. Kütahya'nın mavi çinilerine dalıp, Bayburt'un el işi göz nuru dokumaların ihtişamında büyüleniyorum. NİHAL ALTINGÖVDE

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.