Başbakan Yıldırım İTÜ'de konuştu; Bunlar son çırpınışlar

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Teknik Üniversitesinin 2016-2017 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuştu. Yıldırım, yaşanan terör saldırıları hakkında net konuşurken öğrencilere de nasihat verdi.

Başbakan Yıldırım İTÜ'de konuştu; Bunlar son çırpınışlar

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satır başları:

Sizlere hitap etmekten heyecan duyuyorum. Bilimadamları, sanayiciler, siyasetçiler, bakanlar, başbakanlar, cumhurbaşkanları, bürokratlar yetiştiren asırlık bir üniversitedeyiz. 

Türkiye'nin yönetiminde üç okul öne çıkar; mülkiye, harbiye, tıbbiye diye. İstanbul Teknik Üniversitesi bunlardan geri kalmaz. Tarihine baktığımızda bunu görebiliriz. Gelecekte de bu ilim yuvası büyük başarılara imza atacak. 

Halen 40 bin civarında Türkiye'nin en başarılı öğrencileri bu çatı altında yetiştiriliyor. Bu üniversiteden mezun olmuş bir öğrenci olarak, ben de bu gururu paylaşmak isterim. 

Ulusal ve uluslararası ölçekte başarılarıyla, milletçe göğsümüzü kabartan İstanbul Teknik Üniversitesi'nin başarılı bir öğretim yılı geçirmesini diliyorum.

Ankara Garı saldırısı

Bugün 10 Ekim. Dün alçakça bir saldırısı sonrası askerlerimiz şehit oldu, vatandaşlarımız hayatını kaybetti.

Toplam 15 şehidimiz var. Bugün alçak Gar saldırısının yıldönümü. O saldırıda hayatını kaybeden, yüzlerce yaralananlar oldu. Hayatını kaybedenler arasında İTÜ İnşaat Fakültesi öğrencisi Güney Doğan da vardı. Bugün burada o öğrencimiz olmak üzere hain terör saldırılarında hayatlarını kaybeden bütün canlarımızı rahmetle, şükranla anıyoruz. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize hayırlı ömürler diliyoruz.

Teröristin maalesef kutsal bildiği hiçbir şey yok. Doğrusu terörle mücadele ülkemizin yeni karşılaştığı bir durum değil. Günümüzde ise artık sadece bölücü terör örgütü değil, FETÖ terör örgütü ile de ve DEAŞ gibi bir terör örgütü ile de mücadelemiz amansız bir şekilde devam ediyor. 

Bunlar terör örgütlerinin son çırpınışları

Terör her türlü çılgınlığı yapabilir, şehitlerimiz de olabilir ancak ülkenin istikbalinden zerre kadar taviz vermeyeceğiz. Kimse bize bu konuda nasihat vermeye kalkmasın. Bunlar terörden medet umanların son çırpınışlardır. 

 Her türlü tedbir alınıyor daha fazlası da alınacak. Sadece belli bir örgütle mücadele ediyor değiliz. Birbiriyle ilgisi olmayan terör grupları aynı anda saldırıya geçmiş durumdalar. Hepsinin hedefi de Türkiye'nin birliği, kardeşliği ve istikrarıdır. 15 Temmuz'da yaşadıklarımız da doğrudan Türkiye'yi hedef alıyordu. Milletimiz orada bir destan yazdı. 15 Temmuz gecesi darbe girişimine dur diyen 241 şehidimiz arasında 7 pırıl pırıl geleceği olan üniversite öğrencimiz de vardı. O gece İTÜ şehit vermedi ama 2 gazimiz var.

Bundan sonra da karşımıza çıkan engelleri aşmaya devam edeceğiz. Bu bayrak yere düşmedi, bu milleti hiç kimse diz çöktüremedi. Karşımıza çıkan bütün engelleri bir bir aşmaya devam edeceğiz. Millet olarak verdiğimiz mücadele demokrasi tarihine altın harflerle yazılmıştır. Birinci görevinizin bu ülkenin birlik ve dirliğini korumak olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sizleri en iyi bilgi ve donanıma sahip olarak yetiştirmek en öncelikli görevimizdir. Siz, Türkiye'nin büyüyen hedeflerini hayata geçireceksiniz.

Eğitim noktasında asla ve asla hiçbir mazeretin arkasına sığınmadık. Bütçemizi 10 kat artırdık, tasarrufu bir kenara bıraktık. Tasarruf yapılır ama gençlerinize cimri davranamazsınız. Onların her türlü bilgiyle donanması için her türlü imkanları seferber ediyoruz.  Yabancı dili Türkiye'de sorun olmaktan çıkaracağız. 

Ortaöğretimde ilk 4'ten sonra yani 5. sınıfın başında bir yıl boyunca yabancı dil eğitimini mecbur yapacağız. 

Şimdi Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi'yi, Avrasya Tüneli'ni, Ovit Tüneli'ni... Türkiye şekil değiştirdi. Bir ligden başka lige çıktı. En büyük projeler bizde yapılıyor. Biraz da mühendislik farkı olsun. Biz bunları boşa okumadık. Şimdi de dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz. Bu mutluluk hepimizin. 

İngiltere'den misafirlerimiz geldi, 'Hızlı tren mi var' diyorlar, 'Bizde yok' diyorlar. Çalışın sizin de olsun. 

Bu zamanı çok iyi değerlendirin. Derslerde çok iyi olmak tek başına bir anlam ifade etmiyor. Yapacağınız başka konular da var. Bir kere eleştirel aklı hakim kılmak için herkes üzerine düşen görevi yapacak. Üniversitelerimizin bilimi, hoşgörüyü, anlaşmayı değil, kutuplaşmayı, hoşgörüsüzlüğü gündemde tuttuğunu görüyoruz. Sanayiyle, hükümetle daha sıkı işbirliği içinde olmasını bekliyoruz. Özellikle teknik üniversitelerin önemli bekletilerimizin olduğunu ifade etmek isterim. 

Üniversitelerimizin hayatla, toplumla içiçe geçmesi önem arz ediyor. Her zaman birbirimizi anlayalım ve iletişim kanallarını açık tutalım. Üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir mesele olmaz.

Öğrencilere nasihat

Son olarak da, öğrenci kardeşlerime. Bu yıl İTÜ'ye başlayan veya öğrenimi devam eden kardeşlerime diyeceğim şudur. Üniversite bir kantindir, kütüphanedir, arkadaşlık kurulan demokrasi içerisinde tartışma mekanlarıdır. Arkadaşlarınızla birlikte hayata tecrübesi kazandığınız mekandır. Dost olmayı, dertleşmeyi burada öğreneceğiz. Bu yıllar altın yıllardır. Bunu mezun olduktan sonra daha çok arayacaksınız. Bir an önce 'Bitse de gitsek' diye duyguya kapılırsınız ama bu yılları çok özlersiniz. Dolu dolu geçirin, ihtiyacaını duyduğunuz şeylerin temelinin üniversitede atıldığını unutmayın. Üniversitenin en önemli görevi 'universal'den geliyor, üniversal bakın. Analitik bakışınızı geliştiriyor.

Mühendislerle avukatların olaya bakışı farklıdır. Sosyal bilimlerde fen bilimlerinin olayları değerlendirmesi çok farklıdır. Ben bunu Bakanlar Kurulu'nda görüyorum. Hukukçulara soruyorsun 3 ile 5 arasında sayı, mühendise sorsan 4.0, memura sorarsan 'müdürüme sorayım' der, tüccara sorarsan 'kaç olmasını istiyorsun'. Onu Kayseriler söylüyor, diye rivayet edilir. 

Yarın üniversiteyi bitirince acımasız bir rekabetin içinde olacaksınız. Ne kadar donanımlı, birikimli olursanız o kadar öne çıkacaksınız. Bundan sonra aynı kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz."

Binali Yıldırım'ın bu sözleri salondakileri gülümsetti. 
  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.