Anayasa tamam başkanlığa devam

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2 saat 15 dakika süren görüşmesinden 12 Eylül darbesinden sonra yapılan 82 anayasasının değişmesi konusunda fikir birliğine varıldı. Ancak başkanlık sistemiyle ilgili partilerin daha önceki açıklamaları geçerliliğini koruyor.

Anayasa tamam başkanlığa devam

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yeni anayasa, Meclis İçtüzüğü, reformlar ve bütçe ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere mecliste bir araya geldi. Kılıçdaroğlu'nun Meclis'teki makam odasında yapılan görüşme 2 saat 15 dakika sürdü. Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmeye CHP Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke, Bülent Tezcan, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Başbakan Yardımcısı Lütfü Elvan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ömer Çelik, Mehmet Ali Şahin ve AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı da katıldı. Görüşme sonrasında açıklamayı Genel Başkan Yardımcıları yaptı.

Birinci sınıf demokrasi olmalı
İlk açıklamayı yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Türkiye'nin artık herkesin şikayet ettiği 12 Eylül ayıbından kurtulmak zorunda olduğunu belirterek, “12 Eylül darbe yasalarının bugün toplumumuzu bunaltmasından çıkmak zorunda. Bunun için Siyasi Partiler Yasası, Seçim Yasası, birçok 12 Eylül'den kalma mevzuatın ayıklanması için çalışma yapılıyor. Zaten bizim Meclis'te tekliflerimiz var, iktidar partisi de böyle bir envanterle gelecek. Birinci sınıf demokrasiye ulaşabilmek adına, kişi hak ve özgürlüklerinin önündeki tüm temel 12 Eylül hukuki engellemelerinin artık kalkması gerekiyor. Bu yasal çerçevede yapılması gereken bir çalışma. Bu konuda bir anlayış birliğine varıldı” dedi.

Herkes pozisyonunu koruyor
Geçen yasama döneminde Mecliste bir Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulduğunu dile getiren Koç, 59-60 maddelik bir uzlaşma sağlandığını belirtti. Başkanlık sistemi tartışmaları sebebiyle yasama ve yürütme maddelerinde ilerleme sağlanamadığını anlatan Koç, "Bu Anayasa Uzlaşma Komisyonunun tekrar canlandırılması önerisi masaya geldi. Bu konuda CHP olarak görüşlerimiz baki kalmak suretiyle bu çalışmanın devam etmesini önerdik" dedi. Davutoğlu'nun başkanlık sistemini anlatıp anlatmadığına ilişkin bir soruya Koç, "Başkanlık sistemiyle ilgili bizler kendi pozisyonumuzu koruyoruz, herhalde onlar da kendi pozisyonlarını koruyorlar. Net bir açıklama yok. Detaylı bir tartışma olmadı. Biz burada pozisyonumuzu koruyoruz. Demokratik temsili parlamenter sistemin güçlendirilmesi, yasama, yürütme ve yargı erkinin, kuvvetler ayrılığı ilkesinin güçlendirilerek hayata geçirilmesi için biz temel düşüncelerimizi zaten ifade etmiştik. Bizim pozisyonumuz aynı noktada..." karşılığını verdi.

Yeni anayasa yol haritası olacak

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise “Darbe hukukunun kaynağını oluşturan anayasanın değiştirilmesi konusunda hemfikiriz” dedi. 2 saat 15 dakikalık bir görüşme olduğunu ve son derece değerli bir görüşme olduğunu belirten Çelik, “Anayasanın değişmesi gerektiği, her iki tarafında adlandırmasıyla darbe hukukunun kaynağını oluşturan anayasa metninin değişmesi konusunda tam bir mutabakat var. Biz Türkiye’nin devlet yazılımını ifade eden Anayasa ile 2023 hedeflerine yürüyeceğine inanmıyoruz” dedi.

Yeni anayasanın Türkiye’nin kimlik belgesi olacağını ifade eden Çelik, “2023’e ilerlerken yeni anayasa yol haritasıdır. En üst hukuk ve siyaset metni olan anayasanın sadece değişiklikle yetinilmeyeceğini ve revizyon döneminin geride bırakılması ve tam bir reform dönemine geçilmesi gerektiği vurgulandı. Darbe hukukunun kaynağını oluşturan anayasanın değiştirilmesi konusunda hem fikirler” diye konuştu.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.