Bir ölür bin diriliriz!

Tarihin sayfalarına altın harflerle yazılmış Çanakkale Zaferi ve 57. Alay'ın öyküsü Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün'ün önderliğinde tam da yerinde Conkbayırı'nda yeniden canlandı

Bir ölür bin diriliriz!

Haber: Nihal ALTINGÖVDE 

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün bir ilki gerçekleştirerek, Büyükçekmeceli muhtarlar ile birlikte 'Mehmetçiğin Çanakkale Savaşları'nda giydiği üniforma'ları giyerek tam 101 yıl önce büyük kahramanlıkların yaşandığı Çanakkale'ye çıkarma yaptı. Akgün'ün "Çanakkale ruhu vatan sevgisidir, namustur, bayrak aşkıdır. Türk'ün özgürlük ve bağımsızlık ateşidir. Çanakkale 'Türk ölür, asla esir olmaz' sözünün tüm dünyaya bir kez daha ispatıdır" sözleriyle başlayan 57. Alay Saygı Yürüyüşü'ne katılmak üzere yolan çıkan kafile yaklaşık 6 km yol kat etti. 

Burada bir destan yazıldı

25 Nisan 1915 sabahı İngiliz, Anzak ve Fransız harp gemilerinin yoğun ateş desteğiyle başlayan kara savaşlarında, düşman birliklerinin Conkbayırı tepesine doğru hızla ilerlemesini 19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal 628 kişilik 57. Alay ile Kanlısırt'ta karşıladı ve tarihin en büyük kahramanlık destanı orada yazıldı. 25 Nisan günü Mustafa Kemal 57. Alay'a tarihe mal olmuş mesajını verdi; "Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimizi başka birlik ve komutanlar alacak." Aynı gün düşman binlerce ölü bırakarak çıkarma yerine kadar geri çekildi. 628 kişilik alayın tümü şehit olmuştu. Ancak 19. Tümen savaş alanına yetişmiş 25 bin kişilik düşman kuvveti yok edilmişti. 27 Nisan sabaha karşı düşmanın tamamı denize dökülmüştü. 57. Alay Çanakkale Savaşları'nın sembolü olarak Çanakkale'de savaşan 450 bin askerin ve 255 bin şehidin her biri 57. Alay'ın bir ferdi olmuştur.

Dedeciğim ben geldim

101 yıl önce dedelerimizin dünya tarihine altın harflerle yazdığı o büyük zaferi anmak üzere orada bulunan ekip Belediye Başkanı Akgün'ün "Biz bugün burada Çanakkale kara savaşlarında askeri dehası ve vatan sevgisi ile Çanakkale'yi geçilmez kılan "Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zamanda yerimize yeni askerler geçecektir" diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bu emrinin Türk Milleti üzerinde hala devam ettiğini göstermek için buradayız" şeklindeki sözleriyle sabah gün ağarmadan Türkiye'nin dört bir yanından gelen binlerce kişiyle Kocadere meydanında bir araya gelindi. Hep birlikte kılınan sabah namazı sonrası her yaştan insan dedelerinin sırtında cephanelerini taşıyarak çıktığı 6 bin 100 metrelik yolu yürüyerek Copnkbayırı'na geldi. Başkan Akgün ve muhtarların Çanakkale Savaş'ında askerlerimizin giymiş olduğu üniformayı giyerek gerçekleştirdiği yürüyüşe Türkiye İzcilik Federasyonu'ndan izciler "Dedeciğim ben geldim" sloganıyla anma yürüyüşüne katıldılar. İzciler yürüyüşe 'Her şey vatan için' ve 'Bir ölür, bin diriliriz' sloganları eşlik etti. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın da Çanakkale Valisi Hamza Erkal ile katıldığı yürüyüşün sonunda Conkbayırı'nda askeri tören gerçekleştirildi.

Üniformalar dikkat çekti

Giydikleri kıyafetlerle dikkat çeken Akgün, “Mehmetçiğin Çanakkale savaşlarında giydiği üniformayı bugün giymek Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı ruhuna tekrar bürünmektir. Vatan ve bayrak sevgisini bir kez daha, bütün kalbiyle göstermektir. Mehmetçik üniforması giymek en büyük onurdur” şeklinde konuştu. Askeri kıyafetli kadınlı erkekli Büyükçekmece grubunu şehitlikte gören  turistler oldukça ilgi gösterdi. Muhtarlar daha sonra şehitliği de gezerek rehberlerden bilgi aldı. 

Akgün’ün Bigalı’daki huzur evi 

Gezinin sonunda Atatürk'ün cepheden inerek kaldığı Bigalı Köyü'ne ziyaret gerçekleştirildi. Savaşta  oldukça önemli bir yeri olan Bigalı Köyü taş evleri ile o günlerden bugüne tarihi dokusunu olduğu gibi muhafaza eden küçük ve şirin bir köy. Savaşın izlerinin her karışında hissedildiği köy meydanında demli çaylarını yudumlayan muhtarlar Atatürk'ün kaldığı evi ve hemen onun 100 metre ilerisinde Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün'ün 2 yıl önce alarak tadilat ettirdiği evini ziyaret etti. 

Köseoğlu Tahir'in Osman Konağı tabelasının asılı olduğu ev hakkında bilgi veren Akgün, "Dedemiz Köseoğlu Tahir Çanakkale'ye gelmiş savaşa ve şehit olmuş. Bizler de Çanakkale'ye sık gelip gidiyorduk. İkiz çocuklarımdan Emre 14 yaşlarındayken 'Baba ben bugüne kadar senden bisiklet istemedim, elbise istemedim. Ben şimdi senden bir şey istiyorum. Bize dedemize gidip geldiğimiz zaman yatacağımız, Atatürk'ün evinin yanında bir ev alsana" dedi. Bigalı'da Atatürk'ün evini ziyaret etmiştik çıkışta söylemişti. Yolda 5-10 defa söyledi aynı sözü. Ben kulak ardı ettim ama sürekli sormaya başladı. Aklıma da yattı. Ben Anafartalar köyünü düşünmüştüm ama nasipte Bigalı Köyü'nde bir tarihi eski evi alıp Anıtlar Kurulu'nun verdiği proje çerçevesinde yapmak varmış. İki senede yaptım bu evi. 2 ayda bir geliyorum ama kalamıyorum çünkü her şey zaman meselesi. Çocuklarla hanım ara sıra geliyor. Alt katını müze yapıyorum. Çanakkale'den toplanıp getirilen malzemeler var onlarla. Evin içindeki tüm odalarda yazılar var. Örneğin alttaki salon 'Miralay Mustafa Kemal' salonudur. Tüm duvarlar Atatürk'ün cephedeki  resimleriyle doludur" dedi. Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder de muhtarlara eşlik etti.

Tarla alıp ceviz ekeceğim

Bigalı Köyü'ndeki evin kendisine huzur verdiğini dile getiren Akgün, "Burası bana müthiş huzur veriyor. Hiçbir yere değişmem. Şimdi aşağıdan bir tane de tarla alacağım ve orayı da cevizlik yapacağım" açıklamasını da yaptı. Cevizin gücü temsil ettiğini ve gelecek nesillere  yatırım olduğu hatırlatılan Akgün, "Evet, Büyükçekmece'de bir şeyi atladınız neden Hasan Akgün Büyükçekmece Meclisi'nde teklif götürerek şehrimizin park yapamayacağımız küçük yeşil alanlarının cevizlik yapılmasını istediğini. Önce cevizi inceleyeceksiniz. Cevizin yaprağı örneğin sineği yok eder. Ceviz özellikle kominist rejimde bütün arazilere ve yol kenarlarına ceviz ekerek oradan elde edilen gelirle geçim sağlanmış. Bende diyorum ki bu cevizlikleri yapalım; Büyükçekmece Eğitim Vakfı'na bu cevizlerden elde edilecek geliri verelim ve Büyükçekmece'nin fakir çocuklarının eğitimine katkı sağlasın" dedi.  
  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.