Başbakan Davutoğlu: Bu bahar hiç terörist kalmayacak

Başbakan AK Parti'nin grup toplantısında konuştu.

Başbakan Davutoğlu: Bu bahar hiç terörist kalmayacak
26 Ocak 2016 Salı 15:12

İşte Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

KİMİN DERDİ VARSA İSTANBUL'A GELECEK HUZURU BULACAK

Dövizli askerliği 1000 Euro'ya indiren yasayı onaylandı. Söz verdik gereğini yaptık. Avrupa'da vize muafiyeti ve mülteci sorunlarıyla ilgili pekçok temaslar geliştirdik. İş dünyası temscilcilerine hitap ettim. Türkiye ekonomisinin uzun ve orta vadeli görünümünü anlattım. Türk ekonomisinin sunduğu fırsatları oradakilerle paylaştık. Londra programı kapsamında bölgesel sorunlar ve küresel fırsatlar başlıklı toplantıda bir konuşma yaptım.

İngiltere ile mevcut gelişmeler karşısında kaygılarımızın müşterek olduğunu gördüm. Son görüşmelerin iki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi işbirliğini güçlendirmesi açısından hiçbir şüphem yok. Kimin derdi versa, insani meselesi varsa bundan sonra İstanbul'a gelip, huzuru, saadeti bulacak. 24 Mayıs'ta ülke başkanlarını ağırlamak hem de dünyaya insani mesaj vermesi bağlamında son derece önem taşıyor. Ekim ayında da Dünya Enerji zirvesini yapacağız. Küresel ve bölgesel yeni dönemin temelleri Türkiye'de tartışılıyor. Türkiye geleceği belirleyen, gelişmeleri etkileyen küresel bir aktördür.

VATANDAŞLARIMIZ EKİM AYINDA AVRUPA'DA VİZESİZ VE BAŞI DİK DOLAŞACAK

İstanbul'un önümüzdeki dönemlerde en önemli küresel başkentlerden birisi olacaktır. İstanbul Atatürk Havalimanı Frankfurt Havalimanı'nı da geçerek Avrupa'da en fazla yolcu ağırlayan üçüncü limanı haline geldi. İnşallah dünyada en fazla yolcu ağırlayan, dünyanın en büyük hava limanı olacaktır inşallah. 1 Kasım seçimlerin sonuçlarının büyük yankılarının olduğunu her yerde görüyoruz. Davos'ta ikili görüşmeler kapsamında KKTC, Ukrayna, Azerbaycan ve diğer ülke liderleriyle biraraya geldim. Aynı gün öğleden sonra Fransa ve Kazakistan Başbakanları ile görüştük.

İlk defa Türkiye'de organize edilecek BM İnsani Zirvesi için BM Genel Sekreteri ile biraraya geldik. Sayın Merkel ile görüştük. Türkiye ve Alman hükümetleri arasındaki ilk defa gerçekleştirilen hükümetlerarası istişare toplantıları önemli ve tarihi bir adımdır. İnşallah önümüzdeki dönemde Meclis'ten geçireceğimiz yasalarla vatandaşlarımızın İnşallah Ekim ayında Avrupa'ya başı dik, vizesiz şekilde seyahat etmelerini sağlamış oluruz. Bu konudaki desteği için sayın Merkel'e teşekkür ediyorum.

MÜLTECİLER MESELESİNİ PARA MESELESİ OLARAK GÖRMÜYORUZ

3 milyar Avro'nun göçmenler için serbest bırakılması bu görüşmelerimizin sonucunda olmuştur. Biz mülteciler meselesini para meselesi olarak görmüyoruz. Kimseden para talep ediyor değiliz, ister versinler, ister vermesinler biz insanlığımızın gereğini yaparız. 3 milyar para yardımı Türkiye'ye değil Türkiye'deki mültecilere yapılan yardımdır. Sayın Biden'le görüşmemizde Suriye, Irak ve Kıbrıs müzakerelerindeki son aşamalarını değerlendirdik. Başta PKK ve DEAŞ olmak üzere terörle işbirliğinin güçlendirilmesi için yeni adımlar atmak konusunda mutabakata vardık.

ABD ile gerek PKK gerek DAEŞ'le mücadelede işbirliğini güçlü bir şekilde geliştireceğimizde görüş birliğine vardık. Bizim için iyi terörist, kötü terörist ayrımı yoktur. Kim insan canına kastediyorsa, şehirleri bombalayıp insanları mülteci olmaya zorluyorsa onların karşısındayız. Sayın Biden'a ve dünya kamuoyuna, bizim için PKK ile YPG ve PYD arasında bir farkın olmadığını net olarak söyledik. Terör örgütünün kaynağı gerekçesi ne olursa olsun hepsinin karşısında Türkiye dimdik durmaya ve mücadele etmeye kararlıdır.

YPG VE PYD'NİN MASADA OLMASINA KESİNLİKLE KARŞIYIZ

Suriye için kurulacak masanın sağlıklı bir şekilde oluşturmasını önemsiyoruz. Bizim bu pozisyonumuza rağmen, Kürtlere yönelik önyargılı bir tutumumuz olduğu belli çevreler tarafından maksatlı bir şekilde gündeme getiriliyor. Biz Kürtlerin, Türklerin, Arapların, Nusayrilerin olmasını istiyoruz. Ancak biz YPG ve PYD'nin masaya oturmasına kesinlikle karşıyız. Bir terör örgütünün bu muzakerelere katılması bizim içimizden kabul edilebilir değildir.

PYD o masada yakışan yer onurlu mücadele veren muhaliflerin yanı değil rejimin yanıdır. Onlar hiçbir şekilde Suriye halkını temsil edemez, edemeyecektir. Suriye halkı hiçbir zaman yalnız olmamıştır, olmayacaktır, kalmayacaktır. Türkiye'nin hem bölge hem dünya meselelerine bakışını her zeminde anlatmaya devam edeceğiz. Biz dünyaya Türkiye'ye anlatırken maalesef muhalefet aynı bozuk plağı tekrar tekrar çalmaya devam ediyor. Biz ülkemize daha fazla yatırım çekebilme gayretleri içindeyken muhalefet yine bildiğini okudu. Bütün bu zorluklara rağmen siyasi ve ekonomik istikrarını sürdüren bir ülkedir Türkiye. Türkiye en olumsuz şartlara rağmen önemli bir bölgesel güçtür. AK Parti'nin 14 yıldır sürdürdüğü dikkatli, vizyoner anlayış bu istikrarda önemlidir.

CUMHURBAŞKANIMIZA KULLANDIĞÜ ÜSLUP KABUL EDİLEMEZ

Yurtdışındaki yurttaşlarımız bu pozitif değişimin farkındadır. Partimiz yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızdan yüzde 56.2 oy aldı. Onlar 90'lı yıllardaki itibarsız ülkenin kendilerine ne mal olduğunu bilirler. Türkiye iyi yönetiliyor. Her şart altında istikrarını koruyor. Bütün engellemelere rağmen geleceğini inşa ediyor. Eksikliği hissedilen tek husus ciddi bir muhalefettir. Muhalefet demokrasinin olmazsa olmazıdır. Seçim sonrasında kendileri ile biraraya geldik. Kısır polemiklerle, nezaketsiz atışmalarla zamanımızı heba edeceğinize projeler üretin, gelin tartışalım dedik. Ama ne değişti?

Maalesef hiçbir şey değişmedi. Sayın Kılıçdaroğlu yine maalesef bir siyasi parti liderine yakışmayacak bir tutum izledi. Bulunduğu yüksek makama, milletin oylarıyla seçilmiş sayın Cumhurbaşkanımıza kullandığı üslup asla kabul edilemez, asla kabul edilmeyecektir. Girdiği her seçimde milletimizin büyük teveccühüne mazhar olmuş bir liderden söz ediyoruz. Sizin millet iradesine, Cumhurbaşkanı makamına saygınız bu mudur? Siz saygı göstermiyor hakaretler, tehditler savuruyorsunuz. Eskiden millete bidon kafalı derdiniz, şimdi cumhurbaşkanımıza hakaret ediyorsunuz. Muhalefetteki tek değişim bu. Bu millet size ders üstüne ders verdi, her seçimde sizi sandığa gömdü ama hiçbir şey öğrenmediniz.

KİŞİLER DEĞİŞİYOR, KADROLAR DEĞİŞİYOR CHP DEĞİŞMİYOR

Sayın Kılıçdaroğlu bilsin ki, Türkiye bu köhne siyaseti çoktan aştı. Siz neden bu millet bizi tercih etmiyor, yüzde 30'a yaklaşamıyoruz diye kendi kendinize soruyor musunuz? Hiç aynaya bakıp, bu millet neden bize itibar etmiyor, söylediklerimizi kaale almıyor kendi kendinize sordunuz mu? Bunlar konuştuklarında eleştiriyi öne çıkarırlar ama kendilerine tek bir özeleştiri yapmazlar. Sürekli isimler, kadrolar değişir ama değişmeyen tek şey CHP'nin kafasıdır. İsimlerin değişmesi çok önemli değil. Çünkü istişare etmiyorlar. Size oy verenler dahi size niye itibar edilmediğinin sorusunun cevabını biliyor.

Partilerin kongresinde bile vizyon çizmek yerine hakaret ediyorlar. Bize dur durak yok, hem içeride hem dışarıda koşturuyoruz. 24 saat yetmiyorsa bu millet için 25. saati Rabbimizin izniyle bulacağız, 7 gün yetmiyorsa 8'i bulacağız. Daha az uyuyacağız, daha çok koşturacağız. Daha az uyuyacağız, daha çok iş yapacağız. 1 Kasım seçimlerinin ardından her alanda hedefler koyduğumuz hükümet programımızı açıkladık. Adım adım reformlarımızı projelerimizi hayata geçirmeye başladık. Vaatlerimizi hepsinin hızla gerçekleştiriyoruz. Grup toplantımız bizim haftalık bir muhasebe toplantımızdır. Milletimize verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz. Bugün itibarıyla değerli arkadaşlar reformlarımızın yüzde 30'unu vaatlerimizin yüzde 66'sını gerçekleştirdik.

TÜRKİYE'NİN BUGÜN İTİBARIYLA SEÇİM GÜNDEMİ YOKTUR

Asgari ücreti bin 300'e çıkardık. Emeklililerimiz zamlı maaşlarını aldılar. Burslar yükseltildi. Askeri öğrencilerin harçlıklarını 400 bin TL'ye çıkardık. Esnafa ve gençlere nakdi destekleri gerçekleştirdik. Gençlerimizin kurduğu işyerleriyle ilgili üç yıl vergi alınmama uygulamasını başlatıyoruz. 30 bin öğretmen ataması için gerekli yasal düzenlemeler bitti inşallah Şubat ayında atamaları gerçekleştirmiş olacağız. Yemde ve gübrede KDV'yi tamamen kaldırdık. 5 dönüm altında yetiştiricilik yapan çiftçilere düzenleme desteklemesi yaptık. Bugün sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ile dövizli askerliği bin Avroya düşürdük. Vaatlerimizin yanısıra bir de hayata geçirdiğimiz reformlarımız var.

Reformlar Koordinasyonu ve İzlenmesi Komisyonu'nu kurduk. Çeyiz hesabını getirdik. Ticaretin kolaylaştırılmasına ilişkin çok taraflı anlaşmanın yasal zeminini tamamladık. Yurtdışındaki işadamlarımızın faaliyetlerini çok kolay gerçekleşmesini sağlayacak birçok müjdemizi de meclise sevkettik. Dün Bakanlar Kurulunda bu reformların geldiği noktaları ele aldık. Bizim programımız, takvimimiz belli. Bütün enerjimizle, kararlılığımızla çalışıyoruz. Verdiğimiz sözlerin büyük kısmını yerine getirdik, getiriyoruz. Türkiye artık seçim atmosferinden çıkmış icraat dönemini başlatmıştır. Açık ve net ifade edeyim Türkiye'nin bugün itibarıyla erken seçim gibi bir gündemi yoktur.

1 KASIM'DA SEÇİM YAPILMAYACAK DENDİ SONRA NE OLDU?

Şu anda erken seçim ifadesini kullanmak bana göre bu ülkeye ihanet etmektir. Son iki yıl içinde 4 seçim yapılmıştır ve milletimiz 4 seçim sonrasında yüzde 50 gibi oyu AK Parti'ye kullanıp bize talimat vermiştir. Ülkenin daha fazla vakit kaybetmeden meselelerine çözümler üretmesi ve geleceğe hazırlanması lazım. Kısır çekişmelerden uzaklaşarak bu ülkenin kalkınma hedeflerine, 2023 hedeflerine odaklanmak lazım. Demokrasimizi, adaletimizi, toplumsal hayatımızı geliştirmek lazımdır. Bu ülkenin şehirlerini barış ve kardeşlik şehirleri haline getirmemiz lazımdır.

Türkiye'nin kaybedecek bir dakika dahi vakti yoktur. Evet bu ülkede bir seçim yapılacaktır, 4 yıl sonra zamanı gelince yapılacaktır. Yurtdışında birçok yerde bu tür söylentilerin çıkmış olması dolayısıyla, yabancı yatırımcıların bize birtakım imalarda bulunduğuna şahit oldum. Türkiye'nin normale döndüğü her dönemde bu türden siyasi mühendislik hesapları içine girenler oluyor. Daha önce 1 Kasım seçimleri yapılmayacak dendi. AK Parti her zamankinden daha güçlü bir şekilde 1 Kasım sandıklarından çıktı. Bizler hiçbir zaman seçimlerden çekinmedik ve her zaman millet iradesini başımızın tacı yaptık. Bunlar belli maksatlarla ortaya atılan asılsız dedikodulardır. Bilsinler ki enerjimizi çarçur etmelerine izin vermeyiz. AK Parti'nin manevi dinamiklerini, köklerini anlamayan bazı hastalıklı zihniyetler AK Parti'yi zaafa uğratmak için fitneden fesattan fayda umuyorlar.

HER PARTİNİN HER MİLLETVEKİLİNİN YENİ ANAYASA BORCU VAR

Millet 1 Kasım'da mühüre öyle vurdu ki, Kılıçdaroğlu hala o mührün sesini dinliyor. O mühür yerine nezaketsizliği tercih etti. Bizim ülkemiz için büyük hedefleri var. Bu hedeflerin en büyüğü yeni anayasadır. ortak irade bir kez daha ortaya koymuştur ki, Türkiye cunta yapımı bir demokrasiyle daha fazla yol alamaz, almamalıdır. Buyurgan bir anayasa Türkiye'nin yol haritası olamaz. Milletin onayından güç almamış bir anayasa Türkiye'nin anayasası olamaz. Darbe dönemi zihniyetiyle hazırlanmış anayasanın yerine demokratik, özgürlükçü ve bu ülkeye yakışan bir anayasa olmalıdır.

Bildiğiniz gibi CHP, MHP genel başkanlarıyla yeni anayasa konusunda görüştük. İnşallah Türkiye'ye, Meclisimize yakışan bir olgunluk içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Meclis'teki her partinin, her milletvekilinin Türkiye'ye yeni bir anayasa borcu var. Cuma günü itibarıyla 17 milyon 565 bin öğrenci ve öğretmenlerimiz ara tatile girdi. Kendilerine hayırlı güzel bir tatil dinliyorum. Bildiğiniz gibi bazı şehirlerimizde eğitim faaliyetlerinde bazı aksamalar yaşadık. Bu aksamaların telafi edileceğini söylemiştim. Milli Eğitim Bakanlığımız aynı il içeriside uygun yerlerde 5 Şubat'a kadar telafi eğitimine başladılar. Bu öğrencilerimizin diğer yaşıtlarından geride kalacağı korkusu kimse yaşamasın.

BU BAHAR TÜRKİYE'NİN HER DÖNEMİNDE TERÖRSÜZ BİR BAHAR OLACAK

İlk aşamada yaklaşık 15 bin öğrenci telafi dersi almaya başladı. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz için rehberlik birimleri kurulacak. Milletin nihai makamı olan TBMM'den bu öğrencilerimizin her birinin geleceği için gerekli her adım atacağımızı beyan ediyorum. Bu süreçte devletle omuz omuza mücadele eden vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bizler ve bu devlet sadece sizin için var. Bu zorlu süreçte çocukların eğitimleri için mücadele eden velilerimize, öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Bir öğretmen olarak, öğretmenlerimizin kutlu yolculukta sürdürdükleri gayret için de milletimiz adına şükranlarımı sonuyorum. Hepsiyle gurur duyuyor, hepsini bağrıma basıyorum. Terör en acımasız en vahşi yüzüyle insanlık karşısında mutlaka kaybedecektir.

İnsaf yoksunu terör örgütü karne günü okula bomba attılar. Saldırı karne almak için öğrencilerimizin bahçede beklediği esnada yaşandı. İşte insanlığın kaybettiği yer asıl burasıdır. Terörist cana, hayata düşmandır. Yoğun bir nefret eğitimi almıştır. Ne kadar acımasız olursa o kadar başarılı olacağına inanmaktadır. Okul bahçesine bomba atacak kadar vicdandan, insaftan yoksundur. Bu terör örgütünün adı PKK'dır, kim bu örgütü savunursa aynı şeyin bir parçasıdır. Okul bahçesindeki öğrencilere bomba atacak kadar insanlıktan çıkmış bu zihniyet mutlaka kaybedeceklerdir. Bu insanlık dışı zihniyeti bu ülkeden, kökten söküp atılacaktır. Çözüm süreci makul bir çizgide ilerlerken, vatandaşlarımız huzur ve refahın tadını çıkarırken yüzlerini yeniden teröre çevirenler bu yaptıklarının hesabını hiçbir zaman veremeyeceklerdir. Ama biz bunlardan hesabı sormaya devam edeceğiz. Bu bahar Türkiye'nin her döneminde terörsüz, şiddetsiz bir bahar olacaktır. Bu ülkenin her köşesinde güvenliği sağlayacak, huzuru ve güvenliği tahkim edeceğiz.

TÜRKİYE İNSANLIĞIN HEM AKLI HEM DE VİCDANIDIR

AK Parti bütçelerinin her biri mali disiplini esas alan bütçeler olmuştur. Aynı disiplinli, tutarlı anlayışı sürdürüyoruz. Dün açıklanan üretim endeksi yüzümüzü güldürdü. Milletimize vaadettiğimiz icraat ve reformlarımızı hayata geçirdikçe reel ekonomideki canlanma daha da artacaktır. Biz hiçbir zaman günü kurtarma hesabında olmadık, popülizm yapmadık. Allah bizi milletimize mahçup etmesin. Aziz milletimizin bize emanet ettikleri kaynakları etkin ve verimli bir şekilde kullandık, kullanmaya da devam edeceğiz. Bugün itibarıyla Habur Gümrük kapımızdan 2 bin araç çıkış yapıyor bin 600 araç giriş yapıyor. AK Parti Türkiye'nin geleceği olmaya devam edecektir.

Türkiye Allah'ın izni ve yardımıyla bütün bu önüne konulan engelleri birer birer aşacaktır. Daha sağlam bir adalet düzeni inşa edecektir. Başkaları nefretten beslenebilirler, nezaketsiz bir siyaset üslubuna dayanabilirler, milletimizi kucaklamayabilirler ama biz parçanın değil bütünün derdini paylaşacağız. Davası büyük olanların yardımcısı Allah ve millettir. Biz büyük düşünmeye mecburuz. Biz merhametten el çekmeyiz, adaletten vazgeçmeyiz. Bizim siyaset felsefemizde insanı yaşat ki, devlet yaşasın felsefesi vardır, bizim felsefemiz insan insanın kurdu değildir. Yeter ki adalet, hukuk, edep, vicdandan sarfı nazar etmeyelim. Yeter ki, her sözümüzü milletimizin birlik ve bütünlüğünü gözeterek söyleyelim. Türkiye bunun dünyanın ve gönül coğrafyamızın hem aklı hem de vicdanıdır. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.