Başkanlıkla kendini kurtaracak

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Tayyip Erdoğan, kendisini kurtarmak için ülkeyi ateşe atıyor. Başkanlık sistemini ömür boyu dokunulmazlık kazanabilmek için istiyor” dedi.

Başkanlıkla kendini kurtaracak

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Başkanlık sistemi, Türkiye'nin değil, Tayyip Erdoğan'ın ihtiyacı. Erdoğan, kendisine ömür boyu dokunulmazlık kazandıracak bir düzen kurma peşinde'' ifadesini kullandı. Beykoz, Sancaktepe, Çekmeköy ve Pendik'teki örgüt toplantılarına katılan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Tayyip Erdoğan, devletin mevcut sistemini tamamen değiştirmeyi ve AKP döneminde işlenen suçları ört bas edecek bir düzenlemeyi hayata geçirmek istiyor. Önümüzdeki süreçte, en çok devlet sırrı kavramını tartışacağız. Çünkü AKP ve Erdoğan'ın buna çok ihtiyacı var'' dedi. Yarkadaş, Can Dündar ile Erdem Gül'ün tutuklanmasının ardından ortaya atılan devlet sırrı kavramının da "toplumu bu kavrama alıştırmak için kullanıldığı''na dikkat çekti.

Suçları örtecekler
Erdoğan'ın AKP'nin iktidara geldiği 3 Kasım 2002'den bu yana işlenen tüm suçların yargılanmasını engellemek için "devlet sırrı yasası'' çıkarttırmayı planladığını belirten Yarkadaş, "Devlet sırrı kanunu çıkartmak ve her türlü suçu ve skandalı devlet sırrı kapsamına aldırtmak istiyorlar'' dedi. CHP'li vekil,  ''Erdoğan, devlet sırrı yasasında, çıtayı önümüzdeki 30 yıla dek yükseltmek istiyor. Böylece, ömrü yettikçe, yargı önüne çıkmaktan kurtulmanın hesabını yapıyor'' ifadesini de kullandı.

Tüm kurumlar elinde ama...
'Devlet Sırrı Kanunu'nun bile Erdoğan'ı tatmin etmediğini belirten CHP'li Yarkadaş, Beykoz, Pendik, Çekmeköy ve Sancaktepe'deki örgüt üyelerine şöyle seslendi:  "Tayyip Erdoğan, bir yandan devlet sırrı kanunu çıkarttırarak yargılanmaktan kurtulmaya çalışırken, bir yandan da sistemi değiştirerek, kendisini tamamen güvenceye almak istiyor. Yargıtay, Danıştay, Sayıştay ve Anayasa Mahkemesi'ni tamamen kontrolü altına almış olmasına rağmen, yine de tedirginlik duyuyor. Bu yüzden, tüm yetkilerin tamamen elinde olduğu Erdoğan Rejimi'ni kurmaya çalışıyor. Hiçbir kurumda bir iğne deliği kadar boşluk kalsın istemiyor.'' Yarkadaş, Erdoğan'ın kafasındaki modeli de şöyle özetledi: "Erdoğan, Türk Tipi Başkanlık Sistemi adı altında, parlamentoyu fesh etme, bakanları atama yetkisi alma, istediği kişiyi bakan yapma keyfiliğine dayalı bir sistem istiyor. Yasama - Yürütme ve Yargı arasında olması gereken ayrılığı hiçe sayıp adı geçen tüm kurumları dizayn etme hakkı istiyor.

Tayyip Erdoğan'ın istediği başkanlık modeli, ağzından kaçırdığı üzere tam da "Hitler Tipi Yönetim''dir. Hitler de 1933 yılında parlamentonun tüm yetkilerini kendi üstüne alarak, diktatörlüğünü ilan etmiş ve dünyaya kan kusturmuştu. Öyle ki; Hitler'in uygulamaları yüzünden, Almanya siyasal literatüre uzun bir süre ''devlet'' olarak giremedi. Hitler'in "Ben yaptım oldu'' anlayışı ve yönetim biçimi, ''devlet olarak tanımlanmadı.'' Hitler'den bahsedilirken, "faşist diktatör'' denildi. Hitler de tüm yetkileri kendisinde toplayarak, her şeye karar veren bir konumdaydı. Almanlara "Beş çocuk yapın'' diye öğüt veren, Hitler'di... Türkiye 1930'ların Almanyasına dönüştürülmek, dikta özlemi bu yolla giderilmek isteniyor. "Parlamenter sistem tıkandı'' mavalıyla, toplum olası bir referanduma ve başkanlığa ikna edilmeye çalışılıyor.''  CİHAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.