Erdoğan’ın Alevi olma hakkı yoktur!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Almanya’da katıldığı etkinlikte, Alevileri hedef alan açıklamalarda bulunması ve «Ali’yi sevmek Alevilik ise bende Aleviyim» demesine yanıt gecikmedi. Gazetemize konuşan Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat ve Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Emin Yılmaz, Erdoğan’ın açıklamalarına cevap verdi. Fırat, «Erdoğan’ın Alevi olma hakkı yoktur» dedi

Erdoğan’ın Alevi olma hakkı yoktur!
12 Mayıs 2015 Salı 10:48

Almanya'nın Karlsruhe kentinde “Gençlik Buluşması” etkinliğine katılan ve burada yaptığı açıklamalarla Alevilik üzerinden yeni bir tartışmanın kapısını aralayarak, “Avrupa’da Ali’siz Alevilik’ten bahsediyorlar. Eğer Alevilik Hz. Ali'yi sevmek ise benden daha Alevisi olamaz. Ancak Alevilik bir dinse Tayyip Erdoğan orada yok” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yanıt gecikmedi.
Gazetemiz aracılığıyla Erdoğan'ın açıklamalarına yanıt veren Küçükçekmece Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat ve Esenyurt Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Emin Yılmaz, Erdoğan'ın sözlerinin tamamen gerçek dışı olduğunun altını çizdi. “Ali'siz Alevilik” gibi bir kavramın olmadığını söyleyen iki isim de, Erdoğan'ın Aleviler üzerinden yarattığı tartışmanın yanlış olduğunu söyledi. 

Hak, Muhammed, Ali diyoruz!
Erdoğan'ın Almanya'da yaptığı açıklamalarda en çok önplana çıkan “Ali'siz Alevilik” kavramına dair konuşan Celal Fırat, “Ali'siz Alevilik diye bir şey yok. Bu Erdoğan'ın söylediği bir şey. Neye göre, kime göre bunu söylemiş. Biz de bilmiyoruz” dedi. 
Alevilik denince akla gelen ilk kelimelerin, “Hak, Muhammed, Ali” olduğunu anımsatan Fırat, “Hak, Muhammed, Ali diyen bir topluluk, Ali'siz Alevilik gibi bir kavram üretebilir mi? Tamamen mantıksız ve içi boş bir açıklama” ifadesini kullandı. 
Aleviler içerisinde de her inanç grubunda olduğu gibi birçok insanın bulunabileceğinden bahseden Fırat, “Bunu savunan kişiler olabilir. Ama bunlar bir elin parmaklarını geçebilecek sayıda bile değildir. Bu insanları baz alarak bütün Alevileri genellemek ve Cumhurbaşkanı olarak böyle bir açıklama yapmak hoş değildir. Sen cumhurun başısın, devletin başında sen varsın. Böyle açıklamalar yapmamalısın” dedi. 

Alevilik İslam'ın ana temasıdır
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, “Alevilik bir dinse orada Tayyip Erdoğan yok” ifadesini de eleştiren Fırat, Alevilik'in din olduğunu savunan Alevilerin veya kurumların olmadığına dikkat çekti. Fırat, “Alevilik bir dindir gibi bir şey söyleyen zaten yok. Alevilik, İslam'ın dışında değil ki farklı bir din olsun. Tam tersi Alevilik, İslam'ın ana temasıdır, özüdür. Erdoğan böyle konuşarak, bir şeylere kılıf uyduruyor. Kendi kendine bir grup karşı insan yaratma hevesinde” diye konuştu.
Erdoğan'ın ne olduğunun da belirsiz olduğunu savunan Fırat, “Bir bakıyorsunuz muhtar oluyor, bir bakıyorsunuz doktor oluyor, bir bakıyorsunuz başka bir şey olur. Ne olduğu belli değil. İnsanların kaç çocuk yapacağına bile karışıyorlar. Aleviliği onun yorumlama veya değerlendirme gibi bir hakkı yoktur” dedi. 

Aleviler katledilirken lokum dağıttılar!
“Ali'yi sevmek Alevilik ise bende Aleviyim” şeklindeki Erdoğan'ın diğer sözlerini de yanıtsız bırakmayan Fırat, Erdoğan'ın Alevi olmak gibi bir hakkının olmadığını savundu. Fırat, “Alevi olmak için o ikrara, o inanca bağlı olacaksın. Alevi olup da, Aleviliğin gerekliklerini yerine getirmeyenlerin bile Alevi olmaya hakkı yokken Erdoğan'ın bu hakkı hiç yoktur. Hırsızlık yapacaksın, hak yiyeceksin, Alevi olacaksın. Bu mümkün değildir” dedi. 
Suriye'de Alevilere dönük katliamlar olduğunu anımsatan Fırat, “O katliamlar gerçekleşirken, Aleviler ölüyor diye Fatih Camii'nde lokum dağıtan bir cemaat vardı. Onlara niye sesini çıkarmadı? Bugün Kenan Evren'i konuşuyoruz. Öldü kendisi. Yüzde doksan oy alsa da arkasından iyi konuşan kimse yok. Erdoğan'da bunu bilmeli” ifadelerini kullandı.

O milletvekili adayı Turgut Öker
Erdoğan'ın, “Ali'siz Aleviliği savunanları şimdi milletvekili adayı yaptılar” sözlerini de anımsatan Fırat, “Burada bahsettiği kişi de HDP'nin İstanbul Milletvekili Adayı Turgut Öker'dir. Öker'in böyle bir düşüncesi yok. Kendisi 25 senedir Avrupa'da Alevilerin örgütlenmesi için birlik olması için büyük mücadeleler verdi ve başardı. Kendisinin bu konuda çok büyük emeği vardır. Bizde Alevi kurumları olarak Turgut Öker'in yanındayız, Öker yalnız değildir” şeklinde konuştu. 

Alevilik bir dindir diyen yok!
Erdoğan'ın açıklamalarına gazetemiz aracılığıyla yanıt veren bir diğer isim Esenyurt Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Emin Yılmaz'da, “Alisiz Alevilik” kavramının olmadığını savundu. Yılmaz, “Alisiz Alevilik diye bir şey yok. Aleviliğin bir din olduğunu savunan da yok. Erdoğan kendisine göre menfaat yaratma peşinde. Aleviler üzerinden tartışmasının hakkı yoktur. Alevilik konusunda yoruma değer bir şey varsa bunu Erdoğan'dan önce biz yorumlarız. Onun bu konularda bu şekilde konuşmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

ANIL BODUÇ

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.