Bir kuşak yok oluyor!

Türkiye Bağımlı Aileleri Danışma Ağı Galatasaray Lisesi önünde bir basın açıklaması düzenledi. Madde Bağımlılığı yüzünden bir kuşağın yok olmak üzere olduğunun altını çizen bağımlı yakınları, başka ailelerin de aynı acıyı yaşamalarını istemediklerini haykırarak yapılması gerekenleri gündeme getirdi

Bir kuşak yok oluyor!

Uyuşma Ayık Kal sloganı ile gerçekleştirilen basın açıklamasını bağımlı aileler adına Cengiz Akkaya okudu. Madde Bağımlılığı'nın tarihçesine değinen Cengiz Akkaya, "Madde Bağımlısı olan kişiler 19. yüzyılda günahkâr veya suçlu kabul edilirken bilimsel gelişmeler ve sosyal reformları takiben 1951 yılında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından hasta olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Ülkemizde madde bağımlılığıyla mücadele sürecinde doğru yöntem arayışları ne düzeydedir? Kamu politikaları düzeyinde ele alınan madde bağımlılığı konusunda görünür etkinliklerin ve niceliksel verilerin yanısıra somut ve kalıcı çıktıları sağlayacak hazırlıklar ve uygulamalar yeterli seviyede midir? Madde Bağımlılığı ile ilgili meseleleri hassasiyetle ele almak için gerekli formasyon ve tecrübe kurumsal olarak mevcut mudur? Madde Bağımlılığı konusunda toplumsal duyarlılık ve farkındalık oluşturma sürecinde öncelikler neler olmalıdır?" diye sordu.

Haber: Ufuk ÇOBAN

Sorunlu eğitim anlayışı
Bazı durumlarda tehlikeli sonuçların yaşandığının altını çizen Cengiz Akkaya, "Kamu kuruluşları tarafından hazırlanan çeşitli materyallerde, yanlış bilgilendirme sonucu tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Verilecek bilgi ve eğitimde madde bağımlılığına merak uyandırılmamalı özendirilmemelidir. Bu anlayış ilkesel olarak doğru olsada uygulamada farklı sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Kişinin madde kullanmasına sebep olan, bağımlılık alt yapısını oluşturan sosyo ekonomik faktörlerin, ailevi sorunların kişide var olan ruhi bozuklukların ve dengesizliklerin üzerinde de durulması gerekmektedir. Bağımlı kişiliğin oluşmasına sebep olan sorunlu eğitim anlayışı halen aile, okul ve toplum denkleminde geçerliliğini korumaya devam etmektedir" dedi.

Mevzuat düzenlenmeli
Yapılan çalışmaların bütünü gözardı ettiğini söyleyen Akkaya, "Ülkemizde madde bağımlılığı meselesi fazlaca tıp merkezli ele alınmaktadır. Bu mesele sadece tıp yada psikiyatri merkezli ele alınmayacak kadar karmaşık bir konudur. Madde bağımlısının hayatı sadedir. Belirli bir mekanla sınırlı olmadığından sadece tedavi ya da rehabilitasyon süreçleriyle sınırlı bir mekânda çalışmak, bütünün sınırlı bir parçasını görmemize sebep olur. Hem kişinin hem de genel olarak bağımlı profilinin anlaşılmasına engel oluru ailenin, doktorun, emniyet birimlerinin, STK'ların ve eğitimcilerin üstlenmesi gereken sorumlulukların yanı sıra acilen TBMM'de bütünlüklü mevzuat düzenlemelerinin bir an önce yapılması gereklidir" dedi. 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.