CHP'de iki adaylı yarış

Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilen CHP İstanbul 35. Olağan Kongeresi’nin ikinci gününde başkan adaylığı için gerekli olan 64 imzayı Cemal Canpolat ve Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek toplayarak seçimlerde yarıştı.

CHP'de iki adaylı yarış

Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilen CHP İstanbul 35. Olağan Kongeresi’nin ikinci gününde başkan adaylığı için gerekli olan 64 imzayı Cemal Canpolat ve Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek toplayarak seçimlerde yarıştı. Delegelere baskı yapıldığı gerekçesiyle Necdet Saraç adaylıktan çekilirken, Kadir Gökmen Öğüt de verilen süre içerisinde yeterli imzayı bulamadığını belirterek aday olmadı. Her iki adayın da sık sık Atatürk ve Cumhuriyet vurgusu yaptığı konuşmada Canpolat, “Seçimi kazanmamız halinde gericiliğe karşı laik, Atatürkçü ve yönünü sola dönmüş bir İl Başkanı olarak görev yapacağım” dedi. Zeybek de “Mustafa Kemal’in öğretisi, İsmet İnönü’nün dürüstlük ilkesi, Bülent Ecevit’in sevdası ile Türkiye’yi AKP’den kurtaracak düşüncelerimizin yüzde yüz uyuştuğu Kemal Kılıçdaroğlu ile çok güçlü bir partiyiz. Bu ilkelerle İstanbul’dan yola çıkıyoruz” diye konuştu.

CHP İstanbul 35.Olağan Kongresi dün ikinci gününde 2019 raporlarının okunması ile başladı. Raporların sunulmasının ardından adaylıklarını açıklayan, ancak yeteri imzayı toplayamadıkları için geri çekilen Necdet Saraç ve Kadir Gökmen Öğüt’e söz hakkı verildi. 13 İlçe Başkanı’nın destek verdiğini ve örgütün desteği ile aday olduğunu belirten Saraç, “Bugün burada size mavi oy pusulasıyla İstanbul İl Yönetim Kurulu üyelerimizi ve delegasyon adaylarımızı ilan edecektik. CHP’nin bir şirket olmadğını, paralı bir işadamı aramadığını ve siyasi bir il başkanı aradığını söyleyecektik. Ancak İlçe Başkanlarına merkezi ve yerel düzeyde müdahale edilerek bizlere destek veren 13 İlçe Başkanı’nın kararının değiştirilmesi için ciddi bir operasyonla karşı karşıya kaldık. Parti içi kirli oyunlara tavır alamazsak özgür bireyler olamayız. Özgür birey olmayı tercih etmek adına ve siyasi kirliliğe alet olmamak için adaylıktan çekildim. Ancak ne pahasına olursa olsun bu partide solu mutlaka hakim kılacağız” dedi. Kadir Gökmen Öğüt de Türkiye’de laik cumhuriyetin ölüm, kalım mücadelesi verdiğini Can Dündar ve Erdem Gül dahil 28 gazetecinin zindanlarda olduğunu ve Güneydaoğu’da insanların sokağa çıkamaz hale geldiğini söyledi. Çarşaf-blok liste tartışmalarına da değinen Öğüt, “Blok listeyi oylayıp bugün burada çarşaf liste talebini alkışlayanları kendilerini kontrol etmeye çağırıyorum. İki liste üzerinde anlaşıldığını herkes biliyor. Adaylık konusunda cesaretlendim ancak divanın verdiği süre içinde yeterli imzayı toplayamadığım için adaylıktan çekiliyorum” diye konuştu.

Kura ile belirlendi
Adaylıkları netleşen Cemal Canpolat ve Gökan Zeybek konuşmalarını yapmadan önce sahneye çağırılarak delegeleri selamladı. Daha sonra ilk konuşmacının belirlenmesi amacıyla yapılan kura çekiminde Canpolat’ın ismi ilk sırada çıktı. 50 dakika boyunca konuşan Cemal Canpolat, 1994 yılından bu yana İstanbul’un AKP’ye teslim edildiğini belirterek, “Kendi dinamiklerini, sol söylemlerini dışarıda tutan ve kendini sosyalist, sol ve devrimcilerden uzak tutan Kürtlere kucak açmayan anlayışın İstanbul’da iktidar olma şansı kalmamıştır. Dışlanmışlara, ötekileştirilmişlerle temas kuracağız” dedi. İstanbul’da çalışmalara arka yaka diye tabir edilen gecekondu mahallelerinden başlayacaklarını söyleyen Canpolat, “AKP iktidarının son yıllarda yürüttüğü gerici, ırkçı ve faşist baskılara karşı sırça köşklerde oturarak telefonla talimat vererek başkanlık yapamazsınız. Biz arka sokaklardan mücadaleyi başlatarak İstanbul’u AKP’den geri almaya kararlıyız” diye konuştu.

Genel başkana zarar veriyorlar
Adaylığını açıkladıktan sonra parti içinden bir takım kişilerin genel başkan adına aday gösterildiğini söyleyen Cemal Canpolat, özetle şunları söyledi: “Önce genel başkan Oğuz Soydan’ı destekliyor dediler. Genel başkana sordum yok dedi. Sonra Süleyman Çelebi’nin ismi geçti ona da hayır denildi. Hergün genel başkan adına bir isim tarif ettiler. Genel başkanı zora sokmak sizin haddinize değil. Genel başkan bir söz vermişse biz onun arkasında durur destek veririz. Ben aday olduğumu söylediğim zaman yolun açık olsun yanıtını aldım. İstanbul örgütünü yok sayanlar, atama peşinde olanlar bu sorunu çözemezler. Eskiden partide karar verilmeden önce il başkanları partinin en dinamikleri olan gençlere bakardı. Biz partide gençlerin önünü açacağız. Gericilere karşı laik, Mustafa Kemal’in ilerici söylemleri ile başkanlık yürüteceğiz. Kürt kardeşlerimizle birlikte inadına barış diyerek, birlikte yaşayarak zulme karşı çıkacağız. Örgütün istemlerini genel merkezine aktaran bir il yönetimi gerçekleştireceğiz. Tüm Belediye Başkanları İl Örgütünün emrinde olacak. Biz çarıkları giyerek Gandhi gibi sokak sokak gezeceğiz. Bu parti Gezi’de canlarını vermekten çekinmeyen Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Hasan Ferit Gedik, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım ve Berkin Elvan’ın yoldaşlarının partisidir. Gezi’de yarım kalanı tamamlamak için adayım.”

Benim kavgam AKP’li belediyelerle
Cemal Canpolat’ın ardından kürsüye çıkan Gökan Zeybek ise tam 1 saat 5 dakika boyunca konuştu. İstanbul’un mevcut haliyle yönetilmesinin mümkün olmadığını söyleyen Zeybek, ilçe başkanlıklarının güçlendirildiği bir yapılanma vaat ettiğini ve İstanbul’un 3-4 ay içinde uygulamalı planını delegelerin onayına sunacağını belirtti. Kavgasının yolsuzluk ve haksızlığa neden olan 25 AKP’li belediye ile olduğunu kaydeden Zeybek, “CHP’li belediyelirin projelerinin İBB’deki komisyonlardan nasıl döndüğünü biliyorum. Benim kavgam bu yolsuzluğa batmış AKP’li belediyeler ile olacak. CHP politikalarının uygulanması için İstanbul’u kazanmak olmazsa olmazımız olacak. Türkiye devletin şirketleri ile yönetilerek parti devleti haline dönüşüyor. Bir ülkede basın susturulmuşsa, sandikalar etkisizleştirilip sarı sendikalar tarafından yönetiliyorsa bu ülkenin umudu Mustafa Kemal Atatürk’ün CHP’sidir. Meseleye soldan bakmak söylemlerle değil, yapılacak projelerle olur” dedi. Canpolat’ın üzeri kapalı olarak kendisini genel merkezin işaret ettiği yönündeki iddialarına da sert tepki gösteren Gökan Zeybek, “30 yıl boyunca partimin dışında hiçbir partiye oy vermedim, zik zak çizmedim. İktidarların, bakanların, hükümetlerin masalarından köşelerinden geçmedim. 30 yıl boyunca kesintisiz olarak siyasetin içinde yer alarak örgütümüzün desteği ile çıktım. Tertemiz bir geçmiş ve onurla CHP’ye hizmet için geliyorum” ifadelerini kullandı.

Tahir Elçi bu ülkenin kahramanı
Kahraman olmak için hiç bir şeye ihtiyaç olmadığını belirten Zeybek, “Kahraman olmak için hiç bir şey yapmak gerekmiyor. Tarih sizi kahraman yapacaksa geliyor ve buluyor. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi katledildi. Elçi Türkiye’nin kahramanıdır. Bu yıl üç defa Diyarbakır’a gittim. Oradaki kadınlar ‘Bizi dinleyin, barışı getirin’ dediler. Ben de İl Başkanı olursam ilk Diyarbakır’a gideceğim” dedi. Gezi şehitlerine sahip çıkmanın insanlığın dünyaya karşı bir borcu olduğunu vurgulayan Zeybek, özetle şunları söyledi:

“Berkin’e de, Mehmet Ayvalıtaş’a da, Abdullah Cömert’e de sahip çıkmak sadece benim değil, bu milletin, insanlığın dünyaya bir borcudur. Ne Atatürk Kültür Merkezi’ni, ne Atatürk heykelinden ne de Gezi’den vazgeçeriz. Oraya çivi çakanın, kışla dikenin alnının ortasına kışlayı dikeriz. Mustafa Kemal’in öğretisi, İsmet İnönü’nün dürüstlük ilkesi, Bülent Ecevit’in halk sevdası ile Türkiye’yi AKP’den kurtaracak süreçteki düşüncelerimizin yüzde yüz uyuştuğu Kemal Kılıçdaroğlu ile çok güçlü bir partiyiz. Sandalyelerin havada uçuştuğu bir kongre yaşamaktansa iddialarımdan vazgeçerim. Bizim kavgamız AKP ile. Bu ülkeyi diktatörce yönetmeye çalışanları al aşağı etmek için yeni önderlere ihtiyaç yok. Bizim Denizlerimiz, Mahirlerimiz, İbolarımız, Hüseyinlerimiz, Yusuflarımız var. Bu halk kahramanlarını bulmakta zorlanmaz. Ülkeyi AKP’den kurtarmak için Kemal Kılıçdaroğlu’muz var. Mustafa Kemal çizgisiyle bu ülkeyi AKP zulmünden kurtaracağız.”

Kongreden notlar
- Bazı kadınlar, destekledikleri adaylar için yaptıkları besteleri tribünde dolaşarak yandaşlarına ezberletmeye çalıştı.

- Salonda “Gezi şehitleri ölümsüzdür”, “Doğu’da sabah olmadan, batıda güneş doğmaz”, “Kadınız, örgütlüyüz, güçlüyüz” ve “Taşeron sistemine son” yazılı pankartların asılı olduğu görüldü.

-Delegeler için salonun ortasında ayrılan koltukların üzerine adayların broşürleri bırakıldı.

- Kongrede güvenlik konusunda büyük bır aksaklık yaşandığı gözlenirken, salona girenlerin herhangi bir arama noktasından geçirilmemesi dikkat çekti.

-İl Başkanlığı’nın raporunun okunmaya başladığı saatlerde kurultay salonunun büyük oranda boş olduğu görüldü.

- Divan Başkanı Ercan Karakaş, listelerde yüzde 33 kadın ve yüzde 10 genç kotasına dikkat edileceği konusunda uyarıda bulunarak, tüzüğe uyulmaması halinde seçimlerin geçersiz olacağını söyledi.

- İlk günde oylama yapılmasına karşı sık sık çarşaf listesi olması yönünde çağrılar yapıldı.  

- Konuşmaların ardından listeler okundu. İtirazların ardından yapılan düzeltmeler sonucunda Gökan Zeybek beyaz pusula ile Cemal Canpolat ise açık sarı pusula ile seçime katıldı.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.