Adalar bisikletçileri faaliyetten men edildi

Adalar'da bisiklet kazalarını önlemek amacıyla, düzenlenen yeni bisiklet yönetmeliğine uymayan bisikletçi esnafları geçici olarak faaliyetten men edildi

Adalar bisikletçileri faaliyetten men edildi

Her yıl yaz aylarında toplam nüfusu 100 binlere ulaşan Kınalıada, Büyükada, Burgazada ve Heybeliada’da geçen yaz sıkça meydana gelen bisiklet kazalarının önüne geçilebilmesi için, mevcut ‘Bisiklet Yönetmeliği’ne bazı maddeler eklendi.


Bisiklette plaka sistemi
Bisiklet ve akülü bisikletlerin trafik düzenini sağlamak, kullanım düzeni getirmek üzere kayıt altına alınmaları, plakalandırılmaları, kiralama işi ile iştigal edenlerin çalışma usul ve esaslarını belirlemek ile çalışabilecekleri güzergâh ve yerleri tespit etmek amacıyla Adalar Belediye Meclisi’nin kararıyla “Bisiklet Yönetmeliği” yürürlüğe girdi. Yenilenen yönetmelik uyarınca, kiralık bisikletler tek renk olacak, yönetmelikte belirlenen plakalar kullanılacak ve yasak yerde bisiklete binen kiracılardan kiraya veren iş yerleri sorumlu tutulacak. İş yerlerinin, ön cephesi dışında bisiklet tabelası koyması yasaklanırken, bisiklet kiralayan iş yerleri yeteri kadar kask ve dizlik bulundurmak zorunda olacak ve saat 19.00’dan sonra bisiklet kiraya verilmeyecek. Ayrıca, kiraya verilebilecek bisiklet sayıları, Büyükada için 1000, Heybeliada için 550, Burgazada için 150 ve Kınalıada için 150 adetle sınırlandırıldı.

İşyerleri yanlış algı oluşturuyor
Adalar Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Oluşan kaosu çözmek ve denetim altına almak amacıyla revize edilen bisiklet yönetmeliğine istinaden Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada’daki tüm işyerleri yönetmelikte yer alan kurallara uymuş olmasına karşın bu kurallara uymayan dükkanlar yasaklanan faaliyetten men edilmiştir. Bisiklet kiraya veren işyerleri sahipleri kamuoyunda yanlış algı oluşturmak amacıyla bir takım iddialarda bulunarak, Adalarda bisiklet kullanımının yasaklandığını iddia etmektedirler. Ancak Ocak ayı Meclis Kararı ile yürürlüğe giren bisiklet yönetmeliğindeki değişiklikler hakkında öncelik olarak tüm adalardaki bisiklet esnafıyla toplantı yapılmış, ziyaretçilerin ve adalı yurttaşların huzur içinde günlerini geçirmeleri ve olası kazaların önüne geçmek amacı ile Bisiklet kiraya veren İşyerlerinin uyacağı kurallar getirilmiş belirtilen bütün tedbirlerin alınması, alınmadığı takdirde, gerekli yasal işlemlerin yapılacağı hususu ilgililere bildirilmiştir. Ardından 26 Ocak 2015 tarihinde ilgililere yapılan tebligat ile nisan ayı sonuna kadar yönetmelikte yer alan kurallara uyulması için süre verildiği bildirilmiştir. 30 Nisan tarihinde yapılan saha denetimlerinde kurallara uymayan esnafa tekrar 15 günlük süre verilmiştir. Bu zaman zarfında da yönetmelik maddelerine uymayan işyerleri bisiklet kiraya vermeleri durdurulmuştur" denildi.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.