Fakir fukara için dava açtım

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın İstanbul’daki toplu ulaşım araçlarına yapılan zammın iptali için açtığı dava iptal edildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Tanal, «Fakir fukara için dava açtım. Mahkeme ise bir milletvekilinin düşük gelirli vatandaşın sorununu savunamaz diyerek kararı reddetti» dedi

Fakir fukara  için dava açtım

 CHP'li Mahmut Tanal, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi’nde toplu ulaşıma yapılan zammın iptaliyle ilgili açtığı davanın İstanbul 6. İdare Mahkemesi tarafından reddedilmesi hakkında basın açıklaması yaptı. Tanal, “12 Haziran 2014 tarihinde İstanbul toplu ulaşım araçlarında yüzde 10 ile 33 arasında değişen ulaşım zamlarının iptali ile ilgili dava açmıştım. Davayla ilgili İstanbul 6. İdare Mahkemesi gerçekten kamuoyunu ilgilendiren ilginç bir karar verdi. Dava açma gerekçemizi İstanbul’da enflasyon oranının çok üzerinde yüzde 10 ile 33 arasında bir zam gelmesi nedeniyle bunun sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmadığını, ulaşımın bir kamu hizmeti olduğu kamu hizmetinin de kar getirme amacına yönelik zamların yapılmaması gerektiği ve bu sebepten yapılan zammın çok fahiş olduğu bunun iptali ile ilgili dava açtım” ifadelerini kullandı.


Mahkeme kararını okudu
Mahkeme kararını okuyan Tanal, “2011 yılında milletvekili seçilerek Ankara’da görev yaptığı dava dilekçesinde İstanbul’da toplu ulaşım araçlarına yapılan zamma ilişkin dava konusu işlemin düşük gelirli vatandaşların mağduriyetine yol açacağı ve bu nedenden dolayı Mahmut Tanal yani milletvekili seçilen şahsımın düşük gelirli vatandaş için bu iptal davasının açmam nedeniyle benim güncel bir menfaatimin yararımın olmadığı gerekçesi ile bu davayı reddetmiştir” dedi. Tanal, mahkemenin "Bir kişi milletvekili seçildiği zaman sizin düşük gelirli vatandaşın sorunu ile ilgili dava açma yetkiniz yoktur" imasında bulunduğunu belirtti.

Milletvekili toplu ulaşımı kullanamaz
Mahkemenin kendisine “milletvekili olduğun için toplu ulaşım araçlarını kullanmıyorsunuz” dediğine dikkat çeken Tanal, “Siz milletvekili seçildiniz ve toplu ulaşım araçlarını kullanamazsınız diyor. Bu karaların sosyal hukuk devleti anlayışına aykırı olduğu, bir milletvekilinin Anayasa’nın 
hükümleri uyarınca vatandaşın tüm sorunları ile ilgilenmesi gerekir. Kaldı ki benim milletvekili olduğumu söylüyor dosyasında Ankara’da olduğumu söylüyor aynı mahkeme benim ev adresime de tebligat çıkarıyor. Bu ne lahana bu ne perhiz. Yani eğer ben bir iktidar milletvekili olmuş olsaydım mahkeme tek celsede bu kararı vermiş olacaktı. Muhalefet partisinde olduğunuz zaman bu yargının siyasallaştığı gerçekten iktidarın aleyhine karar veremeyeceğine açıkça karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

Temyize gitti
Medeni Kanun'un 9. maddesine dikkat çeken Tanal, "Ben İstanbul milletvekiliyim ve netice itibariyle tebligatı bana İstanbul’a gönderiyor. Sen milletvekilisin sen fakiri savunamazsın senin bu davayı açmanda güncel bir yararın yoktur diyor. Bu karar sosyal devlet ilkesine, anayasaya ve hak arama özgürlüğüne aykırıdır. Bununla ilgili temyiz ettik. Eğer hukuki kırıntı varsa mahkeme kararının bozulması gerekir” dedi.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.