Başbakan Ahmet Davutoğlu taşeron açıklaması! Taşeron işçilere son dakika kadro yasası- Taşeron işçiler kadroya alınacak mı? 5 Mayıs

Taşeron işçiler kadroya Taşeron işçilere son dakika kadro yasası- Taşeron işçiler kadroya alınacak mı? 5 Mayıs 2016 Perşembe son dakika

Başbakan Ahmet Davutoğlu taşeron açıklaması! Taşeron işçilere son dakika kadro yasası- Taşeron işçiler kadroya alınacak mı? 5 Mayıs

Taşeron işçiler kadroya Taşeron işçilere son dakika kadro yasası- Taşeron işçiler kadroya alınacak mı? 5 Mayıs 2016 Perşembe son dakika

Taşeron işçilere son dakika kadro yasası- Taşeron işçiler kadroya alınacak mı? 5 Mayıs 2016 Perşembe son dakikaTaşeron işçiler için büyük müjde! Milyonların merakla beklediği haber az önce geldi. Başbakan Ahmet Davutoğlu kamuda çalışan tüm Taşeron işçilere kadro verildiği açıkladı. İşte taşeron işçileri ilgilendiren o haberle ilgili tüm detaylar...

BAŞBAKAN MÜJDEYİ VERDİ
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti’nin TBMM’deki Grup Toplantısı’nda taşeron işçilerle ilgili açıklama yaptı.
Başbakan Davutoğlu, kamuda çalışan tüm taşeron işçilerin kadroya alınacağını söyledi.

Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:
"Asıl işlerde çalışan personelimizi kamuya alıyoruz. Ayrıca, yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimizi de kamuya almayı kararlaştırdık. Böylece ister asıl iş olsun ister yardımcı iş olsun, dışarıda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak inşallah.
Söz konusu çalışanlarımız, özel sözleşmeli olarak aldıkları ücretle beraber çalıştıkları yerlerde çalışmaya devam edecekler. Bu süre içerisinde herhangi bir suistimale izin vermeyeceğiz.”
Taşeron düzenlemesinde asıl iş, yardımcı iş ayrımı yapılmayacak.
Sözkonusu düzenlemeden yaklaşık 700 bin çalışanın yararlanacağı belirtildi.
Kadroya alınan tüm işçilerin, diğer işçilere tanınan tüm özlük haklardan yararlanacağı ifade edildi.

Taşeronların kadroya geçmesi ile ilgili son açıklama Elvan'dan

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, taşeron kadro düzenlemesiyle ilgili dün açıklama yaptı. Elvan, "Taşeronların kamuda istihdam edilmesine yönelik çalışmalarımızı aslında kabaca tamamladık. Maliye Bakanlığımız bu çalışmaları yürüttü, kanun tasarı taslağını tamamladı. Ekonomi Koordinasyon Kurulunda bunu konuştuk.... Önümüzdeki günlerde de bunu netleştireceğiz" dedi.

Maliye Bakanlığının bu konuda iyi bir çalışma yaptığını vurgulayan Elvan, "Taşeronların bir kısmına kadro verilecek, bir kısmına verilmeyecek. Ciddi şikayetler ortaya çıkabilir." şeklinde eleştiriler getirilebileceğinin anımsatılması üzerine de "Yaklaşımımız adil, insanları kucaklayan, sorunlarını çözen bir yaklaşım olacak. Biz hiçbir zaman vatandaşımızı mağdur etmedik, yanında olduk. O çerçevede bir çalışma yapıldı, çalışmaya son noktayı koymadan da burada bir açıklama yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Hükümet, alt işverenlik çerçevesinde asıl işlerde çalışanların kamuda istihdamına yönelik olmak üzere geçiş koşulları, süre ve uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirleyecek. Hangi taşeron işçilerin kadroya alınacağı ile ilgili bir liste hazırlandı. Temizlik, güvenlik ve yemekgibi yan işlerin dışındaki asli işleri yapan işçilerin kadroya alınması hedefleniyor. Bu noktada her kurum için ayrı uygulama da yapılması mümkün olacak. Çünkü bazı kurumlarda yardımcı iş olan bir görev diğer bir kurum için asıl iş olabiliyor. Örneğin karayollarında asıl iş olan asfaltlama işi, bahçesindeki yolu düzenleyen bir üniversite için dışarıdan hizmet alımı ile yaptırılabiliyor.

Taşeronlar kadroya nasıl alınacak?

Devlette çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili ilk gelişme 2014 yılının Eylül ayında yapılan düzenlemeyle oldu. O tarihte çıkarılan kanunla kamuda çalışan taşeron işçilerin asıl iş yardımcı iş ayrımına dayanarak kadroya geçirilmeleri bir takım esaslara bağlandı. Bu konuda yetki Bakanlar Kurulu’na tanındı. Ancak bir türlü kanunun öngördüğü asıl iş yardımcı iş ayrımı yapılamadı. Bu konuda yetkili olan Bakanlar Kurulu’ndan da bir karar çıkmadı. Hangi işlerin asıl iş kapsamında olduğu hangi işlerin yardımcı iş olduğu düzenleme yapılamadığı için kafaları karıştırdı. Asıl işler tespit edilemediği için hangi taşeron çalışanlarının kadroya geçeceği de netlik kazanmadı.

Taşeron yasası çalışmaları bitti

Hükümet, alt işverenlik çerçevesinde asıl işlerde çalışanların kamuda istihdamına yönelik olmak üzere geçiş koşulları, süre ve uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirleyecek. Hangi taşeron işçilerin kadroya alınacağı ile ilgili bir liste hazırlandı. Temizlik, güvenlik ve yemekgibi yan işlerin dışındaki asli işleri yapan işçilerin kadroya alınması hedefleniyor. Bu noktada her kurum için ayrı uygulama da yapılması mümkün olacak. Çünkü bazı kurumlarda yardımcı iş olan bir görev diğer bir kurum için asıl iş olabiliyor. Örneğin karayollarında asıl iş olan asfaltlama işi, bahçesindeki yolu düzenleyen bir üniversite için dışarıdan hizmet alımı ile yaptırılabiliyor.

En çok taşeron belediyelerde

Taşeron işçilerin en çok çalıştığı kurumlar belediyeler. Belediyelerde özellikle tüm memur işleri 'temizlik işçisi' olarak gösterilen taşeron işçilere yaptırılıyor. Taşeron şirketten'temizlik işçisi' ya da 'yemekhanede bulaşıkçı' kadrosuyla alınan personel belediyenin tüm birimlerinde görevlendiriliyor. Bu muvazaalı durumunda ortadan kaldırılması bekleniyor. Çünkü örneğin zabıta olmak için KPSS'ye giren bir kişinin yerine taşeron vasıtasıyla zabıta olanlar, ya da itfaiye eri olanlar kadroya geçmiş olacak.

Hangi taşeronlar kadrolu olacak?

Taşeronların kadroya geçişlerinde asıl iş kavramı önem kazanıyor. Buna göre örneğin bir hastanenin yemek hanesinde görevli kişinin asıl işi yaptığı düşünülmüyor. Ama hemşire asıl işi yapıyor. Böylece hemşire eğer taşeron ise kadroya geçecek. Bazı belediyelerde ve kurumlarda temizlik işçisi kadrosundan memurlar ve zabıtalar bulunuyor.
Taşeron kullanımı İş Kanunu hükümleri doğrultusunda belirlenir. Bu çerçevede yalnızca 'yardımcı iş'lerin ve 'teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerin' taşerona verilmesi mümkündür. İş Kanunu taşerona verilmemesi gereken bir işin taşerona verilmesini'muvazaa' olarak adlandırır ve bu işçinin asıl işçi olduğu hükmüne varır.
Taşeron işçilerin kadroya geçmesi konusunda bazı hileli yolları önlemek için kıdem şartı gelebileceği de konuşuluyor. Bu çalışmanın duyulmasından sonra başta belediyeler olmak üzere bazı kurumlarda taşeron işçi sayısı artmaya başladı. Tasarıda bunların kadroya geçmesi engelllenecek.
Kadroya alınacak işçilerin seçim öncesinden itibaren taşeron olarak çalışmış olması gerekiyor. İşçinin herhangi bir sigortalılıktan emekli olmaması gerekiyor.
Bazı işçiler kamu görevlisi ve geçici personel statüsüne geçirilecek. Memur eliyle yürütülen işlerin neler olduğuna yönelik belirsizlik de ortadan kaldırılacak. Yapılması zorunlu olan atölye, bahçe, bakım işlerinde çalışan taşeronlar kamu işçisi statüsüne kavuşacak.
Diğer işlerde çalışanlar 657'ye tabi sözleşmeli olacak. Karayolları Genel Müdürlüğü'nde yargı kararı ile kadro hakkı elde eden işçilere öncelik verilecek. Belediyelerde çalışanlar da kadroya geçiş yapabilecek. Adliye, havaalanı, özel güvenlik elemanlarının bir kısmı da ihtiyaca göre kadroya alınacak.

Başbakan Davutoğlu, AK Parti grup toplantısında konuştu. Başbakan, 720 bin taşeron işçinin kamuya alınması için esasların belirlendiğini açıkladı.

İşte konuşmasından satır başları:

AK Parti olarak son nefesimize kadar milletimizin hukukunu koruyacağız. Milletimizin hukukunu koruma gayreti içierisindeyiz. Bir yandan İstiklal mücadelemiz devam ediyor. 

Medya üzerinden hükümeti dizayn etmeye çalışıyorlar. Geçti o günler. Kimse AK Parti'yi basın üzerinden dizayn etmeye çalışmasın. Biz buradayız ve sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz. AK Parti'nin başarı öyküsünü anlamayanlar kardeşliğimizi hazmedemiyor.

Her bir milletvekilimize tek tek teşekkür ediyorum. 

Bulunduğumuz makamların yüce milletin bize emaneti olduğunu unutmadık. AK Parti grubu anonim bir ruhtur ve bu ruha sahip çıkacağız. 

Birileri hakaret ile uğraşırken biz işlerimize bakıyoruz.

Türkiye terör belasından kurtulana dek mücadelemiz devam edecek. Kilis'e atılan bombalar kirli bir planın parçasıdır. Buradan bir kez daha Kilis'te hayatını kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. 

Saldırılarla zarara uğrayan esnafımızın zararını gidereceğiz. Kilis için ilave askeri önlemler alınıyor. İlave sağlık elemanları da göndereceğiz.Zırhlı ambulanslar da Kilis'te göreve başlayacak. Bu terör ve terör destekçileri hak ettikleri cevabı alacaklar.

Bu terör ve terör destekçileri hak ettikleri cevabı alacaktır. Uluslarararası toplum imtihanını doğru veremiyor. Avrupa başkentlerine terör örgütü çadırları açılabiliyor, terör liderleriyle röportaj yapılabiliyor. Bu faaliyetin adı gazetecilik olamaz. Kimse bunu hoşgörü ile karşılamamızı beklemesin.
 
Terör saldırılarına rağmen, Türkiye'yi daha iyi bir yere taşımak için çalışan iktidar var. Türkiye'yi sığ gündemlere hapsetmeye çalışıyorlar. Kendilerinin bile inanmadığı karamsar tablolarla milletimizi umutsuzluğa boğmak istiyorlar. Biz bunlara takılmayacağız, bizi yavaşlatmalarına izin vermeyeceğiz.
19 Nisan'da Strasbourg'da bir dizi görüşmelerde bulundum. Fransa'da bir ilk yaşadık. Türkçe hitap eden ilk başbakan olma gururu yaşadım. Bizim dilimiz Avrupa dilleri arasında yer alan aziz bir dildir. Avrupalı ülkelere terör örgütünün iyisi ve kötüsünün olmadığını, PKK ve DAEŞ'in hain birrer terör örgütü olduğunu hatırlattık. . 
18 Nisan'da gençlerimizin merakla beklediği çeyiz hesabını başlattık. 

STRASBOURG'DA TÜRKÇE KONUŞAN İLK BAŞBAKAN OLDUK

Biz şehitlerimizin hakkını asla ödeyemeyiz. Şehitlerimizin eşleri, çocukları ömürlerin sonuna kadar AK Partililere ve millete emanettir. Şehit ve gazilerimizin aziz hatıralarına halel gelmesine asla müsaade etmeyiz. 19 Nisan'da Strasbourg'TA bir toplantı gerçekleştirdik. O gün Strasbourg'ta Türkçe'nin Avrupa'nın bütün renklerinin temsil olmanın platformunda genel kurula hitap eden ilk Türk Başbakanı olmanın gururunu yaşadım, sizler adına bu gururu yaşadım. Bizim dilimiz Avrupa dillerinin en asli dilleri arasında yer alan aziz bir dildir. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde yaptığımız konuşmada Avrupa ülkelerine kendileriyle yüzleşme çağrısında bulundum. Ayrıca Avrupalı ülkelere terör örgütlerinin iyisi ve kötüsü olamdığını hatırlattım. Bazı Avrupalı ülkelerinin PKK ve PYD'ye destek vermesinin büyük bir ikiyüzlülük olduğunu söyledim. Biz her yerde bu ülkenin diliyle, duygularıyla bu milletin hissiyatıyla konuşuruz.
 
SELÇUKLU, OSMANLI, CUMHURİYETİ OTOYOLLARLA BİRLEŞTİRECEĞİZ
 
Tiyatro sahnesi olmayan illerimize sahne kazandıracağız. GENÇDES programına 50 milyon lira kaynak aktarıyoruz. Belli dönemlerde SGK primlerini yatıramayan sanatçılarımıza ödeme kolaylığı getireceğiz. 5846 fikir ve sanat eserleri kanununu TBMM'Ye sunacağız. 21 Nisan'da sayın Cumhurbaşkanımızla dünyanın dördüncü büyük asma köprüsü olan Osman Gazi Köprüsü'nün son tabliyesini yerleştirdik. Başkaları Ankara'dan dışarı çıkmazken sayın Cumhurbaşkanımızla gurur duyduk. İstanbul'dan biri kalkacak ya Boğaziçi Köprüsü'nden ya da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçecek. Körfeze geldiğinde onların cedleri olan Osman Gazi Köprüsü'nden geçecek. Yolda Akçakoca'ya selam edecek. Şehzadeler diyarı Manisa'dan geçip, cumhuriyetin ve istiklalimizin sembolü olan İzmir'e 3 saatte ulaşacak. Tarihten nasipsizler var ya, Cumhuriyet'i anlatırken Osmanlı'yı unutanlar. Onların aksine biz Selçuklu'yu, Osmanlı'yı, Cumhuriyet'i birbirinden ayrılmaz olarak köprülerle, otoyollarla birleştirip nakış nakış işleyeceğiz.
 
SAYIN KILIÇDAROĞLU O KÖPRÜDEN GEÇİNCE NE DÜŞÜNECEK?
 
Bizim bu hizmetlerimizi anlamayanlar 7 ilimizi birbirine bağlayan bu hizmetleri anlamayanlar. Bu hizmetlere karşı çıkanlar. Sayın Kılıçdaroğlu Yalova'ya geldiğinde 1,5 saat dolaşıp öyle mi gidecek yoksa köprüden mi geçecek. Köprünün her adımında ne hissedecek. Tabii onun vakti bol, belki de inadına dolaşmayı tercih edebilir. Vaktini öyle geçirebilir. Ama bizim milletimizin vakti yok. Türkiye'den Pakistan'a bir heyet gider. Orada Pazartesi namazını çabuk bir şekilde eda ederler. Arkadaki Hint müslümanları mırıldanırlar; Türkler Pazartesi'yı hızlı çıkıp gittiler. Muhammed İkbal de şöyle der onlara 'O senin gibi değil ki, namazı kılacak yola revan olacak. Türk'ün işi çok'. Bizim işimiz çok. İstanbul'dan İzmir'e 3 saatte varacağız, işimize bakacağız. Dün gece 02.30'da Bakanlar Kurulu'nun bitiminde Çankaya Köşkü'nden ayrılırken arkadaşlara "Bizim işimiz çok, kaybedecek 1 saniyemiz daha yok" dedim. Kim ki, arkadaşlarımızdan 1 saniyesini dahi dedikoduyla kaybedersek bizim aramızda yeri yoktur.
 
SAYIN KILIÇDAROĞLU'NUN NİYETİ YOK AMA ÇOCUKLARIN VAR
 
Çocuklarımızın hedefleri artık küçük değil. 23 Nisan'da çocuklara kucaklaştım. Birisine sordum ne olacaksın 'Başbakan olacağım' dedi. Biri yanıma yaklaştı 'Başbakan olmak için en çok hangi derse çalışmalıyım' dedi. Bir tanesine Anıtkabir'de yine aynı soruyu sordum 'Abim başbakan olacak' dedi. Peki sen ne olacaksın diye sordum, 'Cumhurbaşkanı olacağım' dedi. Sayın Kılıçdaroğlu'nun başbakan olma iddiası yok ama bizim çocuklarımızın var. Allah bu çocukların yüzündeki tebessümü hiç eksik etmesin. Bu çocukların geleceği dışında başka herhangi bir şey gönlümüze yer ederse secdeye kapanır tövbe-i istiğğfar ederiz. 1 Kasım'dan bu yana en önemli gelişmelerden biri AB ile ilişkilerdir. 3 kez Türkiye AB zirvesi gerçekleşti. Sayın Merkel 4 ayda 4 kez Türkiye'ye geldi. AB'yle mutabakatı yaptığımızda 'Türkiye'de kriz çıkacak' diye el ovuşturanlar çıktı ama Türkiye bu anlaşmayla kaybetmedi. Kasım ayında Ege'deki günlük kaçak sayısı 6 bin 882'ydi. Bunları kademeli bir şekilde indirdik. Artık hiç batan mülteci botlarından, kıyıya vuran çocuk bedenlerinden bahseden var mı? Elhümdülillah yok.
 
HAZİRAN AYINDA 30'NCU FASLI AÇIYORUZ
 
AB'ye üyelik sürecinin hızlanması için haziran ayında 30'uncu faslı açıyoruz. Pazartesi günü Türkiye ve AB yetkilileri arasında Gümrük Birliği Anlaşması'nın güncellenmesi için görüşmeler yapılacak. Vize muafiyeti çerçevesinde yasal düzenlemelerin büyük bir kısmını gerçekleştirdik. AB tarafından gerekli adımların atılmasını bekliyoruz. Bu bizim taahhütümüzdür ve mutlaka gerçekleşecektir. 
 
TAŞERONA KADRO MÜJDESİ
Dün Bakanlar Kurulu'nda ele aldık. 720 bin çalışanın kamuya geçiş esaslarını belirledik. Kamu güvencesi altına alıncakların tamamı 1 Kasım'dan önce kamuda taşeron çalışanlardan olacak. Kıdem tazminatları, yıllık izinleri bakımından hepsi devlet güvencesinde olacak. 

"Bu tasarıyla 720 bin çalışanın kamuya geçiş esasları belirlenmiştir. Ayrıca, kamuda özel sözleşmeli personel olarak tanımlanan yeni bir statü oluşturulmuştur."

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısına verilen arada yaptığı açıklamada, Kilis'e yönelik roket saldırılarıyla ilgili, "İlave askeri tedbirler alınacak. Ekonomik destekler kapsamında, saldırılar sırasında zarara uğrayan esnaf ve sanatkarlar ile tüccarların zararlarının giderilmesi. Bu çerçevede evi, dükkanı yıkılanların bu anlamda tazmin edilmesi, Kilis ilimizde kamu yararına çalışma kapsamında istihdam edilenlerin, istihdam sürelerinin mevcutlarda 9 aya çıkartılması ve valiliğin istediği oranda yeni ilave istihdamların sağlanması için karar alınmıştır" ifadelerini kullandı.
 
Kurtulmuş, "Maalesef 18 Ocak'tan bu yana Kilis'in 111 kilometrelik Suriye sınırının doğu tarafından yani DAEŞ mevzilerinin bulunduğu topraklardan, 46 roket atışı yapılmış, şehrin ortasına düşen bu roketler 17 kişinin ölmesiyle sonuçlanmış. Bu 17 kişinin 10'u Türk'tür. 61 kişi yaralanmıştır, çoğu ayakta tedavi edilerek tekrar günlük hayatlarına dönmüşlerdir" dedi.
 
Taşeron çalışanların kamuya alımı
 
"Bakanlar Kurulu'nda ele aldığımız işverenlerin, yani 'taşeron' dediğimiz alt işverende çalışanların kamuya alımıyla ilgili yasa tasarısının son rötuşları yapılmış ve hemen bu yasa tasarısı yasalaşmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderilmeye hazır hale getirilmiştir" diyen Numan Kurtulmuş, konuşmasına şöyle devam etti:
 
"Bu tasarıyla 720 bin çalışanın kamuya geçiş esasları belirlenmiştir. Ayrıca, kamuda özel sözleşmeli personel olarak tanımlanan yeni bir statü oluşturulmuştur. Alt işverenlerde çalışanların bir kısmı bu statüdeki çalışmaya geçeceklerdir, yani kamu güvencesi altına alınacaklardır. Ayrıca, bu kamu güvencesine alınacak olan 720 bin kişinin tamamı, 1 Kasım 2015 öncesinde kamuda taşeron olarak çalışmaya başlayan insanlar olacaktır. Bu geçişlerde de her kurum kendisince birtakım sınavlar yapma imkanına sahip olacak."
 
Rusya ile ilişkiler
 

Kurtulmuş, Türkiye-Rusya ilişkileriyle ilgili olarak da "Ümit ederim ki uçak düşürülmesi krizinden sonraki süreçte gelişen, gerginleşen, zaman zaman sertleşen ilişkilerimiz en kısa zamanda normale döner." ifadelerini kullanarak, "Rusya, hem ekonomik anlamda hem de siyasi anlamda Türkiye ile ilişkilerini normalleştirir. Tarım heyetinin oraya gitmiş olması ilişkilerin normalleşmesi için bir sinyaldir, bir adımdır. Olumlu sonuç vereceğini ümit ediyorum" dedi.
 
"Altı aylık süre dolmadan hükümet vaatlerinin tamamını gerçekleştirdi"
 
Numan Kurtulmuş, "Çok şükür altı aylık süre dolmadan hükümet, hem vaatlerinin tamamını gerçekleştirmiş hem de altı aylık reformlarını gerçekleştirme noktasına gelmiştir" diyerek şunları kaydetti.
 
"Altı ayın 126 günü tamamlandı, bugün itibarıyla 57 günümüz kaldı. Önümüzdeki 57 günlük süre içerisinde de vadedilen bu reformların ciddi bir şekilde tamamlanarak, bu sürecin başarıyla geçilmesi inşallah sağlanacaktır."

Mersin'de konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Başbakan Ahmet Davutoğlu'ya seslenerek 'Taşeron işçilerine verdiğiniz sözlerin arkasında durun' dedi.

Mersin’de Mezitli Belediyesi ile Genel-İş arasındaki toplu iş sözleşmesi sebebiyle Kuyuluk mesire alanında düzenlenen işçi şölenine Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra DİSK Genel Başkanı Kani Beko da katılım gösterdi. Kani Beko, konuşmada Başbakan Ahmet Davutoğlu’ya seslenerek, “Sayın Başbakan taşeron işçilerine verdiğiniz sözlerin arkasında durun” dedi. Beko, Paşabahçe’den atılan cam işçilerinin yanlarında olacaklarına dair söz verirken, 1 Mayıs’a katılım çağrısında bulundu.

‘ORTAÇAĞ’DA KÖLE SATAR GİBİ’

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın aldığı kararla ilgili görüşlerini dile getiren Beko, “TBMM’de görüşülen kiralık işçi yasası AKP hükümeti tarafından değerlendirilirken bizim yüzyıllık kıdem tazminatımızı elimizden almak isterlerken, esnek çalışma dedikleri çağ dışı bir sisteme bizi mahkum etmek isteyen AKP hükümetine karşı Ortaçağ’da köle satar gibi özel istihdam bürolarında bizi satmak isteyenlere karşı kadınlarımızı, eve kapatma yasası dedikleri evden çalışma sistemini gece gündüz Bakanlar kurulunda görüşerek, konuşarak yüzyıllık hakkımızı almak isteyenlere karşı bizi davet eden Mezitli Belediye Başkanı diyor ki, ‘Biz Bakanlar kurulu karar alsın, taşeron işçisine kadro vermezsek namerdiz’ diyor” dedi.

Taşeron yasasına ilişkin ise Beko, “Birçok siyasi parti bizi ziyaret ederken taşeron işçisine kadro sözleri veriyordu. Söyledikleri söz aynen şöyle idi: ‘Biz iktidara geldiğimizde dışarıda bir tek taşeron işçisi kalmayacak’ Peki bugün AKP hükümeti iktidarda mı? Bu sözü veren Sayın Davutoğlu bugün Başbakan mı? Buradan çağrıda bulunuyorum. Siz bu ülkenin başbakanısınız. Sayın Başbakan alanlarda vermiş olduğunuz sözün arkasında durun. Taşeron işçisine verdiğiniz sözü tutun” diye konuştu.

‘TÜM ALANLARDA 1 MAYIS’I KUTLAYALIM’

Beko son olarak, “Mitinglerde, direnişlerde, yürüyüşlerde, grev çadırlarında 1 Mayıs birlik dayanışma ve mücadele gününde, başta Taksim olmak üzere tüm alanlarda 1 Mayıs’ı kutlayalım” çağrısında bulundu. (Mersin/EVRENSEL)

Karayolları Genel Müdürlüğü'nde çalışan 3 bin 500 yüz taşeron işçi kamuda istihdam edilmeye başlandı.Kadroya alma töreninde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "İşçilerin farklı sınıflandırılması kabul edilemez" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, terörle mücadeleye devam edeceklerini belirterek, "Bize, size düşen görev şehitlerimizin ruhunu şad etmek için yıkılan, yakılan yerleri, kazılan o çukurları tekrar en güzel şekilde ihya etmek. Çukurları kapatıp, en güzel yolları yeniden yapmaktır." dedi.

Karayolları Genel Müdürlüğü'ne bağlı 3 bin 500 taşeron işçinin kadroya alınmasına ilişkin ek protokol imza töreni, Yıldırım ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun katılımıyla Kurumun Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Yıldırım, salondaki herkesin adeta gözünün içinin güldüğünü ifade ederek, "Bu mutluluk bize de yansıyor çünkü karayollarımızın gücüne güç katıyoruz. Bugün karayollarının asli kadrolarına geçecek 3 bin 500 arkadaşımızla karayolları ailesi daha da büyüyor, 25 bin 300'e ulaşıyor" diye konuştu.

Bu noktaya gelmenin kolay olmadığını ve ciddi gayret gösterildiğini belirten Yıldırım, aynı işi yapan bütün çalışanların aynı şekilde muamele görmesi gerektiğine inandıklarını dile getirdi. Alın terini, akıl terini bu ülkenin geleceğine koyan insanların farklı bir sınıflandırılmaya tabi tutulmasının asla ve asla kabul edilemez olduğunu söyleyen Yıldırım, bu yanlışı, çarpıklığı ortadan kaldırmak için hükümetin ortaya bir irade koyduğunu, kamudaki bütün alt yükleniciler marifetiyle çalışan işçilerin devlet kadrolarında asli işlerini yapacak şekilde sürekli bir statüye getirilmelerinin AK Parti'nin yeni dönemdeki taahhüdü olduğuna dikkati çekti.

Bunun ilk adımının karayolunda çalışan 6 bin 417 işçiyle Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından atıldığına işaret eden Yıldırım, "Bugünkü törene konu 3 bin 500 arkadaşımızla beraber sayı 9 bin 917'ye ulaşmış oluyor. Yaklaşık 10 bin arkadaşımız daha karayolları ailesine katılmış oluyor. Böylece söz verdiğimiz bu konudaki vaadimizi adım adım yerine getiriyoruz." ifadesini kullandı.

İşçi, işveren ve işçiyi, üretimin "altın üçgeni" olarak nitelendirenYıldırım, bu üçgenin herhangi bir köşesi eksildiğinde üretimin yapılamadığını söyledi.
Karayolları çalışanlarının büyük başarılara imza attığını dile getirenYıldırım, "Siz yolları böldünüz, milleti birleştirdiniz. Yaptığınız iş bu kadar ulvidir. Siz kuyu kazanlardan, yıkanlardan değil, tünel, köprü yapanlardan, Türkiye'nin yüzünü ağartanlardansınız. Teröre inat daha çok yol yapacağız. Daha çok köprü yapacağız. Dünyanın en büyük projelerini bu aziz millete yakışır şekilde gururla yapacağız." diye konuştu.

"4.BÜYÜK KÖPRÜSÜNÜN SON TABLİYESİNİ KOYACAĞIZ"

Bakan Yıldırım, 21 Nisan'da dünyanın 4. büyük köprüsünün son tabliyesini koyacaklarını bildirerek, "Artık İzmit Körfezi de geçilir hale geliyor. Bu, ülkemiz, milletimiz için büyük bir eserdir. Türkiye'nin gücünü görmezden gelmeye çalışanlar, Türkiye'nin gücünü sınamaya kalkanlar, 780 bin kilometrekare vatan toprağının her köşesinde yükselen eserlere baksın. Türkiye, 1'inci, 2'nci köprüyü de Yavuz Sultan Selim'i de yaptı ama bir fark var. O dönemlerde Türkiye taşeron, köprüyü yapanlar müteahhitti. Şimdi Türkler müteahhit, yabancılar taşeron... Türkiye'nin gücü budur. Bu güce 79 milyonun duası ve desteği ile gelindi." değerlendirmesinde bulundu.
Karayollarının daha güçlü bir yapıya kavuştuğunu belirten Yıldırım, artık daha çok yol ve daha çok hizmet yapacaklarını söyledi. "Ben hiçbir zaman çalışmayan bir işçi görmedim. Onları çalıştıramayan, onları motive edemeyen idareciler gördüm." diyen Yıldırım, amaçlarının tartışma değil, üretmek olduğunu ifade etti. 
Türkiye'nin şimdiden karayollarında, demiryollarında, havacılıkta ve iletişimde 2023 hedeflerine yaklaşmış olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Türkiye'nin kalkınmasına, ilerlemesine, gelişmesine taş koyanların canını okuyacağız. Bu kadar basit." dedi.
Terörün ülke gündemin en son sırasına gelinceye kadar bu konudaki mücadelelerine amansız şekilde devam edeceklerini ifade edenYıldırım, şöyle devam etti:
"Bu bir istiklal mücadelesidir. Bu atalarımızdan bize emanet bırakılan mübarek toprakları gelecek kuşaklara 1 santimetresine bile zarar gelmeden teslim etme mücadelesidir. Bu mücadeleyi amansız şekilde hayatlarını ortaya koyarak veren bütün şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize de şifalar diliyorum. Bize, size düşen görev şehitlerimizin ruhunu şad etmek için yıkılan, yakılan yerleri, kazılan o çukurları tekrar en güzel şekilde ihya etmek. Çukurları kapatıp, en güzel yolları yeniden yapmaktır. Ne kadar çok yol, havalimanı yaparsak bu eserlerin hepsi, ülkenin bağımsızlığına, birliğine kast edenlere verilecek en güzel cevaptır."

Konuşmaların ardından 3 bin 500 işçinin kadroya alınmasına ilişkin protokol imzalandı. (NTV)

Ajanshaber'in haberine göre, Taşeron işçi kadroları 11 Nisan son durum gelişmelerinde 3'er yıllık sözleşme imzalayan taşeron, devlet memurluğuna aykırı davranışta bulunmadığı sürece emekli oluncaya kadar çalışabilecek. Kamuda ve belediyede çalışan kadro ve bekleyen işçiler tarafında merak edilen taşeron kadroları ne zaman verilecek? Mart ayında Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kodro müjdesinin verilmesinden sonra Taşeron kadroları ile ilgili gelişmeler yaşanıyor. 2015 Kasım genel seçimleri sonrasından bu yana beklenen Taşeron işçi kadrolarıyla ilgili sevindirici gelişmeler geçtiğimiz günlerde belli olmuştu. Kadroya alınacak olan taşeronların 12 ay boyunca görev yapıyor olması şartı aranacak. 3, 6 ay gibi geçici hizmetler kapsamında çalıştırılan taşeron işçiler ise kanun kapsamına girmeyecekler. Kadroya alınacak olan Taşeron işçinin kamuya geçişte mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığı da yapılacak olan sınav ile belirlenecek. Taşeron işçilere kadro var mı? Taşeron işçiler kadroları; Hazine, Çalışma Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve işçi memur sendikalarının görüşlerinin alınması sonrasında Maliye Bakanlığı’na teklif etmesi sonrasında Bakanlar kurulu tarafından belirlenmektedir. Taşerona kadro ne zaman? Taşeron Kadroları ile ilgili gerekli düzenlemenn gerçekleşmesi sonrasıda Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın Taşeron kadroları ile ilgili vermiş olduğu bilgi, "Belediye çalışanları da kapsam dâhilinde olacak. Tasarı 1-2 hafta içinde Meclis'e gelecek. Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak. Taşeron işçiler kadroya ne zaman geçecek? sorusunu cevabı ve Taşeron işçi son durum gelişmeleri ve detayları haberin ayrıntılarından ve gazetemistanbul.com' dan öğrenebilirsiniz.

TAŞERON İŞÇİLERE KADROLARINDA GELİŞMELER NETLEŞİYOR
Taşeron işçiler ile ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu'dan son dakika açıklaması geldi. Davutoğlu, kamuda çalışan taşeron işçilerinin istidahdamına dair konuştu. Davutoğlu konu iel ilgili yaptığı açıklamada "Asıl işlerde çalışan personelimizi kamuya alıyoruz. Ayrıca, yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimizi de kamuya almayı kararlaştırdık. Böylece ister asıl iş olsun ister yardımcı iş olsun, dışarıda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak inşallah" dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Grup toplantısında Taşeron İşçi kadroları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Yardımcı işlerde çalışanları da kamuya almayı kararlaştırdık. Böylece dışarıda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak. Bu kişiler aynı yerde çalışmaya devam edecekler” şeklinde konuştu.

TAŞERON İŞÇİ KADROLARNE EMEKLİ OLANA KADAR İŞ GARANTİSİ
Taşeron kadrolarının Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 720 bin taşeron işçiye verdiği kamuda kadro müjdenin sorasında detaylar netleşmeye devam ediyor. Taşeron kadorları ile ilgili yeni düzenlemeye göre, kamuda çalışan yaklaşık 720 bin taşeron işçi, 3’er yıllık sözleşme imzalayacak. Kadroya alınan taşeron işçiler emekli oluncaya kadar çalışma garantisi elde edecekler. Yani taşeron işçinin çalışma süresi sosyal güvenlik kurumundan emekli aylığı almaya hak kazanılan tarihe kadar olacak. Taşeron işçiler bu hakkı sadece devlet memurluğu ile bağdaşmayan suçlar işlediği kaybedeceklerve böyle bir durumun geçekleşmesi durumunda işten çıkartılacaklar. Eski düzenlemede ise 3 yıllık sözleşme yenileme döneminde taşeron işçinin işten çıkarılma durumu vardı.

TAŞERON KADROLARINDA 35 YAŞ SINIRI KALKTI
Ayrıca taşeron işçilerin kadroya alınmasında 65 yaşını doldurmamış olmak ve emekli olmamak şartı aranacak. Eski düzenlemede 35 yaş üzerinde taşeron işçi kamuda kadroya geçemiyordu. Ayrıca yazılı ve sözlü sınavdan geçenler için ayrı ayrı ‘pozisyon vizesi’ verilecek. Dolayısıyla yer değiştirme olmayacak. ‘Özel sözleşmeli personel’ modelinde çalıştırılanlar devlette 4-C’lilerin haklarından yararlanacaklar. İşte Maliye Bakanlığı’nın uygulamayı planladığı düzenlemenin detayları:

TAŞERON KADROSUNDA ÖZEL SÖZLEŞMELİ PERSONEL MODELİ
Taşeron kadroları ile igili yeni düzenlemede, işçiler 657 sayılı Devlet Memurları Kanun ve diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılmasına dair hükümlerine tabi olmayacak. Yeni bir sözleşmeli personel çalıştırılma modeli olacak. Bu modelde personelin seçiminde aranacak şartlar ve uygulanacak sınav, ödenecek ücret, üç yılı geçmemek üzere yapılacak sözleşme süreleri, sözleşme usul ve esasları ile diğer hususlar Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek.

HANGİ KAMU KURUMLARINI KAPSAYACAK
Taşeron işçi düzenlemesi, Genel ve özel bütçeli idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, sosyal güvenlik kurumları ile bunlara bağlı döner sermayeli idareler, İl özel idareleri ve belediyeler ve bağlı kuruluşları, özel kanunlarla kurulan diğer kamu kurum ve kuruluşları kapsayacak.

TAŞERON KADRO DÜZENLEMELERİ HANGİ İŞLERİ KAPSAYACAK
Kamu İhale Kanunu ve diğer ilgili kanunlar kapsamında ve asıl işveren alt işveren ilişkisinin kurulduğu ‘personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında’ yer alan asıl ve yardımcı işleri kapsayacak, Süreklilik arz eden ve 12 ay süren hizmetlere ilişkin işler ile ihale dokümanında personel sayısının belirlendiği işleri kapsayacak.

TAŞERON DÜZENLEMESİ KİMLERİ KAPSAYACAK, HANGİ KOŞULLAR ARANACAK?
Taşeron kadroları ile ilgili düzenlemelerde yeni gelişmeler devam ediyor buna göre, bu düzenlemeler kimleri kapsayacak? Kadroya alınacak kişilerde hangi koşullar aranacak?

 • Kurum ve iş açısından kapsamda olunan kurumlarda çalışanları,
 • Tasarının TBMM’ye sevk edildiği tarih itibarıyla çalışanları,
 • Kapsamdaki idarelerde 1 Kasım itibarıyla da çalışanları,
 • Yaş hariç devlet memurluğuna atanmak için öngörülen genel şartları taşıyanları,
 • 65 yaşını doldurmamış olanları,
 • Emekli aylığı almaya hak kazanmamış olanları,
 • Yapılacak yazılı ve veya sözlü sınavda başarılı olanları,
 • Dava açma dahil her türlü haklarından feragat etmiş olanları,
 • Haftalık çalışma saatinin tamamında idareye ait işyerlerinde çalışanları,
 • Devletin güvenliğine karşı suçlar ile Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlarla ilgili olarak hakkında herhangi bir soruşturma veya kovuşturma bulunmayanları kapsayacak.

ÖNGÖRÜLEN İSTİHDAM TÜRÜ
Özel Sözleşmeli Personel unvanlı pozisyona atanacak.
İhale hak edişlerinin ödendiği bütçe, teşkilat ve birimde istihdam edilecek.
Bu istihdamın usul ve esasları ile haklar ve yükümlülüklere ilişkin Bakanlar Kurulu kararıyla düzenleme yapılacak.
Sözleşme dönemi üçer yıllık periyotlar olarak düzenlenecek.
Sosyal güvenlik yönünden 4/a’lı olacak.
Memur sendikaları kapsamında toplu sözleşme hakkı bulunacak

TAŞERON İŞÇİLERİN MALİ VE SOSYAL HAKLARI NE OLACAK
1/1/2016 tarihi itibarıyla ihale sözleşmesine göre ödenmekte olan ücret ve diğer mali haklar esas alınacak.
1/1/2016 tarihi itibarıyla mevcut mali hakları, atandığı tarihe kadarki dönemde ‘sözleşmeli personel ücretinde meydana gelen artış oranı’ kadar artırılarak güncellenecek.
4/B’li sözleşmeli personelin yararlandığı sosyal haklardan (aile ve yiyecek yardımları) aynen yararlanacak.
İhale sözleşmesine göre, varsa fazla mesai ücreti ile sosyal hakları dikkate alınmayacak.

KAMUDA TAŞERON İSTİHDAM SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK
Düzenlemeden itibaren otuz gün içinde çalışılan idareye yazılı olarak başvuracaklar. Başvuru süresinin bitiminden itibaren üç ay içinde idare, başvuruyu inceleyip, şartları taşıyıp taşımadığını tespit edecek. Tespiti izleyen üç ay içinde Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerine atanacaklar için Maliye Bakanlığınca pozisyon ve isim vizesi, mahalli idarelerin şirketlerinde istihdam edilecekler için ise İçişleri Bakanlığınca isim vizesi yapılacak. Vize işlemi yapılanların bu süreyi izleyen iki ay içinde idarelerince yazılı ve / veya sözlü sınava tabi tutulacaklar. Yapılan sınavlarda başarılı olanların bir ay içinde vize edilen pozisyonlara atanacaklar.

TAŞERON KADROLARINDA YER DEĞİŞTİRME OLMAYACAK
- Yer değiştirme imkanı verilmeyecek.
- Bu madde kapsamında yer alan kamu idarelerinde personel çalıştırmasına dayalı yeni hizmet alımı yapılamayacak.
- Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımına imkan sağlayan mevzuat hükümleri yürürlükten kaldırılacak.

TAŞERON İŞÇİLER NE ZAMAN KADROYA GEÇECEKLER
Taşeon İşçilerin kadroya alınmalarının belli olmasından sonra kadroya alınmalar ile iglili düzenlemeler devam ediyor. Kamuda ve Belediyede çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmasını kapsayan düzenlemeleri ve son durum gelişmelerini haberin ayrıntılarından ve ajanshaber.com dan takip edebilirsiniz.

BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU TAŞERON KADROSU AÇIKLAMASI
Taşeron işçiler ile ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu'dan son dakika açıklaması geldi. Davutoğlu, kamuda çalışan taşeron işçilerinin istidahdamına dair konuştu. Davutoğlu konu iel ilgili yaptığı açıklamada "Asıl işlerde çalışan personelimizi kamuya alıyoruz. Ayrıca, yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimizi de kamuya almayı kararlaştırdık. Böylece ister asıl iş olsun ister yardımcı iş olsun, dışarıda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak inşallah" dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Grup toplantısında Taşeron İşçi kadroları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Yardımcı işlerde çalışanları da kamuya almayı kararlaştırdık. Böylece dışarıda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak. Bu kişiler aynı yerde çalışmaya devam edecekler” şeklinde konuştu.

TAŞERON İÇİLERİN KADROYA ALIMLARINDA SAYI ARTACAK MI
Taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili Kadroya alınacak taşeron sayısı artacak mı? Sorusuna Maliye Bakanı tararafından açıklama geldi. Bakan Naci Ağbal konuyal ilgili soruya, kamuya alınacak taşeron işçilerin sayısının artacağı yönünde açıklamasının söz konusu olmadığını bildirildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, dün ve bugün bazı basın yayın organlarında yer alan ve Maliye Bakanı Ağbal’ın "Kadroya alınacak taşeron işçilerin sayısının artacağı, yapılacak düzenlemede kapsamın genişletileceği, taşeron işçilerinin maaşlarının, diğer memurların maaşlarıyla aynı seviyeye getirileceği, taşeron firmaların zarar görmemesi için ellerindeki araç ve makinelerin devlet tarafından satın alınacağı ve '1 Kasım 2015 tarihinde çalışıyor olmak' şartının esnetileceği” yönünde açıklamalar yaptığına ilişkin haberlere açıklık getirildi. Ağbal, bu şekilde açıklamalarının söz konusu olmadığı, konuya ilişkin ilgili bakanlıklar ve taraflarla gerekli çalışmaların devam ettiği ve ilgili tüm tarafların görüşlerinin alındığı belirtildi.

TAŞERON İŞÇİ KADORLARI İLE İLGİLİ BAKAN AĞBAL AÇIKLAMALARDA BULUNDU
Kamuda görev yapan taşeron kadroları ile ilgili Maliye Bakanı Naci Ağbal açıklamalarda bulundu. Ağbal, 3 aylık bir süreçte kamu kurumlarının müracaatlarının hem yasaya hem de Bakanlar Kurulu kararına göre incelemesi gerektiğini, sonra merkezi kuruluşların, Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının incelemesinin olacağını söyledi. Taşeron kadroları ile ilgili artık sürecin başladığını vurgulayan Ağbal, söz konusu çalışanların kamuda istihdam edilene kadar taşeron firma yanında çalışmayı sürdüreceklerini kaydetti. Taşeron işçilere kadro düzenlemesinden hangi işçiler yararlanacak? Aranan şartlar ne? Mali ve sosyal hakları ne olacak? Kamuda istihdamın yanı sıra belediye ve il özel idarelerinde ile bağlı kuruluşlarında çalışan taşeronların durumu nedir? soruları, AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı, Ekonomi Bülteni’nde cevap buldu. Hangi taşeron işçiler bu haktan yararlanacak?
Ak Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı Ekonomi bülteninde taşeron kadrosu ile ilgili olarak; "Sayın Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun açıklamış olduğu düzenleme, sadece aşağıda belirtilen kamu işyerlerindeki alt işveren (taşeron) işçilerini ilgilendirmektedir. Özel sektör şirketlerine ait işyerlerinde çalışan alt işveren (taşeron) işçileri bu kapsamda değildi" şeklinde açıklamalarda bulunuldu. Buna göre, kadroları kapsayan kurumlar şöyle listelendi.
 • Genel ve özel bütçeli idareler,
  Düzenleyici ve denetleyici kurumlar,
  Sosyal güvenlik kurumları ile bunlara bağlı döner sermayeli idareler,
  İl özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlar,
  Özel kanunlarla kurulan diğer kamu kurum ve kuruluşları, bünyesinde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım işlerinde çalışan işçilerin kapsama alınması öngörülmektedir.
TAŞERON İÇİYE TAZMİNAT VE EMEKLİK GARANTİSİ
Taşeron işçiler ile iglili kodro gelişmeleri yaşanıyor. Bu gelişmelere göre, kadroya geçecek olan taşeron personel için kıdem tazminatına garanti geliyor. Ya tazminat ödenecek ya haklar aynen devredilecek. Kamuda görev yapan 720 bin taşeronun kadro heyecanı devam ediyor. Maliye Bakanlığı'nın hazırlamaya devam ettiği tasarının 1-2 hafta içinde Meclis'e gelmesi sonrasında 3 ay içerisinde de kadro işlemlerinin tamamlanması bekleniyor. Kadroya geçecek taşeron işçilerin en çok merak ettikleri konu olan tazminatları ile ilgili de iki formülün ortaya çıktığı belirtiliyor. Tazminatları biriken taşeron işçilerin hak kaybı olmayacak. Buna karşı geliştirilen formüllerden ilkine göre, taşeron işçilerin kıdem tazminatı devlet garantisialtında olduğu için öncelikli olarak kurumuna geçiş yapılacak. Masada yer alan diğer bir formül ise biriken tazminatların ödenip geçtiği kurumda kıdeminin yeniden başlaması. Bu iki formülden birisinin tasarıya girmesi bekleniyor. Böylece her ikisinde de taşeron işçiler tazminatlarını kaybetmeyecek. Ya paralarını alıp kıdemlerini yeniden başlatacaklar ya da birikmiş tazminatlarıyla birlikte kamuya geçecekler. Emekli olduklarında ya da işten çıktıklarında da bu paralarını alacaklar.

BELEDİYELER, İL ÖZEL İDARELERİ VE BAĞLI KURULUŞLAR
Halen mahalli idarelerde alt işveren işçisi olarak çalışanlar mahalli idarelere ait şirketlerde işçi olarak istihdam edilecek. Mahalli idarelerin mevcut şirketlerinde çalışanlar aynen çalışmaya devam edecek. Bu şirketlere, personel çalıştırılmasına dayalı işler kapsamında verilecek işler 4734 sayılı Kanunun 22’nci maddesinde öngörülen limit ve şartlara tabi olmadan doğrudan temin yöntemiyle yapılacak.

GEÇİŞ SÜRECİ SONUNDA İHALELER FESHEDİLECEK
Kamuya geçişte ilgili ihaleler öngörülen geçiş sürecinin sonunda feshedilecek.
Fesih dolayısıyla uğranılacak zarar tazmin edilecek (İhale sözleşme bedelinin gerçekleştirilen kısmıyla sözleşme bedelinin %80’i arasındaki farkın %5’i kadar)
Çalışma süresi, sosyal güvenlik kurumundan emekli aylığı almaya hak kazanılan tarihe kadar olacak.
Kişisel şartları taşımadığı için kamuya geçişi yapılamayanların, sözleşmenin sona erdiği tarihten sonra hakları ödenmek suretiyle işlerine son verilecek.
Hizmet alım sözleşmeleri kapsamında kıdem tazminatına esas olacak süreler, iş sonu tazminatına ilişkin süreler ile izin sürelerinde dikkate alınacak.
Herhangi bir sebeple boşalan pozisyonlar otomatik iptal edilecek.

AK PARTİ TAŞERON AÇIKLAMASI
AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı ekonomi bülteninde, kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin sorulara yanıt verildi. Hazırlanan ekonomi bülteninde, hangi işçilerin bu haktan yararlanacağı, aranacak şartların neler olduğu, hangi işlerin kapsama girdiği, özel sözleşmeli personelin mali ve sosyal hakları, kamuda istihdam sürecinin yanı sıra belediye ve il özel idareleriyle bağlı kuruluşlarında çalışan taşeron işçilerin durumuna ilişkin soruların yanıtları yer aldı.

DEVLET MEMURU KADROSUNA ALINMAYACAK
Taşeron kadroları ile ilgili son durum gelişmelerinde Taşeronlar, kadroya alındıktan sonra 3 yıl arayla sözleşmeleri yenilecek. Bu kişiler devlet memuru kadrosuna alınmayacak, sadece özel sözleşmeli personel olarak istihdam edilecek. Aynı işte ve aynı özlük haklarıyla çalışmaya devam edilecek, maaş ve özlük hakları taşeron firmalar yerine kamu kurumlarınca yerine getirilecek. 4/B'li sözleşmeli personel, sosyal haklardan aynı şekilde yararlanmaya devam edecek, ihale sözleşmesine göre varsa fazla mesai ücretiyle sosyal hakları dikkate alınmayacak. Belediye ve özel idarelerdeki taşeron işçiler için bu kurumların kuracağı şirketler aracılığıyla istihdam sağlanacak.

TAŞERON KADROLARI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER
Taşeron işçilere kadro müjdesinin verilmesinin ardından konuyla ilgili AK Parti Ekonomi işleri Başkanlığı, Ekonomi Bülteni’nde merak edilen sorulara cevap verdi. Taşeron işçilerin mali ve sosyal hakları ne olacak? Taşeron işçilere kadro düzenlemesinden hangi işçiler yararlanacak? Aranan şartlar ne? Kamuda istihdamın yanı sıra belediye ve il özel idarelerinde ile bağlı kuruluşlarında çalışan taşeronların durumu nedir?

Hangi taşeron işçiler bu haktan yararlanacak?
Sayın Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun açıklamış olduğu düzenleme, sadece aşağıda belirtilen kamu işyerlerindeki alt işveren (taşeron) işçilerini ilgilendirmektedir. Özel sektör şirketlerine ait işyerlerinde çalışan alt işveren (taşeron) işçileri bu kapsamda değildir.
  • Genel ve özel bütçeli idareler,
   Düzenleyici ve denetleyici kurumlar,
   Sosyal güvenlik kurumları ile bunlara bağlı döner sermayeli idareler,
   İl özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlar,
   Özel kanunlarla kurulan diğer kamu kurum ve kuruluşları,
bünyesinde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım işlerinde çalışan işçilerin kapsama alınması öngörülmektedir. Kamuda hem asıl işlerde ve hem de yardımcı işlerde çalışan yaklaşık 720 bin işçi bu haktan yararlanacak. Bu şekilde özel sözleşmeli personel olarak istihdam edilecek işçiler, 12 ay boyunca ve tam zamanlı olarak çalışanlar olup, emekliliğe hak kazananlar ise bu durumdan yararlanamayacak. 

Bu kapsamdaki kişilerde aranacak şartlar nelerdir?

Kamu işyerlerindeki alt işveren (taşeron) işçilerinin özel sözleşmeli personel olarak alınabilmesi için aranacak şartlar aşağıda yer almaktadır;
   • Kurum ve iş açısından kapsamda bulunmak,
    Tasarının TBMM’ye sevk edildiği tarih itibariyle çalışıyor olmak,
    Kapsamdaki idarelerde 1 Kasım itibarıyla çalışıyor olmak,
    Yaş hariç devlet memurluğuna atanmak için öngörülen genel şartları taşımak,
    Emekli aylığı almaya hak kazanmamış olmak,
    65 yaşını doldurmamış olmak,
    Haftalık çalışma saatinin tamamında idareye ait işlerde çalışıyor olmak,
    Dava açma dâhil her türlü haklarından feragat etmek,
    Yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınavda başarılı olmak,
    Devletin güvenliğine karşı suçlar ile Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlarla ilgili olarak hakkında herhangi bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak. Bu şartların tümünün sağlanması gerekmektedir. Yukarıda belirtilen şartları yerine getiremeyen alt işveren (taşeron) işçileri, özel
    sözleşmeli personel olma hakkından yararlanamayacaktır.

    Hangi işler bu kapsama girmektedir?

    Kamu İhale Kanunu ve diğer ilgili kanunlar kapsamında ve asıl işveren alt işveren (taşeron) ilişkisinin kurulduğu “personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında” yer alan asıl ve yardımcı işlerde,
    Süreklilik arz eden (bir yıl-12 ay) hizmetlere ilişkin işlerde,
    İhale dokümanında personel sayısının belirlendiği işlerde
    çalışanlar bu haktan yararlanabilecektir.

    Söz konusu kapsam dışında kalan 3 aylık veya 6 aylık bir çalışma dönemi için geçici işçi olarak çalıştırılan kişiler bu haktan faydalanamayacaktır.
Belediye ve İl Özel İdareleri ile bağlı kuruluşlarında çalışan alt işveren (taşeron) işçilerinin durumu nasıl olacak?

Belediye ve özel idarelerdeki alt işveren (taşeron) işçileri için, bu kurumların kuracağı şirketler aracılığıyla istihdam sağlanacak.

Diğer bir deyişle Belediyeler ve İl Özel İdareleri ile bağlı kuruluşlarında alt işverende çalışan işçiler bu idarelerin kuracağı kendi şirketlerinde istihdam edilecek.
   • Halen mahalli idarelerde alt işveren işçisi olarak çalışanlar mahalli idarelere ait şirketlerde işçi olarak istihdam edilecek.
    Mahalli idarelerin mevcut şirketlerinde çalışanlar aynen çalışmaya devam edecek.
    Bu şirketlere, personel çalıştırılmasına dayalı işler kapsamında verilecek işler 4734 sayılı kanunun 22’nci maddesinde öngörülen limit ve şartlara tabi olmaksızın doğrudan temin yöntemiyle yapılacak.

Diğer bir ifadeyle belediyelerin kurmuş oldukları şirketlerde çalışanlar mevcut şirketlerinde aynen çalışmaya devam edecekler ve durumlarında bir değişiklik olmayacak. Sadece Belediyeler ve İl Özel İdareleri ile bağlı kuruluşlarında alt işveren bünyesinde istihdam edilen işçiler mahalli idarelere ait şirketlerde özel sözleşmeli personel olarak istihdam edilecek.

TOPLU SÖZLEŞME ZAM HAKKI VAR
taşeron işçiler için bir yeni gelişmeye göre de, taşeronların emeklilik yolu da açılıyor. Özel sözleşme statüsüne geçecek olan taşeronların emeklilikleri ise 4A'lılar yani eski adıyla SSK'lılar gibi düşünülecek. Dolayısıyla bugüne kadar ödedikleri primler ve ilk sigortalı oldukları tarihler de geçerli olacak. Yıl, yaş ve prim şartlarını tamamlayanlar emekli olacak. O yüzden kamuda geçen süreleri de SSK'lı olarak hesap edilecek ve buna göre emeklilik tarihi belirlenecek. Kamuya geçtikten sonra maaşları değişmeyecek olan taşeronların zamları ise devlet memurlarıyla birlikte olacak. Yani kamuya geçen taşeron işçiler her 2 yılda bir yapılan toplu sözleşmegörüşmelerinde ortaya çıkan zam oranlarından faydalanacak. Böylece maaşları Ocak ve Temmuz aylarında iki kez zam görecek. Ayrıca enflasyon farkı oluşursa o da maaşlara eklenecek. Türkiye'nin her yerinde kamu kurumlarında taşeron olarak çalışan vatandaşlar hazırlanacak yeni tasarıyı dört gözle bekliyor. Tasarı ile taşeronlar kamu çalışanı haline gelecek.

15 SORUDA TAŞERON İŞÇİ KADROSU 
Taşeron işçi kadroları ile ilgili açıklamanın gelmesinden sonra, Kamuda asıl ve yardımcı iş yapan 720 bin taşeron işçiye kadro yolu açıldı. Fakat, taşeron işçilerin özel sözleşmeli personel statüsünde istihdam edilebilmleri için bazı şartlar gerekiyor. İşte bu şartlar ve kadro formülü ve taşeron işçilerin yol haritası.

DÜZENLEME KAÇ KİŞİYİ KAPSIYOR?
Kamu idareleri, belediyeler ve il özel idarelerindeki yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personel, düzenleme kapsamında bulunuyor.

KADROYA ALINMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?
Taşeron işçilerin 1 Kasım'dan önce kamu kurumlarında çalışıyor olması ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekiyor. Bu kişilerin, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıması gerekiyor. Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak.

KADROYA ALINMAK İÇİN ÇALIŞMA SÜRESİ SINIRI VAR MI?
Kamuya alınacak personelin 12 ay boyunca ve tam zamanlı olarak görev yapıyor olması şartı aranacak.

KADRO BAŞVURU NE ZAMAN YAPILACAK?
Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde kendi kurumlarına başvuruda bulunacak.

TAŞERON KADROSU ALIMLARI NASIL OLACAK?
İlgili kamu kurumları başvuruları aldıktan sonra şartların oluşupoluşmadığını değerlendirecek, memur olmanın gerektirdiği güvenlik araştırmaları da ayrıca yapılacak. Maliye Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı yasadaki gereken şartların taşınıp taşınmadığını, ihdas edilmesi gereken pozisyon sayılarını belirleyecek. Daha sonra kurum düzeyinde bir vize işlemi yapılacak. Örneğin; üniversite hastanesinde kaç kişi istihdam edilmesi gerekiyor, talep neyse ona göre hem sayı hem de isim vizesi yapılacak. Maliye Bakanlığı'nın verdiği pozisyon sayısı belli olduktan sonra bu sınav süreci işleyecek. O sınavı geçenler de pozisyonlara atanabilecek.

İŞÇİLER NE KADAR ÜCRET ALIYORSA AYNEN DEVAM EDECEK
İşçiler, çalıştıkları işlerinde ne kadar ücret alıyorlarsa o ücret üzerinden kamuda o ücreti almaya devam edecekler. Senelik zamlar da memur ve sözleşmeli personelin tabi olduğu sözleşme hükmüne göre yapılacak. Yönetmelik ile değil yasal düzenleme ile hayata geçirilecek düzenlemenin iki hafta içinde tamamlanması öngörülüyor.

TAŞERON İŞÇİLER KADROYA NASIL ALINACAK? İŞTE KADROYA ALINMA ŞARTLARI
Maliye Bakanı Naci Ağbal, NTV canlı yayınına konuk oldu. NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen’in sorularını yanıtlayan Ağbal, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün açıkladığı taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin detayları anlattı. Bakan Ağbal'ın açıklamasına göre, düzenleme 1 Kasım'dan önce kamu kurumlarında çalışan ve halen çalışmaya devam eden işçileri kapsıyor. 1 Kasım sonrası işe başlayanlar ve SGK sistemine göre emeklilik yaşını geçenler kapsam dışı olacak. Kadroya alınan işçiler, özel sözleşmeli personel statüsünde istihdam edilecek ve 3’er yıllık dönemde, iş performanslarına bakılarak, sözleşmeleri yenilenecek.

MEMUR OLMA ŞARTLARINI TAŞIMA HÜKMÜ VAR. BU MEMURLUĞA ATANMAK ŞARTLARI YAŞI KAPSIYOR MU?
Kadroya alınacak işçilerin, Yaş hariç, eğitim durumu, devlet memurluğuna atanmada belli suçları işlememe var, hizmetin özelliğine göre aranan ayrıca şartlar var. Dolayısıyla yaş hariç tüm şartları arıyoruz. Güvenlikte önemli bir konu. Bugüne kadar bu çalışanlar bir taşeron firma yanında çalışıyorlardı. Ama bunlar artık kamu personeli oluyorlar. Dolayısıyla devlet olarak bu kadar kapsamlı ve geniş bir kitleyi ilgilendiren bir düzenleme yapıyoruz. Tabi ki güvenlik soruşturması konusunda devlet gerekli düzenlemeleri, araştırmaları yapacak ve bu kişiler bundan sonra devlet adına imza atacaklar. Mevcut mevzuatımız zaten var, gerekli düzenlemeler yapılarak geçiş sürecin gerekli güvenlik ve çalışma yapılacak.

TAŞERON İŞÇİ KADROLARINDA BELEDİYELER DE KAPSAMDA
Maliye Bakanı Naci Ağbal Taşeron kadroları ile ilgili şu bilgileri verdi: Belediye çalışanları da kapsam dâhilinde olacak. Tasarı 1-2 hafta içinde Meclis'e gelecek. Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak. Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak.

TAŞERON KADROLARI NE ZAMAN YASALAŞACAK
Taşeron kadrolarında ister asıl işi olsun ister yardımcı işi olsun dışarıda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak inşallah. Biz söz verdik mi böyle söz verir, icraat yaptık mı böyle icraat yaparız. Önümüzdeki günlerde TBMM'ye sunacağımız yasa tasarısıyla, kamuda hem asıl işlerde hem de yardımcı işlerde sürekli olarak çalışıp emeklilik hakkını elde etmemiş olanları da kamuya alacağız. Söz konusu çalışanlarımız, özel sözleşmeli olarak aldıkları ücretleriyle beraber çalıştıkları yerlerde çalışmaya devam edecekler."

TAŞERONA KADRO İÇİN SINAV VAR
Taşeron işçi kadroları için NTV ekranlarında konu ile ilgili açıklamalar yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, yapılan düzenlemeyle yeni bir statü getirildiğini, geleceğe dönük bir sistem oluşturduklarını belirterek, “Sınav şartı getiriyoruz. Burada kurumların ihtiyaçlarına göre yapılacak sınavlarla eleman alacağız. Dolayısıyla 720 bin kişi sayı olarak ifade edilse de bunlardan sadece bu koşulları yerine getirenleri alacağız” dedi. Ağbal, NTV ekranlarında konuyla ilgili soruları yanıtlarken, kamuda çalışan 720 bin taşeron personel belirlediklerini kaydederken, bundan sonra kamuda özellikle yardımcı işler başta olmak üzere ihtiyaç duyulan alanlarda yeni bir özel sözleşmeli personel statüsü getirdiklerini hatırlattı. Ağbal, geleceğe dönük olarak yeni bir sistem kurduklarını, kriterler hayata geçirildiğinde 720 bin sayısının daha aşağı indiği bir tablonun görülebileceğini söylerken, şöyle devam etti:

KADROYA ALINACAK İŞÇİLERİN 1 KASIM'DAN ÖNCE ÇALIŞIYOR OLMASI GEREKİYOR
Yeni düzenleme ile kadroya geçecek olan işçiler; “Bir defa bu kanun kapsamında kamuya alınacak çalışanlar, 1 Kasım’dan önce kamu kurumlarında çalışıyor olacak ve bugün de halen kamu kurumlarında çalışan bir kişi olacak. Dolayısıyla 1 Kasım tarihinden sonra ilk defa işe girenler yararlanamayacak. Sosyal güvenlik sistemine göre emeklilik yaşını geçmişse bu yasadan yararlanamayacak. Sınav şartı getiriyoruz. Burada kurumların ihtiyaçlarına göre yapılacak sınavlarla eleman alacağız. Dolayısıyla 720 bin kişi sayı olarak ifade edilse de bunlardan sadece bu koşulları yerine getirenleri alacağız.”

TAŞERON KADROLARI İLE İLGİLİ BAŞBAKAN NE DEDİ?
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Grup Toplantısında yaptığı açıklamada, asıl işlerde çalışan taşeron işçilerle ilgili çalışmaların tamamlandığını ve bu kişilerin kamuya alınacağını belirterek, ister asıl iş olsun, ister yardımcı iş olsun, tüm taşeron işçilerinin kamuda aynı yerde sözleşmeli eleman olarak çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

KADRO SORUNU MART SONUNA KADAR
TBMM'DE Mart ayı sonuna kadar TBMM gündemine gelmesi beklenen yasal düzenlemeyle kadro sorunu çözülecek. Bunun müjdesini dünkü konuşmasında Başbakan Davutoğlu da açıkladı. Davutoğlu'nun açıklamasındaki en önemli nokta ise, yardımcı statüde çalışan işçileri ilgilendiriyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Oğuz Aslım ve Sosyal Güvenlik Uzmanı ve Star Gazetesi Yazarı Dr. Resul Kurt merak edilenleri yanıtladı.

İLK 200 BİN KİŞİ KADROYA ALINACAK
İlk olarak 200 bin taşeron işçi kadroya alınacak. Bu işçiler aciliyet sayıldığı için sağlık sektöründe çalışanlar olacak. Ancak her sağlık sektöründe çalışan da bu listeye girmiyor. Burada kıstas asıl işçi mi yoksa yardımcı işçi statüsünde mi çalıştığı..

TAŞERON KADROSUN İÇİN ARANAN KRİTERLER
Asıl statüde olanlara öncelik verilecek. Kalan kadro için de Kasım 2015 (seçim öncesi) çalışıyor olması koşulu getirilecek. Ayrıca 6552 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 11.09.2014 tarihinde bu işlerde çalışmakta olan ve halen çalışmaya devam edip İki yıl kıdemi olan kişilerin kadroya geçirilmesi söz konusu olabilir.

TAŞERON ÇALIŞAN KAÇ KİŞİ VAR
Sosyal Güvenlik Uzmanı Oğuz Aslım'ın açıkladığı veriye göre 1 milyon taşeron işçi var. Bu nedenle Aslım, 750 binlik bir kadronun yetersiz olacağını söylüyor. Ayrıca Belediyelerde çalışan taşeron sayısının da endişe verici boyutlara ulaştığını dile getiriyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı ve Star Gazetesi Yazarı Dr. Resul Kurt'a göre ise yaklaşık 700 bini aşkın taşeron işçisi çalışmakta olup, bunun da yaklaşık 170-200 bini asıl işlerde çalışmakta. Öte yandan TBMM’de buna ilişkin yasa çalışmalarının birkaç ay içinde tamamlanması halinde taşeron işçiler özel sözleşmeli olarak aldıkları ücretle beraber aynı işyerinde çalışmaya devam edecekler.

TAŞERON İŞÇİLERE YENİ STATÜ GELİYOR
Taşeron işçi kadroları netleşmeye başlıyor. Maliye Bakanı yapmış olduğu açıklamada, yeni statü ile kadroya alınacak işçilerin, emekli olana kadar haklarından faydalanacaklarını söyledi. Ağbal, emekliliğe hak kazananların bu durumdan yararlanamayacağı ifade etti. Ağbal, "Yaptığımız yasal düzenleme hazırlığında 12 ay boyunca ve tam zamanlı olarak çalışanları öngörüyoruz. 6 aylık bir çalışma dönemi için 3 aylık geçici bir çalışma süreci olabilir o kişiler yararlanamayacaklar" dedi.

MALİYE BAKANI'NIN GEÇİCİ İŞÇİLERLE İLGİLİ AÇIKLAMASI
Maliye Bakanı, geçici işçilerin taşeron işçilere göre statü sahibi, hakları belli olan kamu çalışanları olduğunu söyledi ve bu işçilerle ilgili bir çalışmaların olmadığını ifade etti.

KADROYA ALIMLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK
Bakan, yasal düzenlemenin bir iki haftalık süreç içinde tamamlanacağını düşünüyorum. Kamu kurumlarından aldığımız taleplere bağlı olarak bir süreç işleyecek. Bakan, taşeron olarak çalışanların kadroya alınmasının kamuya bir maliyet getirmeyeceğini de ifade etti.

MUVAZAA NEDİR?
Taşeron kullanımı İş Kanunu hükümleri doğrultusunda belirlenir. Bu çerçevede yalnızca'yardımcı iş'lerin ve 'teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerin' taşerona verilmesi mümkündür. İş Kanunu taşerona verilmemesi gereken bir işin taşerona verilmesini'muvazaa' olarak adlandırır ve bu işçinin asıl işçi olduğu hükmüne varır.

TAŞERON İŞÇİ KADROLARINDA KIDEM ŞARTI GELEBİLİR
Taşeron işçilerin kadroya geçmesi konusunda bazı hileli yolları önlemek için kıdem şartı gelebileceği de konuşuluyor. Bu çalışmanın duyulmasından sonra başta belediyeler olmak üzere bazı kurumlarda taşeron işçi sayısı artmaya başladı. Tasarıda bunların kadroya geçmesi engelllenecek. Buna göre;
   • Kadroya alınacak işçilerin seçim öncesinden itibaren taşeron olarak çalışmış olması gerekiyor.
   • İşçinin herhangi bir sigortalılıktan emekli olmaması gerekiyor.
   • İşçiler 3 ay içinde kadroya alınacak.
   • Bazı işçiler kamu görevlisi ve geçici personel statüsüne geçirilecek.
   • Memur eliyle yürütülen işlerin neler olduğuna yönelik belirsizlik de ortadan kaldırılacak.
   • Yapılması zorunlu olan atölye, bahçe, bakım işlerinde çalışan taşeronlar kamu işçisi statüsüne kavuşacak.
   • Diğer işlerde çalışanlar 657'ye tabi sözleşmeli olacak.
   • Karayolları Genel Müdürlüğü'nde yargı kararı ile kadro hakkı elde eden işçilere öncelik verilecek.
   • Belediyelerde çalışanlar da kadroya geçiş yapabilecek.
   • Adliye, havaalanı, özel güvenlik elemanlarının bir kısmı da ihtiyaca göre kadroya alınacak.

TAŞERON KADROLARINDA BELEDİYE’DE ÇALIŞANLAR DA VAR
Taşeron işçilerin en çok çalıştığı kurumlar belediyeler. Belediyelerde özellikle tüm memur işleri 'temizlik işçisi' olarak gösterilen taşeron işçilere yaptırılıyor. Taşeron şirketten ‘temizlik işçisi' ya da 'yemekhanede bulaşıkçı' kadrosuyla alınan personel belediyenin tüm birimlerinde görevlendiriliyor. Bu muvazaalı durumunda ortadan kaldırılması bekleniyor. Çünkü örneğin zabıta olmak için KPSS'ye giren bir kişinin yerine taşeron vasıtasıyla zabıta olanlar, ya da itfaiye eri olanlar kadroya geçmiş olacak

BAKAN ŞİMŞEK "NİHAİ KARARLARIN VERİLMESİ LAZIM"
Çalışmaların tamamlanmaması nedeniyle bir tarih vermenin zor olduğunu belirten Şimşek, ancak buna ilişkin bir yol haritasının bulunduğunu ifade etti. Şimşek, şu görüşlere yer verdi: "Daha önce zaten asgari ücretliler ile taşeron işçilerin durumu ciddi şekilde iyileştirildi. Şimdi bir kısmında da toplu sözleşme var, orada da ayrı bir süreç işliyor. Daha önce net olarak 'asıl işte çalışanları bir şekilde kamuda istihdam edeceğiz' dedik ama istihdam şeklini söylemedik. O konuya ilişkin nihai kararların verilmesi lazım. İnanıyorum ki yakın dönemde bunlar da sonuçlandırılır. Bizim bir eylem planımız var, bu eylem planında buna ilişkin düzenlemeleri 21 Mart'a kadar Meclise göndereceğimiz ifade edilmiş, ona yönelik çalışmalarımızda da mesafe kat ettik. İnanıyorum ki zamanında o düzenleme gönderilir."

TAŞERON ÇALILŞANLARIN KADROYA GEÇİŞLERİ NASIL OLACAK
Taşeron işçilerin kadorya geçişlerinin uzman görüşlerine göre şu şekilde olması bekleniyor. Devlette çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili ilk gelişmenin 2014 yılının Eylül ayında yapılan düzenlemeyle olduğu, O yıllarda çıkarılan kanunla kamuda çalışan taşeron işçilerin asıl iş yardımcı iş ayrımına dayanarak kadroya geçirilmelerinin bir takım esaslara bağlandığı, bu konudaki yetkinin Bakanlar Kurulu'na tanındığı biliniyor.Ancak bir türlü kanunun öngördüğü asıl iş yardımcı iş ayrımının yapılaması, bu konuda yetkili olan Bakanlar Kurulu'ndan da bir karar çıkmasına neden olmuştu. Bu anlamda Taşeron kadroların belirlenmesinde bu ayrımın yapılması önem taşıyor.

HERKESE KADRO VAR MI
Taşeron işçi kadroları ile ilgili edinilen bilgilere göre, Kamuya ait işyerlerinde 700 Bin civarında taşeron işçisi olduğu biliniyor. Yapılacak düzenlemeyle bu rakamın yaklaşık olarak beşte biri kadar olan bölümü yani 100 Bin ile 150 Bin kişi arasında olanının asıl işleri yapmaları nedeniyle kadroya geçecekleri belirtiliyor.

TAŞERON İŞÇİ KADROLARI İÇİN DAHA ÖNCEKİ AÇIKLAMALAR
Taşeron işçi kadroları ile ilgili geçtiğimiz günlerde, Bakan Ağbal yapmış olduğu açıklamada, daha önce Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından dile getirilen, Haziran 2016 olarak açıklanan kadro süreci ile ilgili olarak son durum açıklaması yaparak "21 Mart'tan önce bu konuyla ilgili yasal düzenlemeyi mutlaka Meclis'e sevk etmiş oluruz." dedi. Kamuda asıl içi yapan personel olarak tanımlanan taşeron işçiler kadro için süreç başladı.Naci Ağbal ayrıca; "Kamuda asıl işlerin belirlenmesinde belli bir seviyeye gelindi. Ardından sendikalarla görüşmeler yapacağız. 21 Mart'tan önce bu konuyla ilgili yasal düzenlemeyi mutlaka Meclis'e sevk etmiş oluruz" dedi.

HANGİ TAŞERON İŞÇİLERE KADRO VERİLECEK?
Taşeron işçilerinin merakla beklediği kadro düzenlemesi nihayet Pazartesi (21 Mart) Meclis'geliyor. Taşeron işçilerinin yakından takip ettiği çalışmalarda akıla gelen bir çok soruya cevap aradık. Kimlere kadro verilecek, hangi kurumlarda çalışan işçiler kadroya alınacak,belediyelerde çalışanlara kadro verilecek mi gibi.. İşte bu ve benzeri soruların cevabını merak eden taşeron işçisi statüsündeki çalışanlar için haberimiz takip ediniz. Hazırlanan taslağa göre kamu kurum ve kuruluşlarından özellikle Devlet Bütçesi içerisinde de yer alan, Genel Bütçeli, Özel Bütçeli, Düzenleyici ve Denetleyici Kurumlar ile Sosyal Güvenlik Kurumlarında çalışan, Kamuya bir ihale sonucuyla sözleşme ile alınıp, sürekli bir işte çalışan taşeron işçilere kadro verilecek.

TAŞERON KADROLARI İÇİN SÖZÜ GEÇEN KURUMLAR 
Türkiye Büyük Millet Meclisi, 
Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık,
Anayasa Mahkemesi, 
Yargıtay, 
Danıştay, 
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu,
Sayıştay, 
Adalet Bakanlığı,
Millî Savunma Bakanlığı,
İçişleri Bakanlığı, 
Dışişleri Bakanlığı,
Maliye Bakanlığı,
Millî Eğitim Bakanlığı,
Sağlık Bakanlığı,
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı,
Kültür ve Turizm Bakanlığı, 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 
Avrupa Birliği Bakanlığı, Bilim, 
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 
Ekonomi Bakanlığı,
Gençlik ve Spor Bakanlığı,
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı,
Kalkınma Bakanlığı, 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı,
Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği,
Millî İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, 
Jandarma Genel Komutanlığı, 
Sahil Güvenlik Komutanlığı, 
Emniyet Genel Müdürlüğü, 
Diyanet İşleri Başkanlığı, 
Hazine Müsteşarlığı,
Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı,
Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, 
Devlet Personel Başkanlığı, 
Türkiye İstatistik Kurumu, 
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı,
Gelir İdaresi Başkanlığı, 
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü,
Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü,
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, 
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu,
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü,
Yükseköğretim Kurulu, 
Üniversiteler Ve Yüksek Teknoloji Enstitüleri, 
Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Atatürk Kültür, 
Dil ve Tarih Yüksek Kurumu,
Atatürk Araştırma Merkezi, 
Atatürk Kültür Merkezi, 
Türk Dil Kurumu, 
Türk Tarih Kurumu, 
Türkiye ve Orta-Doğu Amme İdaresi Enstitüsü, 
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu,
Türkiye Bilimler Akademisi, 
Türkiye Adalet Akademisi, 
Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, 
Karayolları Genel Müdürlüğü,
Spor Genel Müdürlüğü,
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, 
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü,
Orman Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, 
Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, 
Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, 
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, 
Türk Akreditasyon Kurumu, 
Türk Standartları Enstitüsü,
Türk Patent Enstitüsü, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü,
Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, 
Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, 
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, 
GAP Bölge Kalkınma İdaresi, 
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı,
Kamu Denetçiliği Kurumu,
Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu,
Meslekî Yeterlilik Kurumu, 
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, 
Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı,
Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı,
Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı,
Türkiye Su Enstitüsü, 
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü
Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu, 
Türkiye İnsan Hakları Kurumu, 
Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı
Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı

BAKAN AĞBAL ŞU AÇIKLAMALARDA BULUNDU;
Taşeron kadroları için Bakan Ağbal açıklamalarda bulundu. Ağbal “Kamu kurumlarından verileri derledik. Bugün 720 bin olarak belirlediğimiz sayı oradan geldi. Bu yapacağımız kanun düzenleme bu kurumlarda çalışan personeli kapsıyor. Seçimde asıl çalışanları kamuya alacağımızı söyledik. Ancak bunun kapsamını genişlettik.  Bu işçileri özel sözleşmeli personel statüsüyle bir defaya mahsus kamuya alacağız.” Şeklinde oldu.

TAŞERON KADROLARINDA 720 BİN SAYISI AZALIR
Taşeron kadrolarında “720 bin kişinin içinde 1 Kasım'dan sonra başvuranlar ve emeklilik yaşını geçmiş işçiler bundan yararlanmayacak. Sınav şartı getiriyoruz. Sınavlardan geçenler kamu kuruluşlarının ihtiyaçlarına göre personel alımı yapılacak. Sınavlar kurumlar tarafından yapılacak. Sınavı ÖSYM'de yapabilir. Çalışanlar kendi kurumlarına sınava girmek için başvuracak. Kurumlarda maliye bakanlığına başvuracaklar.  720 bin sayısı potansiyel ama bu sayı bu şartlar bağlamında azalacaktır. 12 aydan az çalışmış olanlar ise bu sistemden yararlanamayacak.

ÜÇ YILDA BİR DEFA SÖZLEŞME
Şuan ne kadar ücretle çalışıyorlarsa o kadar ücretle kamuya girenler aynı ücretle istihdam edilecekler. Kamuya girenler emeklilik koşulları 4A'ya göre düzenlenecek. Özel sözleşmeli statüleri olacak. 3 yıl sonra sözleşmeleri yenilecek. Bu statüye atanan kişiler emekli olana kadar çalışacak diye bir şey yok. Üç yılda bir sözleşmeleri yenilenecek. Taşeronlar mevcut bulundukları yerde, mevcut işlerini yapmaya devam edecekler.

ÜCRETLERDE YÜZDE 11,3 ORANINDA ARTIŞ YAPILDI
Geçici işçilerde, eğer o alanda işçiye ihtiyaç varsa bu süre kısıtlamasını aşacak yasal düzenleme yapılacak, yani 5 ay 29 gün gibi bir süre olduğu düşünülmeksizin, bunlar işlerine devam edebilecekler. Ücret zammı olarak 2015'in birinci altı aylık döneminde yüzde 6, ikinci altı aylık dönemi için yüzde 5 oranında olmak üzere toplamda yüzde 11,3 oranında artış yapılmıştır. Düşük ücretlilerde aylık 50 Türk Lirası ile 100 Türk Lirası iyileştirme yapılmıştır. Düşük ücretten kasıt da aylık 2 bin 150 Türk Lirasının altında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine, 2 bin 150 Türk Lirasını geçmemek üzere 100 Türk Lirası her ay için iyileştirme yapılacak. 2 bin 151 Türk Lirası ile 2 bin 250 Türk Lirası olan aylık brüt çıplak ücretlerine aylık 2 bin 250 Türk Lirasını geçmemek üzere 75 Türk Lirası, 2 bin 251 Türk Lirası ile 2 bin 350 Türk Lirası arasındaki işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine, 2 bin 350 Türk Lirasını geçmemek üzere aylık 50 Türk Lirası iyileştirme yapılacaktır. Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.