Ağrı'da yayla boşaltılması Meclis gündeminde

HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, Ağrı Valiliği tarafından Ağrı Dağı ve Tendürek Dağı’nın 15 gün ‘geçici güvenlik bölgesi’ ilan edilmesi ve yaylacıların asker baskısından dolayı yaylalarından indirilmesine ilişkin olarak İçişleri Bakanı Sabahattin Öztürk’ün cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Ağrı'da yayla boşaltılması Meclis gündeminde

HDP'li Öztürk’ün vermiş olduğu soru önergesinde şu ifadeler yer aldı: “Bilindiği üzere Ağrı Valiliği, Ağrı ve Tendürek dağlarının 15 gün süreyle "Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi" ilan edildiğini açıklamıştır. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, son günlerde yaşanan terör saldırıları ve çatışmalar nedeniyle Ağrı Dağı ve Tendürek Dağı'nda askeri operasyonlar icra edileceği belirtilerek, operasyonlarda, vatandaşların zarar görmemesi için söz konusu iki alanın 15 gün süreyle "Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi" ilan edildiği kaydedilmiştir. Bahar aylarıyla beraber yöremizde yaşayan aileler, beldelerine yakın yaylalara çıkıp burada, peynir, yoğurt ve koyun yağı gibi birçok süt ürününü üretmekte bunları ilçe merkezlerine satarakgeçimlerini “yaylacılıktan” sağlamaktadırlar. Ailelerin hepsinin de tek geçim kaynağı yaz aylarında gelip yaptıkları bu yaylacılık olurken, bu zor şartlarda verdikleri yaşam mücadelesinin TSK savaş uçakları ile taciz ve tehdit edilmesi ve geçim kaynakları olan yaylaların “Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi” İlan edilerek yaylaları boşaltmalarının istenmesi yaylacıları son derece mağdur etmiş, ekonomik anlamda zor durumda bırakmıştır. Ayrıca Dersim, Ağrı, Antep, Kilis ve Şırnak Valiliklerinin internet sayfalarında 36 bölgenin askeri güvenlik bölgesi ilan edilmesiyle ilgili açıklamalara baktığımızda sadece Şırnak Valiliği’nin sayfasında 6 Temmuz 2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararı neticesinde böyle bir karar alındığı ifade edilmekte diğer Valiliklerin ise geçici askeri güvenlik bölgesi ilanlarını 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 32/A maddesindeki “Gecikmesindesakınca bulunan hâllerde vali kararı ile on beş güne kadar özel güvenlik bölgesi ilan edilebilir” ifadesine dayanarak bu uygulamayı gerçekleştirdikleri görülmektedir” 

Milletvekili Berdan Öztürk'ün İçişleri Bakanı Sabahattin Öztürk'ün cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle: 

1) Güvenlikli bölge adı altında yayla ve köylerimizin insansızlaştırılması/boşaltılması Bakanlığınız talimatları doğrultusunda mı gerçekleştirilmektedir? Valilikler tarafından zorunlu bir şekilde boşaltılmaya çalışılan köy ve yaylalar hakkında bilgi sahibi misiniz?

2) “Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu” devreye sokularak bölge illerimizde OHAL mi devreye sokulmaya çalışılmaktadır?

3) Güvenlikli bölge kapsamında Ağrı ilinde kaç köy ve yaylanın boşaltılması planlanmaktadır?

4) Güvenlikli bölge adı altında yayla ve köyleri boşaltılan vatandaşların temel geçim kaynağı olan küçük ve büyükbaş hayvanları için başkaca bir yer gösterilmiş midir?

5) Özel güvenlik bölgesi ilan edilen bölgenin boşaltılması sonucu vatandaşların uğrayacağı maddi mağduriyetin giderilmesi için ne gibi önlemler alınmıştır? Maddi zarara uğramış vatandaşların zararlarını karşılamaya yönelik bir bütçe hazırlanmış mıdır?
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.