Dönüşümde Suriyeli kiracı krizi

Bağcılar Albayrak Sitesi'nde dönüşüm krizi yaşanıyor. 209 sakininin tamam dediği ve kira yardımı aldığı sitenin tamamında anlaşma sağlanamadığı için dönüşüm başlamadı. Dün doğalgazı kesmek için gelen ekipler site sakinlerinin tepkisiyle karşılaştı. Vatandaşlar, Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı'nın sadece KİPTAŞ'a vermek istediğini iddia etti. Belediye'den yapılan açıklamada ise boşaltılan dairelerin Suriyeli ailelere kiraya verildiği bu nedenle dönüşüme engel olunduğu ifade edildi

Dönüşümde  Suriyeli kiracı krizi

 Bakanlar Kurulu kararı ile riskli alan ilan edilen 716 dairelik Albayrak Sitesi'nin doğalgazı kesilmek istenince site sakinleri sokağa döküldü. Vatandaşların tepkisi üzerine doğalgaz yeniden bağlanırken; site sakinleri yaşananlardan ötürü Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı'yı suçladı. Çağrıcı'nın sitenin kentsel dönüşümünü KİPTAŞ'tan başka bir yere vermek istemediğini söyleyen vatandaşlar, dönüşüme karşı olmadıklarını ancak kendilerine sunulan şartların yeterli olmadığını ifade etti. 


Çağırıcı illaki KİPTAŞ diyor
KİPTAŞ'ın dönüşüm için daire başı 50 bin TL istediğini söyleyen Hüseyin Gümüş, başka firmaların 25 bin lira istemesine rağmen belediyenin kabul etmediğini ileri sürdü. Sitede bulunan 150 kişinin emekli olduğunu ve bin TL’ye yaşamlarını devam ettirdiklerini dile getiren Gümüş, “Eğer bu rakamlar istenirse, o 150 kişi burada olamayacak. 1 milyar maaş alan adam nasıl 1 milyarı ödeyebilsin? Neyle geçinsin, neyle yaşayacak” dedi. 

Anlaşma, sözleşme yok
Gümüş, “Elektrik, doğalgaz, su savaş anında bile kesilemez. Evrensel yaşam hakkımız bizim. Tehdit ederek bir kısım arkadaşlarımız evlerinden çıkardılar. Kira yardımı yapıyorlar. Bu yardımı da belediye kendi cebinden ödüyor. Bir anlaşma yok, sözleşme yok. Anlaşma sözleşme olmadan belediye başkanı nereden ödüyor bu parayı? Bizim üstümüzden kimse rantlaşmasın. Yıkama karşı değiliz, hiçbir anlaşma sözleşme yok. İnsanları çil yavrusu gibi dağıttılar. Biz suçlu muyuz? Bizim elektrik suyumuzu geliyor, sabah kahvaltı yapacağız doğalgazı açtık yok. Ödenen elektrik, su kesilemez” diye konuştu. 

Üçte iki çoğunluk yok
Murat Zararsız ise herhangi bir anlaşma olmadan insanların evinin boşaltıldığını ileri sürdü. Hukuken üçte ikilik çoğunluğu boşaltmadan doğalgaz ve elektriğini kesmeye yetkisi olmadığını dile getiren Zararsız, buna rağmen her şeyi yaptıklarını, hükümet ve Büyükşehir Belediyesinin kendilerine destek olmadığını sözlerine ekledi. 
Belediye: 

Provoke ediliyor
Konuyla ilgili Bağcılar Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise ilçede riskli alan olarak ilan edilen beş bölgeden birinde yer alan Albayraklar Sitesi'nde kentsel dönüşüm çalışmalarının yanlış lanse edilerek engellenmek istendiği iddia edildi.
716 daireden oluşan sitede 367 kişinin ön protokol imzalayarak dairesini boşalttığı ve diğerleri ile ilgili işlemlerin devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, “Bilindiği gibi kredi kullanmak isteyen vatandaşlara 0.40 faiz indirimi yapılırken kredi kullanmayan vatandaşlara aylık 735 TL olarak 36 ay kira yardımı yapılmaktadır. Albayraklar Sitesi'nde 224 daire sahibi kira başvurusu yapmış olup, bunlardan 209’una kira yardımı yapılmaktadır. Planlama sürecinin tamamlanmasının ardından riskli yapıların tahliye edilerek yeniden inşaası aşamasına gelinmiştir. Bu yapıların insandan ve eşyadan tahliye edilmesi için 6306 Sayılı Kanunun 5. maddesi ile Uygulama Yönetmeliğinin 8. maddesinin gereği olarak herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmaması için 30 gün içerisinde elektrik, su ve doğalgazı kesilerek binaların boşaltılması gerekmektedir. Kendilerine tebligat yapılmıştır. Dün de ilgili kurum yetkililerinin tesisat kapama işlemini yapmak üzere gelmelerine karşın, Albayraklar Sitesi’nde dairesini boşaltmayan bir grup, yetkililere engel olmuşlardır” denildi.

209 kişi mağdur olacak
“11 aydır kira yardımı alan 209 kişi bu engellemeler nedeniyle kira yardımı süresi olan 36 ayın dolması neticesinde ciddi bir mağduriyet yaşayacaktır” denilen açıklamada “Boşaltılmış dairelerin bir kısmının da Suriyeli mültecilere kiralandığı tespit edilmiştir. Hal böyle iken Bağcılar’da istikrarlı bir şekilde yürütülmekte olan Kentsel Dönüşüm çalışmalarımız art niyetli kişilerce provoke edilmektedir. İyi niyetle yürütülen ve doğal afetlere karşı insanımızı güvence altına alacak sağlam konutlara kavuşturacak kentsel dönüşüm hamlesi engellenmeye çalışılmaktadır” ifadesi kullanıldı. 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.