Eğitim şart!

Göç ve Kenet Araştırmaları Merkezi (BAUMUS), mülteci duruma düşen Suriyeli çocukların ciddi bir eğitim sorunu ile karşı karşıya olduğunu açıkladı. Sayıları yüz binlerle ifade edilen Suriyeli çocukların eğitimsiz büyümesinin gelecek adına büyük bir tehlike arzettiği dile getirildi

Eğitim şart!

 BAUMUS ile Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen ‘Suriyeli Mülteciler’ isimli İstanbul Zirvesi, Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş kampüsünde yapıldı. Yerli ve yabancı davetlilerin katıldığı konferansta, mülteci duruma düşen Suriyeli çocukların ciddi bir eğitim sorunu ile karşı karşıya olduğuna işaret edildi. Sayıları yüz binlerle ifade edilen çocukların eğitimsiz büyümesinin gelecek adına büyük bir sorun ve tehlike arz ettiği dile getirilen zirvede, Suriye’de devam eden iç savaştan kaçarak mülteci durumuna düşen Suriyelilerin büyük kısmının kamplar dışında kentlerde farklı şartlarda yaşadığına dikkat çekildi. Toplantıda bir sunum yapan Çocuk Gelişimi ve Eğitimcileri Derneği Başkanı Dr. Nurper Ülküer, Türkiye’de 2 milyon 700 bin dolayında mülteci olduğunu ve bunların onda birinin kamp dışında yaşadığına dikkat çekti. Suriyeli mülteciler arasında doğum oranın yüksekliğine de dikkat çeken Ülküer, 0-8 yaş arası 700 bin dolayında çocuk olduğunu, ve bunların çok farklı mekanlarda hayat mücadelesi verdiğini belirtti. Ülküer, özellikle 0-6 yaş arası çocukların daha çok bakıma ihtiyaç duyduğu ve bu konuda gerek devlet gerekse sivil toplum kuruluşları nezdinde entegre hizmet sunulması gerektiğini vurguladı.

60 milyon mülteci var
Toplantıda ‘Suriyeli mülteci çocukların eğitim ve ruh sağlığı ihtiyaçları’ temalı bir sunum yapan New York Üniversitesi’nden Dr. Selçuk Şirin ise dünyada her 3 dakikada bir insanın yer değiştirdiğini ve 60 milyon dolayında mülteci yaşadığını belirti. Dr. Şirin bu rakamın şimdiye dek kaydedilen en yüksek rakam olduğunu kaydetti. Dr. Şirin, yaptıkları araştırmada görüştükleri Suriyelilerden yüzde 79’nda ailesinden birinin öldüğünü, yüzde 60’ının şiddete şahit olduğunu, yüzde 40’ının ise bizzat aile olarak saldırıya maruz kaldıklarını dile getirdi. Suriye’nin savaştan önce çocukları en iyi okutan ülke iken bu rakamın şu anda yüzde 50’ dolayına gerilediğini belirten Şirin, Türkiye’deki Suriyeli çocukların yüzde 30’unu okula gidebildiğini ve BAU girişimiyle 300 bin çocuğa ‘BAU TürkMer’ merkezlerinde Türkçe eğitim verilmesinin hedeflendiğini söyledi. Karşı karşıya kaldıkları tablonun bir Pakistanlılaşma olduğuna işaret eden Şirin, kayıp kuşak olarak nitelendirdiği Suriyeli çocuklara Türk çocuklardan daha çok iyi bir eğitim verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
700 bin mülteci var
Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Dr. Şirin, “Türkiye’de yaklaşım 2 milyon 700 bin Suriyeli mülteci bulunuyor. Bunlardan yarısından fazlası okul çağındaki çocuklar. Nereden baksanız bir buçuk milyon çocuktan söz ediyoruz. Bu çocuklardan yüzde 90’ına yakını şu anda okula gidemiyor. Eğer biz Türkiye olarak ‘yarın orada savaş bitecek onlar da geri gidecek’ diyorsak yanılıyoruz.” dedi. Dünya genelinde mültecilerin gittiği ülkede 17 yıl yaşadığına işaret eden Şirin şunları söyledi: “Karşımızda travma yaşamış ama eğitimli olmayan bir kuşak var. Biz Türkiye olarak bu kuşağı eğitemesek bunlara daha olumlu bir gelecek sunamasak bu çocuklar büyüdüklerinde terör örgütlerinin suç örgütlerinin, mafyanın, fuhuşum, uyuşturucunun kucağına itileceklerdir...Biz çocuklarımızdan daha çok bu gelen Suriyeli çocuklara eğitim sunmak zorundayız. Biz çocuklarımızdan daha iyi bir sağlık hizmeti sunmak zorundayız. Çünkü çocuklarımızın evi var, ailesi var.”

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.