Aleviler Diyanet'e ihtiyaç duymuyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Alevilerin Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinden yararlanmayı istemediğini ifade ederek “Aleviler Diyanet’in hiçbir yardımına ve alakasına ihtiyaç duymamaktadır.” dedi.

Aleviler Diyanet'e ihtiyaç duymuyor

Pir Sultan Abdal Derneği eski Genel Başkanı ve HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Yargıtay tarafından cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Doğan, “Yargıtay’ın kararı Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hukuki konumunu da tartışılır hale getirmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesi de tartışılır hale gelmiştir. Aleviler Diyanet'in bütçesinden yararlanmayı istememektedir. Aleviler bu kurumun kaldırılmasını istemektedirler.” ifadelerine yer verdi. 

CEMEVLERİ ARTIK HUKUKİ ZEMİNE OTURMUŞTUR
Müslüm Doğan’ın açıklaması şu şekilde: “ Uzun bir tarihi sürecin ürünü olan Alevi/ Kızılbaş inancı ve öğretisinin inanç merkezi cemevleri artık hukuki zemine oturmuştur. İnancımız ve öğretimizi yol edinen yol erleri bin yıllardır cemevlerini ibadethaneleri olarak kabul etmiş ve ülkemizde de meşru bir zeminde ibadethane olarak öğreti ve inanç yeri olarak faaliyetini sürdürmüştür.

YARGITAY’IN KARARI ACİLEN YASAL BİR DÜZENLEME İLE SONUÇLANDIRILMALI
Yargıtay’ın bu kararı acilen yasal bir düzenleme ile sonuçlandırılmalıdır. Bu amaçla vermiş olduğumuz kanun teklifinin görüşülerek yasallaşması gerekmektedir. Alevi/ Kızılbaş inancı ve öğretisinin sorunlarının çözülmesi ülke barışı anlamında çok önemli bir zeminde bulunmaktadır. İnançların özgürleşmesi ve sorunlarının çözümü hukuki bir zeminde alınabilecek sorunlardır.

ALEVİLER DİYANET’İN AKLDIRILMASINI İSTİYOR
Bu anlamda eşit yurttaşlık temelinde ele alınacak sorunların en kısa zamanda çözülmesi gerekmektedir. Sorunların ötelenmesi yeni sorunların doğmasına neden olacaktır. Tek ulus ve tek inanç egemenliğinin neye mal olduğu, ülkeyi nereye getirdiği açık olarak görülmektedir. Yargıtay’ın kararı Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hukuki konumunu da tartışılır hale getirmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesi de tartışılır hale gelmiştir. Aleviler Diyanet'in bütçesinden yararlanmayı istememektedir. Aleviler bu kurumun kaldırılmasını istemektedirler. 

YARGITAY KARARI İLE DİYANET TARTIŞILIR HALE GELMİŞTİR
Aleviler konusundaki görüşü nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı Yargıtay kararı ile tartışılır hale gelmiştir. Alevi toplumunun vermiş olduğu mücadele sonucunda verilen bu kararın yalnızca ibadethane olarak kabulü doğru, diyanet bütçesinden cemevlerinin yararlandırılması yanlıştır. Bu durum alevi inancı ve öğretisini Diyanet İşleri Başkanlığı etrafında kontrol altında tutması ise aleviler tarafından kabul edilemez bir durumdur. Aleviler, Diyanet'in hiçbir yardımına ve alakasına ihtiyaç duymamaktadır.”

CİHAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.