Eren Erdem'den ideolojik atak isteği

Gazetem İstanbul CHP'nin Kumburgaz’da gerçekleştirdiği Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı’nın detaylarına ulaştı. Basına kapalı bölümde konuşan İstanbul Milletvekili Eren Erdem, uzun bir özeleştiri yaptı ve CHP'li belediyelerin tertip ettiği etkinliklerde ideolojik algı yaratılmasını istedi.

Eren Erdem'den ideolojik atak isteği

Kumburgaz Marine Prencess Hotel'de gerçekleşen ve iki gün süren 2016 Yılı Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı'nda ilginç tartışmalar yaşandı. Basına kapalı bölümde konuşan ve parti çalışmalarını eleştiren Eren Erdem'in, ilginç çözüm önerileri de dikkat çekti. AK Parti üzerinden verdiği örneklerle CHP örgütlerine uyarılarda bulunan Erdem, "Havuz medyasının hakkımızda yürüttüğü iftira kampanyaları bizim halkla ne kadar kopuk olduğumuzun foroğrafıdır" dedi.

Etkinlikler komisyona bağlansın
Sözlerinin devamında CHP'nin alternatif bir kültürel hegomanya kurması gerektiğini dile getiren Erdem, partili belediyelerin tertip ettiği etkinliklerin bir komisyona bağlanmasını istedi. Bu komisyonun da etkinlikleri, ideolojik, politik bir kültürel referans üretme adına koordine etmesini isteyen Erdem, "Koskoca bir siyasi parti olarak Nihat Hatipoğlu'nun yarattığı etkiyi bile kırabilecek güce sahip değiliz" açıklamasını yaptı.

Ağzımı açtırmadılar
CHP'nin karşısında siyasallaşmış bir kültürel iktidar olduğunu dile getiren ve AK Parti'nin örgütlü bütün medyayı yönettiğini savunan Erdem, "Mesela birkaç basit örnek vereyim. Partimizden öne çıkan milletvekilleri iktidarın biraz dengesini bozdukılarında linç operasyonlarının hedefi oluyor. Sayın Meclis Başkanvekilimiz de parlamentoda geçtiğimiz gün yaşadığımız bir hadisenin canlı tanığıdır. Kürsüden ağzımı dahi açmama müsaade etmediler. Hemen şöyle bir haber yaptılar; Eren Erdem PYD'yi savundu. Bakın tek cümle yok, böyle bir beyanat yok, böyle bir açıklama yok. Nasıl olsa bizim medya organlarımızın yaratacağı etki onların o haberi okuttuğu kitleye ulaşmayacak" dedi.

CHP'nin halkla bağı yok
Havuz medyasının hitap ettiği kitle ile CHP'nin bağlarının kopuk olduğunu belirten Erdem, "O algıyı değiştiremeyiz, onların yalanlarını ortaya çıkaramayız özgüveni üzerinden çok ciddi bir propaganda yapıyorlar. Bakın havuz medyasının iftira kampanyaları aslında ne kadar ciddi bir özgüvene sahip olduklarını ve bizim halkla ne kadar kopuk olduğumuzun fotografıdır. Çünkü biz halkla bütünleşmiş olsak ve halkın içerisinde onların yarattığı algıyı değiştirecek güce sahip olsaydık, bu haberi yaparken korkarlardı. Bu şekilde bir korkuya sahip olmamaları aslında bu güvenle bu kampanyaları yürütmeleri bir siyasal durumunda tahlil edilmesi adına bir gerçekliktir" ifadelerini kullandı.

Yoksulluğa mahkum oldular
Belediye başkanlartını tek tek dinlediğini ve notlar aldığını ifade eden Eren Erdem, yapılan etkinlikler de ideolojik vurguya dikkat çekti. Konuşmasında Gezi sürecinden de örnekler veren Erdem, "Hep Gezi diyoruz ya, Gezi direnişinde en önde yürüyen sanatçılarımızın hepsi şu an işsiz. Tabiri caizse yokluğa, yoksulluğa mahkum hale geldiler. Peki biz bu sanatçılara neden sahip çıkmıyoruz? Bu insanlara politik kimlik kazandırmamaız gerekiyor. Kendi içimizde bir dayanışma, bir bütünlük yok" eleştirisinde bulundu.

Kendi ellerimiz teslim ettik
Konuşmasının devamında CHP PM üyesi Avukat Sera Kadıgil'in CHP'yi savunduğu bir duruşmada yaptığı savunma nedeniyle Çağlayan Adliyesi'nde ifade verdiğini de hatırlatan Eren Erdem, "Bir diğer soru, Parti Meclis üyemiz Sera Kadıgil CHP'yi koruduğu ve savunduğu için 1 yıl 9 ay ceza aldı. Bu cezaya partimizin taraf olduğu bir duruşmada yaptığı savunmadan dolayı çarptırıldı. Bir avukat nasıl olur da savunmasından dolayı yargılanırda  hapis cezası alır? Biz kendi parti meclis üyemizi götürdük, teslim ettik. Yarın Yargıtay tarafından ceza onandığında arkadaşımız ceza evine girecek, seçme seçilme hakkını kaybedecek. Adamlar o cezayı keserek, "Kendi kadrolarına bile sahip çıkamıyorlar" algısı yaratıyorlar. Bizi zayıf, güçsüz, başarısız, kitle üzerinde itibarsız kılmaya çalışıyorlar" dedi.

Aradaki mesafeler derinleşiyor
Konuşmasını, "Politik bir alan oluşturmamız lazım" sözleriyle sürdüren Erdem, "Dün burada ilçe başkanlarımızın, belediye başkanlarıyla yaşadığı tartışmaları dinledik. Biz milletvekilleri olarak bu tartışmalara ciddi anlamda tanıklık ediyoruz. Tartışmalar oluyor, aradaki mesafeler derinleşiyor. Belediye başkanlarımızın, ilçe başkanlarımızın, milletvekillerimizin İstanbul bazında düzenli olarak belli bir politik gündem belirleyerek bir araya gelmesini talep ediyorum. Politik ve siyasal tartışmalar bütünleşmenin yolunu açar" açıklamasını yaptı.

Alana inmeyen çözülür
En iyi bütünleşme ve dayanışma sinerjisini mücadele alanında ortaya çıkacağını savunan Eren Erdem, alana inmeyen her siyasi hareketin kendi içinde sıkışıp, kavga edip, çözülmeye mahkum olduğunu belirtti. Kendisine ait 'Nöbetteyiz Projesi'nden de bahseden Erdem, "İlçe hastanelerin acil servislerinde akşam 6'dan sabaha kadar partililerimizin nöbet tutması lazım. Acile gelen herkes orada CHP'lilerin olduğunu bilmeli. Orada oluşan sorunlar anında belediye başkanına iletilecek ve tak diye çözülecek. Hastanede, pazarda, sokakta,  halkın yoğun olduğu bütün alanlarda nöbette olacağız. Sorunları çözebildiğimizi çok basit mahallerde göstermemiz halinde makro planda Türkiye'nin sorunlarını çözebilecek bir iradeye sahip olduğumuzu ifade edebiliriz insanlara" dedi.

Tüm dünya Orta Doğu'ya kilitlendi
Konuşmasının sonunda Orta Doğu'da yaşanan çatışmalara da değinen CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, "Şu anda dünya buraya kitlenmiş durumda. 70 bin mülteci Avrupa Birliği'ni çözmek üzere.  Birçok ülke sınırlarını kapatmayı düşünüyor. Avrupa; "Erdoğan bu mültecileri alsın, ne halt ederse etsin, başkanlık mı getiriyor getirsin kardeşim" diyor. Mülteci sorununun çözümü mültecileri yerleştirdiğiniz bir pansiyon devlet yaratmaktan geçmez. Kalıcı barışı sağlayarak herkesin evine dönmesini sağlayacak bir politik alan oluşturmaktan geçer. Bunu da Türkiye'de sadece CHP yapabilir" ifadelerini kullandı.

HDP terör savunucusu oldu
Türkiye'de herkesin taraf olduğunu sözlerine ekleyen Erdem AK Parti'yi mezhepçi davranmakla suçladı. HDP'yi de terörün uzantısı olmakla suçlayan Erdem, "HDP artık açık bir şekilde terör örgütünün siyasal temsilcisi konumuna gelmiştir. Bu nedenle bu işi biz çözeriz. 40 ülkenin temsilcileri ve basınını ülkemize davet eder uluslararası bir sempozyom düzenler, bunu Avrupa'da lobiler oluşturarak dünyaya bu sempozyumun sonuç bildirgesini okutabiliriz" dedi.

Gündemimizi belirliyor

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eleştiriler getiren Erdem, "Arkadaşlar muhtarlar toplantısında gündemimizi belirleyen bir Cumhurbaşkanı var. Biz şu anda cumhurbaşkanının minderinde dövüşüyoruz. Adam gayri milliler diyor; biz topyekun milli olduğumuzu ispatlamaya çalışıyoruz. Siz PKK'ya yakınsıznız diyor biz PKK'lı olmadığımızı ispatlamaya çalışıyoruz. Yani bizim siyasal gündemimizi bu ülkenin cumhurbaşkanı belirliyor. Ben de metot olarak cumhurbaşkanının gündemini belirlemeye çalışıyorum. Onun minderinde onun kavramlarıyla dövüşmeye başladığımız an kavgayı kaybederiz. Onları siyasal olarak kendi minderimize çektiğimiz an kündeye getiririrz" şeklinde konuştu. NİHAL ALTINGÖVDE
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.