Davutoğlu ve Merkel ortak basın toplantısı düzenledi

davutoğlu, merkel, ortak basın toplantısı, çankaya köşkü, haber, haberleri

Davutoğlu ve Merkel ortak basın toplantısı düzenlediBaşbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

Görüşmelerde ikili ilişkileri ele aldık. İlişkilerimiz iyi bir şekilde devam ediyor. Asıl mesele ise mülteci sorunudur. Rusya, bombardımanla svil kayıplara yol açıyor. Halep fiilen bir kuşatma altına alınmaya çalışılıyor. Bu durumlardam hem Türkiye hem de Avrupa birlikte etkileniyor. Sınırımızda 30 bin Suriyeli birikmiş durumda.

10 maddelik yol planı
Kimse Türkiye'den mülteci sorununu tek başına yüklenmesini beklemesin. Sorun Avrupa ve dünyanın sorunudur. Angela Merkel, mülteci sorununda çok duyarlı davranmıştır. Avrupa ile mülteci konusunda 10 maddede oluşturduğumuz bir yol planı var. Halep'e yönelik bu saldırıların sonlandırılması hepimizin gayesidir. Sayın Şansölye, sınırda bulunan mültecilere yardım etmek için gereken adımların atılacağını söyledi. Son günlerde sahte can yeleği ve bot satan insafsız insanlar ve işletmelere yönelik operasyonlar yaptık ve seri bir şekilde devam edecek.

Yunanistan'la işbirliği

Suriyeli mültecilere yardım etmek için hazırlanan 3 milyar euroluk paranın kullanılması için projelerimizi Avrupa Birliği'ne ileteceğiz. Türkiye Göç İdaresi Başkanımız, Yunanistan'a gidecek ve atılacak adımlar kararlaştırılacak.

Merkel: İnsan kaçakçılığına karşı işbirliği yapacağız

AB ile Türkiye arasında eylem planı konusunda çalışmalar yaptık. Çok başarılı bir konferans geçirdik. Suriyeli göçmenleri değil Türkiye ve diğer ülkelerdeki insanlar içinde yardım etme kararı aldık. Binlerce insan acı içinde kıvranıyor. BM'nin bildirgesini Rusya da kabul etmiştir. Sivil toplumların bütün operasyonların durduracağına imza atılmıştır. İnsani yardım konusunda doğrudan yardım yapma konusunda mutabık kalınmıştır. Türkiye ile Suriye sınırının arasındaki olaylara baktığımızda insanların zor durumda olduklarını görüyoruz. Mültecilerin yeni kamplarda da beslenmelerine yardımcı olunacaktır. Türkiye ile Yunanistan arasında yasa dışı göç yaşanmaktadır. Eylem planında bu konuyu da ele aldık. Özellikle yasa dışı sınır geçişleri konusunda Türk emniyet güçleri ile Avrupalı emniyet güçleri işbirliği yapacaktır. İşbirliği sonucunda bu işi yapan çeteler ortaya çıkarılacaktır. Türk sahil kuvvetlerini ne şekilde destekleyebiliriz, nasıl bir işbirliği yapılabilir. Ortamı biraz daha düzeltebilir miyiz diye konuştuk. Özellikle denizlerdeki izleme işlerinin biraz daha geliştirilmesi konusunda Türk sahil kuvvetlerinin desteklenmesi lazım. Mültecilerin yeniden evlerine dönme konusunu mevcut.

Göç için bir kontenjan belirleyeceğiz

Göç için bir kontenjan belirleyeceğiz. Ortak görev çerçevesinde 3 milyarlık ödeme sözkonusu olacaktır. Bu konuda hızlı sonuçları beklediğimizi dile getirdim. Tabii ki çocuklar okula gitmek zorunda. Paranın bir an önce akmasını sağlamak istiyoruz. Gerekli olduğu yerlerde Türkiye-Yunanistan arasındaki geri kabul anlaşmasını da desteklemek istiyoruz. Çok önemli bir gün.

Yasal göçe imkan vermek istiyoruz

Merkel: Yasal göçe imkan vermek istiyoruz. Bu tabii ki bütün göçleri kabul edeceğimiz anlamına gelmiyor. Şu anda insan kaçakçılığı tüccarları var. Bu insanlar yüzünden insanlar hayatını kaybediyor. Ama bunun karşısında bizim için organize edilmesi gerekiyor. İlk proje için görünür bir şeyler yapılması gerekiyor. Suriye'den gelen çocuğu düşünün. Türk okuluna gittiğini düşünün. Buralarda 3 milyar Euro destek olacaktır.

AB-Türkiye arasındaki eylem planı aslında Türkiye'yi yalnız bırakmama adına atılan bir adımdır. Ortak bir sorumluluk sözkonusudur. AB ile Türkiye arasında insani yardım konusunda, insan kaçakçıları ve çetelerin davranışına göre hareket edemeyiz. Mültecilerin insan kaçakçılarına harcadığı paraları başka yerlerde kullanabilirler. Avrupa Birliği'nde gönüllü olan ülkeler var onlar da bazı adımlar atacaktır. Artık ortak sorumluluk taşıyoruz.    
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.