Ehliyet sınavı sonuçları açıklandı mı? 12 Aralık Ehliyet sınav sonuçları

Milli Eğitim Bakanlığı'nın her yılın belirli dönemlerinde gerçekleştirdiği ehliyet sınavlarında son sınav 12 Aralık 2015 Cumartesi günü yapılmıştı. Aradan geçen on günün ardından sürücü adaylarını heyecan dolu bir bekleyiş kapladı. Herkes sınavların açıklanacağı saati merakla beklerken puanlarını da hesaplamaya başladı. Peki 12 Aralık 2015 Cumartesi günü yapılan ehliyet sınavının sonuçları açıklandı mı? 12 Aralık 2015 Cumartesi Ehliyet Sınavı sonucunu nasıl öğrenilir? 12 Aralık 2015 Cumartesi gerçekleşen ehliyet sınavının soru ve cevapları nasıldı? İşte tüm bu sorular ve daha fazlası haberimizde.

Ehliyet sınavı sonuçları açıklandı mı? 12 Aralık Ehliyet sınav sonuçları

Milli Eğitim Bakanlığı'nın her yılın belirli dönemlerinde gerçekleştirdiği ehliyet sınavlarında son sınav 12 Aralık 2015 Cumartesi günü yapılmıştı. Aradan geçen on günün ardından sürücü adaylarını heyecan dolu bir bekleyiş kapladı. Herkes sınavların açıklanacağı saati merakla beklerken puanlarını da hesaplamaya başladı. Peki 12 Aralık 2015 Cumartesi günü yapılan ehliyet sınavının sonuçları açıklandı mı? 12 Aralık 2015 Cumartesi Ehliyet Sınavı sonucunu nasıl öğrenilir? 12 Aralık 2015 Cumartesi gerçekleşen ehliyet sınavının soru ve cevapları nasıldı? İşte tüm bu sorular ve daha fazlası haberimizde.

Trafiğe adım atmak isteyen herkesin mutlaka alması gereken en temel evrak veya belge ehliyettir. Ehliyet sizin araç kullanmanızı yasal yollarla kanıtlayan ve resmi belge yerine geçen bir kimlik kartıdır. Sıfır kilometre olmasa da bugün bir çok insan kredi veya kredi kartı taksidiyle araç sahibi olmanın yollarını arıyor. Her geçen gün artan araç ve insan trafiğinde olmazsa olmaz kural ehliyettir. Özellikle sabah mesai başlangıcı ve akşam üzeri mesai bitimlerine denk gelen saatlerde özellikle İstanbul başta olmak üzere yaşanan trafik ülkemiz için büyük bir sorun haline geldi. Sürücülerin bu ortamlara ayak uydurmak, kazalara mahal vermemek ve huzurlu bir şekilde araçlarını kullanabilmeleri için en zorunlu yol ehliyetin alınmasıdır. Peki ehliyet nasıl alınır? Ehliyeti kimler alabilir? Ehliyet kaç yaşında alınır? Ehliyeti kimler alamaz?Ehliyet almak isteyen okuyucularımız için ehliyet alma şartlarını araştırdık. İşte ehliyet almak için gerekli şartlar:
Sürücü belgesi almak isteyen ve gerekli belgeleri tamamlayan adaylar, motorlu taşıtlar sürücü kurs müdürlüklerine kayıt yaptıracaktır. Kayıt şartları aşağıda belirtilmiştir.

Ehliyet Sınavı Başvuru Şartları

a. A1, A2, F ve H sınıfı sürücü kursları için 17 (on yedi) yaşını bitirmiş olmak.
b. B ve G sınıfları için 18 (on sekiz) yaşını bitirmiş olmak.
c. C, D ve E sınıfları için 22 (yirmi iki) yaşını bitirmiş olmak (sürücü eğitimi veren yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlarda bu şartı aranmaz).
d. A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sınıfı için en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmak.
e. Resmi veya özel sağlık kuruluşlarından “Sürücü Olur Raporu” almış olmak.
f. “Sabıka kaydının olmadığına dair” dilekçeyi kurs müdürlüğüne vermek.
g. “Sürücü Olur Raporu”nu MTSAS uygulama takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süresi içinde MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.
h. Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olmak.
ı. Son 3 (üç) ay içinde cepheden çekilmiş dört adet renkli vesikalık fotoğrafını MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.
i. Nüfus cüzdanı fotokopisini MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.

 
Yabancı uyruklu adaylardan;
a. Pasaportun noter tasdikli Türkçe tercümesi,
b. Öğrenim vizesinin bulunması veya Türkiye’de kalma süresinin iki aydan az olmadığını belgelesi,
c. Öğrenim belgesinin noter tasdikli Türkçe tercümesi,
d. “Sürücü Olur Raporu” nu MTSAS takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süresi içinde MTSK Müdürlüğüne teslim etmesi,
e. Son 3 (üç) ay içinde cepheden çekilmiş dört adet vesikalık fotoğrafını MTSK Müdürlüğüne teslim etmesi, istenmektedir.

SINAV BAŞVURU ŞARTLARI

a. Sınav ücretini MTSAS takviminde belirtilen süre içerisinde yatırmak.
b. Sınav tarihine kadar MTSK’ya devam ederek, teorik ve uygulamalı eğitimleri tamamlamak.

 
SINAV BAŞVURU ÜCRETİ ve BANKA İŞLEMLERİ
- Aday, 2013 yılı ve/veya her sınav dönemi için ayrı-ayrı olmak üzere 50.00 TL KDV dahil MTSAS sınav ücretini (bu bedel her yıl için aday sayısı, sınav merkezi sayısı, soru sayısı, baskı giderleri ve sınav organizasyon verileri dikkate alınmak suretiyle yeniden belirlenecektir.) T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile kendi T.C kimlik numarasına göre MTSAS takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süresi içerisinde yatıracaktır.
- Banka dekontunda adayın adı, soyadı, T.C. kimlik numarası ve sınavın adı bulunacaktır. Aday, banka dekontunu MTSAS uygulama takviminde belirtilen başvuru süresi içinde MTSK müdürlüğüne teslim edecektir.
- T.C. kimlik numarası yanlış ise sorumluluk adayın olacaktır.
- MTSAS takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süreleri değiştirilmez ya da uzatılmaz.


Ehliyet sınav sonucu sorgulama işlemi sayesinde sınav sonucunuzu öğrenebildiğiniz gibi ikinci aşamaya geçip geçmediğinizi de öğrenebilirsiniz. Ehliyet sınav sonucunu sorgulama işlemi günümüzde kolaylıkla yapılabilmektedir. Ehliyet sınav sonucu sorgulama işlemi Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesinden yapılmaktadır. Yazımızın devamında sizlere ehliyet sınav sonucu sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı resimlerle anlatacağız. Sizlerle paylaşacağımız adımları takip ederek ehliyet sınav sonucu sorgulama işleminizi başarıyla tamamlayabilirsiniz.

- Ehliyet sınav sonucu sorgulama işlemi için ilk olarak yazımızın sonunda sizlerle paylaşacağımız bağlantı adresine tıklamalısınız.
- Karşınıza gelen sayfa da bulunan listeden sizin girmiş olduğunuz tarihe uygun olan seçeneği seçmelisiniz. Ayrıca bu listeden istediğiniz tarihin sınav sorularına ulaşabilirsiniz. Sadece istediğiniz tarihin sınav sorularını içeren seçeneğe tıklamanız yeterli olacaktır.

Ehliyet sınav sonuçları ekranı

Ehliyet sınav sonucu sorgulama işleminiz için tıkladığınız seçenekten sonra karşınıza bir ekran gelecektir. Bu ekranda bulunan kutucuklardan ilkine T.C. kimlik numaranızı yazmalısınız. İkinci kutucuğa ise sizlere verilen güvenlik kodunu yazmalısınız.

ehliyet sınav sonuçları ekranı

- Bütün bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde yazdıktan sonra ise “Tamam” butonuna basmalısınız.

Ehliyet sınav sonuçları ekranı

- Bütün bu adımları tamamladıktan sonra ise Ehliyet sınav sonucu sorgulama işleminizi başarıyla tamamlamış bulunmaktasınız.


Her yıl binlerce sürücü adayının almak adına çaba gösterdiği ve resmi evrak olarak sunulabilen ehliyet için yapılan sınavların sonuncusu 12 Aralık 2015 Cumartesi günü gerçekleşmişti.

12 ARALIK 2015 EHLİYET SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN
12 ARALIK 2015 EHLİYET SINAV SONU VE CEVAPLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.