Başbakan Yıldırım valiler toplantısında konuştu; Sonuna kadar korkun!

FETÖ'nün kapalı bir örgüt olduğunu belirten Yıldırım şunları söyledi: "Başbakan Müsteşarlığı başta olmak üzere bütün illerde bir nevi kriz merkezi oluşturulması talimatını verdim. Bu olaylarda kendisine haksızlık yapıldığını düşünenlerin veya size dönüş varsa bunların şikayetlerini toplayın. Şüphesiz yanlış yapılmışsa bakılacak ve yapılmış yanlışlar varsa düzeltilecek. Bu konuda yüzde yüz doğru yapılamayacağını baştan kabul ettik."

Başbakan Yıldırım valiler toplantısında konuştu; Sonuna kadar korkun!
08 Eylül 2016 Perşembe 11:19

Valiler toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Memleketin işini görüyorsanız sakın korkmayın. Sahadaki hiçbir iş hatasız olmaz. Usulü, biçimi her şeyi dört dörtlük yapmaya kalkarsanız işi yapamazsınız. Bir tercih yapacağız, işi mi yapacağız, mevzuatı mı kollayacağız. Hata yapın ama hainlik yapmayın" dedi.

Başbakan Binalı Yıldırım'ın açıklamaları özetle şöyle:

Sözlerimin başında geçmiş dönem Ulaştırma Bakanlarımızdan Sayın Ahmet Denizolgun’un vefatını öğrenmiş bulunuyoruz. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine sabır diliyoruz. Sizler Ankara’nın Anadolu’daki temsilcilerisiniz. Bir insan düşünün, baş var, uzuvları var. Vatandaşa en yakın duran, her türlü sorunuyla, derdiyle dertlenen mahalli idarelerdir. Biz Ankara’dan gördüğümüzün, sizin gördüğünüzle aynı olmadığınızı biliyoruz. Ankara ile Anadolu’nun olaylara bakışı arasındaki uyumsuzluğun ortadan kalkması lazım. Yazıyoruz, çiziyoruz, talimatları gönderiyoruz. Düşünüyoruz ki orada her şey çiçek gibi. Böyle olmadığını biliyoruz. Sahada ne oluyor ne bitiyor sürekli izlenmesi lazım. Acaba yukarıda planlanıp talimatlandırıldığı gibi işler düzenli gidiyor mu? Bunu çok iyi görmemiz lazım. Bu da nedir, sürekli iletişim. Dinamik bir yönetişim şekli sorunlarazaman kaybetmeden çözüm üretmek için çözüm olabilir.

'MENFAAT HATASI YAPIYORSANIZ SONUNA KADAR KORKUN'

Masa başında olanlar hesap kitap yaparlar ama sahadaki uygulama hiçbir zaman planlananla aynı olmaz. Memur uygulama yaparken korkar, çekingen davranır. Uygulasam iş görülmüyor, uygulamasam niye uygulamadın diye hesap sorarlar. Memleketin işini yaparken şekil usül hatası yapabilirsiniz, hiç endişe etmeyin. Ama menfaat hatası yapıyorsanız sonuna kadar korkun. Memleketin işini görüyorsanız sakın korkmayın. Sahadaki hiçbir iş hatasız olmaz. Usulü, biçimi her şeyi dört dörtlük yapmaya kalkarsanız işi yapamazsınız. Bir tercih yapacağız, işi mi yapacağız, mevzuatı mı kollayacağız. Hata yapın ama hainlik yapmayın. İllerinizde törenler oluyor, bunlar güzel şeyler ama lütfen bunlarda seçici olun. Bir törene gittim mi işler duruyor. Kendimden biliyorum. Herkes peşinize takılıyor, devlet duruyor. Gidin ama daire başkanlarınıza, amirlere gelmeyin deyin. Beyler ne zaman dönecek, milletin işi ne zaman görülecek. Gitmeyin demiyorum, gidin ama herkes de peşinizden gelmesin, dükkan açık olsun.

'İNTİKAM DUYGUSUYLA DEĞİL ADALETLE'

15 Temmuz’da hain bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldık. Şimdi onun hasarlarının tamiriyle meşgulüz. Bu yetmezmiş gibi yıllardır milletimizin başını ağrıtan bölücü terör de ortada. İki tane önemli konumuz var, FETÖ ve bölücü terör örgütü. Türkiye’nin kaderi bunlarla yaşamak değil. Gündemin bunlarla istila edilmesine asla müsaade etmeyin. İnsanımızın hayallere, geniş ufuklara ihtiyacı var. O hayallerin gerçekleştirilmesine de hakkı var. Milletimizin güzel şeyler duymaya ihtiyacı var. Bunu milletimizden sakın esirgemeyin.

FETÖ soruşturması ile kamuda görevden alınan, açığa alınan ciddi sayıda sayılabilecek bir tasviye yapılıyor. Sapla samanın karıştığı, titiz davranılmadığı yönünde şikayetler geliyor zaman zaman. İntikam duygusuyla değil adaletle hareket edeceğiz. Bu mesaj karar verecek herkese. Hakimler de dahildir, valiler de dahildir. Biz yurdun her köşesine tek tek gidip acaba doğru mu, yerinde mi kontrol edecek şansımız yok. Sizlerin adaletine, ferasetine güvenmekten başka şansımız yok. Kılı kırk yapacaksınız.

'BÜTÜN İLLERDE BİR NEVİ KRİZ MERKEZİ OLUŞTURULDU'

Burada ölçümüz belli. 17-25 Aralık sonrasıdır dedik. Öncesi bizim için önemli değil. 17-25 Aralık örgütün devletle bilek güreşi yapmaya karar verdiği gündür. Bu tarihten sonra örgütle bağlantılı olanların mazur görülmesi söz konusu olamaz. Devletin kılcal damarlarına kadar sızmış bu alçak terör örgütünün bütün mensuplarının temizlenmesi, bunu vakit geçirmeden yapmamız lazım. Başbakan Müsteşarlığı başta olmak üzere bütün illerde bir nevi kriz merkezi oluşturulması talimatını verdim. Bu olaylarda kendisine haksızlık yapıldığını düşünenlerin veya size dönüş varsa bunların şikayetlerini toplayın. Şüphesiz yanlış yapılmışsa bakılacak ve yapılmış yanlışlar varsa düzeltilecek. Bu konuda yüzde yüz doğru yapılamayacağını baştan kabul ettik. Çünkü örgüt kapalı bir örgüt.

OHAL kapsamında Jandarma, Sahil Güvenlik İçişleri’ne bağlandı. Gördüğüm kadarıyla bu taşrada tam olarak hissedilmedi. Jandarma, Emniyet sizin için ikisi de aynıdır. Sadece görev yerleri bakımından farklılık vardır.  Oradaki sevk ve idarede emniyete ne kadar önem veriyorsanız jandarmaya da aynı şekilde önem verin. İkisi bir olduğu zaman yönettiğiniz ildeki asayiş ve toplum huzuru çok daha kolay bir şekilde sağlanacaktır. Eğer birini diğerine daha çok tercih ettiğiniz algısı ortaya çıkarsa o zaman sorunlar doğar."

HÜRRİYET


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.