Aç gözlü zenginler bir türlü doymuyor

Ataköy Sahili’nde 50metrelik kıyı kenar çizgisinin kullanılması için mücadele veren ve 160 parseldeki tarihi Baruthane’nin bulunduğu yerdeki proje inşaat ile 181 parseldeki Sea Pearl olarak bilinen proje inşaatını mühürleyen Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, bütün çabalarına rağmen yapımı devam eden inşaatları durduramadı

Aç gözlü zenginler bir türlü doymuyor

Yapılan mühürlemelerin ardından, Kerimoğlu’nun hem kurumsal hem de şahsi kimliğine karşı müteahhit firma tarafındantazminat 
davası açıldı. Kerimoğlu, mahkemelerin firma lehine karar almasına ve inşaatların devam ediyor olmasına, «Türkiye’nin yegâne sorunu gözü aç zenginini doyurabilme sorunudur» diyerek tepki gösterdi 

Ataköy sahilinde insanların denize ulaşımını engelleyen, yüksek katlı binaların yapılmasına karşı mücadele eden Bakırköy Belediyesi tüm çabalara rağmen inşaatların durdurulmasını sağlayamadı. Tabiat ve kültür varlığı bulunduran tarihi Baruthane binasının bulunduğu 160 parsel alana yapılmak istenen inşaat projesini mühürleyerek irade gösteren Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu’nun hem kurumsal hem de şahsi kimliğine karşı müteahhit firma tarafından tazminat davası açıldı. Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, mahkemelerin firma lehine karar almasına ve inşaatların devam ediyor olmasına, “Türkiye’nin yegâne sorunu gözü aç zenginini doyurabilme sorunudur” diyerek tepki gösterdi. Kerimoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin ülke kaynaklarının yüzde 54’ünü kullanan yüzde 1’lik kesimin rant hırsını doyuramadığını dile getirerek “Bu kesimi doyuramadık” dedi. Kerimoğlu, “Asıl sorun gözü doymayarak doğa ve çevreyi hiçe sayarak rant amacı güdenlerdir. Aksi halde Türkiye bütçesi emeklisine iki maaş ikramiyeden, ücretliye asgari 1500 TL ücrete ve sosyal devletin gereği olarak ücretsiz eğitim ve sağlık hizmeti vermeye de yeterlidir” diye konuştu.

Mühürler iki kez söküldü
Gelinen süreçte, arazi sahipleri ve inşaat şirketi, Baruthane binalarının ve kulenin bulunduğu alanda yapılaşmaya izin vermeyen 1 Nolu Koruma Kanunu’nu, mahkeme kararıyla devre dışı bıraktı. Kerimoğlu, Ataköy sahilinde geçmişi 80’li yıllara dayanan süreci şöyle anlattı: "Ataköy sahili 1989 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla turizm alanı olarak ilan edildi.1991 yılında da yine Bakanlar Kurulu kararıyla sahil turizm alanı olarak imara açıldı. Bununla ilgili olarak 2000’li yıllara kadar pek çok karşı dava açıldı ancak, Danıştay’ın vermiş olduğu nihai kararlar sonunda Ataköy sahili ne yazık ki imara açıldı. Fakat biz belediye olarak, 2014 yılından itibaren bölgenin hem tabiat hem de tarihi varlık bulundurması sebebiyle inşaat yapılmasına müsaade etmedik. Bahsi geçen 160 parsellik alanda Tarihi Baruthane Topluluğu ve tescilli ağaçlar var."

Mahkeme inşaat izni verdi
Çelebican İnşaat’ın başladığı projesi 19 Haziran’a kadar mühürlediklerini, 19 Haziran’da inşaat firmasının Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun kararını gerekçe göstererek izin aldığı için Bölge İdare Mahkemesi’nin mührü kaldırılmasını istediğini belirten Kerimoğlu, "Fakat biz mührü kaldırmadık. İnşaat firması mahkeme kararını gerekçe göstererek bölgede inşaat çalışması başlattı. Biz yeniden irade koyduk ve 23 Haziran’da tekrar mühürleme yaptık ama ne enteresandır ki bir gün sonra jet hızıyla Bölge İdare Mahkemesi yeniden müteahhit lehine karar vererek inşaat izni verdi. Sonuç olarak parsel içinde hem kültür tabiat varlığı olduğu için son sözü Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonu verdi ve inşaatın devam etmesini sağlandı" diye konuştu.
Başkan’a tazminat davası 
Ataköy sahilindeki tarihi Baruthane binalarının ve kulenin olduğu 564 ada 160 parsel de inşaata başlayan Çelebican İnşaat, Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Bu süreçte müteahhit firma, Belediye’nin telafisi imkansız zararlar neden olduğu, mahkeme kararlarını uygulamadığı ve müteahhit firmanın yasal izinleri doğrultusunda inşaat yapmasına izin vermediği gerekçesiyle Bakırköy Belediye Başkanı hakkında suç duyurusunda bulunarak tazminat davası açtı.

İnşaatın takipçisi olacağız
Dr. Bülent Kerimoğlu, belediye olarak siyasi bir irade ortaya koyduklarını ancak, nihayetinde mahkeme kararlarını uygulamak zorunda olduklarını belirtti. Kerimoğlu, "Bundan sonraki süreçte, halkın sahile ulaşması konusunda elimizden geleni yapacağız. AKP hükümeti sahillerde kıyı kenar çizgisini 100 metreden 50 metreye çekti. 50 metrelik kıyı kenar çizgisinin ihlal edilmesine asla izin vermeyeceğiz" şeklinde konuştu. 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.