Baykal koalisyon vurgusu yaptı

Geçici Meclis Başkanı Deniz Baykal, milletvekillerinin yemin töreni öncesi yaptığı konuşmada, “Uzun bir tek parti yönetimine dayanan iktidar döneminin acı tatlı deneyimleri sonucunda milletimizin kararı, uzlaşmak, elbirliği, işbirliği yaparak yönetmek doğrultusunda olmuştur” ifadeleriyle koalisyon vurgusu yaptı

Baykal koalisyon vurgusu yaptı

 Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, bugün 25. Dönem Genel Seçimleri'nin ardından seçilen 550 milletvekili yemin edecek. TBMM Genel Kurulu'nda 25. Dönem 1. Yasama Yılı Açılışı ile 25. Dönem Milletvekilleri Ant İçme Töreni saat 15.00'te başladı. Birleşimi, en yaşlı üye sıfatıyla Geçici Meclis Başkanı olan Deniz Baykal, yönetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da törende hazır bulundu. Erdoğan, Meclis Genel Kurulu'na girdiğinde sadece Bakanlar Kurulu üyeleri ile AK Partili milletvekilleri ayağa kalktı ve alkışladı. Baykal, Erdoğan'ın genel kurulda olduğunu söylemesi üzerine yine AK Partili milletvekilleri alkışladı. CHP, MHP ve HDP milletvekilleri alkışlamadı.


Bilinç ve sorumluluk duygusu
Törenin başında İstiklal Marşı okundu. Konuşmasına "Geçici Başkanınız olarak eminim çok zorlu bir mücadelenin ardından milletvekili seçilerek milletin temsilcisi olma hakkını kazanan siz değerli üyeleri saygıyla selamlıyorum" diyerek başlayan Baykal, "Burada görev yapacak olan milletvekilleri, sadece seçildikleri illerin üyesi oldukları siyasi partilerin değil, kendilerine oy vermiş olan ya da olmayan, bütün milletin temsilcileri olacaklardır. Burada görev yapacak bütün milletvekilleri, artık milli siyasi kimliğimizin ayrılmaz birer parçasıdır. Bu bilinç ve sorumluluk duygusu içerisinde yapacağınız çalışmalarda, hepinize başarılar diliyorum" dedi. Deniz Baykal, TBMM'nin dünyanın en eski en köklü parlamentolarından birisi olduğuna dikkat çekti. Milli mücadeleyi gerçekleştirmiş, savaşlar, isyanlar yaşamış bir Gazi Meclis olduğunu anlattı. Baykal, "Türkiye’yi bu noktaya taşımakta kuşaklar boyunca hakkı ve emeği geçen, bütün insanlarımızı şükranla anmak manevi borcumuzdur" dedi.

Koalisyon vurgusu yaptı
Geçici Meclis Başkanı Deniz Baykal, "Şimdi yeni bir meclis ile karşı karşıyayız. Birbirini anlamak birbirine saygı göstermek zorunda olan insanlardan oluşan bir Meclis. Ancak el ele verirlerse ayağa kalkabilecek olan ancak kol kola girerlerse ilerleyebilecek olan insanlardan oluşan bir Meclis. Milletimizin takdiri böyle oldu. Şimdi bunu işletmek zorundayız. Uzun bir tek parti yönetimine dayanan iktidar döneminin acı tatlı deneyimleri sonucunda milletimizin kararı, uzlaşmak elbirliği işbirliği yaparak yönetmek doğrultusunda olmuştur. Elbette uzlaşma temelinde hukuk olacaktır, ahlak olacaktır, yurtseverlik olacaktır. Elbette siyasi partilerimizin temel ilkeleri barış içinde yaşamamızı imkansız kılmayacaktır" sözleriyle koalisyon vurgusu yaptı. 

Dini cemaatlere atıfta bulundu 
Baykal,"Birbirinden farklı din inanç ve mezhep kimliklerine farklı etnik kimliklere sahip olmamız, bizi tek ve ortak bir milli siyasi kimlikte birleşip bütünleşmekten alıkoymamıştır, bundan sonra da alıkoymayacaktır. Din ve inanç özgürlüğü demokratik bir toplumda doğal olarak din ve inanç örgütlenmelerinin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Ama bu durum din ve inanç örgütlerinin sıcak siyaset ve bürokrasi alanlarında mevzilenmeleri sonucunu doğurmamalıdır. Türkiye de yaşanan acı olaylar ve çevremizdeki savaşlar çatışmalar bizi bir kere daha laikliğin önemini keşfetmek durumunda bırakmıştır" ifadeleriyle bazı dini cemaatlerin siyasetin ve bürokrasinin içindeki kadrolaşmalarına da atıfta bulundu.

Hukuk ve adalet siyaset dışında olmalı
“aynı şekilde hukuku ve adaleti de siyaset dünyasının dışında tutma zorunluluğu bir başka temel noktamızdır" diyen Baykal, "Birinci TBMM’nden başlayarak bugüne kadar bu kutsal çatı altında görev yapmış Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün vatan evlatlarını saygıyla selamlıyor aramızdan ayrılmış olanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Böyle bir parlamentoda bulunmanın sorumluluğu içinde görevimizi en iyi şekilde yapacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmamalıdır" cümleleriyle de yargı ve siyasetin birbirinden ayrı düşünülmesi gerektiğinini belirtti. 

Tarihimizden ders çıkarmalı
Deniz Baykal, "Anadolu’nun derin tarih, kültür ve inanç birikiminden Mevlana’dan Hacıbektaş’ı Veli’den Yunus Emre’den yola çıkarak sürdürmekte olduğumuz medeniyet yolculuğunda bu gün yeni bir aşamadayız. Eğer Cumhuriyetimizi demokrasi ile çatıştırmayı değil birleştirip bütünleştirmeyi başarırsak, eğer tarihimizden husumet değil, ders çıkarıp barış ve kardeşlik üretebilirsek, eğer siyasetimizin temeline, hukuku bağımsız ve tarafsız yargıyı yerleştirebilirsek Türkiye’miz 21. Yüzyılın en güçlü en saygın en parlak ülkelerinden birisi olacaktır. Bize insanımıza ve tarihimize yakışan da budur" şeklinde konuşarak sözlerine son verdi ve il bazında alfabetik sıra ile milletvekillerinin kürsüye gelerek yemin etmeleri çağrısında bulundu. İlk olarak kürsüye Adana milletvekilleri gelecekti ancak engelli olan milletvekillerine öncelik tanındı.

CİHAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.