Basmane çukurunda ‘Zorlu’ süreç

İzmir’de “Basmane çukuru” olarak bilinen Ege Dünya Ticaret Merkezi’nin satılmasına itiraz geldi. Güç Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zorlu, “Burayı alanlar da İzmir’i utanç çukurundan kurtaramaz. Bu böyle biline, çünkü projenin gerçekleşmesi için yasal zemin yok. Yasal zemin olmadığı için söz konusu alan ihaleye çıkarılamaz, satılmaz, devredilemez, inşaat yapılamaz, çivi bile çakılamaz” dedi

Basmane çukurunda ‘Zorlu’ süreç
26 Ocak 2016 Salı 13:40

Yaklaşık 17 yıldır İzmir'de kronik bir sorun haline gelen Basmane çukuru olarak da adlandırılan Ege Dünya Ticaret Merkezi, geçen hafta TMSF tarafından ihaleyle satışa çıkarıldı. 80 milyon dolarlık ihaleye sadece bir tek teklif yapıldı. Teklifi, Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Namet Genel Müdürü Tarık Kayar’dan oluşan konsorsiyum verdi. Projenin sahibi Güç Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zorlu ise itiraz etti. Egedesonsöz’de yer alan habere göre Kemal Zorlu, çukurla ilgili yanlış algı oluşturulmaya çalıştırıldığını ileri sürdü. Burasının "utanç çukuru" olarak adlandırılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Öncelikle belirtmek isterim ki oradaki temel kazısını senelerce süründürüp utanç çukuru haline gelmesinin sorumluları, kamuoyu tarafından çok iyi bilinmektedir. Söz konusu alanda İzmir’in gururu olacak bir yapıyı hayata geçirmek için her türlü hazırlığımız, yıllardır olduğu gibi bugün de var. Önümüz açıldığında hemen çalışmalara başlayabilecek durumdayız, yani mesele kaynak meselesi değildir. Burayı alanlar da İzmir’i utanç çukurundan kurtaramaz. Bu böyle biline, çünkü projenin gerçekleşmesi için yasal zemin yok. Yasal zemin olmadığı için söz konusu alan ihaleye çıkarılamaz, satılmaz, devredilemez, inşaat yapılamaz, çivi bile çakılamaz.”

İhale batıldır
Zorlu, Güç Yapı’nın, üzerine düşen her türlü görevi yerine getirdiğini söyledi: “Bu ihale, İzmir’i utanç çukurundan kurtarmayacağı gibi adaleti, hukuku, ortak haklarını ve İzmir’in çıkarlarını oraya gömme anlamına gelir ki biz bunun için yasal haklarımızı sonuna kadar kullanıp izin vermeyeceğiz. İhale, yasa önünde batıldır. Hiç kimse, tüzel kişilik karşı karar almadan ve şirketimize karşı yasal sorumluklarını yerine getirmeden inşaata başlayamaz. Yani, ‘çukur kurtuldu’ diyebilmek için hukuki karar alınması zorunludur. Hayali değerlendirmelerle oluşturulmak istenen algı ortamı yanıltıcıdır. Bu ihale, çukuru kurtaramadığı gibi derinleştirirdi.”
Yeni düzenleme
“Hukuki pürüzler ortadan kalktığı gün biz de inşaata başlayabiliriz” diyen Zorlu, “Proje ortağımız ve kaynağımız hazır. Zaten bunu TMSF Yönetim Kurulu’na yazılı olarak bildirdik. Şirketimiz tarafından yapılan itirazlar son derece haklı ve yasaldır. Ayrıca binlerce ortağın hakkını savunduğumuz gibi halka açık şirket yükümlülüklerini de yerine getirmek zorundayız. İçi boş gerekçelerle hareket edecek değiliz” ifadelerini kullandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.