Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı MİT TIR'ları davası görülüyor

Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün yargılandığı MİT TIR’ları davasında bugün karar duruşması görülüyor.

Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı MİT TIR'ları davası görülüyor

Gündemi sarsan MİT TIR'ları davasında bugün dördüncü duruşma günü. Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün davada Savcı Evliya Çalışkan, Dündar ve Gül’e yöneltilen “silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme ve darbeye teşebbüs” suçlamalarının da yargılamadan ayrılmasını istemişti.

T24'ün haberine göre, dava kapsamında 1 Nisan’daki ikinci duruşmaya 40 saat kala mahkemeye atanan duruşma savcısı Evliya Çalışkan celse arasında dosyaya ilişkin esas hakkındaki mütalaasını sunmuştu. Çalışkan mütaalasında, Dündar’a yöneltilen “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri, temin edip açıklama ve bu suça iştirak” suçlaması nedeniyle 25.5 yıla kadar, Gül’e yöneltilen “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçundan da 10 yıla kadar hapis cezası talep etmişti.

Duruşma salonundan CANLI bilgiler
11.25: Mahkeme Heyeti Başkanı: Önceki duruşmayı 1 Nisan'a bıraktığımızda "1 Nisan şakası" deyip gülmüştünüz. Şimdi de 6 Mayıs'ta Deniz Gezmiş'lerin idam tarihine atıflarda bulunuyosunuz.
11.20: Erdem Gül: Faruk Erem'in "Suçluyu kazıyın, ardından insan çıkar" sözünü hatirlatmak istiyorum, buradaki suçluyu kazıyın, altından gazeteci çıkıyor. 6 Mayıs Türkiye'nin tarihindeki kara lekedir. İdamlar, adaletsizlikler olmasın istiyoruz.
11.18: Can Dündar: Biz hükümeti devirmeye calışmakla suçlanıyoruz; dün Cumhurbaşkanı tarafından hükümet devrildi!
11.15: Erdoğan'ın avukatı: Mütalaaya katılıyoruz ama iddianamedeki diğer suçlardan da cezalandırılsınlar.
11.10: MİT: Can Dündar yaptığı yayınlarla MİT'i yasa dışı bir kuruluş gibi göstermeye çalışıyor.
11.00: Savcı, esas hakkındaki mütaalasını okuyor.
10.40: Gizli oturum kaldırılsın talebi reddedildi.
10.32: Taleplerin değerlendirilmesi için duruşmaya 10 dakika ara verildi.
10.30: Dündar ve Gül'ün avukatı: Casusluk suçlaması yok, artık davanın kapalı yapılması kararını kaldırın.
10.25: Sivas Açık Cezaevi'nden Niyazi Caner isimli bir tutuklu "Ülkemiz nelerle mücadele ediyor, bunlar insani yardımı silahmış gibi gösteriyor" diyerek duruşmaya katılma talebinde bulundu. 
10.20: Duruşma başladı.
09.50: Dündar ve Gül, adliyeye geldi.
 

Herşeyi denedi:
Tehdit,iftira,şantaj,hapis
Telefonlarımızı dinletti,hesaplarımızı inceletti;nafile!
Bugün haberi yargılayacak.
Savunacağız.
— Can Dündar (@candundaradasi) 6 Mayıs 2016

can dündar

Diken - Bugün Çağlayan Adliyesi’ndeki İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava saat 10:00’da başladı. Duruşmada karar çıkması bekleniyor.

Dündar ve Gül’ün avukatları esas hakkındaki mütalaaya yönelik son savunmaları yapacak.

Savcı, 3 Mayıs tarihinde Yargıtay içtihatlarında ‘casusluk ve casusluk amacıyla belge bilgi temin edip açıklama’ suçları için öngörülen unsurların gerçekleşmediğinin kabulünün gerektiğini belirtmiş ve esas hakkındaki mütaalasında ‘devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri, temin edip açıklama ve bu suça iştirak’ suçlamasıyla Dündar’ın 25 yıla kadar, ‘devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri açıklama’ suçlamasıyla Gül’ün 10 yıla kadar hapsini istemişti.

can dündar erdem gül

‘Açık oturum’ talebi reddedildi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MİT’in de dahil olduğu davada, Dündar ve Gül’ün avukatı Tora Pekin’in kapalı oturum kararının kaldırılması ve duruşmanın açık yapılması talebi reddedildi.

‘Sonuna kadar haberimizi savunacağız’

Dündar, duruşmadan önce “Her şeyi denedi: Tehdit, iftihara, şantaj, hapis. Telefonlarımızı dinletti, hesaplarımızı inceletti; nafile! Bugün haberi yargılayacak. Savunacağız” diye tweet attı.


Peki neler olmuştu?

29 Mayıs 2015 tarihinde Cumhuriyet'te, Suriye'ye gönderilen MİT TIR'ları ile ilgili ‘İşte Erdoğan'ın yok dediği silahlar’ başlığıyla manşetten haber duyurdu, ardından bu haberlere yayın yasağı getirildi. Aynı gün Can Dündar’a ‘devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, siyasî ve askerî casusluk, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, terör örgütünün propagandasını yapma’ suçlarından, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı.

Birkaç gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bu haberi yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecek, öyle bırakmam onu.” demiştir.

Erdoğan'nın savcılığa yaptığı bireysel başvuru ile Can Dündar’a ‘gerçeği yansıtmayan haber, yorum ve görüntüleri yayınlamak suretiyle adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçunu’ öne sürerek iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 42 yıl hapis cezası talep edildi. Bu davada 26 Kasım 2015 tarihinde gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül ile birlikte tutuklanmıştır. Erdoğan, 24 Kasım'da ise “O tırlar Bayırbucak Türkmenlerine yardım götürüyordu. Şimdi diyecekler ki ‘Başbakan tırların içinde silah yoktu’ diyordu… Varsa ne olacak yoksa ne olacak.” demiştir.

‘Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme’, ‘devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama’, ‘cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen yada tamamen engellemeye teşebbüs etmek’ ve ‘silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek isteyerek yardım etme’ suçlamalarını içeren iddianame, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 26 Kasım 2015'te tutuklu yargılanmak üzere cezaevine götürüldü.

Dündar ve Gül, 6 Aralık 2015'de AYM'ye bireysel başvuruda bulunarak tutuklu yargılanırken haklarının ihlâl edildiğini söylediler. Bu başvurunun ardından 25 Şubat 2016'da İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin “Siyasi casusluk yaptıklarına ilişkin somut bilgi yoktur” şeklindeki gerekçeli karar ile tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildiler.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, kararı sevinçle karşıladıklarını ancak mahkeme kararları üzerinden AKP'nin itham edilmesini doğru bulmadığını söyledi. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, bu kararı alan Anayasa Mahkemesi üyelerini kutladığını söyledi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ve Pervin Buldan kararı sevinçle karşıladıklarını ifade etti.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve AGİT, kararı memnuniyetle karşıladıklarını ve basın özgürlüğü açısından önemli bulduklarını ifade ettiler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat günüCan Dündar için Anayasa Mahkemesi'nin verdiği tahliye kararını “Mahkeme bu şekilde bir karar vermiş olabilir. Ben Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım o kadar. Ama onu kabul etmek durumunda değilim (...) Ve verdiği karara da uymuyorum, saygı da duymuyorum. (...) Aslında onlarla ilgili kararı veren mahkeme kararında direnebilirdi. Eğer kararında direnmiş olsaydı, bu bireysel başvuru veyahut da AYM’nin vermiş olduğu karar boşa çıkacaktı.” şeklinde yorumladı.

Erdoğan 4 Mart'ta ise “Evet ortada bir Anayasa ihlali vardır. Ama Anayasa’yı ihlal eden değilim. Bu Anayasa Mahkemesi’nin karar merciinde olanlardır. Birinci mahkeme Anayasa Mahkemesi’nin kararına uydu. Ama bu işin bittiği anlamına gelmez. Savcı karara itiraz edebilir. İtiraz durumunda, bir üst mahkeme yeni bir süreci başlatabilir.” dedi. Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.