Anayasa ne diyorsa onu yaparım!

Kurulması planlanan seçim hükümetiyle ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu "Ben şu anki sistem içerisinde anayasa ne diyorsa onu yaparım. Bütün partilere bana verilen oran nispetinde teklifte bulunurum" dedi

Anayasa ne diyorsa onu yaparım!Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçimlerin ardından hükümetin kurulması için gerekli 45 günlük anayasal sürenin bugün sona ermesi nedeniyle önümüzdeki günlerde atacakları adımlar hakkında açıklamalarda bulundu. 7 Haziran’dan itibaren anayasal çerçevesi uygulamak için çaba sarfettiklerini anlatan Davutoğlu, “Görevin bana verilmesi halinde yine anayasa bana ne diyorsa onu yapacağım. Ne eksik, ne fazla” dedi. Başbakan Davutoğlu, "7 Haziran seçimleri çok çarpıcı bir tabloyu ortaya koydu. AK Parti olarak az bir marjla tek parti iktidarını kaçırdık. Geçmişte de koalisyon hükümetleri oldu ama orada daha parçalanmış bir tablo vardı. Ve koalisyonun kendi içinde mantığı vardı. İki ayı geçen bu süre içinde olgun bir şekilde bu yeni şartlara intibak etmeye çalıştık. Bir de şu husus önemli. Anayasa ne diyorsa, yasalar ne diyorsa, onun yapılması önemli. Küçük siyasi hesaplar için anayasal çerçevelerden kopulduğu zaman hep beraber zaman görürüz. AK Parti olarak da 7 Haziran’dan bu yana bu anayasal çerçeveyi uygulamak için büyük çaba sarf ettik. Nedir bu? Anayasa diyor ki ‘TBMM Başkanı seçilir, seçildi. Başkanlık divanı seçilir, seçildi. Cumhurbaşkanı görevi verir, verdi.’ Ben geçtiğimiz hafta görevi iade ettim. Olağandışı bir görünüm verilmek istenen her aşamada son derece olağan davranmak lazım. Anayasal çerçeve bugün itibariyle, cumhurbaşkanı yetkisini kullanır ve bir görevlendirme yapar. Bu artık cumhurbaşkanımızın takdiridir. Görevin bana verilmesi halinde yine anayasa bana ne diyorsa onu yapacağım. Ne eksik, ne fazla" diye konuştu.

Bakanlık milli bir vazifedir
Radikal'in haberine göre, "Meclis Başkanımız bana sayıları verdiğinde ben uygun gördüğüm isimlere teklif götürürüm" diyen Davutoğlu, "O teklif götürülen şahıslar, bakanlık gibi onurlu, hele hele bu kritik dönemde bakanlık görevi üstlenmek milli bir vazifedir benim için. Böyle bir görev verdiğimde hayır dememesini beklerim. Bu seçime hep beraber bütün partiler gireceğiz. Bu hükümetin içinde bütün partiler olursa, tansiyon düşer, bütün oy veren vatandaşlarımız temsil edildiklerini gördüklerinde mutlu olurlar. Perşembe günü Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’ye çağrıda bulunmuştum. Keşke cumhurbaşkanımızı böyle bir karar vermek zorunda kalmamış olsaydı. Keşke biz siyasi partiler buna bir çözüm bulsaydık. Şimdi işleyiş de böyle olacak. Ümit ederim ki teklif götürdüğümüz, daha 24 saatlik süreç var. Böyle bir durum olması halinde, bütün elimdeki imkanlar ve gördüğüm perspektifleri de değerlendirerek en uygun isimlere teklif götürürüm. Kılıçdaroğlu’na görevin verilip verilmemesi cumhurbaşkanımızın takdiridir. İsimlendirme konusunda nihai duruma gelmiş değilim. Henüz görevi almadım. Ama zihni bir hazırlık anlamında soruyorsanız, 7 Haziran’dan sonra bütün hazırlıkları zihnimizde yoğuruyoruz. Hiçbir siyasi aidiyet bağına atıfta bulunmaksızın tek ölçüm var. Ehliyet, liyakat ve temsil kabiliyetine haiz olmak. Herhangi bir bakanlık için isimler, milletvekilleri arasında teklif ederim. en doğru ismi bulmaya çalışırım" ifadelerini kullandı.
3 dönem kuralı ne olacakBu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.