Erdoğan: 'Ülkemiz demokratik bir olgunluğa erişti'

1 Kasım genel seçimleri sonuçlarını Üsküdar Kısıklı'daki evinde takip eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu sabah İstanbul Eyüp Sultan'da türbe ziyareti gerçekleştirdi.

Erdoğan: 'Ülkemiz demokratik bir olgunluğa erişti'
Burak
Burak
02 Kasım 2015 Pazartesi 11:21

Değerli arkadaşlar sandıktan çıkan sonuç malum, bu koalisyon görüşmeleri sonuç vermeyince tekrar milli iradeye gitmek durumundaydık ve milli iradeye müracat ettik. Ve milli irade dün 1 Kasım ititbari ile istikrardan yana tecelli etti. Ben şu an da çıkan neticenin ülkemiz için hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum. Bir olalım diri olayım hep birlikte Türkiye olalım.
 
Üzerimizde çok büyük oyun oynandığını biliyosunuz, tek bayrak dedim, tek vatan dedim, tek millet dedim. Ben tekrar milletime özellikle şükranlarımı ifade ediyorum. O duyulan coşkunun, ülkemizin demokratik bir olgunluğu eriştiğini gördük. 
 
DÜNYA MEDYASINA ELEŞTİRDİ...
 
Bir şeyi iyi tespit etmemiz lazım. Acaba dünya medyası bizim ülkemizle bu denli ilgilenirken kendi ülkeriyle neden bu kadar ilgienmiyolar? Milletimiz yüzde 52 ile Cumhurbaşkanı seçiyor, yüzde 50'ye yakın oyla bir partiye oy veriyor ama yabancının tavrı başka. Manidar olan bu.
 
Bu ülke Erdoğan'ı seçtikten bu yana hala saygı duyamadılar.
 
Ülke genelinde cereyan demokratik olgunluğun ne noktaya geldiği açısından şükranlarımı sunuyorum.
 
İşte yaklaşık yüzde 50 ile bir parti iktidar oldu. Dolayısıyla buna da bütün dünyanın saygı duyması gerekir. 
 
Çok olgun bir seçim geçti. Çok kısa sürede de neticelendi. Milletime de şükranlarımı sunuyorum.
 
Ayrıntılar geliyor
 
İLK AÇIKLAMA DÜN AKŞAM GELMİŞTİ
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam 1 Kasım seçimi sonuçları nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu aldığı sonuç nedeniyle tebrik ederken, muhalefeti eleştirdi, seçim sonuçlarının bölücü terör örgütü ve muhalefet liderlerine mesaj niteliği taşıdığını kaydetmişti.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Kasım seçimlerinin Türkiye ve millet için hayırlı olmasını dileyerek, "Bu demokratik yarışta yer alan tüm partilerimizi, sandığa gidip oy kullanmak suretiyle milli iradenin tecellisini sağlayan tüm vatandaşlarımızı tebrik ediyorum. Tek başına iktidar olan AK Parti’yi, Genel Başkanı ve Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nu kutluyorum" ifadelerini kullandı.
 
Erdoğan, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçim'nin resmi olmayan sonuçlarına ilişkin yazılı açıklama yaparak, Türkiye, çok partili siyasi hayatımızda bir ilk olan, 7 Haziran seçimlerinin tekrarı mahiyetindeki 1 Kasım erken genel seçimlerinin, demokratik bir olgunluk içinde tamamlandığını belirtti.
 
"Seçim sonuçları, milletimizin tercihinin, 7 Haziran’da risk altına giren istikrar ve güven ortamına sahip çıkmaktan yana olduğunu göstermiştir" değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, sonuçlara göre, Türkiye’yi 13 yıldır tek başına yöneten AK Parti'nin gelecek 4 yıl için milletten yeniden yetki aldığını kaydetti. 
 
EN ÖNEMLİ MESAJ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonuçlarının farklı kesimler için, farklı anlamlar içeren çok önemli mesajları bünyesinde barındırdığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
 
"En önemli mesaj, hiç şüphesiz, bölücü terör örgütü ve onun güdümündeki yapılara yöneliktir. Türkiye’nin üzerine 7 Haziran sonrasında yeniden silahın, bombanın, şiddetin, kanın, gözyaşının, velhasıl terörün karanlık yüzünün gölgesini düşürmeye çalışan o yapıya, bölge halkı başta olmak üzere aziz milletimiz güçlü bir cevap vermiştir. Baskıyla, tehditle, kan dökmekle, can almakla demokrasinin, milli iradenin, hukukun, kalkınmanın yan yana olamayacağı, 1 Kasım’da bizzat milletimiz tarafından söz konusu kesimlere açık ve net bir şekilde belirtilmiştir. Milletimiz 1 Kasım seçimleriyle, ülkemizin birlik, beraberlik ve bütünlüğüne sahip çıkma yönünde güçlü bir irade ortaya koymuştur. Bu iradeye herkesin saygı göstereceğine inanıyorum. 
 
DİĞER MESAJ MUHALEFET PARTİLERİNE
 
1 Kasım seçimlerinin bir diğer önemli mesajı da, hiç şüphesiz, diğer muhalefet partilerine ve onların liderlerinedir. Sonuçlar, 7 Haziran seçimlerinde ikinci ve üçüncü olan partilerin, eskiden beri sergiledikleri uzlaşmaz ve rövanşist tavırlarını koalisyon görüşmelerinde de sürdürmelerinin, milletimiz tarafından tasvip edilmediğini göstermiştir. Aziz milletimiz, istismar ve polemik siyasetini değil, hizmet, proje ve vizyon siyasetini tercih ettiğini 1 Kasım seçimlerinde açıkça beyan etmiştir."
 
Erdoğan, 1 Kasım seçimlerinin Türkiye ve millet için hayırlı olmasını dileyerek, demokratik yarışta yer alan tüm partileri ve sandığa gidip oy kullanmak suretiyle milli iradenin tecellisini sağlayan tüm vatandaşları da tebrik etti.
 
AK PARTİ'Yİ, SAYIN DAVUTOĞLU'NU KUTLUYORUM
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tek başına iktidar olan AK Parti’yi, Genel Başkanı ve Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nu kutluyorum. Sandıkta ortaya koyduğu irade ile Türkiye’nin geleceğine, 2023 hedeflerine sahip çıkan milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum" ifadesini kullandı.

Milliyet

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.