Erdoğan'a şikayet mektubu

Müzik, sinema, tiyatro sanatçıları başta olmak üzere güzel sanat dallarında uğraş verenler kendilerine yönelik olumsuz tutumu nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı’nı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şikayet etti

Erdoğan'a şikayet mektubu

 Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası (Müsik-Sen) yönetimi, Genel Başkan Mehmet Çırıka imzasıyla yeni sanatla uğraşanların mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla ‘Sanatçı Borçlanması Yasası’ hazırlanması hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup gönderdi. Müzik-Sen’in 1989 yılından bu yana üyelerinin yanı sıra güzel sanat dallarında uğraş veren sanatçıların etkin ve kalıcı bir sosyal güvenlik sistemine kavuşturulması için çaba gösterdiğine işaret edilen mektupta, sosyal güvenlik sisteminin gelişimi sürecinde sanatçıların durumunun hep belirsizlikler içinde kaldığına dikkat çekildi. 

Sefalet içindeler
Belirsizlikler nedeniyle, Türkiye kültür-sanatına önemli katkıda bulunan ve uluslararası düzeyde temsil eden sanatçıların, sosyal güvenlik şemsiyesinden yoksun kaldığı, kamuoyunca tanınan pek çok ünlü sanatçının ömürlerinin son yıllarını yoksulluk ve sefalet içinde geçirdiklerine dikkat çekildi.
Düzenlemeler işe yaramadı
1878 yılında ilgili kanunla ‘bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılan; film, tiyatro, sahne, gösteri, ses ve saz sanatçıları ile müzik, resim, heykel, dekoratif ve benzeri diğer uğraşları içine alan bütün güzel sanat kollarında çalışanlar ile düşünürler ve yazarlar’ın ilk kez SGK kapsamına alındığı kaydedilen mektupta “Yapılan yasal düzenlemeler, sanatçıların sosyal güvenliklerinin sağlanması konusunda beklenen yararı sağlamamış olup, sanat çalışanlarının özgün koşulları nedeniyle, genel sosyal güvenlik sistemi içerisindeki sanatçılarımızın etkin ve kalıcı bir sosyal güvenlik sistemine kavuşturulması mümkün olmamıştır” sitemi yer aldı. 
SGK olumsuz görüş bildirdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderilen mektupta; sanatçıların geçmişe yönelik sigortasız çalışmalarının sosyal güvenlik kapsamına alınabilmesi için zaman zaman borçlanma yasalarına ihtiyaç duyulduğu da aktarıldı. Ancak 4 borçlanma uygulamasında da sanatçılara kanunla verilen borçlanma hakkının SGK tarafından tebliğ ve genelge gibi idari düzenlemelerle önemli ölçüde daraltıldığı, bu nedenle borçlanma talebinde bulunan sanatçıların büyük bir çoğunluğunun, borçlanma hakkını yargı kararıyla elde etmek zorunda kaldıkları dile getirildi. Son olarak 6552 sayılı Yasa kapsamında sanatçılara yeni bir borçlanma hakkı verilmesini öngören yasa teklifinin de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşme sırasında, SGK yetkililerinin olumsuz görüş bildirmeleri üzerine reddedildiğine dikkat çekildi.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.