Belediye istemediğini siliyor

Gazeteciler Sosyal Sorumluluk Projeleri Derneği Başkanı Yaşar Kaba, basın mensuplarıyla biraraya geldi. Kaba, “İstanbul’da yerel gazeteciler güçsüz. Belediyenin hoşuna gitmeyen bir kelime kullandığınızda listeden atılıyorsunuz” dedi

Belediye istemediğini siliyor
22 Mart 2016 Salı 13:35

 Merkezi Üsküdar’da bulunan Gazeteciler Sosyal Sorumluluk Projeleri Derneği’nin başkanlığını yürüten Gazeteci Yaşar Kaba, yerel ve bölgesel yayın yapan basın mensuplarını Beykoz Kavacık'ta bulunan Van Kahvaltı Dünyası'nda ağırladı. Basın mensupları yerel basının birlik olması halinde sorunları çözebileceğini gündeme getirdi. Gazetecilerin birbirleri ile tanıştığı kahvaltılı toplantıda derneğin hayata geçirdiği ve planladığı projeleri de gündeme geldi. Projelerin sadece gazetecilerle değil her kesimle hayata geçirilmesi İçin çaba sarfettiklerini söyleyen gazeteci Yaşar Kaba, "Derneğimizin kuruluş temelleri profesyonel projeler üzerine. Biz yönetime geldikten sonra proje derneği olduğumuzdan teknik anlamda sosyal sorumluluk projeleri üretebilecek insanların da olması gerektiğinden sivil toplum kuruluşlarını da sivil kişileri kattık derneğimize. Tüm basın dernekleri bizim için doğal üye sayılıyor. Biz zaman zaman İstanbul dışında da gazeteci cemiyetlerinden destek aldık. Mesleğimiz gereği toplumu temsil eden farklı kesimlerdeki insanlarla görüşüyoruz. Biz mesleğimizin bu olumlu yanını kamu adına yararlı olmak için kullanıyoruz. Yaşadığımız süreçte sanatçılarla birlikte bir proje gerçekleştirdik, Kadınlar Günü ile ilgili bir çalışma yaptık. 24 Temmuz Basın Bayramı'nı uluslararası düzeyde kutladık. 

Yine bu projeyi gerçekleştirip bütün gazeteci derneklerini davet etmek istiyoruz. Çocuk Esirgeme Kurumları'na dikkat çekmek istedik. 55 çocuğumuza onları ufak da olsa mutlu edecek şekilde yardım yaptı dernek üyelerimiz. Bir drama öğretmeni görevlendirdik ve çocuklarımıza bu hizmeti verdiler. Avrupa Birliği'nin projeleri içinde de yer almak istediklerini söyleyen Yaşar Kaba, "Bazı kamu projelerine gireceğiz. AB ile ilgili bir projemiz olacak. Meslek İçi Eğitim Projesi'ndeki meslektaşlarımız için ne yapabiliriz onu masaya yatıracağız. Biz her alanda proje yapabiliriz" dedi.

Bir kelimeyle listeden atılıyoruz
Gazetecilerin sorunlarına değinen Kaba şöyle konuştu: "İstanbul'da yerel basının maalesef ayrı bir yeri var. İstanbul'daki yerel basın güçsüz çünkü ekonomik dayanağı yok. Çok büyük sermayesi yok, gönlü ile bu işi yapanlar var. Maalesef 212 sayılı yasaya göre eleman çalıştırmayan arkadaşlarımız da var. Belediyelerin hoşuna gitmeyen bir kelime kullandığınızda listeden atılıyorsunuz. 212'den sarı basın kartı alamayan çalışanlar var ama bazı durumlarda aktif olarak çalışanlar da alamıyor. Anayasa 29. Maddesi basın kamuya ait kurum ve kuruluşlardan faydalanır der ama faydalanamıyor. Vali, kaymakam, belediye başkanı haber yapmak için gittiğimizde bizi tanıyor ama ben otobüse bineceğim basın mensuplarına verilen hakkımı kullanmak istiyorum dediğimizde ise tanınmıyoruz."

Çözüm yok
Basın mensuplarının sorunlarının çözülmesi gerektiğinin altını çizen Kaba sözlerini şöyle sürdürdü: "Basın mensubunun otomobili varsa habere gidiyor İSPARK park ücreti alıyor. Gönül isterdi 212'den herkes sarı basın kartı alsın. Bununla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ankara'dan medet beklemeyi bırakalım. Siz ne yaparsanız yapın yukarısı bunu çözmeyecek. Zaten sorunu da biliyorlar. Bu sorun için dönemin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu bana İstanbul'da aktif çıkan kaç gazete var diye sordu. Hüseyin Avni Mutlu. Bu büyükşehirle çözülebilir dedi. Ama birşey çözüldüğü yok." 

Yerel Basın bitsin isteniyor
İstanbul Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Aytekin Yaşar ise şunları söyledi: "Yerel basın bitsin isteniyor. Basın muhalif olduğundan hoşlarına gitmiyor. Kamu görevi görüp de kamunun haklarından faydalanmayan bizleriz. Biz de sorunlarımızla ilgili bir dosyayı İBB'ye sunacağız" dedi. 

Belediyeye açıp kapıyoruz
AYGAD Başkan Yardımcısı Ahmet Işık ise "En azından yol hakkımızı almamız lazım. Derneklerin de birarada hareket etmesi gerek. Gazetecilik yapanla gazetecilik yapıyormuş gibi gözükenler ayrılmalı. Bizim asıl amacımız mesleğimizi kaliteli yapıp yapmadığımızdır. Bunu oluşturursak sorun ortadan kalkar diye düşünüyorum. Sadece belediyeyle gözümüzü açıp kapatmamalıyız" diye konuştu. 
Ufuk ÇOBAN

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.