Davutoğlu'ndan baraj talimatı

Yenikapı’da gerçekleştirilen «Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses» mitinginde vatandaşlarla buluşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, önemli mesajlar verdi. Vatandaşların «Meclis’te PKK istemiyoruz» sloganlarına kayıtsız kalmayan Davutoğlu, «O zaman 1 Kasım’da çok çalışacaksınız, bunları baraj altına bırakacaksınız» dedi.

Davutoğlu'ndan baraj talimatı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yenikapı'da gerçekleştirilen “Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Sesmitinginde konuştu. Davutoğlu, PKK'nın Gezi olaylarıyla birlikte çekilmeyi bıraktığını ve 7 Haziran'dan sonra yönetim boşluğu olduğunu düşünerek terör eylemlerine başladığını söyledi. Davutoğlu, “Meclis'te PKK istemiyoruz sloganı” üzerine, “O zaman 1 Kasım’da çok çalışacaksınız, bunları baraj altına bırakacaksınız. Ve Melis’te yeniden birliğin sembolü olan AK Parti’yi tek başına iktidara getireceksiniz” diye konuştu.

Ne muhteşem manzara
Mitingin muhteşem bir atmosfere sahne olduğunu belirten Davutoğlu, “Ne güzel bir ifade, “milyonlarca nefes” şimdi karşımda bir al bayrak bahçesi kurmuş olan her bir kardeşimin nefesini nefesimde, yüreğini yüreğimde hissediyorum. Bu ne muhteşem bir manzara… Bu ne güzel bayrak, bu güzel millet, bu ne güzel kardeşlik. Allah aşkına hangi milletin böyle asil bir bayrağı, böyle tek bir yürek gibi çarpan kardeşleri fertleri var? Allah sizden razı olsun” dedi.

Şehitlerin nefesi var
Vatandaşların gösterdiği ilgiye teşekkür eden Başbakan, şehitlerin nefesinin de kendilerinin yanında olduğunu vurguladı. Davutoğlu, “Sadece Yenikapı meydanındaki milyonlarca nefes değil, Türkiye’nin her bir köşesindeki 78 milyon nefes bugün aynı ritimle çarpıyor. Birlik, birlik, kardeşlik. Sanmayın ki burada sadece Yenikapı’da buluşanlar var. burada ilahi kelamın ölmez dediği şehitlerin nefesi var. Burada son nefesinde kelime-i şehadet getirerek hakka yürüyen Mehmetçiğin son nefesi var, son emaneti var” şeklinde konuştu.

Irkçılık ayaklar altındadır
Kürt meselesi konusunda AK Parti'nin 2002 yılında bu yana yaptıklarını da anlatan Davutoğlu, her fırsatta ırkçılığı ayaklar altına aldıklarına dikkat çekerek, “2002’de AK Parti iktidara geldiğinde OHAL vardı kaldırdık. O yıllarda kürtçe şarkı türkü dahi yasaktı, yasakları kaldırdık. Yaylalar, mezralar Anadolu insanına kapatılmıştı. Hepsini açtık. Yaylalarda halaylar türküler söylenmeye başlandı. Kürtçe yayın yapan TRT Şeş’i kurduk. Çünkü bizim inancımızla ırkçılığın her türlüsü ayaklarımızın altındadır. Hiçbir ırkçılığa hiçbir ayrımcılığa izin vermedik” ifadelerini kullandı.

PKK Gezi'den sonra başladı!
Birçok kez barış çağrısı yapmalarına rağmen silahlı grupların Türkiye'yi terk etmediğini ve Gezi Olayları sonrası provokasyonların arttığını da iddia eden Davutoğlu, “Dış odaklar, kardeşi kardeşe kırdırmak isteyen odaklar Gezi provokasyonlarını başlattı. Çekilmeye başlayan gruplar, bunu bıraktılar. Daha sonra 17-25 Aralık kumpası kuruldu. Hedef açıktı. Milletin birliğini beraberliğini yok etmek. Buna rağmen biz çözüm süreci için gerekli yasal düzenlemeleri yaptık” dedi.

Yerle bir ettik!
PKK ve IŞİD'e karşı verilen mücadelelerden de söz eden Başbakan Davutoğlu, terör örgütlerinin kararlılıkla üstlerine gideceklerini belirterek, “Üç ayaklı bir operasyonla, önce DEAŞ mevzilerine karşı, yerle bir ettik. Sonra Ceylanpınar’da polisimizi şehit etme talimatı veren Kandil’i ve çevresindeki bütün kampları yerle bir ettik etmeye de kararlıyız. Buradan söylüyorum, sesleniyorum. Hiç kimse bizim rehavete kapılacağımızı yada milletimizi tehdit eden bu terör odaklarına karşı işi yavaşlatacağımızı düşünmesin. Bu mücadeleyi sonuna kadar silahlar bırakılana kadar sürdürmeye kararlıyız” şeklinde konuştu.

Yan gözle bakan mankurttur!
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ardından konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da sert mesajlar verdi. “Bayrağa yan gözle bakanlar mankurttur” diyen Erdoğan, “Kim ki bu bayrağa yan gözle bakıyorsa, indirmeye, yakmaya çalışıyorsa işte o bu vatanla da bu milletle de bağı kalmamış olan köksüz, ruhsuz, aşksız, sevgisiz bir mankurttur. Açık söylüyorum bugün milletimizin karşısında kim varsa dün Malazgirt’te de onlar vardı. Dün Kılıçarslan’ın Selahaddin Eyyübi’nin karşısında da onlar vardır. Dün Çanakkale’de de Kurtuluş Savaşı’nda da onlar vardı. Zaman değişti, isimler değişti, yöntemler değişti. Ama araç hiçbir zaman değişmedi. Amaç her zaman bize bu coğrafyayı yar etmemek. Birliğimizi beraberliğimizi kardeşliğimizi bozmak bu kutlu yoldaki mücadelemizi başarısızlığa uğratmaktır. Hamdolsun gayelerine ulaşamadılar. Bizi yaktıklarını, yıktıklarını sandıkları her dönemde adeta küllerimizden yeniden doğarak emanetçisi olduğumuz o kutlu sancağı hep yükseltmeyi başardık” dedi.

Türkiye'de etnik değil terör sorunu olduğunu da vurgulayan Cumhurbaşkanı, “Benim ülkemde etnik sorun değil terör sorunu vardır. Bizim mücadelemizde herhangi bir etnik gruba değil, terör örgütüne karşıdır. Ona destek verenlere karşıdır. Nitekim gerek terör örgütünün içinde, gerekse onların güdümündeki diğer kuruluşlarda her etnik kökendeki kişiye rastlamak mümkündür” ifadelerini kullandı.

CİHAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.