Bunların niyeti bozuk!

Avcılar’da 8 Mart yürüyüşüne katılan ve Paşaeli Piknik Alanı’nda halka seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yeni anayasa çalışmaları hakkında konuştu. Anayasa’nın değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen ilk dört maddesine atıfta bulunan Kılıçdaroğlu, «Bunların niyeti bozuk. Ancak parlamentoda bir tek CHP’li de varsa hiçbir değişikliği yapamayacaklar» dedi.

Bunların niyeti bozuk!

CHP İstanbul İl Başkanlığı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla Avcılar Gümüşpala Paşaeli Piknil Alanı'nda 8 Mart Kadınlar Günü etkinliği düzenledi. Müzik ve şiir dinletilerinin olduğu etkinlikte Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşma yaptı.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerine 8 Mart yürüyüşlerine yönelik polis şiddetini kınayarak başladı.

Kadınlarından güç alıyoruz
CHP lideri, Milli Mücadele'ye katılmış kadınların hikayelerini dinleyicilerle paylaştı. Kılıçdaroğlu, Anayasa değişikliğine ilişkin de açıklama yaparak, "Bir tek CHP'li vekil parlamentoda varsa bu değişiklikleri yapamayacaklar, biz direneceğiz. Bu ülkenin kadınlarından güç alıyoruz" dedi. Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak ise göreve geldikten sonra kadınlara sürekli destek çıkıldığını belirterek, "Ambarlı Mahallesi'nde yapımı devam eden huzur evine Özgecan ismini vereceğiz" dedi.

Kadınların tek partisi CHP
Alanı dolduran kalabalığa seslenen Kılıçdaroğlu, kadınların gelecekleri tek partinin CHP olduğunu söyledi. Kadınların eğitim sorununa da dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "2 milyon 200 bin kadınımız 21. yüzyılın Türkiye'sinde okuma yazma bilmiyor. Yaşanacak bir Türkiye için kadına ihtiyaç var.  Seçme ve seçilme hakkını bu parti verdiyse bu partiye çok daha ilgi göstermeniz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Hep beraber haykıralım
Konuşmasında geçmiten örnekler veren Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet kurulduğunda erkeklerin yüzde 7'sinin kadınların ise binde dördü okuma yazma bildiğini belirtti. "Böyle kuruldu Cumhuriyet. Şimdi istiyoruz ki bütün kadın ve çocuklarımız okuma yazma bilsin" diye konuşan Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de 2 milyon 600 bin kişi okuma yazma bilmiyor. Bunların 2 milyon 200 bini kadın. O zaman gelin hep beraber mücadelemizi yükseklere kaldıralım ve hep beraber haykıralım. Yaşasın Cumhuriyet ve yaşasın kadın erkek eşitliği, yasın Türkiye diyelim" açıklamasını yaptı.

Kimsenin kulu olmayacağız
Avcılar'da konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, çok tartışılan Anayasa Komisyonu hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Anayasa'nın ilk dört maddesine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Bu Anayasayı değiştireceğiz, niye masaya gelmiyorsunuz" diyorlar. İlk dört madde dedelerimizin cumhuriyeti kurarken getirdiği iradedir. O iradeye toz kondurmayız. Osmanlı'dan kalan parlamenter sistemimizi güçlendirelim diyoruz. Türkiye Devleti Cumhuriyet'tir. Yani kimsenin kulu olmayacağız diyoruz. Bunu değiştirmek istiyorlar. İzin vermeyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik sosyal hukuk devletidir. Bunu da değiştirmek istiyorlar. Değiştirmelerine izin vermeyeceğiz. Bir diktatör bozuntusuna post yaratmak için değiştirmek isityorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Atatürk Milliyetçiliğine kafayı takıyorlar. Türkiye, etnisite devleti değildir. Atatürk milliyetçiliğini sonuna kadar savunacağız. Her etnik kimlikten insanımız Çanakkale'de birlikte yatıyor" diye konuştu.

Nesini değiştireceksiniz?
Anaya'nın ilk dört maddesini okuyarak AK Parti'yi eleştiren Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü; "Türkiye Devleti, bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe'dir. Bunu da değiştirmek istiyorlar.
Bayrağı şekli kanunda belirtilen beyaz al yıldızlı al bayraktır. Nesini değiştireceksiniz? Onur duyuyoruz önümüzden geçtiğinde ayağa kalkıyoruz. Milli marş İstiklal Marşı'dır. Her ülkenin İstiklal marşı var. Başkenti Ankara'dır. Bunların niyeti bozuk. Ancak parlamentoda bir tek CHP'li de varsa hiçbir değişikliği yapamayacaklar."

Değişikliklere direneceğiz
TBMM'de bir tek CHP'li vekil kalsa dahi yapılmak istenen değişikliklere direneceklerini açıklayanm Kılıçdaroğlu, "Bir tek CHP'li vekil parlamentoda varsa bu değişiklikleri yapamayacaklar, biz direneceğiz. Bu ülkenin kadınlarından güç alıyoruz. Çocuğunuzu sevdiğiniz gibi ülkenizi sevdiğinizi de biliyoruz. Ayşeler Fatmalar nasıl kurtuluş mücadelesi verdiyse aynı mücadeleyi 21. yüzyılda omuz omuza yapacağız. Kadınların kılık kıyafeti üzerinden de konuşuyorlar. Açık ve net söylüyorum, kadının giyimine hiç kimsenin müdahale etmesini istemiyoruz. Sadece saygı duyacağız. Merdiven altı atölyelerde 10 binlerce kadın çalışıyor. Hiç bu Ankara'daki beylerin ağzından bir şey duydunuz mu?" diye sordu.

Avrupa'daki en yüksek kota

CHP'nin cinsiyet kotasının yüzde 33 olduğunu belirterek, "Bu oran Avrupa'daki en yüksek kota" açıklamasını yapan Kılıçdaroğlu, "Mücadeleyi hayatın her alanında yapmalıyız. Boyun eğmeyin kimseye. Eğer siz mücadele ederseniz bilin ki arkanızda milyonlar olacak. Bu mücadeleyi birlikte yaparsak Türkiye'yi aydınlığa taşırız. Eğer bir ülkede kadınlar iyi eğitim görmüşse bilin ki o ülke eğitim görmüştür. Madem ilk terbiyeyi, dersleri anneden alıyoruz o zaman anneyi sözde değil esasta baş tacı yapacağız" dedi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının ardından çok sayıda kadın CHP'ye üye oldu. CHP lideri, yeni üye olan bir grup kadına rozet taktı. Törende TBMM Grup Başkanvekili Engin Altay, Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok ve çok sayıda illetvekili ve parti yöneticisi de hazır bulundu. YAKUP TEZCAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.