ÇED raporu onaylandı liman inşaatı başlıyor

İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ (İDO), Ambarlı’da Ro-Ro limanı inşa edecek. Ambarlı Ro-Ro limanı projesi ile ilgili ÇED Raporu’nu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunarak onay alan İDO, limanı 3 yıl içinde tamamlamayı planlıyor. Proje kapsamında liman geri hizmet alanı ve karayolu bağlantısı da yapılacak

ÇED raporu onaylandı liman inşaatı başlıyor

 E-5 karayoluna 3 kilometre ve TEM otoyoluna 9 kilometre uzaklıkta bulunan Ambarlı Limanı yolcu taşımacılığının yanı sıra İDO'ya TIR, kamyon ve yük taşımacılığı imkânı da sağlayacak. Ambarlı’da yarım saatte yüklenecek gemiler Topçular’a 2 saatte varacak. Karayolundan ortalama 7 saat süren yaklaşık 300 km’lik mesafenin 2-2,5 saate inecek. İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İDO) Beylikdüzü Ambarlı Lamanı mevkiinde yapmayı planladığı Ro-Ro limanı ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu’nu tamamladı. Liman dolgu ve Ro-Ro projesi ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan ÇED Başvuru Dosyası incelendi. ÇED Raporu’nun uygun bulunması ile birlikte projeye ilişkin ÇED süreci başladı.


Halkın görüşüne açıldı
Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açıldı. Projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla 20 Ağustos 2015 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecek. Liman (Dolgu ve Ro-Ro) Projesi Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası 685 sayfadan oluşuyor. Proje kapsamında, İstanbul Beylikdüzü Ambarlı Limanı Mevkii sınırları içerisinde, 779 ada 1 ve 2 sayılı parseller ve bu parsellerin güneyinde, kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında kalan bir kısım alanda liman yapılmasıyla Ro-Ro Limanı oluşturulması planlanıyor.

Yaşam merkezi olacak
Planlanan liman alanının toplam büyüklüğü 162 bin 373,24 metrekare olacak. Proje kapsamında 1.350 DWT ve üzeri ağırlıktaki deniz araçlarının yanaşabileceği ticari amaçlı liman, iskele, rıhtım ve dolfenler inşa edilecek. Bununla beraber liman geri hizmet alanı ve karayolu bağlantısı da yapılacak. Proje kapsamın da gerçekleştirilecek Ro-Ro taşımacılığı seferlerinde kullanılması planlanan ropax gemileri ortalama; 200 m uzunluğunda, 30 m genişliğinde, 20 deniz mili hızına sahip olup, gemilerde restoran, market, oda, duş, wc, berber, banka ATM’si hizmetler sunulacak. Projede biri 150 m, diğeri 230 m uzunluğunda olmak üzere iki adet yanaşma yeri bulunuyor. 150 m’lik yanaşma yerine 125 m uzunluğunda, 230 m’lik yanaşma yerine 180-200 m uzunluğunda ki gemilerin yanaşacağı düşünülüyor. Bu kapsamında yapılması planlanan limana yaklaşık 40 bin DWT’luk gemiler yanaşabilecek.
Batı tarafı inşaa edilecek
Proje kapsamında yapılacak Ro-Ro limanı; kıyı kenar çizgisinden itibaren Marmara Denizi açığına kadar yaklaşık 545 m uzunluğunda (batı tarafı) inşa edilecek. Dolgunun önünde yapılacak en uç noktadaki genişlik yaklaşık 12 m olacak. İskelenin birinci bölümü yaklaşık 150 m uzunlukta ve ikinci bölümü ise 230 m uzunlukta olacak. Ayrıca dolgu alanı 110 m x 210 m, iskelenin 1. Kısmının 54 m x 96 m, iskele 2. Kısmı 42 m x 150 m, 3. Kısmı ise 12 m x 230 m ebatlarında planlandı.

Proje 3 yılda tamamlanacak
Dolgu alanı ile önünde yapılacak iskele inşa işlemleri için gerekli izinlerin alınmasından sonra projenin inşaatına başlanılarak, 3 yıl içinde tamamlanması ve işletmeye geçilmesi planlanıyor. Limanın, işletme ömrü 49 yıl olarak planlandı. Ro-Ro projesi sayesinde günde 2 bin 500 TIR ya da 3 bin 500 kamyon taşınabilecek. Karayoluyla Gebze'den Eskihisar-Topçular arasında yapılan deniz seferiyle ortalama 6 saat süren yolculuğun Ambarlı-Mudanya arasındaki seferlerle 3 saate düşürülmesi planlanıyor. Yeni çalışmayla 100 km'lik karayolu mesafesinin denize kaydırılması hedefleniyor.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.