Erdoğan, 13. İslam Zirvesi'nde konuştu: Kadın konferansı oluşturulmasını teklif ediyorum

"İslam barış, sulh dinidir. Peygamberimiz barış elçisidir."

Erdoğan, 13. İslam Zirvesi'nde konuştu: Kadın konferansı oluşturulmasını teklif ediyorum

Konuşmadan satır başları şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Liderler Zirvesi'nde konuştu. Konuşmasında Batılı ülkelerin terör örgütleri arasında ayrımcılık yaptığının altını çizen Erdoğan, İstanbul'da Kadın Konferansı oluşturulmasını teklif etti.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle; 

Bismillahirrahmanirrahim. Sizleri en kalbi duygularımla saygıyla muhabbetle selamlıyorum. Esselamu Aleyküm ve Rahmatullahi ve Berekatuhu. Türkiye'ye ve İstanbul'umuza hoş geldiniz.

Öncelikle 12. İİT dönem başkanı Mısır'a çabaları için teşekkür ediyorum. Zirve toplantımızın temasını oluşturan adalet ve barış kavramlarının içini doldurmakta acele etmeliyiz. Dünyanın dört bir yanından mağdurların, mazlumların çığlıkları yükseliyor. Maalesef bu çığlıkların ve görüntülerin kahir ekseriyeti Müslümanlara aittir. İslam dünyası yüzünü İstanbul’a dönerek, buradan çıkacak güzel haberlere kulak verdiğini görüyorum, buna inanıyorum.
Filistin davası hala en önemli konu olarak görülüyor. Barış sürecini devam ettirme konusunda çalışmamız önemli.

İİT üyesi ülkelerde sözde İslamcılar tarafından yapılan saldırılarda 2016'da 510 kişinin hayatını kaybettiği ortada.  Aramızda çıkabilecek her türlü anlaşmazlık kurumumuza zarar verebilir. Kuruluş şartı bizlere dayanışma ön görmekte. Destek ve işbirliğini saygıyı ortaya koymakta.

Irak içerisinde Irak halkını bir araya getirebilecek bir çözüm için çabalıyoruz. 

"Asla İslam temsilcisi olamazlar"

İslam adına mazlumlara saldıran terör örgütleri asla İslam'ın temsilcisi olamaz.İslam üşlkeleri bölücü değil birleştirici olmalı, bu zirve bir dönüm noktası olsun.

Terör ve şiddet konusu bugün İslam dünyasının en büyük meselerindendir. 

Bu terör örgütlerinin tüm zararları Müslümanlaradır. Özellikle Batılı devletler terör örgütlerine karşı ikircikli tavır sergiliyor. Bu tavır bizi üzmektedir.

Terör örgütlerinin hepsine aynı kararlılıkla mücadele edilmeli. Uluslararası işbirliği büyük önem taşıyor. Teröre ve diğer suçlara karşı işbilriğini güçlendireceğiz.

"Birleşmiş Milletler Konseyi'nde Müslümanların tek daimi temsilcisi yok"

Bugün Müslümanlar dünyanın birçok yerinde adaletsizliğe ve çiftye standarda maruz kaldığı görüşünde. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde dünya nüfusunun dörtte birini temsil eden Müslümanların tek daimi temsilcisi yok.  Dünya, 1 Dünya Savaşı şartlaronda değil, Birleşmiş Milletler'in reforme edilmesi şarttır. 

Bizler hakkımızı aramanın mücadelesini vereceğiz. İslam ülkeleri olarak güvenlik, adalet ve kalkınma konuşarına özel önem vermeliyiz. 

"Kadın konferansı oluşturulmasını teklif ediyorum"

İstanbul'da düzenli aralıklarla toplanacak bir 'Kadın Konferansı' oluşturulmasını teklif ediyorum.

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın kurulması üzerinden geçen yarım asıra rağmen ne Kudüs kurtulabildi, ne Filistinli kardeşlerimiz üzerindeki zulüm bitti. 

İslam İşbirliği Teşkilatı olarak hakları ve gelecekleri için mücadele eden Müslüman toplumlara da fazla sahip çıkmalıyız.  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.