Bu kavga çat patla bitmez!

Sarıgül İnönü kavgası mahkemelik dükkanlar üzerinden yeniden hortladı. Hayri İnönü, CHP’li Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç’a imtiyaz tanımakla suçlanırken Kılıç, Sarıgül'ün medya aracılığı ile kendisini kavganın içine çekmeye çalışıtığını savundu.

Bu kavga çat patla bitmez!

Şişli Cumhuriyet Mahallesi Tayyareci Sokak'ta bulunan ve Mustafa Sarıgül döneminde tahliye edilmek istenen dükkkanlar Sabah gazetesinde çıkan bir haberle yeniden gündeme geldi. Haberde Erzurum’un Çat ilçesinin CHP’li belediye başkanı Arif Hikmet Kılıç’a ait olan Prestige Cafe Bar ve Nargile isimli mekan için 16 ay önce tahliye kararı çıkarıldığı, bu karara rağmen adı geçen işletmenin kaçak kat çıktığı ve Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'nün bütün bunlara göz yumduğu iddia edildi.

Sarıgül dönemine atıf

Haberde yer alan iddialar üzerine Şişli Belediyesi'nden yapılan açıklamada konu hakkında detaylı bilgi verilerek, tahliye kararı doğrulandı fakat adı geçen işletmelerin bir kısmı ile yargı sürecinin devam ettiği belirtildi. Açıklamada ayrıca kaçak iddialarına yanıt olarak da Mustafa Sarıgül dönemi işaret edilerek, "İBB'nin hava fotoğrafları incelendiğinde, belirtilen işyerinin büyütülmediği ve imara aykırılık var ise bunun Hayri İnönü döneminden önce yapıldığı açıkça anlaşılacaktır" ifadelerine yer verildi.

Bir metre kaçak yapmadık

Konu hakkında gazetemize açıklamada bulunan tartışmalı dükkanın sahibi ve CHP'li Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç ise Mustafa Sarıgül döneminde alınan tahliye kararı üzerine mahkemeye başvurduklarını, yargı sürecinin devam ettiğini ve şu anda dosyalarının Yargıtay'da olduğunu söyledi. 1992 yılında belediyeden kiraladığı 250 metrekarelik dükkanında herhangi bir kaçak olmadığını belirten Kılıç, Sarıgül'ün Tayyareci Sokak'taki dükkanları kaldırarak burayı ranta çevirmeye çalıştığını savundu. Kılıç ayrıca yargıya intikal etmiş bir konunun yeniden gündeme getirilmesinin altında Şişli'yi kendi tapulu malı zanneden Mustafa Sarıgül'ün bulunduğunu ima ederek, "Sarıgül İnönü kavgasına bizi alet etmeye çalışıyorlar" diye konuştu.Yargı süreci devam ediyor

Habere konu olan ve kendisine ait dükkanı 1992 yılında Fatma Girik'in belediye başkanlığı döneminde, açık ihale usülü ile kiraladığını belirten Arif Hikmet Kılıç, "Sarıgül döneminde de sözleşme ile süre uzatıldı. Aldığımız günden bugüne dükkanımızda bir metre büyüme olmadı. Sonrasında binlik planlarda 15 metrekarelik kısım yol alanına alınarak dükkanlar tahliye edilmek istendi. Bu nedenle bizimle beraber birçok dükkan sahibi mahkemeye başvurdu. Ve yargı süreci devam ediyor. Şimdi de bizim üzerimizden Hayri İnönü'yü yıpratmak istiyorlar" açıklamasını yaptı.

Kaçak varsa bizden önce yapıldı

Sabah gazetesinde "Pat çat rant" başlığı ile yayınlanan ve çok sayıda iddianın ortaya atıldığı haberden sonra Şişli Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Cumhuriyet Mahallesi, Tayyareci Fehmi sokakta bulunan toplam 30 adet dükkanın 13 Ağustos 1992 tarihinde belediye encümeni tarafından ihalesinin yapıldığı ve kiraya verildiği belirtildi. Açıklamada 2010 yılına kadar da Şişli Belediye Encümen kararıyla, dükkânlarda bulunan kiracıların sözleşmelerinin uzatıldığı ifade edildi. Daha sonra 1/5000 Ölçekli Şişli Dolapdere-Piyalepaşa Bulvarları Revizyon İmar Planını doğrultusunda hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planında, dükkanların bulunduğu sokaktaki 15 metrekarelik kısmın yol alanına alındığı bilgisi verilerek, "Tayyareci Fehmi sokakta bulunan işyerlerinin, yol yapılması nedeniyle, Şişli Belediye Başkanlığı tarafından 02.11.2010 tarihinde kiracıları tahliyeye yönelik işlemler başlatılmıştır. Şişli Kaymakamlığı’na da tahliyenin gerçekleştirilmesi için yazı yazılmıştır. Ancak 10.12.2010 tarihinde tahliyesi kararlaştırılan dükkânlarla ilgili bazı kiracılar mahkemeye giderek işlemlerin durdurulmasına yönelik yürütmeyi durdurma kararı aldırması nedeniyle tahliye işlemi gerçekleştirilememiştir.

Öte yandan habere konu olan kafeterya hakkında Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü göreve geldiği 2014 yılında tekrar tahliye talimatı vermiş, ancak İdare Mahkemesi’nce tahliyeye yönelik belediye işlemi iptal edildiğinden tahliye işlemi gerçekleştirilememiştir. Dosya Danıştay’da olup temyiz aşamasındadır. Belirtilen işyerleri ile ilgili devam etmekte olan davalar sebebiyle, herhangi bir kamu zararına sebebiyet vermemek adına tahliye işlemi yapılamamaktadır. Haberde yer alan ‘Hayri İnönü döneminde belirtilen işyerinin kaçak olarak yapıldığı ve büyütüldüğü’ iddiası gerçeğe aykırıdır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hava fotoğrafları incelendiğinde, belirtilen işyerinin büyütülmediği ve imara aykırılık var ise bunun Hayri İnönü döneminden önce yapıldığı açıkça anlaşılacaktır" açıklamasında bulunuldu. (HABER MERKEZİ)

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.